Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Var »

Τρέχε 2 με 3 μέρες την εβδομάδα σε πιο χαλαρό ρυθμό αλλά 30 με 40 λεπτά και έτσι θα ανέβει η αντοχή σου μετά τρέξε 2 φορές το μίλι 5 φορές την εβδομάδα κάπως έτσι
tethoras355
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2020 2:41 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από tethoras355 »

Εγώ πρώτη φορά το έβγαλα σε 9,10. Μετά έτρεχα μικρότερες αποστάσεις σε πιο έντονο ρυθμό απο μίλι είτε 400ρια είτε παραπάνω. Έτρεχα 400 περπάταγα άλλα 400 και ξανά. Όσες φορές άντεχα 6-8-10 ανάλογα. Αυτό γινόταν μέρα παραμέρα. Πλέον μετά από 10 φορές που πήγα για τρέξιμο (και μάλιστα με μεγάλο χρονικό κενό γιατί είχα ένα άλλο θέμα) το βγάζω σε 7,43 και ήμουν πιασμένος. Κάνε το ίδιο και ανα 2 ή 3 προπονήσεις να τρέχεις μεγάλη απόσταση είτε μίλι είτε παραπάνω. Δεν είμαι κανάς ειδικός αλλά απο ψάξιμο στο ίντερνετ αυτό βρήκα να αναφέρουν οι περισσότεροι και έτσι το έριξα και εγώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tethoras355 την Σάβ Μάιος 22, 2021 11:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Andreas2000
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2021 6:45 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Andreas2000 »

Aetos95 έγραψε:Παιδιά υπάρχει κάποιος να μου πει πως κατάφερε το 1 μίλι τρέξιμο στα 7:30 λεπτά; Τρέχω μέρα νύχτα σαν χαζοί και ακόμα το καταφέρνω στα 8:10 περίπου.

Αν όντως τρέχεις κάθε μέρα τότε βάζεις αχρείαστα εμπόδια στην πρόοδο σου. Θα σου προτεινω να τρέχεις 4 φορές την εβδομάδα για μερικές βδομάδες και μετά καντο 5. Μετά από κάθε τρεξιμο η επόμενη μέρα να είναι ξεκούρασης, και δυο απτά τρεξίματα σου θες να είναι σπριντ (30" δίνεις το 90-100% σου, και ξεκούραση για 1-2 λεπτά, επανέλαβε για 40 λεπτά και κάθε βδομάδα ανέβασε μέχρι να γίνει μια 60 λεπτά όλο αυτό το τρεξιμο)

Τα υπόλοιπα 2 τρεξίματα (ή 3 όταν φτάσεις στα 5) θες να είναι πολύ χαλαρά, τρέχα για 4-5 χιλιόμετρα χωρίς να λαχανιαζεις.

Bonus tip: Αν είναι πολύ υπέρβαρος, τρώγε ένα μεγάλο πιάτο φαγητό λιγότερο την μέρα από ότι τρως. Είναι σαν να κουβαλάς τούβλα αυτό το πράγμα

Αυτό, εγώ το μίλι το βγάζω όποτε θέλω κάτω από 6:30. Οποίος το βγάζει σε πιο σύντομα χρόνο ας γράψει το προγραμμα γιατί θα είναι καλύτερο. Αυτό που προτιμά δεν θα σε κάνει ολυμπιονίκη αλλά είναι απλό και θα κάνει του δουλειά σου αν το ακολουθήσεις εξακρίβως. Καλές προπονήσεις παιδιά.

Andreas2000
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2021 6:45 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Andreas2000 »

*Αυτό που έγραψα δεν θα σε κάνει * αν ηξερα πως να επεξεργαστώ και τα μυνηματα μου καλό θα ήταν 😂
Andreas2000
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2021 6:45 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Andreas2000 »

Ή κανε αυτό που ανέφερε το παιδί από πάνω, μόλις το διάβασα και φαινετε απλό και αποτελεσματικό.
marinakouf
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τρί Μαρ 30, 2021 9:19 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από marinakouf »

Εγώ ξεκίνησα το μίλι σε χρόνο 8 λεπτά. Πλέον το βγάζω σε 6.3 φορές την βδομάδα τρέξιμο.2 φορές 6 χιλιόμετρα με στόχο να πάω όσο πιο γρήγορα το μίλι και μετά να κρατήσω ένα σταθερό ρυθμό και μία φορά 10 χιλιόμετρα χωρίς να πιέσω τον εαυτό μου στο μίλι, απλά κράταγα έναν σταθερό καλό ρυθμό. Πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν οι ανάσες, θέλει βαθιές και σταθερές. Όπως επίσης να σηκώνεις αρκετά ψηλά την φτέρνα σου. Υπάρχουν βίντεο που εξηγούν τεχνικές για να πας γρηγορότερα.
Άβαταρ μέλους
Tomcat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2021 2:26 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Tomcat »

Προσωπικα ξεκινησα προετοιμασια τον Μαρτη με το που ανακοινωθηκε το ΦΕΚ, ημουν απροπονητος 2 χρονια καθως προερχομουν απο πρωταθλητισμο! Μεσα σε 1 μηνα καταφερα να βγαζω το μιλι σε 7.00 λεπτα, προσφατα που χρονομετρηθηκα το κατεβασα σε 5.50 καθως καθε περασμα γυρου που εκανα κυμαινονταν στο 1.25-1-30. Να ξερετε παιδια οπως ειπε κι η κοπελα πιο πανω, ολα ειναι θεμα αντοχης σωστων ανασων οπως επισης να ξερετε πως εκεινη την στιγμη λογω της αδρεναλινης θα δωσετε πολυ παραπανω απο τι στην προπονηση (ειναι δοκιμασμενο να ξερετε). Δεν εχετε να φοβηθειτε τιποτα!
Καλη επιτυχια σε ολους οσους θα δωσουν! Καλη επιτυχια και σε αυτους που δεν τα καταφεραν και αναμενουν για τις επομενες!

Τιποτα δεν εχει τελειωσει ακομα...

Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Var »

Tomcat αν ισχύουν όσα λες τότε χωρίς ειρωνεία πάνε στους ολυμπιακούς αγώνες για δρομέας μιλίου θα πάρεις κ μετάλλιο
Fenia12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2021 1:51 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Fenia12 »

Καλησπέρα και καλή επιτυχία! Όποιος περνάει αυτες τις μέρες τις δοκιμασίες ας μας πει πως πήγαν τα πράγματα.
karavanaki
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιουν 08, 2021 1:15 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από karavanaki »

Καλησπέρα παιδιά και συγνώμη για την ενόχληση ήθελα να ρωτήσω κάτι ξέρετε αν ο πίνακας για τις πκε του στρατού ξηράς είναι ίδιος με της αεροπορίας (δηλαδή όποιος αρχίζει Τετάρτη τελειώνει Δευτέρα) η είναι άλλος πίνακας για τον στρατό ξηράς. Συγνώμη αν έχει απαντηθεί η ερώτηση αυτή.
Άβαταρ μέλους
Tomcat
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2021 2:26 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Tomcat »

Αδερφε, θεωρω ειναι στον ανθρωπο, επειδη προσωπικα καθε προπονηση θελω να γινομαι καλυτερος και να βελτιωνομαι οπως επισης εχω ως κριτηριο τις ειδικες δυναμεις και να ειμαι στην καλυτερη δυνατη φυς. Κατασταση (ξαναλεω ειναι στον ανθρωπο αυτο) γιαυτο πιεζω και κατεβαζω τον χρονο! Δεν θελω ουτε νομιζει κανεις οτι ειμαι κανενας υπεραθλητης ουτε τιποτα! Ολοι μα ολοι μας αν προσπαθησουμε για το καλυτερο το εχουμε!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tomcat την Τρί Ιουν 08, 2021 8:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
LUNARET
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τετ Μαρ 31, 2021 7:54 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από LUNARET »

Υποψήφιοι αεροπορίας για τα παιδιά στην Θεσσαλία που θα δώσουν αθλήματα μαθαμε;
Chris00
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2021 3:41 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Chris00 »

Παιδιά θα μας πει κανεις τι παίζει με τα αθλήματα?
Nick2021
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 11, 2021 12:02 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Nick2021 »

Καλημέρα, επιλέχθηκα στη θέση 44 απο τις 25 που ζητάει η ειδικότητα που σημαίνει οτι είμαι 19ος επιλαχών και το βρίσκω δύσκολο να μπω ακόμα και αν περάσω τις δοκιμασίες.Ως επιλαχών μπορώ να μπω μόνο εαν υπάρξουν θέσεις στην ειδικότητα που διάλεξα ή και σε άλλες;(πραγμα που το βλεπω δυσκολο να μην καλυφθουν οι θεσεις αφου καλειται τριπλασιος αριθμος σε καθε ειδικοτητα)

Ευχαριστω.

sold13r
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:18 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από sold13r »

Chris00 έγραψε:Παιδιά θα μας πει κανεις τι παίζει με τα αθλήματα;


Διάβασα σε μια σελίδα ότι την πρώτη μέρα δώσανε τα 5 με την σειρά όπως τα έχει ο πίνακας δηλαδή από 100άρι μέχρι σφαίρα, αν ήσουν επιτυχών σε αυτά την δεύτερη μέρα τα υπόλοιπα. Επίσης είπαν ότι δεν επιτρέπονται ρολόι, χρονόμετρα,band κτλπ και ότι σου ανακοινώνουν αυτοί στο τέλος το χρόνο και αν πέρασες.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sold13r την Παρ Ιουν 11, 2021 4:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες