Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
VasPap
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 10:18 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από VasPap »

Για πειτε παιδια, πως τα πατε με την προπονηση ; Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε ; Καποιος που μπορει να δωσει καποια συμβουλη για καλυτερη προετοιμασια ; Π. Χ προσωπικα δεν ειμαι και τοσο της αεροβιας και οσο να ναι δυσκολευομαι, διοτι τοσα χρονια δεν εχω ασχοληθει με τρεξιμο- αλματα, οσο να ναι παιζει ρολο και η ηλικια.

Πειτε αν θελετε τους χρονου σας στα 1000μ,100μ και αλματα αν εχετε μετρησει.

Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από anonymous19970 »

EΓω γενικα ειμαι αθλητικος τυπος οποτε δεν εχω καποιο προβλημα ισως κανω λιγο παραπανω προπονηση το 1000αρι γιατι ειμαι στα 4''05. Για ελξεις σε μονοζυγο εχω λιγο αγχος αν υπαρχουν ποσες θα ειναι και με ποιο τροπο θα πρεπει να εκτελεστουν αυτο μονο
Hlias77
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 6:25 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Hlias77 »

Το 1000 πιστευω οτι ειναι το πιο δυσκολο. Δεν βγαινει ευκολα.
Άβαταρ μέλους
VasPap
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 10:18 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από VasPap »

anonymous19970 έγραψε:EΓω γενικα ειμαι αθλητικος τυπος οποτε δεν εχω καποιο προβλημα ισως κανω λιγο παραπανω προπονηση το 1000αρι γιατι ειμαι στα 4''05. Για ελξεις σε μονοζυγο εχω λιγο αγχος αν υπαρχουν ποσες θα ειναι και με ποιο τροπο θα πρεπει να εκτελεστουν αυτο μονο
Αρα πας για ειδικες δυναμεις. Θυμαμαι απο πεζικο για ειδικες δυναμεις ειχα δωσει αθληματα το μιλι το ειχα κανει στα 5.50 απο 7 που ηθελε και δεν εβγαλα ελξεις. Κι ομως με πηραν. Τωρα το χιλιομετρο 4.40 Και αν αντεξω. Βεβαια περασαν 2 χρονια απο τοτε. Πλεον στα 27 και χωρις επαφη με αεροβια ασκηση, παραμονο με γυμναστηριο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasPap την Παρ Ιαν 08, 2021 7:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
VasPap
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 10:18 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από VasPap »

Hlias77 έγραψε:Το 1000 πιστευω οτι ειναι το πιο δυσκολο. Δεν βγαινει ευκολα.
Σιγουρα ειναι το πιο δυσκολο. Ενω το 100αρι με λιγη προσπαθεια και καλο ζεσταμα βγαινει κουτσα στραβα.

Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από anonymous19970 »

VasPap έγραψε:
anonymous19970 έγραψε:EΓω γενικα ειμαι αθλητικος τυπος οποτε δεν εχω καποιο προβλημα ισως κανω λιγο παραπανω προπονηση το 1000αρι γιατι ειμαι στα 4''05. Για ελξεις σε μονοζυγο εχω λιγο αγχος αν υπαρχουν ποσες θα ειναι και με ποιο τροπο θα πρεπει να εκτελεστουν αυτο μονο
Αρα πας για ειδικες δυναμεις. Θυμαμαι απο πεζικο για ειδικες δυναμεις ειχα δωσει αθληματα το μιλι το ειχα κανει στα 5.50 απο 7 που ηθελε και δεν εβγαλα ελξεις. Κι ομως με πηραν. Τωρα το χιλιομετρο 4.40 Και αν αντεξω. Βεβαια περασαν 2 χρονια απο τοτε. Πλεον στα 27 και χωρις επαφη με αεροβια ασκηση, παραμονο με γυμναστηριο.

Aν και μου αρεσουν οι ειδικες δυναμεις θα δηλωσω πεζικο γιατι σαν κατοικος παραμεθωριου αν με παρουν εποπ θα περασω κοντα στο σπιτι μου οποτε γλιτωνω ενοικια ταλαιπωρια κτλ

Hlias77
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 6:25 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Hlias77 »

Παιδια πως σας φενονται τα υπολοιπα απο τα αθληματα ; Βγαινουν σχετικα ευκολα ;
Topografos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 02, 2021 2:42 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Topografos »

Εγω σημερα πρωτη προπονηση το εκανα 5'20'' δεν εχω καποια συμβουλη προσωπικα τωρα τα βλεπω και γω.

τα αλλα ωστοσο επειδη οταν εδινα πανελληνιες εκανα προπονηση ειναι ευκολα. Τα βηματα να βρεις για τα αλματα μονο αλλα και αυτα δεν νομιζω πως πολυ χρειαζονται

"Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί" Πλάτων (427 π.Χ. - 347 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Για τα 1000 μετρα θα σας προτεινα να κρατατε σταθερη ταχυτητα στην αρχη χωρις αυξομειωσεις για να σας μεινουν δυναμεις και στα τελευταια 250 μετρα το πας με σπριντ οσο αντεξεις
Topografos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 02, 2021 2:42 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Topografos »

Εμένα με βοηθάνε και οι αργές αναπνοές, ξεχνιεμαι με αυτο και απλα παω δεν ξερω αν θα βοηθησει και καποιον αλλο
"Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί" Πλάτων (427 π.Χ. - 347 π.Χ.)
Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Παιζουν πολυ σημαντικο ρολο οι αναπνοες. Γενικα το τρεξιμο με προπονηση φτιαχνεται
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Προσοχη στο 1000αρι για τυχον τραυματισμους.

Θελει καλο υπνο, φαγητο φουλ στην πρωτεινη και ξεκουραση και ΟΧΙ καθε μερα προπονηση.
Να ακουτε το σωμα σας διοτι οι τραυματισμοι ειναι πολυ ευκολο να βγουν και μετα, αντε κατσε 1 μηνα σπιτι με το ποδι ψηλα...

Σαν συμβουλη για το 1000αρι ειναι να κανετε εκρηκτικα 100αρια, διοτι με αυτα χτιζεις αντοχη οποτε μετα το 1000αρι βγαινει ευκολα.

Οσο για το αλμα (σκαμα) θα ελεγα, αν δεν εχετε οικονομικο προβλημα, να πατε σε εναν προπονητη διοτι θελει συγκεκριμενο τροπο για να βγαλεις τα συγκεκριμενα μετρα που χρειαζεται για να εισαι επιτυχων. Αν και σε αυτο το κομματι ειναι ελαστικοι, αλλα 1 φορα θα πληρωσετε για το σκαμα, οποτε καλυτερα να εχετε το κεφαλι σας ησυχο στο οτι πιανετε τα μετρα.
Hlias77
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 6:25 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Hlias77 »

Κακα τα ψεματα χρειαζεται προετοιμασια γιατι αν καποιος παει ετσι στο φλου πιθανο ειναι να κοπει.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Εννοειται αυτο Ηλια.

Επισης, ειναι κριμα απτον Θεο να εισαι επιτυχων στον Πινακα Μοριων και να μη δωσεις τοσο σημασια στα αθληματα και να σε κοψουν εκει, διοτι σιγουρα θα κοψουν εκει κοσμο, ειναι δεδομενο.

Χιλιες φορες να πληρωσεις εναν προπονητη για μια φορα στη ζωη σου, ωστε να βγαλεις ακριβως τα ορια που χρειαζεται σε σκαμα, παρα να χτυπας το κεφαλι σου μετα μια ζωη για την λαθος επιλογη.
Άβαταρ μέλους
VasPap
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2020 10:18 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από VasPap »

Lefteris 2αμαλ έγραψε:Προσοχη στο 1000αρι για τυχον τραυματισμους.

Θελει καλο υπνο, φαγητο φουλ στην πρωτεινη και ξεκουραση και ΟΧΙ καθε μερα προπονηση.
Να ακουτε το σωμα σας διοτι οι τραυματισμοι ειναι πολυ ευκολο να βγουν και μετα, αντε κατσε 1 μηνα σπιτι με το ποδι ψηλα...

Σαν συμβουλη για το 1000αρι ειναι να κανετε εκρηκτικα 100αρια, διοτι με αυτα χτιζεις αντοχη οποτε μετα το 1000αρι βγαινει ευκολα.

Οσο για το αλμα (σκαμα) θα ελεγα, αν δεν εχετε οικονομικο προβλημα, να πατε σε εναν προπονητη διοτι θελει συγκεκριμενο τροπο για να βγαλεις τα συγκεκριμενα μετρα που χρειαζεται για να εισαι επιτυχων. Αν και σε αυτο το κομματι ειναι ελαστικοι, αλλα 1 φορα θα πληρωσετε για το σκαμα, οποτε καλυτερα να εχετε το κεφαλι σας ησυχο στο οτι πιανετε τα μετρα.


Eγω που εχω χρονια οξεια τενοντιτιδα στο γονατο να ανησυχω δηλαδη ε ;:(

Οσο για τα σπριντ οντως, ειδα μεγαλη βελτιωση στην φυσικη μου κατασταση.

Στη 4η προπονηση σπριντ αφου ειχα κανει ηδη 3-4 γυρους τρεξιματακι και περπατημα αλλους τοσους εβγαλα 4 100αρια ενω στην αρχη τα εφτυνα στο 1ο 100αρι ενω ειχα κανει 2 γυρους τρεξιμο και 2 περπατημα.

Προσωπικα ξεκινησα 1 γυρο δηλαδη 400 μετρα στο 1.40 χρονο μετα 1 γυρο γρηγορο περπατημα αυτο για 10 φορες. Με τις μερες αυτο βελτιωθηκε τωρα βγαζω 600 μετρα τρεξιματακι και μετα περπατημα.

Φυσικα μεσα στη προπονηση κανω 100αρια και πλαγια βηματα (οπως κανουμε αμυνα στο μπασκετ) ωστε να δυναμωσουν τα πελματα οι αστραγαλοι και γενικα οι αθρωσεις. Σιγουρα θα κανω καποια αλματα επιτοπου και σπριντ 10 μετρα και επειτα επιστροφη με πισω βηματα.

Γενικα τετοιου τυπου ασκησεις για φυσικα κατασταση και ενδυναμωση των ποδιων.

Στο σπιτι κανω squats με αλτηρες και γενικα ολο το σωμα βαρη οσο μπορω.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος VasPap την Παρ Ιαν 08, 2021 8:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες