Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Clark6 »

Από το 2011 κι έπειτα, είναι 5 εργάσιμες ημέρες πριν, άρα μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία ήδη από τις 3 Μαϊου. Κι εγώ το πιθανότερο έτσι θα το κάνω, μιας και κι εγώ παρουσιάζομαι όπως κι εσύ, απλά εγώ πάω για την δεύτερη ετήσια αναβολή.
Φαντάζομαι ότι ξέρεις την διαδικασία πλέον. Για την απαλλαγή είναι ακριβώς το ίδιο. Από όσα διαβάζω όμως, όσοι παιρνάνε από την Επιτροπή Απαλλαγών για την οριστική απαλλαγή, εκεί είναι πιο αυστηροί, κάνουν περισσότερες ερωτήσεις, προσπαθούν να βγάλουν άτομα Ι4 αντί για Ι5, κλπ. Όμως πιστεύω πως εάν έχεις την κατάλληλη γνωμάτευση, κι αν συμπεριλαμβάνονται και συνταγές για φάρμακα, τότε μάλλον δύσκολα να πάνε κόντρα στη γνωμάτευση του στρατιωτικού γιατρού που σε εξέτασε.
Hyperion7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 3:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Hyperion7 »

Καλημέρα και από εμένα, καλώς σας βρήκα... Μετά από 2ετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, μου ήρθε το Σημείωμα Κατάταξης με σημείωση "24μηνη ΑΥ - Οριστική Κρίση"

Μου είναι ψυχολογικά αδύνατον να υπηρετήσω, όπως λέει και το χαρτί από τον ιδιωτικό ψυχίατρο που με παρακολουθεί χρόνια.

Διάβασα σε προηγούμενα posts ότι οριστική απαλλαγή μέσω φρουραρχείου σχεδόν ποτέ δε δίνουνε, και σε στέλνουν στο στρατόπεδο. Εικόνα

Ισχύει αυτό; Αν ναι, μήπως πρέπει απλά να πάω για απαλλαγή μέσω στρατοπέδου, ή πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία του φρουραρχείου; Εικόνα

gr_ar

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από gr_ar »

Χάπια παίρνεις; Το ότι σε παρακολουθεί ιδιώτης ψυχίατρος δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να μεταβείς στο στρατόπεδο... Υποτίθεται πως στο φρουραρχείο πηγαίνουν όσοι έχουνε πρόβλημα να μετακινηθούν κάπου.

Ότι άλλες απορίες έχεις διαβάζεις τις προηγούμενες σελίδες και βλέπεις τις εμπειρίες και των υπολοίπων.

zachos4

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από zachos4 »

Καλημέρα,
όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Σαφέστατα και η τελευταία φορά που είναι και η καθοριστική είναι λίγο πιο "αυστηρή" αλλά σε καμία περίπτωση
δεν σημαίνει ότι κατά κανόνα τους στέλνουν όλους στο στρατόπεδο. Αν θες την άποψη μου κάλο θα ήτανε να έχεις όλα τα χαρτιά απο γιατρούς
μαζί σου και επίσης κάλο θα ήτανε να έχεις κάποιον συνοδό ώστε να είναι μπροστά στην εξέταση.

Αποκει και πέρα αν σε στείλουν στο στρατόπεδο πάνε σίγουρα με συνοδό γιατί αλλιώς θα σε κρατήσουν κάποιες μέρες μέσα μέχρι να εξεταστείς κλπ κλπ ενώ αν συνοδεύεσαι τελειώνει το ζήτημα
Γιώργος822

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Γιώργος822 »

Γεια σας

Είχα καταταγεί κανονικά πριν δύο χρόνια αλλά μέσα στο στρατό είχα πολλά προβλήματα και έφυγα με 2ετη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους.
Τώρα ήρθε χαρτί κατάταξης που λέει 24μηνη ΑΥ

Έχω χαρτί από ψυχίατρο από τέλος του 2016

1) Χρειάζομαι νεότερο χαρτί από ψυχίατρο ή κάνει αυτό που είναι από τέλος 2016 ;
2) Παίζει κάποιο ρόλο το ότι είχα μπει κανονικά στην αρχή και δεν διεκδίκησα αναβολή κατευθείαν ;
3) Αν δεν δεχτούν να δώσουν την απαλλαγή στο φρουραρχείο τότε έχω δικαίωμα να ζητήσω την απαλλαγή όταν παρουσιαστώ ή δεν γίνεται ;
4) Υπάρχει πιθανότητα να με κρατήσουν μέσα παρά τη θέληση μου αν δεν δεχτούν να μου δώσουν απαλλαγή ;

Hyperion7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 3:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Hyperion7 »

Κατ' αρχήν ευχαριστώ και τους δυο.

gr_ar έγραψε:Χάπια παίρνεις; Το ότι σε παρακολουθεί ιδιώτης ψυχίατρος δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να μεταβείς στο στρατόπεδο... Υποτίθεται πως στο φρουραρχείο πηγαίνουν όσοι έχουνε πρόβλημα να μετακινηθούν κάπου.


Χάπια πολλά. Σίγουρα άμα με βάλεις σε ένα όχημα οπουδήποτε μπορώ να μεταβώ, το θέμα είναι ο κίνδυνος να επιβαρύνω και την κατάστασή μου αλλά και να είμαι βάρος για τους ανθρώπους του στρατοπέδου.

Ναι, τις διάβασα όλες τις σελίδες, απλά δεν βρήκα αφηγήσεις ανθρώπων που να πήραν την απαλλαγή, παρά μόνο επιτυχείς αναβολές...

Ζω στη Θεσσαλονίκη. Αν η εδώ επιτροπή με στείλει στρατόπεδο (Αυλώνα), από εκεί θα με στείλουν σε γιατρό στο νοσοκομείο της Αθήνας; Και μετά από ένα μήνα ξανά ταξίδι για επιτροπή στην Αθήνα;Εικόνα

mg5

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από mg5 »

Καλησπέρα, μου ήρθε το χαρτί κατάταξης για ναυτικό. Πάσχω από κατάθλιψη, και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή. Η διαδικασία απαλλαγής από το Π. Ν. Είναι η ίδια με τον στρατό ξηράς;(Δηλαδή φρουραρχείο - 401 κλπ) ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
οχια

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από οχια »

Όντας κάτοικος Σαλαμίνας, πρέπει να πάω στο φρουραρχείο Αθηνών ή υπάρχει κάτι ανάλογο στο ναύσταθμο Σαλαμίνας ;
Graden
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 08, 2017 2:13 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Graden »

Καλησπέρα, είμαι από Κόρινθο και είναι να παρουσιαστώ Θήβα, θέλω αναβολή ενός έτους και ενώ αρχικά με τηλέφωνο μου είχα κάνει στην Στρατολογική Υπηρεσία Πελοποννήσου μου είπανε πως μπορώ να πάω στο φρουραρχείο στο Λουτράκι για αναβολή, πήρα τηλέφωνο και Λουτράκι και Θήβα και μου είπαν δεν νομίζω.
Γνωρίζει κανείς σας τελικά τι ισχύει?
oksi8imos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από oksi8imos »

Πήγα Φρουραρχείο Αθηνών σήμερα... Όλα μια χαρά... Με παρέπεμψαν στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών.

Εκεί ο Ψυχίατρος μας έκανε να περιμένουμε κάποιους 3 ώρες για να περάσουμε μέσα...

Αφού πέρασα εγώ ... δΕν είπε ούτε καλήμερα... , ζήτησε τα χαρτιά ... Με ρώτησε για πιο λόγω θέλω αναβολή... Είπα ότι πάσχω από διαταραχές πανικού... Άρχισε να γράφει στο παραπεμπτικό και χωρίς Προλάβω να πω τπτ άλλο ή να με ρωτήσει κάτι, με ρωταει "πότε θα καταταγείς; "... Του είπα και άρχισε να γράφει και να λέει : " τότε θα πας να παρουσιαστείς στο κανελοπουλο και θα διξεις αυτο το χαρτί για να ζητήσεις αναβολή και να σε ξαναφέρουν στο νοσοκομείο.

Το συμβάν αυτό συνέβει στα περισσότερα άτομα.

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του ΝΝΑ... Για πιο λόγο να υπάρχει στο σημείωμα κατάταξης. Οτι μπορείς να πας στο Φρουραρχείο και έπειτα νοσοκομείο... Εφόσον δεν λειτουργεί έτσι...

asdf

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από asdf »

Τελικά τι έγινε; Πήρες την αναβολή μέσα από το Κανελόπουλο?
36yearsold

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από 36yearsold »



Καλημέρα σε όλους,

Επειδή βλέπω οτι είστε γνώστες περί αναβολών, θα εκτιμούσα πολύ την άποψή σας στο θέμα. Μέχρι το 2015 ήμουν ανυπότακτος, πλήρωσα το πρόστιμο των 6,000 Ευρώ τον Δεκέμβρη του 2015 και ένα μήνα μετά ο νόμος καταργήθηκε (τρελή ατυχία). Όντας 35 ετών, με οικογένεια και παιδιά, αποφάσισα να υπηρετήσω 20 μέρες και να εξαγοράσω την υπόλοιπη θητεία μου. Τον Μάιο του 2016, λίγες ημέρες πριν πάω Τρίπολη, καπνίσαμε ένα "τσιγάρο" με κάτι φίλους. Δεν είμαι χρήστης, απλά έτυχε. Όταν μπήκα Τρίπολη, στο ερωτηματολόγιο που σε ρωτάνε αν έχεις κάνει ναρκωτικές ουσίες, ψάρωσα και δήλωσα "ναι". Αφού με πήγαν ΓΝΑ για τοξικολογικές εξετάσεις, οι οποίες βγήκαν θετικές, γύρισα Τρίπολη και μου έδωσαν αναβολή για ένα χρόνο. Τους εξήγησα οτι έχω έρθει για 20 ημέρες και θέλω απλά να τελειώνω και να εξαγοράσω την υπόλοιπη θητεία γιατί είμαι άνω των 35 ετών. Αυτοί ήταν κάθετοι και με έστειλαν σπίτι μου.

Τώρα ήρθε το νέο χαρτί που μου λέει να παρουσιαστώ στο ΓΝΑ. Σκέφτομαι να κάνω ό, τι ακριβώς έκανα ένα χρόνο πριν, να βγουν θετικές οι εξετάσεις μου και να μου δώσουν πάλι ένα χρόνο αναβολή, με σκοπό την τρίτη χρονιά να πάρω πλέον οριστική. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω; Υπάρχει περίπτωση να μην πάρω αναβολή για τον ίδιο λόγο; Θα βοηθούσε να πάω με συνοδό φίλο μου γιατρό δημόσιου νοσοκομείου; Ξέρετε αν θα με κρατήσουν καθόλου μέσα στο ΓΝΑ;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
Smartakias
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2017 12:01 pm
Τοποθεσία: Ανεργος
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Smartakias »

Καλημερα μια ερωτηση θελω να κανω, εδω και ενα μηνα περιπου με παρακολουθει γιατρος διοτι εχω υψηλη πιεση και εντονους πονοκεφαλους πηρα μια φαρμακευτικη αγωγη ομως δεν αλλαξε τιποτα πλεον προχωραω σε διαφορες εξετασεις διοτι μπορει να εχω φαιοχρωμοκυττωμα, με μια γνωματευση του γιατρου αν παω φρουραρχειο θα μου δωσουν αναβολη πιστευετε; ευχαριστω
MAKHS

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από MAKHS »

Καλημερα την διαδικασια αναβολης μεσω φρουραρχιου την κανουμε 5 μερες πριν την καταταξη και μεχρι την μερα που παρουσιαζομαστε; Η 5 μερες πριν?
Clark6

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2017)

Δημοσίευση από Clark6 »

Από 5 εργάσιμες μέρες πριν (άρα, ακριβώς μια εβδομάδα) έως και την ημέρα της κατάταξης το αργότερο.
Επειδή ειδικά 1-2 ημέρες πριν γίνεται χαμός, καλό είναι να κάνεις την διαδικασία όσο νωρίτερα γίνεται.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης