Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
rafaeloskra
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2021 3:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από rafaeloskra »

Καλησπερα! Έκοψα την αναβολή μου και με κάλεσαν να μπω ιανουάριο. Εγώ όμως θέλω να πάρω αναβολή. Ακολούθησα τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου, ο γιατρός του στεπ με παρέπεμψε σε επιτροπή αναβολών-απαλλαγών και διαβίβασα μέσω κεπ στην στρατολογικη υπηρεσια μια αιτηση, ιατρικη γνωματευση ιδιωτη γιατρου, το σημείωμα κατάταξης και και το παραπεμπτικό που μου έδωσαν απο το φρουραρχείο για να με εξετασει επιτροπη αναβολων. Χρειζόταν να στείλω και κάτι αλλο; Τώρα ποιο είναι το επόμενο βήμα; Απλά περιμένω τηλέφωνο απο το στρατιωτικό νοσοκομέιο ή απο την στρατολογικη υπηρεσια; Προκειμένου να παρουσιαστώ στην επιτροπή γιατρων για να πάρω την αναβολή?
bodega
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 17, 2021 7:33 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από bodega »

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bodega την Παρ Ιαν 22, 2021 4:03 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

Καλησπέρα. Οσον αφορα την βεβαιωση του ΙΕΚ δεν θα κανει επειδη εσυ πηρες ηδη αναβολη σπουδων για ΑΕΙ-ΤΕΙ μεχρι τα 28 σου. Οι σπουδαστες των ΙΕΚ δικαιουνται αναβολη σπουδων μεχρι τα 24 χρονια τους. Εσυ δεν δικαιουσαι αλλη αναβολη σπουδων. Οποτε δεν θα κανει τιποτα η βεβαιωση σπουδων απο ΙΕΚ. Καταλαβαινω το προβλημα σου.

Εφοσον εχεις θεματα με αγχος κρισεις πανικου κλπ πηγαινε αν μπορεις σε καποιον ψυχιατρο και εξηγησε του την κατασταση σου και το θεμα με τον στρατο και θα καταλαβει πιστευω και θα του πεις να σου δωσει γνωματευση για τα θεματα που εχεις για στρατολογικη χρηση... Εφοσον μπαινεις με την ΕΣΣΟ του Μαρτιου Φλεβαρη ειναι καλο να πας στον ψυχιατρο... Αν κρινει εκεινος θα σου γραψει ή οχι φαρμακευτικη αγωγη...

Εφοσον επιλεξεις να κανεις την διαδικασια αναβολης για ψυχολογικους λογους δεν χρειαζεται να συμπληρωσεις τιποτα στο parousiasi army... Απλα το αφηνεις ετσι και οταν ερθει ο καιρος της καταταξης σου στελνουν το χαρτι... Εφοσον λες οτι δεν θες να μπεις καθολου και εχεις και προβληματα με το αγχος και αλλα θεματα κλπ λογικα θα ακολουθησεις την διαδικασια για αναβολης για ψυχολογικους λογους και αρα δεν θα κανεις κανονικη καταταξη αρα δεν χρειαζεται να συμπληρωσεις τιποτα στο parousiasi army.

Εφοσον θα εχεις το χαρτι απο τον γιατρο και αναλογα αν σου δωσει και φαρμακευτικη συνταγη, με αυτα τα χαρτια οταν σου ερθει το σημειωμα καταταξης μπορεις να κανεις την διαδικασια μεσω φρουραρχειου ή μεσω στρατοπεδου. Μεσω φρουραρχειου δεν ειναι δυσκολη. Με ολα τα χαρτια μαζι, Ταυτοτητα, Χαρτια απο γιατρο γνωματευση ιατρικη συνταγη αν τυχον σου γραψει και σημειωμα καταταξης πας μεχρι και 5 μερες πριν την ημερομηνια καταταξης στο φρουραρχειο και ξεκινας την διαδικασια λιγο πολυ θα στα εξηγησουν εκει για τα υπολοιπα οταν θα πας...

Εφοσον εισαι απο αναβολη σπουδων πολυ πιθανο να σε κανουν καταταξη καπου παραμεθωριο οπως καποιο νησι ή Εβρο οποτε πιστευω η διαδικασια μεσω φρουραρχειου ειναι καλυτερη για σενα επειδη ισως δεν ειναι παντα ευκολο να κινηθεις σε νησι ή Εβρο ή οπου αλλου σε καταταξουν παραμεθωριο... Και εγω οταν πηγαινα για την τελικη απαλλαγη μου ηρθε μηνυμα να συμπληρωσω τα στοιχεια στο parousiasi army αλλα δεν συμπληρωσα τιποτα. Και δεν εγινε κατι... Μην αγχωνεσαι... Και στην τελικη κανενα δεν κρατανε με το ζορι...

Αν παλι θες να κανεις την διαδικασια μεσω στρατοπεδου και μπορεις να μετακινηθεις μακρια καλο ειναι να ειναι μαζι καποιος δικος σου (οπως π. Χ. Ο πατερας σου που ανεφερες) για να μπορεις να φυγεις αν θες εφοσον θα ειναι ο συνοδος σου που θα σε προσεχει στην ουσια, και θα πεις εχω ερθει για αναβολη μαζι με ολα τα χαρτια του γιατρου ταυτοτητα και σημειωμα καταταξης και θα γινει αλλη διαδικασια οχι αυτη που κανουν οσοι κανουν κανονικη καταταξη και πιθανοτατα να ξεμπλεξεις την ιδια μερα με την αποφαση της αναβολης στα χερια...

Εσυ επιλεγεις αυτο που σε βολευει καλυτερα...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Ιαν 18, 2021 4:54 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επαμεινωνδας

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Έχω το ίδιο θέμα με το παιδί από πάνω. Αλλά εγώ συμπλήρωσω το parousiasi army γιατί νόμιζα ότι ήταν υποχρεωτικό.

Τώρα δηλαδή δεν μπορώ να κάνω την διαδικασία για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους μέσω φρουραρχείου ; Πρέπει να πάω υποχρεωτικά στο στρατόπεδο που θα με καλέσουν ;

δεν διορθώνεται για κανένα λόγο τώρα ; Έκανα βλακεία ;

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Κ εγώ το ίδιο θέμα. Συμπλήρωσα στο parousiasi.Army και συμπλήρωσα ότι παίρνω αγωγή.

Αυτό εμποδίζει να κάνεις την διαδικασία μέσω φρουραρχειου; Γενικά εμποδίζει κάπου;

akhs24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 1:39 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από akhs24 »

Μετα απο 3 φορες ετησιας αναβολης μεσα φρουραρχειου καταφερες να παρεις απαλλαγη δηλαδη i5; Εγω εχω παρει την πρωτη μου ετησια αναβολη που ληγει τελος του μηνα μαρτιο θα με καλεσουν και θελω να μαθω αν παω φρουαρχειο με γνωματευσεις απο ιδιωτη και δημοσιο ψυχιατρο οτι υπαρχει καταθλιψη και αγχωδης διαταραχη υπαρχει περιπτωση να παρω το i5; Η θα παρω παλι αναβολη 1 χρονο και του χρονου θα μου δωσουν i5?
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Πρέπει να συμπληρώσεις δυο χρόνια αναβολή και έπειτα είτε βγαίνεις ι5 ειτε οχι.
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

Τα στοιχεια απο το parousiasi armi δεν ειναι δεσμευτικα. Επειδη συμπληρωθηκαν οριστικα δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να κανεις την διαδικασια για αναβολη/απαλλαγη μεσω φρουραρχειου ή μεσω στρατοπεδου... Δεν υπαρχει προβλημα. Είναι πιο πολυ για στατιστικους λογους για να ξερουν σε τι ειδικοτητα θα καταταξουν καποιον. Ομως δεν σημαινει οτι δεσμευεται απο αυτο καποιος που το συμπληρωνει και οτι δεν μπορει να κανει διαδικασια για αναβολη. Μια χαρα μπορει να κανει. Οποτε μην αγχωνεστε οσοι το συμπληρωσατε και θελετε να κανετε διαδικασια για αναβολη/απαλλαγη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristos1925 την Δευ Ιαν 18, 2021 10:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
antreas606
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 9:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από antreas606 »

Γεια σε όλους, έχω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
Έχω πάρει δύο εξάμηνες αναβολές μέχρι στιγμής (Λόγω κόβιντ μας δώσανε αυτόματα 6μηνες επειδή δε περάσαμε από επιτροπή απαλλαγών)

Και η αναβολή μου λήγει Μάιο, το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία Ιούνιου/Ιούλιο.

Επειδή τους καλοκαιρινούς μήνες πιθανώς θα δουλεύω, αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να κόψω την αναβολή μου νωρίτερα για να μπω στην ΕΣΣΟ Μαίου, και να κάνω την όλη διαδικασία δυο μήνες νωρίτερα.
Υποθέτω πως δε θα γίνεται, ωστόσο αν ξέρεις κανείς, ας μου πει.

Ευχαριστώ πολύ

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από xristos1925 »

antreas606 έγραψε:Γεια σε όλους, έχω μια ερώτηση αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.
Έχω πάρει δύο εξάμηνες αναβολές μέχρι στιγμής (Λόγω κόβιντ μας δώσανε αυτόματα 6μηνες επειδή δε περάσαμε από επιτροπή απαλλαγών)

Και η αναβολή μου λήγει Μάιο, το οποίο σημαίνει ότι θα πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία Ιούνιου/Ιούλιο.

Επειδή τους καλοκαιρινούς μήνες πιθανώς θα δουλεύω, αναρωτιόμουν αν θα μπορούσα να κόψω την αναβολή μου νωρίτερα για να μπω στην ΕΣΣΟ Μαίου, και να κάνω την όλη διαδικασία δυο μήνες νωρίτερα.
Υποθέτω πως δε θα γίνεται, ωστόσο αν ξέρεις κανείς, ας μου πει.

Ευχαριστώ πολύ



Καλησπερα. Αυτο νομιζω δεν γινεται... Για διακοπη αναβολης μπορεις μονο αν εχεις παρει ετησια μπορεις να την κοψεις στο 6μηνο. Αν εχεις παρει 2ετη μπορεις στον χρονο να την κοψεις. Εξαμηνη αναβολη δεν μπορεις να την κοψεις πιο νωρις... Άρα αναγκαστικα αν θες και αλλη αναβολη πρεπει ο ιδιος να κανεις την διαδικασια μεσω φρουραρχειου ή μεσω στρατοπεδου...

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Devilangel έγραψε:Καλησπέρα παιδια έχω διαγνωστεί με μεικτή αγχωδης και καταθλιπτική διαταραχή από ιδιώτη γιατρό.

Ο συγκεκριμένος μου συνταγογράφησε cipralex 10mg/μερα για ένα μήνα και μετά βλέπουμε. Λογικά θα τα συνεχίσω.

Στο ζουμί, είναι να παρουσιαστω και δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα κάνω την διαδικασία μέσω φρουραρχειου ή μέσω της μονάδας.



Φιλε σου προτεινω να κανεις τη διαδικασια απο την μοναδα να ξεμπερδευεις την ιδια ημερα κ να μην ταλαιπωρηθεις απο το φρουραρχειο. Εχε μαζι σου το κουτι cipralex και το χαρτι απο ψυχιατρο και ολα θα πανε καλα. Συνοδος δεν χρειαζεται αν υπαρχει Επιτροπη Απαλλαγων στο στρατοπεδο (τις μερες των εσσο υπαρχει παντα). Εγω ειχα χαρτι γιατρου, και ψυχοφαρμακα cipralex,seroquel στα χερια μου κ κανεις δε με ρωτησε απολυτως τιποτα. Διαβασε εδω το τοπικ/ποστ εδω να ενημερωθεις για την διαδικασια:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306_post534159.html#534159

Μην αγχωνεσαι, θα παρεις την αναβολη σου και ηρεμησε να ξεπερασεις το προβλημα σου.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τρί Ιαν 19, 2021 2:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
stelios

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από stelios »

Καλημερα σας, ηταν να παρουσιαστω στην α εσσο, εκανα τα χαρτια στο φρουραρχειο για αναβολη λογω ψυχιατρικων λογων και μου ηρθε το εμαιλ για να κλεισω ραντεβου στο 401. Οταν καταφερα και επιασα γραμμη μου ειπαν απο το 401 οτι δεν χρειαζεται να κλεισω ραντεβου και να εξεταστω, οπως και οτι δεν ισχυουν αυτα που μου ειπαν στο φρουραρχειο (ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΕΞΕΤΑΣΗ) επειδη ειναι για αναβολη και οχι για απαλλαγη. Κρατησαν το ονομα μου και το τηλεφωνο μου σε περιπτωση που αλλαξει κατι για να με καλεσουν.Ειχε κανεις αλλος παρομοια εμπειρια, Ισχυουν αυτα που μου ειπαν ή θα βρεθω ανυποτακτος σε κανα μηνα;

dimit88
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 18, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από dimit88 »

Καλησπέρα. Έχω αναβολή σπουδών που έληξε το Δεκέμβριο 2020 και στο stratologia.com αναφέρει ότι είμαι υπόχρεος να μπω με την β είσαι Μαρτίου 2021.

Θέλω να πάρω αναβολή λόγω χρόνιων ψυχιατρικών προβλημάτων. Έχω συννενοηθει με την ψυχιατρο μου σχετικά με το θέμα.

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να πάω στο φρουραρχείο. Μέχρι τότε θα πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια ; Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν θα πρέπει να πάω μέχρι πέντε μέρες πριν την κατάταξη η 5 μέρες μέχρι την κατάταξη στο φρουραρχείο. Αν πχ η κατάταξη είναι 20 Μαρτίου μπορώ να πάω μέχρι τις 15/3 η από τις 15/3 μέχρι τις 20/3.

Επίσης έχεις κάποιος εμπειρία από το φρουραρχείο Βέροιας. Το τελευταίο που θέλω είναι να δυσκολέψει περισσότερο το πράγμα.

Ευχαριστώ

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Μέχρι τις 20/3 δηλαδή μπορείς να πας από τις 15/3 ως τις 20/3
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Devilangel »

Liapunov13 έγραψε:Φιλε σου προτεινω να κανεις τη διαδικασια απο την μοναδα να ξεμπερδευεις την ιδια ημερα κ να μην ταλαιπωρηθεις απο το φρουραρχειο. Εχε μαζι σου το κουτι cipralex και το χαρτι απο ψυχιατρο και ολα θα πανε καλα. Συνοδος δεν χρειαζεται αν υπαρχει Επιτροπη Απαλλαγων στο στρατοπεδο (τις μερες των εσσο υπαρχει παντα). Εγω ειχα χαρτι γιατρου, και ψυχοφαρμακα cipralex,seroquel στα χερια μου κ κανεις δε με ρωτησε απολυτως τιποτα. Διαβασε εδω το τοπικ/ποστ εδω να ενημερωθεις για την διαδικασια:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306_post534159.html#534159

Μην αγχωνεσαι, θα παρεις την αναβολη σου και ηρεμησε να ξεπερασεις το προβλημα σου.


Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Ιαν 19, 2021 3:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες