Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Ωραία αν αναφέρω ξεκάθαρα ότι υπάρχει δυσκολία να κάνω την θητεία μου λόγω της οικονομικής μου κατάστασης, τότε θα μου την δώσουν; Γιατί να πάω μέχρι το στρατόπεδο αν μπορώ να το ξεκαθαρίσω από την περιοχή μου.

Δικηγόρο μπορείς να συμβουλευτείς - δεν είναι ούτε αδόκιμο, ούτε άχρηστο ως κίνηση.

Αλλά εάν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες αυτού του νηματος, είναι σαν να έχεις συμβουλευτεί 10 δικηγόρους.

Όχι χαρτί ψυχολόγου, χαρτί ψυχιάτρου χρειάζεται, όπου μπορεί να γράφει εντός ότι χρήζεις αναβολής, και αυτή προτείνεται λόγω αγχώδους διαταραχής.

Στην επιτροπή, θα τους εξηγησεις ότι την χρειάζεσαι επειδή είσαι πολύ πιεσμένος ψυχολογικά, και έχεις τάσεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου αυτή τη περίοδο (κάτι που φυσικά και δεν ισχύει για εσένα).

Το ιδανικό θα ήταν να έπαιρνες όντως κάποια φαρμακευτική αγωγή ψυχοφαρμάκων, αλλά επ'αυτού μπορείς να συμβουλευτείς τον ψυχίατρο, και να σου πεί πως να το χειριστείς, ίσως χρειαστεί να σου γράψει κάποια φάρμακα για παράδειγμα, κι ας μην τα παιρνεις, και να πας την ημέρα που θα περάσεις επιτροπή με τα φάρμακα, να τους δείξεις τι χάπια "παίρνεις".

Γενικά, δεν είναι εύκολη διαδικασία μέσω φρουραρχείου όπου δίνουν αναβολές, αλλα η κλινική εικόνα του αιτούντα αναβολή, πρέπει να είναι επαρκώς αποδεδειγμένη ώστε να πειστούν, και να είσαι σίγουρος ότι θα σε καταλάβουν, γιατροί είναι όχι κορόιδα, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις η ειλικρίνεια να έδινε σε κάποιον την αναβολή,είναι πολύ ευκολότερο να παρουσιαστείς, και από το στρατόπεδο να πάρεις αναβολή, αυτό ανέκαθεν έκαναν πολλοί, δεν νομίζω να σου είναι τόσο "κοστοβόρο" όσο έγραψες το να παρουσιαστείς απλώς.

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

dn24 έγραψε:
Jay27 έγραψε:Γειά σας. Έχω ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό μου. Μου μένει η στρατιωτική θητεία από την οποία επιθυμώ να απαλλαγώ καθώς είναι ιδιαίτερα κοστοβόρα. Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή και να ακολουθήσω την διαδικασία μέσω φρουραρχείου. Μου προτείνετε να έχω μαζί μου χαρτί ψυχολόγου; Πόσο εύκολα θα μου δώσουν την αναβολή για αρχή. Αν είναι θα επιθυμούσα να λάβω την 2ετη αναβολή που είναι και η μέγιστη. Τι άλλες ενέργειες μου προτείνετε να κάνω. Να συμβουλευτώ και δικηγόρο; Ευχαριστώ.


Δικηγόρο μπορείς να συμβουλευτείς - δεν είναι ούτε αδόκιμο, ούτε άχρηστο ως κίνηση.

Αλλά εάν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες αυτού του νηματος, είναι σαν να έχεις συμβουλευτεί 10 δικηγόρους.

Όχι χαρτί ψυχολόγου, χαρτί ψυχιάτρου χρειάζεται, όπου μπορεί να γράφει εντός ότι χρήζεις αναβολής, και αυτή προτείνεται λόγω αγχώδους διαταραχής.

Στην επιτροπή, θα τους εξηγησεις ότι την χρειάζεσαι επειδή είσαι πολύ πιεσμένος ψυχολογικά, και έχεις τάσεις να κάνεις κακό στον εαυτό σου αυτή τη περίοδο (κάτι που φυσικά και δεν ισχύει για εσένα).

Το ιδανικό θα ήταν να έπαιρνες όντως κάποια φαρμακευτική αγωγή ψυχοφαρμάκων, αλλά επ'αυτού μπορείς να συμβουλευτείς τον ψυχίατρο, και να σου πεί πως να το χειριστείς, ίσως χρειαστεί να σου γράψει κάποια φάρμακα για παράδειγμα, κι ας μην τα παιρνεις, και να πας την ημέρα που θα περάσεις επιτροπή με τα φάρμακα, να τους δείξεις τι χάπια "παίρνεις".

Γενικά, δεν είναι εύκολη διαδικασία μέσω φρουραρχείου όπου δίνουν αναβολές, αλλα η κλινική εικόνα του αιτούντα αναβολή, πρέπει να είναι επαρκώς αποδεδειγμένη ώστε να πειστούν, και να είσαι σίγουρος ότι θα σε καταλάβουν, γιατροί είναι όχι κορόιδα, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις η ειλικρίνεια να έδινε σε κάποιον την αναβολή,είναι πολύ ευκολότερο να παρουσιαστείς, και από το στρατόπεδο να πάρεις αναβολή, αυτό ανέκαθεν έκαναν πολλοί, δεν νομίζω να σου είναι τόσο "κοστοβόρο" όσο έγραψες το να παρουσιαστείς απλώς.



Ωραία αν αναφέρω ξεκάθαρα ότι υπάρχει δυσκολία να κάνω την θητεία μου λόγω της οικονομικής μου κατάστασης, τότε θα μου την δώσουν; Γιατί να πάω μέχρι το στρατόπεδο αν μπορώ να το ξεκαθαρίσω από την περιοχή μου.

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από death4glory »

Το φρουραρχειο ζητάει χαρτιά από γιατρό πολιτικό. Οπτοε αν έχεις γνωστό γιατρό βγάλε ένα ότι έχεις κάτι και πήγαινε στο φρουραρχειο
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Μια απορία που μπορεί να σας φανεί λίγο αστεία. Παρουσιαζομαι 6/11 μερα Τρίτη και θέλω να πάω Φρουραρχείο για να ζητήσω απαλλαγή(έχω ήδη ολοκληρώσει 2 έτη αναβολών για ψυχολογικούς λόγους). Μπορώ να πάω την Δευτέρα 29/10 που είναι 6 εργασιμες μέρες πριν παρουσιαστώ ή κατ'αναγκη 5 μέρες δλδ στην περίπτωση μου την Τρίτη 30/11.
2ον. Οταν περάσω από Επιτροπή Απαλλαγών την απόφαση τους σου την λένε εκείνη την ώρα ή περιμένεις πάλι με επιστολή;

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από death4glory »

Στο φρουραρχειο σου λένε 5- γιατί υπάρχει θέμα με την στρατολογια η οποία είναι το δεύτερο στάδιο που περνάς.
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Αρα να πάω την Τρίτη 30/10 μιας και παρουσιάζομαι 6/11. Σωστα;
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από death4glory »

Μετράει και η ημέρα που παρουσιάζεσαι, άρα πρέπει να πας 31/10, τουλάχιστον εμεις έτσι το μετράμε στο φρουραρχειο εδώ( είμαι γραφεας στο φρουραρχειο), αλλά άμα θες κανε ένα τηλέφωνο στο φρουραρχειο της περιοχής σου
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

ok σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου.
Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jay27 »

Μου προτείνετε να εξασφαλίσω το χαρτί του ψυχιάτρου και να παρουσιαστώ στο στρατόπεδο; Έψαξα την διαδικασία με το φρουραρχείο και την βρήκα χρονοβόρα και με αρκετή ταλαιπωρία. Την αναβολή με το χαρτί του ψυχιάτρου θα την εξασφαλίσω την ίδια μέρα; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από kostas888 »

Θα σε παραπέμψουν την επόμενη μέρα σε στρατιωτικό νοσοκομείο εκτός και αν στο στρατόπεδο που παρουσιάζεται έχει και νοσοκομείο. Αν έχεις χαρτί ψυχιάτρου που να περιγράφει τα συμπτώματα σου μαζί με φαρμακευτική αγωγή ίσως πάρεις ένα χρόνο αναβολής.
σακης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από σακης »

Καλησπερα. Εχω 2 ετη αναβολων κ μπαινω με την εσσο ιανουαριου. Την διαδικασια αναβολης μπόρω να την κανω και την μερα που παρουσιαζομε μεσω φρουραρχειου; Δηλαδ 5 μερες πριν και μεχρι την μερα που μπαινεις λει ο νομος; Και μια τυπικη ερωτησση. Περιπου πανω κατω ξέρουμε ποτε θα μπουν περιπου οι εξ αναβολης το γεναρι; Ρωταω γτ βρισκομαι εκτος ελλαδά΄ςευχαριστω πολυ

paulCx
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από paulCx »

Plz αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει. Τελειωσε η αναβολή μου 2 χρόνων λόγω ψυχολογικών και σκέφτομαι να πάω με γονέα την ημέρα που παρουσιάζομαι να ζητήσω απαλλαγή(έχω και τα κατάλληλα έγγραφα). Γνωρίζεται αν τελειώσω την ίδια μέρα στο στρατόπεδο; Δλδ να μου δώσει την απαλλαγή ο γιατρός που θα με δει στο στρατόπεδο και τελος την ίδια μέρα ή θα χρειαστεί με παραπεμπτικό να πάω την επόμενη μέρα απο το 414 δλδ να κάτσω ένα βράδυ στο στρατόπεδο. Και αν πάω στο 414 και ο γιατρός εκεί κρίνει ότι πρέπει να πάρω την απαλλαγή περνάω την ίδια μέρα και από επιτροπή απαλλαγών;
σακης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από σακης »

Καμια απανταση?
MTG

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από MTG »

Καλησπέρα σας!

Τώρα που βγήκαν οι ημερομηνίες και τοποθεσίες παρουσίασης, θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις περί Φρουραρχείου.

Πάσχω από αυτοάνοσο νόσημα και τη θεραπεία μου μπορώ να την κάνω μόνο Θεσσαλονίκη. Η Στρατολογία μου είπε πως 5 μέρες πριν την ημερομηνία παρουσίασής μου πρέπει να πάω στο Φρουραρχείο με τα σχετικά έγγραφα:

1) Πρέπει να κλέισω κάποιο ραντεβού ή απλά πηγαίνω και με εξυπηρετούν;

2) Η ημερομηνία παρουσίασής μου είναι 15 Νοεμβρίου. Ωστόσο,5 μέρες πριν πέφτει Σάββατο. Μπορώ να πάω 6 ή ακόμα και 7 μέρες πριν; Ρωτάω γιατί παρουσιάζομαι στη Λέσβο και τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια δύσκολα μου επιτρέπουν να επιλύσω το ζήτημα 3 μέρες πριν.

Ευχαριστώ πολύ!

Jasper

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2018)

Δημοσίευση από Jasper »

Είμαι από αναβολή 6μήνη η οποία έληξε και θα πάω να ζητήσω νέα αναβολή μέχρι να συμπληρώσω τα 2 χρόνια για απαλλαγη. Είναι να παρουσιαστώ 5 Νοεμβρίου, άρα οι 5 εργάσιμες είναι όλη η επόμενη εβδομάδα. Η διαδικασία παραμένει ίδια σωστα; Φρουραρχειο με χαρτί, διαδικασία, Στρατολογία για κατάθεση, μαξιμουμ ένα μήνα μετά στο 401 για επιτροπη αναβολών.

Δεν έχει αλλάξει κάτι έτσι?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες