Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από roko »

Καλησπερα και απο μενα. Πολυ χρησιμο το φορουμ σας. Διαβασα τις σελιδες και θελω να μου επιβεβαιωσετε τα εξης. Ειμαι φοιτητης και μπηκα στο 28ο μου ετος φετος συνεπως εληξε η αναβολη μου λογω σπουδων και παρουσιαζομαι Αυλωνα τον Μαρτιο ομως την ρημαδοσχολη δεν την εχω τελειωσει ακομη. Λογικα του χρονου την τελειωνω. Για να παρω αναβολη λοιπον μεσω φρουραρχειου, πρεπει αποτι καταλαβα να παω στο φρουραρχειο 1-5 εργασιμες μερες πριν την κλητευση μου στο στρατοπεδο, και να παρω παραπεμπτικο για το 401 στρατιωτικο νοσοκομειο οπου εκει μου δινουν αναβολη για ψυχολογικους λογους και στην συνεχεια με αυτο το χαρτι περναω απο επιτροπη στην Αυλωνα οπου μου την επικυρωνουν; Η αναβολη για ψυχολογικους λογους ελπιζω και θελω να μου επιβεβαιωσετε δεν θα μου επηρεασει την κλαση ουτε θα με βγαλει για κανα Ι5 - οριστικη απαλαγη διοτι δεν επιθυμω κατι τετοιο παρα μονον αναβολη για 1 χρονο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Nimda »

roko έγραψε: Η αναβολη για ψυχολογικους λογους ελπιζω και θελω να μου επιβεβαιωσετε δεν θα μου επηρεασει την κλαση ουτε θα με βγαλει για κανα Ι5 - οριστικη απαλαγη διοτι δεν επιθυμω κατι τετοιο παρα μονον αναβολη για 1 χρονο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Δεν θα μπορεις να μπεις στις ειδικες δυναμεις και ΥΕΑ/ΔΕΑ (αν θυμαμαι καλα). Επισης δεν θα μπορεσεις να κανεις καριερα σε ορισμενα σωματα ασφαλειας (λιμενικο νομιζω). Κατα τα αλλα κανεις κανονικα την θητεια σου με Ι1 (αμα δεν εχεις καποιο παθολογικο προβλημα). Ακομα και ανθρωποι που οντως εχουν προβλημα και εχουν εξαντλησει τις αναβολες για λογους υγειας δεν εχουν παρει απαλλαγη αλλα κανουν την θητεια τους με το αντιστοιχο Ι.

Συντομη απαντηση:
Η αναβολη δεν επηρεαζει σε τιποτα την κανονικη σου ζωη.

roko
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2016 7:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από roko »

Παιδια συγνωμη γνωριζει κανεις αν πρεπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να παω στο φρουραρχειο της πολης της οποιας υπαγομαι στρατολογικα, η' αν μπορω να παω και στο φρουραρχειο της πολης στην οποια ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ κατοικω εδω και 10 χρονια; ... Κανουν οτι γουσταρουν δηλαδη αναλογα το φρουραρχειο η' υπαρχει ρητος νομος; ...
Dramedian
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 7:36 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Dramedian »

Roko, όταν λες "πιστοποιημένα" τι εννοείς; Με ένα τηλεφώνημα στη στρατολογία θα σου λυθεί η απορία!
Λοιπόν, και εγώ μένω αλλού (τελείως αλλού - σε άλλο γεωγραφικό διαμέρισμα) αλλά υπάγομαι στην Κρήτη. Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τη διαδικασία του φρουραρχείου από εδώ που είμαι για να μην κατεβαίνω κάτω, αλλά μου είπαν ότι λόγω του ότι είμαι εγγεγραμμένος στην Κρήτη, αν θέλω να με εξετάσουν και από εδώ που είμαι, θα πρέπει από τα ΚΕΠ να στείλω στην στρατολογία Κρήτης μία αίτηση αλλαγής κατοικίας (ώστε να καταχωρήσουν επισήμως νέα κατοικία) και παράλληλα να τους στείλω ταυτόχρονα και το χαρτί κατάταξής μου. Εκείνοι μετά θα μου έστελναν νέο χαρτί κατάταξης εδώ που είμαι για να πάω στο φρουραρχείο της περιοχής μου χωρίς κανένα πρόβλημα! Εγώ όμως δεν το έκανα λόγω του ότι μία τέτοια διαδικασία θα έπαιρνε χρόνο και δεν μπορώ να το ρισκάρω!

Εσύ για καλό και για κακό, πάρε τηλέφωνο στη στρατολογία Που υπάγεσαι! Αυτό με το "πιστοποιημένα" που λες, δεν το κατάλαβα! Τεσπα! Κάνε αυτό που σου λέω!
MariosP
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 01, 2016 6:57 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από MariosP »

Παιδια γεια σας. Τη βοηθεια- γνωμη σας ηθελα για κατι. Υποφερω απο δερματικο προβλημα, πηγα σημερα στα επειγοντα μηπως βγαλω ακρη σχετικα αμεσα για να παω μετα φρουραρχειο. Η γιατρος εκει με βρηκε με εκτεταμενη σε ολη τη πλατη κ κορμο, μυκητιαση σαν ποικιλοχους δλδ, λεγοντας μου οτι θελει αυστηρη προσωπικη υγιεινη, να μην ιδρωνω σχεδον καθολου, τα ρουχα μου να πλενονται παντα ξεχωριστα, να παρω φαρμακευτικη αγωγη για 2 εβδομαδες, να παω για επανελεγχο σε εναμιση μηνα, ενω μου τονισε οτι ειναι μεταδοτικο γι αυτο κ θελει ολη αυτη τη προσοχη.

Φυσικα βεβαια μου ειπε πως επειδη ηταν στα επειγοντα κ αυτη μαλλον ειδικευομενη, δε μπορουσε να δωσει γνωματευση που απαιτειται για αναβολη. Μουβεδωσε ομως παραπεμπτικο με τη κατασταση που ειδε, για να παω αυριο πρωι, λεει εστω κατ εξαιρεση στα τακτικα, να μου γραψουν επιμελητες κ με σφραγγιδα διευθυντη τη γνωματευση, για να τη παω μετα. Κινουμενος παντα στη λογικη ενος σημειου που αναφερεται στο φεκ κ που λεει οτι οι επιτροπες δυναται να δινουν αναβολες κ για βλαβες που μπορει να μην αναγραφονται στο πινακα, αν κατα τη κριση τους αυτη μπορει να θεραπευτει με το καιρο.

Πιστευετε οτι εχω ελπιδες για αναβολη; Αν στη γνωματευση των επιμελητων αναγραφονται αναλυτικα τα της καταστασης κ οτι χρειαζεται επανελεγχος. Να το παω φρουραρχειο; Ηβεκει μπορει να μου πουνε οτι δεν υπαρχει λγος να με παραπεμψουν στην επιτροπη; Κ να παω να παρουσιαστω κ αν τη παρω εκει την αναβολη; Η να παω να κανω αιτηση για την αναβολη για κοινωνικους λογους επικαλουμενος οτι θελω να κανω σωστα τη θεραπεια μου κ να επανελεγχθω;

Και συν του οτι εχω παρει αριθμο πρωτοκολου κ περιμενω να με καλεσουν απο το κεδδυ, για να περασω επιτροπη για αλλο θεμα.
κικος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από κικος »

Ποσες φορες μπουρουμε ν παρουμε αναβολη μεσω φρουραρχιου?
adreas

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από adreas »

Τι ωρες λυτουργει η επιτροπη αναβολων στο 401;
ksemberdepsa16
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2016 1:06 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από ksemberdepsa16 »

adreas έγραψε:Τι ωρες λυτουργει η επιτροπη αναβολων στο 401;
Εργασημες 8 το πρωι με 1 το μεσημερι (Μαρτιος 2016 πληροφορια απο τη στρατολογια).

euler87
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 22, 2016 7:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από euler87 »

Καλησπέρα σας και μπράβο για την δουλειά σας, πολύ χρησιμη.

Να ρωτήσω κάτι, μιας και δεν το έχω δεί κάπου.

Εχει σχέση η περιοχή του στρατολογικού σου γραφείου με το φρουραρχείο που πρέπει να πας για την διαδικασία αναβολής;

Δήλαδη, εγώ είμαι γραμμένος με το στρατολογικό γραφείο Τρίπολης, μπορώ να πάω στο φρουραρχείο στην Αθήνα; μιας και φρουραρχείο δεν υπάρχει στην Τρίπολη (αν δεν κάνω λάθος).

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

νικολας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από νικολας »

αμα μπαινεις εκτος εσσο (μετα απο τριμηνη μετατοπιση λογου υγειας αυγουστο δηλαδη) μπορεις να παρεις αναβολη λογου υγειας΄;
petros

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από petros »

euler87 έγραψε:Καλησπέρα σας και μπράβο για την δουλειά σας, πολύ χρησιμη.

Να ρωτήσω κάτι, μιας και δεν το έχω δεί κάπου.

Εχει σχέση η περιοχή του στρατολογικού σου γραφείου με το φρουραρχείο που πρέπει να πας για την διαδικασία αναβολής;

Δήλαδη, εγώ είμαι γραμμένος με το στρατολογικό γραφείο Τρίπολης, μπορώ να πάω στο φρουραρχείο στην Αθήνα;μιας και φρουραρχείο δεν υπάρχει στην Τρίπολη (αν δεν κάνω λάθος).

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.



Ναι, έχει σχέση. Δεν μπορείς να πας σε όποιο φρουραρχείο θες. Εγώ π. Χ. Που είμαι κάτοικος Μεγάρων πήγα στην Αθήνα και με έστειλαν πίσω στο στρατόπεδο Νέας Περάμου που λειτουργεί φρουραρχείο δυτικής Αττικής (ούτε που το ξερα). Ρώτα στη στρατολογία με τηλέφωνο. Υπόψην η διαδικασία γίνεται από 1 ως 5 ημερολογιακές μέρες πριν τη μέρα κατάταξης.
Sofoklis

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Sofoklis »

Καλησπέρα σας,

Πέρασα Επιτροπή Απαλλαγών την 1η Ιουνίου για ψυχιατρικό-νευρολογικό Με τη γνωστή διαδικασία όπου μ είπαν είστε εντάξει, δε θα σας ενοχλήσει Κανείς από δω και πέρα. Με ειδοποίησε γείτονας ότι ήρθε κάποιο συστημένο. Επειδή αδυνατώ να ανέβω Αθήνα, τηλεφώνησα τριάντα φορές στο Ρουφ να μάθω περί τίνος πρόκειται και δεν απαντά κανείς. Απο το ταχυδρομείο ''προσφέρθηκαν'' με τα χίλια ζόρια να το κρατήσουν λίγες μέρες παραπάνω. Αν γνωρίζει κάποιος, είναι απλώς μια επιβεβαίωση της απαλλαγής ή κάτι καινούριο; Εν τω μεταξύ συνεχίζει να μην απαντά καμία γραμμή στο Ρουφ.

Ευχαριστώ

νικολας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από νικολας »

Καλησπερα και απο μενα. Αν το χαρτι λεει οτι παρουσιαζομαι 10 με 20 αυγουστου ποτε πρεπει να παω ν κανω την διαδικασια της αναβολης?5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ "η απο τις 10 μεχρι της 20?
Νικος ρεθ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Νικος ρεθ »

Αμα λειπει ο γιατρος απο το φρουραρχιο τις ημερες που πρεπει να παμε να παρουμε αναβολη τι κανουμε; επειδη ειναι αυγουστος και λειπουν πολλοι.
Dramedian
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 7:36 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2016)

Δημοσίευση από Dramedian »

Η διαδικασία αναβολής για ψυχολογικούς λόγους είναι 5 μέρες πριν την ημέρα που παρουσιάζεσαι!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες