Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giorgos1
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Φεβ 19, 2021 4:51 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Giorgos1 »

Mea culpa, σωστός. Δεν ενδιαφερόμουν προσωπικά οπότε να πω την αλήθεια διαγώνια την διάβασα την προκήρυξη Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Tanto »

Γενικότερα να ξέρετε ότι ο κλάδος του ΠΝ είναι αρκετά ζόρικος για γερά νέυρα. Ειδικά για κάποιον ο οποίος είναι νεοεισαχθέντας. Είναι εξαιρετικά δύσκολος τρόπος ζωής και η ζωή στο καράβι αρκετά ιδιαίτερη. Καλή επιτυχία εύχομαι σε όσους το θέλουν πραγματικά.
EIRINI96
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 3:25 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από EIRINI96 »

Εμένα πάντως γνωστός Μου που έχει τελειώσει την ΣΜΥΝ μου είπε τα χειρότερα για το ναυτικό. Ότι τους πρήζουν χωρίς να υπάρχει αύριο, ότι τους μιλάνε πολύ άσχημα και γενικά ότι ήταν πολύ δύσκολα και έκανε υπομονή μέχρι να αποστρατευτεί
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Tanto »

EIRINI96 έγραψε:Εμένα πάντως γνωστός Μου που έχει τελειώσει την ΣΜΥΝ μου είπε τα χειρότερα για το ναυτικό. Ότι τους πρήζουν χωρίς να υπάρχει αύριο, ότι τους μιλάνε πολύ άσχημα και γενικά ότι ήταν πολύ δύσκολα και έκανε υπομονή μέχρι να αποστρατευτεί


Κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Όλα τα παιδιά που είχα στο πλοίο από ΣΜΥΝ μόνο άσχημα μίλαγαν για το Ναυτικό. Επικρατεί ιδιαίτερο καθεστώς ανάμεσα στους Υπαξ/κους και του Αξιωματικούς σε βαθμό που δεν επικρατεί στα άλλα σώματα και πάλι από όσα έχω ακούσει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tanto την Πέμ Απρ 22, 2021 12:11 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Politis1994 »

Κοιταχτε και γω εχω ακουσει πολλα μονο απο τριτους βέβαια αλλα να λενε ολοι ψέματα αποκλείεται. Το μονο που δεν εχω ακούσει ακομα ειναι να σου λενε καταβασε το παντελόνι να σε γαμ. Ω... Και μετα πεταγμα στη θαλασσα🤣🤣 Ισως γίνεται κι αυτο. Αε τοποθετηθεί και ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΌΓΟΣ που τα ξέρει εκει. Το πολύ πολυ οπως θα πάμε να φύγουμε σε 1 ωρα. Και στο διαο... Και ο μισθός στο διαο και οι αξιωματικοι και η σνδ τους. Εγω σαν πολίτης 1994... Απλα φευγω κανονικά την αλλη ωρα και σε λιμανι κιολας.
EIRINI96
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 3:25 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από EIRINI96 »

Σκεφτείτε εμένα ο γνωστός μου που έχει και μια ηλικία, βγήκε νωρίτερα στη σύνταξη.

Επίσης μου έλεγε ότι τον περνάνε πέντε η ώρα το πρωί τηλέφωνο και του λέγανε " θέλω να μου στείλεις τον τάδε εκεί ", και να λέει, ", ξέρετε κοιμάμαι τώρα" και να του λένε ", δεν με ενδιαφέρει, τσακίσου βρες τον ".

Θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγε γενικότερα κάποιος τι παίζει με τις γυναίκες στο ναυτικό. Πώς τους φέρονται;

Πώς φέρονται οι ίδιες κλπ.

Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Andri »

Είναι η κοπέλα μου και γενικότερα ενα μεγάλο μέρος του σογιου μου στο ΠΝ, οι γυναίκες χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης ΊΔΙΩΣ όταν έχουν παιδιά η κάποιο ανάπηρο μέλος 1ου βαθμού, Μικρής διάρκειας άδειες παραπάνω από τις προβλεπόμενες, αλλο ωράριο, όχι ταξίδια... Ολα αυτά αν ανήκει σε κοινωνικά κριτήρια. Όταν δεν ανήκεις κάπου, κανονικά ταξίδια, βάρδιες, αποσπάσεις, αγήματα κτλπ. Όχι όμως ότι συμπεριφερονται άσχημα... Τα πρώτα 2 χρόνια ως εποπ θα είναι δύσκολα για όλους ανεξαρτήτως ειδικότητας και υπηρεσίας θεωρώ
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Tanto »

Οι γυναίκες όντως αντιμετωπίζεται με ιδιαίτερο τρόπο και κυρίως θετικό. Εκτελούν κανονικά όλες τις υποχρεώσεις χωρίς να τρώνε τόσο το σκατό που τρώνε οι άντρες. Αυτό που είπε ο φίλος επάνω ισχύει. Τα 2 πρώτα χρόνια όντωςθα είναι δύσκολα για όλους ιδίως όμως στο ναυτικό. Εγώ έχω πολύ καλό μου φίλο αξιωματικό ο οποίος και αυτός μιλάει με τα χειρότερα για την όλη κατάσταση που επικρατεί κι αυτό νομίζω κάτι λέει.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από theodoros »

Andri έγραψε:Αρμενιστης, διαχειριστής υλικού, διαχειριστής λογιστικού, θαλαμηπολος, πληροφοριακων και επικοινωνιακων συστημάτων και ένα με λογισμικό και κυβερνοαμυνας


για διευκρινηση μονο του γενικου λυκειου μπορει να δηλωσουν σε αυτές από επαλ απολυτηριο θελει υποχρεωτικα σε ειδικοτητες που εχεις το εκάστοτε πτυχιο αλλιως δεν μπορεις να δηλωσεις

Politis1994 έγραψε:Κοιταχτε και γω εχω ακουσει πολλα μονο απο τριτους βέβαια αλλα να λενε ολοι ψέματα αποκλείεται. Το μονο που δεν εχω ακούσει ακομα ειναι να σου λενε καταβασε το παντελόνι να σε γαμ. Ω... Και μετα πεταγμα στη θαλασσα🤣🤣 Ισως γίνεται κι αυτο. Αε τοποθετηθεί και ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΌΓΟΣ που τα ξέρει εκει. Το πολύ πολυ οπως θα πάμε να φύγουμε σε 1 ωρα. Και στο διαο... Και ο μισθός στο διαο και οι αξιωματικοι και η σνδ τους. Εγω σαν πολίτης 1994... Απλα φευγω κανονικά την αλλη ωρα και σε λιμανι κιολας.


τι εννοεις σε αυτό το σημειο;

Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Politis1994 »

Ενοω οτι εχω ταλαιπωρηθεί στη ζωη μου οχι μονο οικονομικα εχω αδερφή αναπηρη κλπ εχω τα προβλήματα μου δεν θα το παιξω πλοιαρχος αλλα αν πάω να κακοποιηθω απο κανα αξιωματικο και εγω μπορεί να έχω συγγενη αξιωματικο; Τι επειδή δεν εγραψα 19000 μορια για σνδ και; Θα χειροδικησω αν με χειροδεικησουν και θα φύγω σε 1 λεπτο. Οτι σ λεω. Μπορεί να ειναι και 2 λεπτά και ας συληφθω.
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από theodoros »

Politis1994 έγραψε:Ενοω οτι εχω ταλαιπωρηθεί στη ζωη μου οχι μονο οικονομικα εχω αδερφή αναπηρη κλπ εχω τα προβλήματα μου δεν θα το παιξω πλοιαρχος αλλα αν πάω να κακοποιηθω απο κανα αξιωματικο και εγω μπορεί να έχω συγγενη αξιωματικο; Τι επειδή δεν εγραψα 19000 μορια για σνδ και; Θα χειροδικησω αν με χειροδεικησουν και θα φύγω σε 1 λεπτο. Οτι σ λεω. Μπορεί να ειναι και 2 λεπτά και ας συληφθω.


με τετοια μυαλα θα σε κοψουν στα ψυχοτεχνικα αν πας από το 1ο δευτερολεπτο η συμπεριφορα σου ακομα και εδώ μεσα δεν ηταν και η καλυτερη τσακωνοσουν με ολους με το παραμικρο, απορω πως και εισαι ακομα εδώ και δεν σε εχουν διωξει

τζαμπα εκανες αιτηση, αν εχεις περασει θα φας και την θεση από καποιον/καποια που ηθελα πραγματικα τα μπει

καψωνι ολοι θα φανε σε εσενα θα κανουν εξαιρεση; ΄αυτοι από την σχολη εχουν φαει μεγαλύτερα καψωνια που δεν τα φανταζεσαι 4 χρονια και εσυ θελεις να σου χαιδευουν τα αυτια

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Tanto »

Πολίτη δεν μίλησε κανείς για χειροδικία ρε φίλε. Είναι στρατός ωστόσο και το Ναυτικό ξαναλέω έχει ιδιαίτερη ζωή και αρκετή πίεση λόγω των συνθηκών αλλά και των συνεχώς ταξιδιών. Στον αντίποδα χτίζονται δυνατές σχέσεις και δεσμοί ανάμεσα στα στελέχη καθώς σε μια 30ήμερη περιπολία είσαστε 40 άτομα σε ένα καράβι και δεν μπορεί να λειτουργήσει το όλο θέμα εάν δεν υπάρχουν καλές σχέσεις. Πρέπει πάντα να έχεις την αντίληψη του που βρίσκεσαι καθώς και το πως υφίσταται στρατιωτική ηγεσία.
Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Politis1994 »

Εσενα πρέπει να σε διωξουν απο το φόρουμ αμεσα μαλιστα. Επίσης δεν είμαστε ισα κια ομοια στο φορουμ για αυτό να μιλας καλύτερα οσο σε παιρνει ολοι ειναι ανωτεροι στο φορουμ απο σενα. Με ολους τα έχω καλα ανεξαιρέτως. Οποτε εσυ να προσεχεις μη σε αναφέρω στον δυκ. Μιλα καλύτερα ταχα άρχισες ρωτοντας απορίες και τωρα το παίζεις και κάποιος ηρεμα. Οτι θελω θα κανω στα ψυχοτεχνικα δεν εισαι εσύ επιτροπή.
Politis1994
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 5:24 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από Politis1994 »

Καψωνι ολοι δέχονται εξυπνε. Κακοποίηση δεν δέχονται. Πχ στο ναυτικό της Αυστραλίας αν αρεσες και σε εναν αξιωματικο έπρεπε να του κάτσεις αυτο εσυ το δεχεσαι η αδερφή σου αν έχεις σου αρέσει να βιαστεί; Αν οχι παψε και ασχολήσου με θεματα επι της ουσίας δεν εκανες εγγραφή για να το παίξεις εξυπνος εκανες εγγραφή για να μάθεις 2 η 3 πράγματα.
HLEKTROLOGOS
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 985
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 12:17 am
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Προκήρυξη ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό (2021)

Δημοσίευση από HLEKTROLOGOS »

Για χαλαρώστε λιγο μερικοι εδω μέσα. Ποιοι νομιζετε πως εισαστε πίσω απο ενα πληκτρολόγιο; Να σπερνετε την κακια και τον πανικό; Θα ηθελα να σας δώ στο κεντρο, όσοι περασετε και ΑΝ περάσετε. Για να σας δω θα μιλάτε έτσι; Οσο για το ναυτικό πολίτη, ειναι ΠΟΛΕΜΙΚΟ. Δεν ειναι κρουαζιερα. Δε θα περνατε συνεχεια δυσκολα, ουτε συνεχεια καλα. Θα σας σπασουνε τον τσαμπουκα ναι οκ αλλα δε θα σας κακοποιησει κανενας. Και τουαλετες θα καθαρισετε και ολα θα τα κανετε τι στο καλο νομισατε. Ε; Οσο δεν μιλατε, θα ειστε οκ. Αν αντιμηλισετε και μαλιστα οπως εδω οχι δε σας βλεπω καλα. Ξερετε τι παει να πει ποινολογιο; Σημαινει οτι οτι βλακεια και αν κανετε τις ποινες που θα σας ριχνουν θα τις κανετε μεσα. Δε θα πηγαινετε σπιτι. Αυτο ισχυει για τα πρωτα 3 χρονια. Αν σε αυτα φας 15 μερες φυλακη, θα κατσεις 15 μερες μεσα στο καραβι. Και θα κανεις βαρδια καθε μερα και θα βοηθας στο καραβι κανονικα. Θα σας δω εκει μερικους οσο σκληροι ειστε στο πληκτρολογιο ποσο θα λιωνετε σα το βουτυρο. Μπαινω να δω καμια ερωτηση απο κανα παιδακι να απαντησω να βοηθησω και βλεπω αυτα τα χαλια. Θα επρεπε να ντρεπεστε μερικοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HLEKTROLOGOS την Πέμ Απρ 22, 2021 3:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες