Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιωργοςς

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Γιωργοςς »

Καλησπέρα θα ήθελα τν βοήθεια σας έχω ήδη αναβολή για σπουδές τις οποίες όμως παράτησα λόγο ψυχολογικων προβλημάτων(αγχωδης διαταραχη, καθημερινές κρίσεις πανικού κπλ) και το θέμα του στρατού είναι κτ που με αγχωνει και θα ήθελα να πάρω ι5 και να ησυχάσω από αυτό. τι θα πρέπει να κάνω να περιμένω να τελειώσει αυτήν η αναβολή να τν κόψω και τ διαδικασία πρέπει να κάνω μετά πρέπει να Μ ερθει χαρτί κατάταξης η μπορώ να τ κάνω κ χωρίς να Μ ερθεις; Σας ευχαριστώ
Giorgossk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 29, 2019 4:49 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Giorgossk »

Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Εχω ήδη αναβολή για σπουδές τις οποίες όμως παράτησα λόγο ψυχολογικων προβλημάτων (αγχωδης διαταραχη, καθημερινές κρίσεις πανικού κπλ) και το θέμα του στρατού είναι κατι που με αγχωνει και θα ήθελα να πάρω ι5 και να ησυχάσω από αυτό. Τι θα πρέπει να κάνω να περιμένω να τελειώσει αυτήν η αναβολή να την κόψω και τι διαδικασία πρέπει να κάνω μετά πρέπει να μου ερθει χαρτί κατάταξης 'η μπορώ να το κάνω και χωρίς να μου ερθει; Σας ευχαριστώ
KoulisAr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2019 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από KoulisAr »

Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα τις γνώσεις και την βοήθειά σας σχετικά με ένα κάπως ιδιαίτερο ζήτημα.

Ξεκινώντας από το ιστορικό:

Είχα αναβολή σπουδών μέχρι το τέλος του '19, την οποία την έσπασα τέλη Μαΐου και μπήκα μέσα Ιουλίου.

Τη δεύτερη μέρα που μας πήγαν για εξετάσεις και λόγω κάποιων προβλημάτων χρόνιας αϋπνίας που έχω, μου έδωσαν ένα χρόνο αναβολή.

Το θέμα είναι πως εγώ ΔΕΝ ήθελα να πάρω καμία αναβολή (το ανέφερα κιόλας) ...

Οπότε, θα ήθελα να σας ρωτήσω όλους εαν γνωρίζετε τα εξής:

-Ξέρω πως μπορώ να κάνω άρση της αναβολής ένα εξάμηνο μετά (μέσα Ιανουαρίου).---Υπάρχει κάποια πιθανότητα να μπω Φεβρουάριο;

---Εάν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ποια θα είναι η ΕΣΣΟ στην οποία θα με πάρουν;

-Είχα καταταγεί σε παραμεθόριο. Μετά την άρση της αναβολής, υπάρχει περίπτωση να ξαναπάω σε παραμεθόριο (ίδιο ή διαφορετικό στρατόπεδο) ;

-Όταν είχα μπει, δεν είχα δηλώσει πως επιθυμώ να πάω ΕΛΔΥΚ. Θα μπορέσω να το αλλάξω εάν θέλω όταν ξαναπάω;

Ρωτάω διότι εργάζομαι παράλληλα και θα ήθελα να τελειώσω με το κεφάλαιο στρατός το συντομότερο δυνατό για ευνόητους λόγους.

Τέλος, θέλω να υπηρετήσω για να τελειώνω, οπότε το "Βγές Ι5 να ξεμπερδεύεις" δεν με βοηθάει και πολύ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

pro777
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2019 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από pro777 »

Γεια σας λεω να κοψω αναβολη και εχω διαβητη ινσουλινοεξαρτομενο (ετσι το λεγανε παλια τωρα το λενε τυπου 1) εχω χαρτι από δημοσιο νοσοκομειο εφ ορου ζωης χωρις ημερομηνια και το γραφει πανω παιρνω κατευθείαν απαλλαγη; Θα με στειλουν σε γιατρο ενδοκρινολογο γιαν δει το χαρτι μου και μετα θα κρινει το χαρτι μου και μετα θα μ δωσει χαρτι ότι το επιβεβαιωνει και θα το παω στην επιτροπή; Ευχαριστω
Αλεξανδρος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Καλησπέρα στην παρέα. Να πω κι εγώ την ιστορία μου. Στους 3 μήνες θητείας πήρα ετήσια αναβολή από το στρατόπεδο για ψυχολογικούς λόγους. Σε λίγο καιρό λήγει και έχω σκοπό να πάω για ακόμα μια μέσω φρουραρχείου. Εχω κρισεις αγχους και πανικού και σε ένα βαθμό αγοραφοβία, αλλά δεν αισθάνθηκα ποτε άνετα να επισκεφτω έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο... Είναι τόσο απαραίτητο να επισκεφτω γιατρο για γνωμάτευση όταν είναι να πάω στο Φρουραρχειο της Αθηνας; Ούτε 6μηνη δεν δίνεται χωρίς χαρτί; Ούτε οικονομικά μπορώ να διαθεσω το ποσο της επίσκεψης αλλά και δεν αισθάνομαι κι άνετα οπως είπα και παραπανω... Μου κάνει εντύπωση γιατί έτσι και αλλιώς ψυχίατρος σε βλέπει και μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του, γιατί να πρέπει να του πας γνωμάτευση συναδέλφου του ιδιώτη που μπορεί να είναι και κολλητός σου στην τελική;
ds

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από ds »

Καλημερα καλη βδομαδα, εχω παρει αναβολη για ψυχολογικους λογους 1 χρονο, εχω ομως μεσα Σεπτεμβριου στρατοδικειο γιατι βρεθηκα ανυποτακτος εν καιρο ειρηνης πριν παρω κ αλλη αναβολη, σπουδαζα εξωτερικο κ οταν γυρισα για πολυ σοβαρους οικονομικους λογους δεν πηγα ποτε και μετα εκανα και κοινωφελη εργασια στο δημο λογο καποιων ποινων, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια; Θα χρειαστω δικηγορο; Γενικα τη παιζει απο ποινες; Ειμαι 37 χρονων. Παιζει θεμα φυλακισης;

ευχαριστω πολυ οποιος μπορει να βοηθησε

SAS

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από SAS »

Καλημερα, εχω παρει αναβολη για ψυχολογικους λογους 1 χρονο, εχω ομως μεσα Σεπτεμβριου στρατοδικειο γιατι βρεθηκα ανυποτακτος εν καιρο ειρηνης πριν παρω κ αλλη αναβολη, σπουδαζα εξωτερικο κ οταν γυρισα για πολυ σοβαρους οικονομικους λογους δεν πηγα ποτε και μετα εκανα και κοινωφελη εργασια στο δημο λογο καποιων ποινων, θα ηθελα να ρωτησω τη διαδικασια; Θα χρειαστω δικηγορο; Γενικα τη παιζει απο ποινες; Ειμαι 37 χρονων. Παιζει θεμα φυλακισης
Mike91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 21, 2019 9:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Mike91 »

Καλησπέρα κύριοι θα ήθελα να ρωτήσω στο φρουρααρχειο Πρέπει να εχω μαζί και γνωμάτευση γιατρού; Δεν θέλω να καταταγω ακόμα Επειδή θα φύγω για 6 μήνες για εργασία.

stel91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 09, 2019 2:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από stel91 »

καλησπερα και από μενα.. παρουσιαζομαι 17/10 στην θήβα ειμαι από θεσσαλονίκη... αλλα σκοπεύω να περάσω από στρατολογία για αναβολή/απαλλαγή εχω χαρτί από ιδιωτικό ψυχίατρο (2 για την ακρίβεια ) και επειδη περνάω πολυ δύσκολα οικονομικά εχω ανήλικο παιδάκι η γυναίκα μ δεν δουλεύει και γενικοτερα επειδη επικρατεί ένα χάος δεν μπορω να παω... σε ρωτάει ο ψυχίατρος τι έχεις ; για ποιο λόγο έχεις κατάθλιψη και τα σχετικά; σε περίπτωση π μ ρωτήσει να τ πω την αλήθεια ; ότι ειμαι χάλια οικονομικά και ψυχολογικά δεν τ αντεχω και ότι πιέζομαι ; κάποια συμβουλή; και γενικοτερα σε ρωτάνε κάτι εδω θεσσαλονίκη οι ψυχίατροι ; στην στρατολογία η στ 424 η στην επιτροπή; σας παρακαλώ αμα μπορείτε διαφωτίστε με γιατί πραγματικά βουρκώνω μόνο π τ σκεφτομαι γ τον στρατό ότι υπάρχει έστω κ μια μικρή πιθανότητα να μπω... ευχαριστω παρα πολυ !
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Φιλε αμα δεν θες η δεν μπορεις εσυ μια αυτοι δεν θελουν δεκα. Κανεναν μα κανεναν δεν κρατανε με το ζορι.

Πηγαινε πες ειλικρινα το προβλημα σου και πως αυτο σου δημιουργει προβλημα και θα την παρεις την απαλλαγη.

Αν δεν την παρεις απο το φρουραρχειο θα την παρεις απο το στρατοπεδο. Παιζει να πεσεις σε κανεναν μυστηριο,

να σε ψαρωσει η να σου ριξει ακυρο, ζητας ξανα να περασεις απο επιτροπη απαλλαγων και θα φυγεις.

Φρουαρχειο παντα θελει γνωματευση ιατρου, γιατι υποτιθεται οτι δεν μπορεις να μετακινηθεις στο στρατοπεδο

αρα κανεις τη διαδικασια μεσω φρουαρχειου.

stel91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 09, 2019 2:34 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από stel91 »

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου!
Mike91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 21, 2019 9:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Mike91 »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά... Ερώτηση στο φρουραρχειο σου δίνουν παραπεμπτικό για Επιτροπή ;

Αλέξανδρος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Όσοι είμαστε εξ αναβολής 8 Οκτωβρίου Θήβα, μπορούμε από την ερχόμενη Τετάρτη να πάμε Φρουραρχείο για αναβολή;
Νίκος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Νίκος »

Παίδες, Φρουραρχείο για αναβολή παίζει ρόλο αν πάει κάποιος ξυρισμένος είναι κάποιο «συν» για να δωθεί αναβολή η δεν έχει καμία σχέση;
Geo1989

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2019)

Δημοσίευση από Geo1989 »

Καλησπέρα παιδιά, έχω περάσει ΕΑ αρχές Αυγούστου κι ως τώρα δεν έχει βγει κάτι στο stratologia.gr στην ενότητα για αναβολή. Λέει πως δεν υπάρχουν στοιχεία μόνο. Γνωρίζετε κάτι εκ πείρας η απλά να κάνω ένα τηλέφωνο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες