Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Κλειδωμένο

Μια εικονα των υποψηφιων προκηρυξης ΕΠΟΠ

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Αύγ 19, 2022 11:33 pm

0-200
10
2%
200-300
23
5%
300-400
42
10%
400-500
63
14%
500-600
72
16%
600-700
67
15%
700-1000
165
37%
 
Σύνολο ψήφων: 442

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Jimmayy έγραψε:Καλησπέρα, μήπως γνωρίζετε να μου πείτε εάν κανω τα χαρτιά μου για εποπ και δεν περάσω στην ειδικότητα που δηλώσω, κόβομαι απο τον διαγωνισμό ή μπορεί να με πάνε αλλού οπου αποφασίσουν; Ρωτάω γιατι θα με ενδιέφερε να πάω μονο για αλεξίπτωτα. Επίσης απο περιέργεια αν μπω θα εχω δικαιομα να παραιτηθώ λόγου χάρη μετα απο ένα χρόνο και να κάνω τα χαρτιά μου σε άλλο σώμα οπως πυροσβεστική και αν ναι θα πάρω και τα μόρια ή όχι; Οποιος μπορει να με βοηθηση θα το εκτιμούσα.


Καλησπερα,

Αποτι γνωριζω, για να δηλωσεις παραιτηση σαν ΕΠΟΠ, πρεπει να εχει περασει η 3ετια που εισαι σαν ΕΠΟΠ στο στρατευμα μεσα, αλλιως αν δηλωσεις νωριτερα θα δωσεις και οτι μισθους ειχες μηνιατικο, νυχτερινα, παραμεθοριο, ασκησεις κτλπ.
Για να παραιτηθεις, νομιζω πρεπει να βγεις ι3 και να περασεις επιτροπη, για να σε βγαλουν αυτοι και αφου δηλωσεις, περιμενεις περιπου 2-4 μηνες για να ερθει η αποστρατεια σου απτο ΓΕΣ.

Η Πυροσβεστικη δεχεται ι1, αν μπορεσεις μετα να αλλαξεις το ι3 σε ι1 τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα και ας εχεις παραιτηθει απο ΕΠΟΠ.

Στο θεμα των Αλεξιπτωτων τωρα, δεν υπαρχει ειδικοτητα καθαρα για 2Μαλ ας πουμε, οπως βλεπεις καποια στελεχη μεσα.
Αυτα τα στελεχη ειναι μονο εκπαιδευτες και ελαχιστοι Ετατζιδες.
Ολοι οι αλλοι απλα περνανε σχολεια και πλεον η Μοιρα Αλεξιπτωτιστων θα γινει επιχειρησιακη μοιρα, δηλαδη πλεον δεν θα πηγαινουν ουτε για θητεια, παρα μονο εκπαιδευση στελεχων (βλεπε ΕΤΑ).

Απο εκει και περα, μπορεις να δηλωσεις Τεχνιτης αλεξιπτωτου αλλα απλα θα περασεις το ΣΒΕΑ, δεν θα υπαγεσαι στη 2ΜΑΛ ας πουμε.
Η ειδικοτητα σου θα ειναι με βαση στην Ελευσινα αν θυμαμαι καλα.

Αν εχω κανει καπου λαθος, ελευθερα να με διορθωσει καποιος.

Στο θεμα της ειδικοτητας, αν δεν περασεις στην ειδικοτητα που θελεις, μπορουν να σε πεταξουν σε οποιαδηποτε αλλη ειδικοτητα του Στρατου Ξηρας, εφοσον εχεις τα μορια και δεν εχει συμπληρωθει απο τις θεσεις που ζητουσαν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Πέμ Φεβ 11, 2021 6:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Jimmayy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2021 3:27 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Jimmayy »

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αν ήμουν πιο νέος άνετα θα πήγαινα για πενταετία οπουδήποτε αλλά πλέον λόγο υποχρεώσεων στην Αθήνα είναι αργά εφόσον τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες και ακόμη και αν περάσω δεν θα είμαι Ελευσίνα απ' ότι κατάλαβα. Κρίμα που δεν μερίμνησα να υπηρετήσω ΕΔ όταν πήγα στρατό καθώς σήμερα το μόνο που επιθυμώ είναι να εργαστώ στην πυροσβεστική αλλά τα μόρια μου δεν είναι αρκετά παρ´όλου που είμαι εθελοντής πυροσβέστης και σπουδάζω σε ΔΙΕΚ στην ειδικότητα δασικής προστασίας έτσι όπως μοριοδοτούν τα κριτήρια δυστυχώς.
Georgina
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2021 7:13 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Georgina »

Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για αμύνης μετά σκύλου, όπου ζητείται μόνο το απολυτήριο Λυκείου και έχω:

Απολυτήριο 19,8

Πτυχίο ΑΕΙ

Πτυχίο ΙΕΚ

Αγγλικά Γ2

Γαλλικά Β2

Keycert Δίπλωμα

Δίπλωμα οδήγησης Β κατ.

Θα προσμετρηθούν όλα τα παραπάνω για μορια, ή μόνο το Απολυτήριο το οποίο ζητείται;

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Charlie Harper 13
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2020 8:30 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Charlie Harper 13 »

Γραφει οτι στην υπο εκδοση προκηρυξη θα βαλουν μορια και στους τριτεκνους.
Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από anonymous19970 »

EΧει βγει φεκ για τη μοριοδοτηση δεν ξερω κατα ποσο μπορει να αλλαξει αυτο
Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1808
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Politis1994 »

Σχετικά δύσκολο να αλλάξει το οτιδήποτε. Αλλά εφόσον αργεί η προκυρηξη και δε ξέρουμε γιατί μπορεί να ελέγχουν διαφορά... Μπορεί πχ να έχει και 50 μόρια οι τριτεκνοι. Όλα στην πολυπόθητη έκδοση θα δείξουν. Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι δε λένε τίποτα για τους 1000 οβα! Αν είναι να μην τους πάρουν ας έκαναν του εποπ 2600 αντί 1600...
Άβαταρ μέλους
ΕΛΔΥΚ 16
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 11:26 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από ΕΛΔΥΚ 16 »

Ισχύει θα παίρνουν μόρια η τριτεκνια είναι έγκυρο το άρθρο
Άβαταρ μέλους
anonymous19970
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 2:02 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από anonymous19970 »

Το αρθρο λεει οτι κατεθεσαν ερωτημα αν θα παρουν μορια οι τριτεκνοι στις 9 δεκεμβριου το φεκ μοριοδοτησης αναρτηθηκε στις 15 δεκεμβριου 6 μερες μετα δηλαδη και δεν αναφερει τιποτα οποτε δεν μου φαινεται εκγυρο
XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από XristosMP »

Εχει βγει το ΦΕΚ αρα δεν θα παρουν τιποτα
Άβαταρ μέλους
ΕΛΔΥΚ 16
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Παρ Δεκ 04, 2020 11:26 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από ΕΛΔΥΚ 16 »

XristosMP έγραψε:Εχει βγει το ΦΕΚ αρα δεν θα παρουν τιποτα


Αγαπητοί φίλοι,

Θέλω να σας ευχαριστήσω για την συνάντηση που είχαμε πριν λίγες μέρες και για τις τεκμηριωμένες προτάσεις σας υπέρ των τριτέκνων. Η Ομοσπονδία των Τριτέκνων (ΟΠΟΤΤΕ) το έργο της οποίας κι εγώ ως τρίτεκνος έχω την τύχη να γνωρίζω προσωπικά, είναι ένας από τους βασικούς φορείς συλλογικής εκπροσώπησης των πολυμελών οικογενειών που βοηθούν την πατρίδα μας στην αντιμετώπιση του Δημογραφικού.

Σε συνέχεια της συζήτησης μας αυτής, με χαρά σας ενημερώνω ότι το Πρόβλημα που θίξατε σχετικά με την επικείμενη προκήρυξη θέσεων ΕΠΟΠ από το ΥΠΕΘΑ λύνεται Άμεσα. Σε χθεσινή μου συνάντηση με τον διευθυντή του γραφείου ΥΕΘΑ κ. Α. Βάλαρη Έλαβα τη προσωπική διαβεβαίωση ότι Η ειδική μοριοδότηση των τριτέκνων υποψηφίων θα συμπεριληφθεί στο κείμενο της υπό έκδοση προκήρυξης

. Φίλε δεν ξέρεις να διαβάζεις... Και άλλα μόρια παίρνουμε ευτυχώς

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Αντε με το καλο να στειλουν και οι 2τεκνοι να παρουν κι αυτοι κατι, τωρα που γυριζει.

Ξεφτιλισμα... Στους Ειδικους Φρουρους το 80% των παιδιων που μπηκαν ηταν τριτεκνοι-πολυτεκνοι επειδη τους εδινε 600 μορια.

Αλλα βεβαια, ο τριτεκντος να τσιμπησει κανα 100αρι αλλα ο ΟΥΚας να παρει 20 μορια.

Ξεφτιλισμενοι.

XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από XristosMP »

Δεν μου αρεσει το υφος σου ΕΛΔΥΚ, αλλαξε το.Ας παει με εισοδηματικα κριτηρια τοτε να παιρνει ο καθενας οτι του αρμοζει. Δηλαδη ο τριτεκνος που βγαζει ολη η οικογενεια παραδειγμα 100 χιλιαρικα το χρονο θα τσιμπησει τα μορια, ομως αυτος που δεν εχει αδερφια και βγαζει ενα 5χιλιαρο θα κατσει στο μεσαιο ε; Αυτοι ειμαστε γιαυτο θα ψαχνει παλι εποπ σε 1 χρονο με ολη αυτη τη σαβουρα που θα μπει παλι στο στρατευμα.

Γελαω πραγματικα με τη μοριοδοτηση, οσο παει γινεται και πιο αστεια.

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Μορια - κριτήρια ΕΠΟΠ (2021)

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

XristosMP έγραψε:Δεν μου αρεσει το υφος σου ΕΛΔΥΚ, αλλαξε το.Ας παει με εισοδηματικα κριτηρια τοτε να παιρνει ο καθενας οτι του αρμοζει. Δηλαδη ο τριτεκνος που βγαζει ολη η οικογενεια παραδειγμα 100 χιλιαρικα το χρονο θα τσιμπησει τα μορια, ομως αυτος που δεν εχει αδερφια και βγαζει ενα 5χιλιαρο θα κατσει στο μεσαιο ε; Αυτοι ειμαστε γιαυτο θα ψαχνει παλι εποπ σε 1 χρονο με ολη αυτη τη σαβουρα που θα μπει παλι στο στρατευμα.

Γελαω πραγματικα με τη μοριοδοτηση, οσο παει γινεται και πιο αστεια.



Αυτο ακριβως, αν βαλει εισοδηματικα κριτηρια θα κλαψουν μανουλες.

Αλλα ειπαμε, σε λιγο θα δινουν παραπανω μορια και σε αυτους που εκαναν 2 φορες μπανιο τη μερα αντι για 1, ξεφτιλισμενοι.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες