Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Pan

Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Δημοσίευση από Pan »

Καλησπέρα παίδες,

Πρόκειται να κάνω αίτηση για αναβολή λόγω διακεκριμένου επιστήμονα/μεταδιδακτορικού.
Έχει κάνεις εμπειρία με την συγκεκριμένη αναβολή;
Έχω λίγο άγχος γιατί αν και έχω αρκετές δημοσιεύσεις απο το διδακτορικό μου (7) και σε πολύ καλά περιοδικά στον τομέα μου, οι δημοσιεύσεις μου δεν έχουν πολλές αναφορές (απο δυο αναφορές οι περισσότερες), γιατί δημοσιεύθηκαν σχετικά πρόσφατα και λόγω COVID-19 η έρευνα δεν κινείται με τους ίδιους ρυθμούς. Λέτε να έχω πρόβλημα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία.

didaktor

Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Δημοσίευση από didaktor »

Οι δημοσιεύσεις εξαρτώνται πολύ απο τον τομέα. Δλδ κάποιοι τομείς παίρνουν πολλές. Είναι δύσκολα να σου πω αν το θεωρήσουν πολλές οι όχι, αλλά εσύ πάρε μια συστατική που να αναφέρει ότι το έργο σου εχει απήχιση. Έχεις δημοσιέυσεις μετά το διδακτορικό σου; Η τώρα το τελείωσες;
Pan

Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Δημοσίευση από Pan »

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Κάποιες δημοσιεύσεις είναι απο το thesis και κάποιες ειναι απο το διδακτορικό μεν, αλλα δεν υπάρχουν στο thesis.To θέμα είναι ότι αυτή ειναι η πρώτη θέση μεταδιδακτορικού που παίρνω, οπότε είναι λογικό εν μέρει να μην έχω δεκάδες δημοσιεύσεις.
Οι δημοσιεύσεις ειναι όλες δημοσιευμένες σε περιοδικά Q1 κατηγορίας στην κτηνιατρική ερευνα και στην μικροβιολογία και έχουν αρκετά υψηλό συντελεστή απήχησης, απλα επείδη ξέρω το κόμπλεξ τον Ελλήνων καθηγητών και στρατιωτικών για αυτό έχω δεύτερες σκέψεις.
Για πάν ενδεχόμενο πήρα και συστατικές επιστολές να συμπεριλάβω, απο καθηγητές και συνεργάτες.
Απλά ήθελα να δώ πώς κατέθεσαν και άλλοι τα χαρτιά τους για την εν λόγω αναβολή για να είμαι οσο καλύτερα προετοιμασμένος.

didaktor

Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Δημοσίευση από didaktor »

Pan έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Κάποιες δημοσιεύσεις είναι απο το thesis και κάποιες ειναι απο το διδακτορικό μεν, αλλα δεν υπάρχουν στο thesis.To θέμα είναι ότι αυτή ειναι η πρώτη θέση μεταδιδακτορικού που παίρνω, οπότε είναι λογικό εν μέρει να μην έχω δεκάδες δημοσιεύσεις.
Οι δημοσιεύσεις ειναι όλες δημοσιευμένες σε περιοδικά Q1 κατηγορίας στην κτηνιατρική ερευνα και στην μικροβιολογία και έχουν αρκετά υψηλό συντελεστή απήχησης, απλα επείδη ξέρω το κόμπλεξ τον Ελλήνων καθηγητών και στρατιωτικών για αυτό έχω δεύτερες σκέψεις.
Για πάν ενδεχόμενο πήρα και συστατικές επιστολές να συμπεριλάβω, απο καθηγητές και συνεργάτες.
Απλά ήθελα να δώ πώς κατέθεσαν και άλλοι τα χαρτιά τους για την εν λόγω αναβολή για να είμαι οσο καλύτερα προετοιμασμένος.



Το θέμα δημοσιεύσεων είναι δυστυχώς λίγο σχετικό πως θα το πάρουν στην επιτροπή. Οι συστατικές που λένε ότι έχει δημοσιεύσεις σε υψηλό impact περιοδικό και οτι το έργο σου έχει απήχηση, σίγουρα μετράνε. Γιατί δεν μπορούν και αυτοί να ξέρουν ακριβώς τι αριθμός citation είναι σημαντικός. Απότι έχω ακούσει, θέλουν να δουν ότι έχεις δημοσιεύσεις και μετά το διδακτορικό σου, για να δείξουν οτι συνεχίζεις. Στην περίπτωση μου, είχα κάποια χρονια από όταν πήρα διδακτορικό μέχρι που έκανα αίτηση για εξέχων επιστήμονες, οπότε ήταν οκ. Επίσης πάρα πολύ σημαντικό είναι να δείξεις ότι θα έχεις απασχόληση ως ερευνητής για τα χρόνια που ζητάς αναβολή. Δηλαδή μην πας με 6μηνο συμβόλαιο και ζητάς 2 χρονια. Πιθανά να σου δώσουν μόνο 6 μήνες. Αν μπορείς να συνδέσεις την δουλειά σου και με κάποιο πρότζεκτ, ακόμα καλύτερα. Τύπου ο τάδε είναι σημαντικός διότι δουλεύει στο τάδε funded project για πχ 2 χρόνια. Κτλ κτλ. Ελπίζω να βοηθάει... Επίσης υπομονή με την αίτηση. Εμένα η απόφαση είχε βγεί Ιούνιο, ενώ έκανα αίτηση όπως εσύ. Στο ενδοιάμεσο προφανώς είσαι οκ με στρατό και απλά περιμένεις.

Pan

Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Δημοσίευση από Pan »

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Όπως σου είπα εγώ φαίνεται ότι μετά το διδακτορικό (το πήρα Ιούλιο) συνεχίζω να δημοσιεύω, ακόμα και αν οι δημοσιεύσεις είναι με δεδομένα εντός διδακτορικού. Σχετικά με το πρότζεκτ, η γραμματεία του πανεπιστημίου έγγραψε στην βεβαίωση απασχόλησης που ζητάνε οτι θα απασχοληθώ για 3 χρόνια, πανω στο αντικείμενο της Μικροβιολογίας (Λέγοντας με τι ακριβώς θα ασχοληθώ) και τις τεχνικές που θα χρησιμοποιήσουμε κλπ. Και έγγραψε οτι η πρόσληψη μου στην συγκεκριμένη θέση είναι πρός το δημόσιο συμφέρον και ζωτικής σημασίας (ιδιαίτερα και λόγω της παρούσας φάσης με τον κορονοιο) οποτε θέλω να ελπίζω οτι θα είμαι καλυμμένος.
Την αίτηση θα την κάνω τώρα και θα περιμένω στο μεσοδιάστημα θα πάω στο Μόναχο που ξεκινάω και ελπίζω να μην μου πουν να έρθω πίσω.
Κάτι ακόμα αυτοί αναβολή δίνουν μόνο μέχρι το 2022, ενώ το προτζεκτ μου θα πάει μέχρι το 2024, πιστεύεις οτι αυτό μπορεί να είναι κόλλημα; Σκεφτόμουν μήπως στην αίτηση γράψω καπου οτι με την λήξη της αναβολής θα γυρίσω με αδεια ανευ αποδοχών να υπηρετήσω, ετσι ώστε να μην έχουν λόγο να πούν ότι δεν μου δίνουν την αναβολή λόγω μεγαλύτερης διάρκειας του πρότζεκτ...
didaktor

Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Δημοσίευση από didaktor »

Δεν έχει σημασία αν οι δημοσιεύσεις μετά το διδακτορικό, είναι από το διδακτορικό νομίζω. Σημασία είναι να φαίνεται μετά το defence. Προφανώς μην γράψεις πουθενά ότι αυτά ήταν δουλειά που έγινε στο διδακτορικό... Δεν είναι οτι θα διαβάσουν την διατριβή σου κιόλας να δουν αν βγήκαν από εκεί.

Απο την γραμματεία ακούγεται μια χαρά το κείμενο. Εγώ είχα και μια συστατική απο τον επιβλέπων καθηγητή όπου έλεγε και πόσο φοβερός είμαι και σημαντικός και ζήτησα και από ενα εξωτερικό συνεργάτη να γράψει κάτι σαν scientific evaluation. Δεν είναι απαραίτητα, αλλά ισως βοηθήσουν. Επίσης τους έδωσα εκτυπωμένη την διατριβή μου και τα πέιπερ, λίστα με τα πέιπερ και μια ξεχωριστή λίστα με αναφορές ανα πέιπερ. Και γενικά γράφε παντού 'μεγάλος αριθμός αναφορών', κτλ.

σχετικά με το συμβόλαιο, ήμουν σε παρόμοια σχετικά φάση με βάση πρότζεκτ, αν και δεν είχα τόσο εκτενές συμβόλαιο. Ο τρόπος που το χειρίστηκα ήταν να πω ότι ο ρόλος μου είναι κρίσιμος τα πρώτα δύο χρόνια διότι τότε είχα σημαντικό ρόλο σε κάποια Work Packages. Για να δείξω κάπως οτι υπάρχει ευελιξία μετά. Δεν ήθελα να το ρισκάρω, διότι ποτέ δεν ξέρεις πως θα το πάρουν. Ίσως που οκ, άρα μετά θα είναι 33 και θα μπορεί να έρθει για 20 μέρες και εξαγωρά ή να πουν τι τώρα τι σε δύο χρόνια δεν αλλάζει κάτι. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι προς το πρώτο, διότι 20 μέρες οκ παίρνεις άδεια. Αλλά 9 ή 12 μήνες δεν παίζει. Οπότε γράψε κάτι αντίστοιχο με αυτό αν γίνετε ή και αυτό που προτίνεις για να είσαι καλυμμένος. Εγώ προσωπικά δεν είχα θέμα και πήρα απευθείας 2 χρόνια αναβολή.

Ελπίζω να βοηθάει. Και αν έχεις κάποια άλλη απορία, πες μου.

sharpedge
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2022 10:45 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για μεταδιδακτορική έρευνα

Δημοσίευση από sharpedge »

didaktor έγραψε:Δεν έχει σημασία αν οι δημοσιεύσεις μετά το διδακτορικό, είναι από το διδακτορικό νομίζω. Σημασία είναι να φαίνεται μετά το defence. Προφανώς μην γράψεις πουθενά ότι αυτά ήταν δουλειά που έγινε στο διδακτορικό... Δεν είναι οτι θα διαβάσουν την διατριβή σου κιόλας να δουν αν βγήκαν από εκεί.

Απο την γραμματεία ακούγεται μια χαρά το κείμενο. Εγώ είχα και μια συστατική απο τον επιβλέπων καθηγητή όπου έλεγε και πόσο φοβερός είμαι και σημαντικός και ζήτησα και από ενα εξωτερικό συνεργάτη να γράψει κάτι σαν scientific evaluation. Δεν είναι απαραίτητα, αλλά ισως βοηθήσουν. Επίσης τους έδωσα εκτυπωμένη την διατριβή μου και τα πέιπερ, λίστα με τα πέιπερ και μια ξεχωριστή λίστα με αναφορές ανα πέιπερ. Και γενικά γράφε παντού 'μεγάλος αριθμός αναφορών', κτλ.

σχετικά με το συμβόλαιο, ήμουν σε παρόμοια σχετικά φάση με βάση πρότζεκτ, αν και δεν είχα τόσο εκτενές συμβόλαιο. Ο τρόπος που το χειρίστηκα ήταν να πω ότι ο ρόλος μου είναι κρίσιμος τα πρώτα δύο χρόνια διότι τότε είχα σημαντικό ρόλο σε κάποια Work Packages. Για να δείξω κάπως οτι υπάρχει ευελιξία μετά. Δεν ήθελα να το ρισκάρω, διότι ποτέ δεν ξέρεις πως θα το πάρουν. Ίσως που οκ, άρα μετά θα είναι 33 και θα μπορεί να έρθει για 20 μέρες και εξαγωρά ή να πουν τι τώρα τι σε δύο χρόνια δεν αλλάζει κάτι. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι προς το πρώτο, διότι 20 μέρες οκ παίρνεις άδεια. Αλλά 9 ή 12 μήνες δεν παίζει. Οπότε γράψε κάτι αντίστοιχο με αυτό αν γίνετε ή και αυτό που προτίνεις για να είσαι καλυμμένος. Εγώ προσωπικά δεν είχα θέμα και πήρα απευθείας 2 χρόνια αναβολή.

Ελπίζω να βοηθάει. Και αν έχεις κάποια άλλη απορία, πες μου.



Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Θα ήθελα και εγώ να γνωρίσω για την αναβολή για το μεταδιδακτορικό αν γνωρίζεις. Είμαι σε ένα τετραετές ερευνητικό πρόγραμμα σχετικά με τον καρκίνο και την τεχνητή νοημοσύνη. Τέλειωσα το διδακτορικό μου και τον Δεκέμβριο τελειώνει η αναβολή που πήρα για το διδκτορικό (είμαι 30). Θέλω να ζητήσω αναβολή μέχρι 12/24 όπου τότε είναι και το μέγιστο που δικαιούμαι αλλά και το τέλος του προγράμματος. Από δημοσιεύσεις είμαι καλούτσικα, καμια 15ρια συνολικά. Διδάσκω και σε μεταπτυχιακό. Το μεγάλο μου άγχος είναι αν θα πάρω αναβολή και γενικά αν τις δίνουν εύκολα ή αν θα φάω άκυρο. Επίσης η σύμβασή μου (είμαι στη 2η τώρα) είναι μονοετής και θα έχω ακόμα 2 μονοετείς. Θα μπορούσα όμως να έχω μια βεβαίωση από τον επιστημονικό υπεύθυνο ότι είμαι απαραίτητος μέχρι το τέλος του προγράμματος.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες