Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Τενεκές έγραψε:Φίλε Νικόλα,

Για το πρώτο σκέλος της ερώτησής σου, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Τώρα στην περίπτωση που φας άκυρο, το καλύτερο είναι (από όσα έχω διαβάσει) να πας στο στρατόπεδο με συνοδό και να ξεμπερδεύεις από εκεί. Γενικά, αν είσαι εντάξει και χωρίς υπερβολές, δεν έχεις να φοβηθείς και πολλά. Και βασικά, ίσως είναι καλύτερα να πας κατευθείαν μέσω στρατοπέδου για την απαλλαγή σου.

Τώρα κάτι για όσους θα κινήσουν διαδικασίες για αναβολή μέσω φρουραρχείου (Αθήνας) αυτές τις μέρες για ψυχολογικούς λόγους. Επειδή τα πέρασα πριν λίγες μέρες για την δεύτερη αναβολή μου, απλά να αναφέρω ότι έχουν στήσει στα προκάτ μέσα στο φρουραρχείο πρόχειρα ένα γραφειάκι με ψυχιάτρο κλπ, και δεν χρειάζεται να τρέχεις όπως πέρυσι στο 414 και να χάνεις όλη την μέρα σου. Ελπίζω να μην αλλάξει για τους επόμενους.



Γεια σας. Μπορείτε να μου εξηγήσετε καλύτερα την διαδικασία μέσω φρουραρχείου; Θα χρειαστώ χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο για να μπορέσω να πάρω την αναβολή; Οι πραγματικοί λόγοι είναι οικονομικοί. Αν υπάρχει ψυχίατρος πλέον στο φρουραρχείο διευκολύνεται αρκετά η κατάσταση. Τι μπορεί να με ρωτήσει ο ψυχίατρος; Ευχαριστώ.

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Την διαδικασία μέσω Φρουραρχείου πρέπει οπωσδήποτε να την κάνω 5 εργάσιμες μέρες πριν την κατάταξη ή μπορώ και νωρίτερα των πέντε ημερών για να μην τρέχω τελευταία στιγμή και αγχώνομαι. Επίσης εφόσον πάρω την αναβολή περνάω από επιτροπή την ίδια μέρα για την επικύρωσή της; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Η διαδικασία του Φρουραρχειου γίνεται αποκλειστικά 5 εργάσιμες μέρες από την ημέρα κατάταξης. Οχι δυστυχώς δεν περνάς την ίδια μέρα από Επιτροπή Απαλλαγών(εδώ ειναι το μειον αυτής της διαδικασίας). Όταν καταθέσεις τα χαρτιά σου, αφου πρωτα ξεμπερδεψεις από Φρουραρχείο, στο Στρατολογικό γραφείο θα σε ενημερώσουν εκεί ότι θα σου σταλεί χαρτί ή και SMS σε διάστημα 15 ημερών ότι θα πρέπει να περάσεις από Επιτροπή. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΘΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΔΕΙ ΣΤΟ ΦΡΟΥΡΑΡΧΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Εγώ θέλω να πάρω αναβολή καθώς δεν έχω συμπληρώσει τα 2 έτη που απαιτούνται. Όχι απαλλαγή. Πάλι θα περάσω από την επιτροπή απαλλαγών;
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Δυστυχώς έτσι απαιτεί η διαδικασία.
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Πόσες μέρες θα μου πάρει να ξεμπερδέψω με φρουραρχείο, στρατιωτικό νοσοκομείο και στρατολογία; Από την στιγμή που μου λένε ότι θα με ειδοποιήσουν για την επιτροπή απαλλαγών φαντάζομαι δεν υπάρχει κίνδυνος να κηρυχθώ ανυπότακτος. Και αν τελικά δεν πάρω την αναβολή τι γίνεται;
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Την διαδικασία μπορείς να την ολοκληρωσεις μέσα σε μια άντε 2 μέρες. Αν μιλαμε για Αθηνα πας Φρουραρχειο σε βλέπουν εκεί οι γιατροί και σου δίνουν παραπεμπτικό είτε για 401 είτε για 414 αν είναι για Ψυχολογικούς λόγους. Αν και νομίζω ότι πλέον έχει στο φρουραρχείο ψυχολόγους οπότε δεν χρειάζεται να τρέχεις 414. Τελειωνεις με τα διαδικαστικά στο Φρουραρχείο και αναλόγως αν σου δώσουν παραπεμπτικό καπάκι πας είτε 401 είτε 414. Σε βλέπουν οι γιατροί στο νοσοκομειο και προτείνουν πόση αναβολή δικαιούσαι. Καπακι πας πάλι Φρουραρχείο και από κει αν προλάβεις την ίδια μέρα στο Στρατολογικό γραφείο. Αν όχι πας και την επόμενη στο Στρατολογικό Γραφείο. Οπως καταλαβαίνεις πας όσο πιο πρωί μπορείς στο Φρουραρχείο.
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθώ ανυπότακτος από την στιγμή που θα μου προτείνει αναβολή ο ψυχολόγος. Σε περίπτωση μη αποδοχής της αναβολής μου από την επιτροπή απαλλαγών τι γίνεται;
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Για τον αν σου αρνηθεί η επιτροπή την αναβολή τι γίνεται μετά ειλικρινά δεν ξέρω γιατί δεν μου έχει τύχει. Δλδ αν πρεπει να παρουσιαστεις αμεσα ή αν μπορεις να κινησεις παλι διαδικασια μεσω φρουραρχειου. Παντως γνωρίζω ότι αν σου αρνηθούν και πρέπει να παρουσιαστεις μπορείς να κινήσεις πάλι την διαδικασία μέσω στρατοπέδου. Ρωτα καλύτερα στο Φρουραρχείο ή στην Στρατολογία.
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Σε ευχαριστώ φίλε Κώστα για τις πληροφορίες. Ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες και κατατοπιστικές.
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Τίποτα εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην αγχώνεσαι.
Αλέξανδρος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Καλήμερα. Θα με βοηθούσε αν θέλετε να μου πείτε τη γνώμη σας σχετικά με τη στρατολογία μιας και δεν έχω καμία σχετική γνώση ή εμπειρία.

Έχω αναβολή στράτευσης μέχρι τις 31/12/19 και θα ήθελα να πάρω απαλλαγή.'Εψαξα αύτες τις ημέρες για πληροφορίες στο διαδίκτυο και από ότι κατάλαβα πρέπει να πάω σε κάποιο γιατρό και μετά δίνουν 2 χρόνια αναβόλη και μετά απαλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να πάρω άμεσως απαλλαγή;

Μερίκα πραγμάτα για εμένα. Υψος 1,71 και βαρος 66 κιλά. Παράτησα τη σχόλη μου. Είχα νοσηλευτεί 2 φορές για καταθλιπτικά επεισόδια και 2 φορές για οπισθοβολβική νευρίτιδα στο αριστερό μάτι. Δεν έχει γιατρευτεί πλήρως. Επίσης έχω μυωπία και αστιγματισμό. Άλλο ένα προβλήμα που έχω είναι ότι δε μπορώ να κοιμηθώ στο ίδιο δωμάτιο με οποιονδήποτε. Μίλαω στον ύπνο μου και κάνω κάποιους ήχους. Ολα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα να με κοροιδέψουν η οικογένεια μου, οι συγκάτικοι μου όταν έμενα σε φοιτιτικές εστίες και άτομα απο το υπνωτηριο για αστέγους για ένα διάστημα που δεν είχα που να μείνω. Με αποτέλεσμα να νιώθω απαίσια και να άρχιζουν οι αρνητικές σκέψεις. Αργοτέρα επέστρεψα στους γονείς μου. Τώρα τελείωσα ένα ΕΠΑΛ και δουλεύα ταυτοχρόνα ημιαπαχόληση σε ένα ψητοπωλείο. Τώρα έιμαι στο τάμειο ανεργείας και αποφασισά να ψάξω για δουλειά άλλα δε με δεχόνται λόγο στρατού. Έγω δεν είχα ίδεα μέχρι τώρα γιατί ζητάνε οι εργοδότες να έχουν οι υπάλληλοι ολοκληρομένες στρατιωτικές υποχρεώσεις. Έτσι κατέληξα εδώ. Θέλω να ξεμπερδέψω με αυτό το θέμα να βρω δουλειά και επιτέλους κάποια στιγμή να ζω μόνος μου.

Συγνώμη για τυχών ορθογραφικά λάθη.

Αλέξανδρος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Βασικα δεν είμαι σίγουρος για το ποιες είναι οι καλύτερες ενέργειες που μπορώ να πάρω. Να πάω σε γιατρό και να του πω για το στρατό ή να αποφύγω να το αναφέρω ή να μη πάω καθόλο σε γιατρό και να πάω να ζητήσω απαλλαγή, έτσι θα με στείλουν για εξετάσεις ή πρέπει να έχω κάποια έγγραφα απο πριν; , ή να διακόψω την αναβόλή και να παρουσιαστώ και μετά να εξηγήσω τη κατάσταση μου στο γιατρό του στρατού, αυτός θα μου ζητήση έγγραφα από άλλους γιατρους ή θα με στείλει για εξετάσεις;
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Αλέξανδρε πάντα είναι καλό να υπάρχει κάποιο χαρτί γιατρού. Το προτιμάνε και δίνουν πιο εύκολα αναβολές/απαλλαγές. Τουλαχιστον στην δικια μου εμπειρία. Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός ; Ψυχίατρος ας πούμε ; Είδα νοσηλευτικές για καταθλιπτικά επεισόδια. Εχεις κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει την νοσηλεία σου; Εμένα π. χ. με παρακολουθούσε ψυχίατρος για καιρό με φαρμακευτική αγωγή και με την γνωμάτευση του πήρα αρχικά αναβολή και μετά απαλλαγή. Δεν υπήρχε βελτίωση στην περίπτωση μου και ο χώρος του στρατού θα επιδείνωνε την κατάσταση μου. Γενικα πρέπει να δείξεις ότι δεν είσαι λειτουργικός. Χαρτι οφθαλμιάτρου παίζει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες