Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Γιώργος »

Επαμεινωνδας έγραψε:Παιδια μπαινω στην Εσσο Μαρτιου και δεν εχει ερθει ακομη το χαρτι καταταξης. Ξερουμε περιπου ποτε ερχεται και αν δεν το εχω δει ακομη που μπορω να παρω τηλεφωνο για να το παρω ;
Μπορείς να μπεις στο stratologia.gr και να δεις εκεί το χαρτί της κατάταξης.
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Αν με στείλουν σε στρατοπεδο μακρια θα κανω μεσω φρουραρχειου. Αν ειναι σε καμια Θηβα που ειναι 1 ωρα περιπου για να πας λεω να το κανω μεσω στρατοπεδου για να ξεμπερδευω. Την επομενη εβδομαδα θα κλεισω για να παω να παρω χαρτι ψυχιατρου για να ειμαι προετοιμασμενος.

Δεν εχω καταλαβει κατι ομως. Παμε στο φρουραρχειο μεχρι 5 ημερες πριν την καταταξη μας. Μετα απο εκει φευγουμε και παμε αλλου ; Μας λενε αυτοι να παμε καπου ; Περιμενουμε εμεις καποιο χαρτι ; Εχω δει για κατι που γραφουν για το ΡΟΥΦ αλλα δεν εχω καταλαβει τι ειναι

chrome-extension://bpggmmljdiliancllaapiggllnkbjocb/logo/16.png

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Ναι 5 μέρες πριν την κατάταξη αλλά μπορεί να πας κ μια μέρα ή και την ίδια.

Μετά έχω καταλάβει ότι περιμένεις Παραπεμπτικο για 401 για να περάσεις εντός ενός μήνα Επιτροπή απαλλαγών.

Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Και το ΡΟΥΦ που γραφουν τι ειναι ; Σου λενε αυτοι να πας εκει περα για να ενημερωσεις για κατι ; Δεν το εχω καταλαβει αυτο.
anon

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από anon »

"Ρουφ" λέγεται η περιοχή περιξ του ομόνυμου σταθμού του ΟΣΕ, επί της οδού Κωνσταντινουπώλεως, στο ύψος της γέφυρας της Πέτρου Ράλλη και του συμπλέγματος εγκαταστάσεων PRAKTIKER + Athens Heart λίγο νοτιότερα. Εκεί κοντά (Πέτρου Ράλλη 2) εδρεύουν πλέον από κοινού οι Στρατολογικές Υπηρεσίες (ΣΥ) Αθήνας, Πειραιά, και Ανατολικής / Δυτικής Αττικής. Με άλλα λόγια, ο όρος "Ρουφ", στο πλαίσιο των εδώ συζητήσεων περί αναβολών/απαλλαγών, πρακτικά μεταφράζεται σε "στρατολογία".

Και αυτό διότι προ COVID η διαδικασία μέσω φρουραρχείου είχε ως εξής:
1. Φρουραρχείο: Εξηγούσες συνοπτικά το πρόβλημά σου και έπαιρνες παραπεμπτικό εξετάσεων για το ανάλογο νοσοκομείο.
2. Νοσοκομείο (401 ή 414 κατά περίπτωση) : Εξεταζόσουν και λάμβανες γνωμάτευση.
3. Φρουραρχείο: Έδινες τη γνωμάτευση και σου επιστρέφονταν παραπεμπτικό για την Επιτροπή Απαλλαγών Αθηνών (ΕΑΑ).
4. ΣΥ (Ρουφ) : Προσκόμιζες το ως άνω (3) παραπεμπτικό, για να είναι ενήμεροι ότι επίκειται εξέτασή σου από την ΕΑΑ ούτως ώστε να μη σε ανακηρύξουν ανυπότακτο (διότι το ραντεβού στην ΕΑΑ λαμβάνει συνήθως χώρα μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία κατάταξης).
5. ΕΑΑ (κάποιες ημέρες ή εβδομάδες αργότερα) : Κρίση σωματικής ικανότητας.

Πλέον η διαδικασία έχει απλουστευθεί: Υπάρχουν ιατροί στο φρουραρχείο ικανοί να εκδίδουν γνωμάτευσεις επιτόπου. Συνεπώς το βήμα (2) παραπάνω απαλείφεται (πλην εκείνων των περιπτώσεων, φαντάζομαι, όπου πραγματικά συντρέχει ουσιώδης λόγος μετάβασης σε νοσοκομείο για εξετάσεις). Επίσης καταργείται το βήμα (4), διότι η στρατολογία ενημερώνεται με μέριμνα του φρουραρχείου. Οπότε τελικά η διαδικασία έχει ως ακολούθως:
1´ Φρουραρχείο: Εξηγείς το πρόβλημά σου, βγαίνει γνωμάτευση και παραπεμπτικό για την ΕΑΑ και ενημερώνεται η ΣΥ.
2´ ΕΑΑ (κάποιες εβδομάδες αργότερα) : Κρίση σωματικής ικανότητας.
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Βοήθησες αρκετα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική περιγραφή!
adst
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2020 6:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από adst »

anon έγραψε:"Ρουφ" λέγεται η περιοχή περιξ του ομόνυμου σταθμού του ΟΣΕ, επί της οδού Κωνσταντινουπώλεως, στο ύψος της γέφυρας της Πέτρου Ράλλη και του συμπλέγματος εγκαταστάσεων PRAKTIKER + Athens Heart λίγο νοτιότερα. Εκεί κοντά (Πέτρου Ράλλη 2) εδρεύουν πλέον από κοινού οι Στρατολογικές Υπηρεσίες (ΣΥ) Αθήνας, Πειραιά, και Ανατολικής / Δυτικής Αττικής. Με άλλα λόγια, ο όρος "Ρουφ", στο πλαίσιο των εδώ συζητήσεων περί αναβολών/απαλλαγών, πρακτικά μεταφράζεται σε "στρατολογία".

Και αυτό διότι προ COVID η διαδικασία μέσω φρουραρχείου είχε ως εξής:
1. Φρουραρχείο: Εξηγούσες συνοπτικά το πρόβλημά σου και έπαιρνες παραπεμπτικό εξετάσεων για το ανάλογο νοσοκομείο.
2. Νοσοκομείο (401 ή 414 κατά περίπτωση) : Εξεταζόσουν και λάμβανες γνωμάτευση.
3. Φρουραρχείο: Έδινες τη γνωμάτευση και σου επιστρέφονταν παραπεμπτικό για την Επιτροπή Απαλλαγών Αθηνών (ΕΑΑ).
4. ΣΥ (Ρουφ) : Προσκόμιζες το ως άνω (3) παραπεμπτικό, για να είναι ενήμεροι ότι επίκειται εξέτασή σου από την ΕΑΑ ούτως ώστε να μη σε ανακηρύξουν ανυπότακτο (διότι το ραντεβού στην ΕΑΑ λαμβάνει συνήθως χώρα μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία κατάταξης).
5. ΕΑΑ (κάποιες ημέρες ή εβδομάδες αργότερα) : Κρίση σωματικής ικανότητας.

Πλέον η διαδικασία έχει απλουστευθεί: Υπάρχουν ιατροί στο φρουραρχείο ικανοί να εκδίδουν γνωμάτευσεις επιτόπου. Συνεπώς το βήμα (2) παραπάνω απαλείφεται (πλην εκείνων των περιπτώσεων, φαντάζομαι, όπου πραγματικά συντρέχει ουσιώδης λόγος μετάβασης σε νοσοκομείο για εξετάσεις). Επίσης καταργείται το βήμα (4), διότι η στρατολογία ενημερώνεται με μέριμνα του φρουραρχείου. Οπότε τελικά η διαδικασία έχει ως ακολούθως:
1´ Φρουραρχείο: Εξηγείς το πρόβλημά σου, βγαίνει γνωμάτευση και παραπεμπτικό για την ΕΑΑ και ενημερώνεται η ΣΥ.
2´ ΕΑΑ (κάποιες εβδομάδες αργότερα) : Κρίση σωματικής ικανότητας.
αν μετα την εξεταση σε βγαλουν Ι4 για παραδειγμα και σε ενημερωσουν για αυτην την αποφαση μετα απο 3 εβδομαδες, σε ποια εσσο θα μπεις; Σε αυτην που επρεπε κανονικα ή θα σε αναγκάσουν να περιμένεις την επόμενη;

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Νομίζω ότι η στρατολογια ενημερώνει το φρουραρχειο σε μια εβδομάδα κ μετα σ δίνουν 5 μέρες άρα συνολικά σε 10-12 μέρες μπαίνεις.

Βεβαίως μπορείς να κάνεις την διαδικασία μέσω στρατοπέδου ξανά για αναβολή. Φημολογείται ότι την δίνουν πιο ευκολα γιατί δεν θέλουν ευθύνες.

Είναι η πρώτη αναβολή;

Επίσης οποίος ξέρει ας βοηθήσει: Αν κάποιος καπνίζει χόρτο και το αναφέρει κ δώσει ουρα Και βγει ότι είναι χρήστης του δίνουν αναβολή έξι μήνες ή τον κρατάνε μέσα ;

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

Devilangel έγραψε:Νομίζω ότι η στρατολογια ενημερώνει το φρουραρχειο σε μια εβδομάδα κ μετα σ δίνουν 5 μέρες άρα συνολικά σε 10-12 μέρες μπαίνεις.

Βεβαίως μπορείς να κάνεις την διαδικασία μέσω στρατοπέδου ξανά για αναβολή. Φημολογείται ότι την δίνουν πιο ευκολα γιατί δεν θέλουν ευθύνες.

Είναι η πρώτη αναβολή;

Επίσης οποίος ξέρει ας βοηθήσει: Αν κάποιος καπνίζει χόρτο και το αναφέρει κ δώσει ουρα Και βγει ότι είναι χρήστης του δίνουν αναβολή έξι μήνες ή τον κρατάνε μέσα ;



Εφοσον βρουν κατι στις τοξικολογικε εξετασεις συνηθως σε διωχνουν με αναβολη, τωρα το ποσο αναβολη σου δινουν ειναι στην ευχαιρια του αρμοδιου γιατρου και της επιτροπης απαλλαγων που συνηθως απλα επικυρωνει την συσταση του γιατρου.

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Σκέφτεται κανένας που είναι να μπει Β ΕΣΣΟ Μαρτίου να κάνει την διαδικασία μέσω φρουραρχειου και 424 (Θεσσαλονίκης) ;

Ας μου στείλει

Kostas_01
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 26, 2021 7:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Kostas_01 »

Καλησπέρα. Έχω πάρει αναβολή 2 χρόνια. Υπηρέτησα 6 μήνες από τους 9 για λόγο παθολογικό, κληρονομικό. Μεταβολικές διαταραχές μυϊκού ιστού. Εχω 2 γνωματεύσεις στα χέρια μου και μεθαύριο 24/2 περνάω επιτροπή.

1) Πως ακριβώς δίνουν τις απαλλαγές; Την ίδια μέρα; Διότι μου είπαν οτι θα με δει παθολόγος.

2) Αυτή η χρόνια πάθηση που έχω παίρνει απαλλαγή; Γνωρίζει κανείς ή έχει παρόμοιο θέμα;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kostas_01 την Δευ Φεβ 22, 2021 6:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

Kostas_01 έγραψε:Καλησπέρα. Έχω πάρει αναβολή 2 χρόνια. Υπηρέτησα 6 μήνες από τους 9 για λόγο παθολογικό, κληρονομικό. Μεταβολικές διαταραχές μυϊκού ιστού. Εχω 2 γνωματεύσεις στα χέρια μου και μεθαύριο 24/2 περνάω επιτροπή.

1) Πως ακριβώς δίνουν τις απαλλαγές; Την ίδια μέρα; Διότι μου είπαν οτι θα με δει παθολόγος.

2) Αυτή η χρόνια πάθηση που έχω παίρνει απαλλαγή; Γνωρίζει κανείς ή έχει παρόμοιο θέμα;



1) Επιτροπη Απαλλαγων συνηθως απλα εγκρινουν την αποφαση του γιατρου του φρουραρχειου... Την απαλλαγη μπαινεις στρατολογια μετα απο 3-4 εβδομαδες και την βλεπεις...

2) Στο φεκ αυτό http://eyediathlasis.gr/sites/default/files/pdf/proedriko-diatagma.pdf Μπορεις να δεις πληροφοριες σχετικα με την παθηση που εχεις και διπλα λεει πληροφοριες...

σπλζ

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από σπλζ »

Καλησπερα παιδια,

Προηγουμενως ειχα ρωτησει για ενα δικο μου ζητημα σχετικα με αναβολη και με ειχατε βοηθησει παρα πολυ, οποτε αυτη τη φορα ρωταω για ενα φιλο μου!

Λοιπον, το παιδι καλειται να προυσιαστει ΡΟΔΟ με αυτη την ΕΣΣΟ του Μαρτη.

Δεν εχει παρει αναβολη προηγουμενως και απλα θελει να παρει μια αναβολη και να μπει Σεπτεμβρη.

Σκεφτεται να ζητησει για κοινωνικους λογους, οποτε οι ερωτησεις ειναι οι εξης:

1) Ποσους μηνες μπορει να παρει για κοινωνικους;

2) Ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει;

3) Τα σχετικα εγγραφα/αποδεικτικα που ζητανε, τι ακριβως θα προτεινατε να ειναι;

Διαφορετικα σκεφτεται να ζητησει για ψυχολογικους/Ι5, οποτε οι ερωτησεις ειναι οι εξης:

1) Δινουν απο φρουραρχειο (ΝΝΚ - Χανια) συγκεκριμενα ή θα τον στειλουν στη Ροδο (εχει παρατηρηθει τελευταια να στελνουν στο στρατοπεδο οσους ζητανε αναβολη)

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια, καλη συνεχεια!

Άβαταρ μέλους
Antreas313
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 03, 2021 10:10 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Antreas313 »

Καλησπέρα στην ομάδα επειδή και ετοιμάζομαι για πρώτη αναβολή μέσω φρουραρχείου κάπου άκουσα ότι χρειάζεται ραντεβού, ισχύει κάτι τέτοιο; Γνωρίζει κάποιος;
akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Καλησπερα παιδια μου ηρθε σημερα το χαρτι καταταξης πρεπει να παρουασιαστω 9 μαρτιου στη θηβα, εγω μενω αθηνα με συμφερει να κανω την διαδικασια μεσω φρουραρχειου; Σε Ποια περιοχη ειναι το φρουραρχειο και τι ακριβως πρεπει να κανω; Εχω ηδη 1 χρονο αναβολη τωρα εληξε για αυτο με καλεσαν ειχα κανει 10 μερες στον εβρο περυσι...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης