Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο δεν πρόκειται να πάρεις, πήγαινε σε νευρολόγο και βλέπεις, αν φας άκυρο από το φρουραρχείο πας στο στρατόπεδο και την παίρνεις άνετα χωρίς χαρτί.
Zachos4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 25, 2014 6:44 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Zachos4 »

Καλησπέρα,
δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος να πω την εμπειρια μου αλλα εγω να βοηθησω θελω.
πηγα φρουραρχειο σημερα. Ευγενεστατοι, δεν μου ζητησαν κανενα χαρτι, εγραψαν 2-3 πραγματα και μου ειπαν πας 424. Πηγα με συνοδο και καλο ειναι να εχετε χαρτι απο γιατρο ασχετα που δεν μου ζητησαν.

424: Πηγα μεσα εδειξα τα χαρτια μου (μετρησε πολυ οτι ηταν απο δημοσιο νοσοκομειο). Με ρωτησε ποσο θελω και απαντησα ενα χρονο.
-οκ.
ρωταω υπαρχει περιπτωση να αλλαξει η επιτροπη την αποφαση σου;
-οχι
συμπληρωνουν κατι χαρτια. Και μου λενε παντα στο φρουραρχειο.

το φρουραρχειο μεχρι 12:30 μου ειπαν και ειχε παει ηδη 13:00 οποτε θα τα παω δευτερα.

να εχετε συνοδο και χαρτια καλυτερα απο δημοσιο.

ευχαριστω τον greek army για την κατευθυνση. Ελπιζω και τη δευτερη φορα να ειναι ετσι.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το κατάλληλο μέρος είναι και μπράβο σου που μας έγραψες την εμπειρία σου, την δευτέρη φορά κατά 90% το χαρτί θα είναι σημαντικό για να πάρεις 2η αναβολή.
Nikos

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπέρα σε όλους.Πέρασα χτες τη διαδικασία του φρουραρχείου της Αθήνας. Είχα προβλέψει να πάω εκεί απο τις 6 κι όμως βρήκα ήδη οχτώ-δέκα άτομα. Περάσαμε στο φρουραρχείο κατα τις 7.30 πήραμε παραπεμπτικα και ανάλογα στο 401 ή το 414.

Έφτασα απο τους πρώτους στην Πεντέλη, ο γιατρός έριξε μια ματιά στη γνωμάτευση που πήγα από δημόσιο νοσοκομείο που παρακολουθούμαι εδώ και χρόνια σε εβδομαδιαία βάση αντέγραψε τη διάγνωση ως δική του και μάλιστα δεν κράτησε καν αυτή που του πήγα εγώ...

Γύρισα φρουραρχείο κι εκεί είναι που χρειάζεται η υπομονή. Έδωσα τα χαρτιά στις 9 και τα πήρα πίσω από τους πρώτους στις 2 παρά! Έφυγα και πίσω περίμεναν ακόμη 60-70 άτομα ισως και περισσότεροι.

Μένει να πάω απο Δευτέρα στην Πέτρου Ράλλη να αφήσω τα χαρτιά και να έρθει η ενημέρωση για την επιτροπή αναβολών.

Το χαρτί γράφει 2ετη αναβολή βεβαιώνει ότι δεν μπορώ να μεταβώ στο στρατόπεδο αναφέρει την πάθηση και ότι παίρνω αρμακευτική αγωγή (κάτω όμως αριστερά δεν αναγράφει σε ποια παραγραφο του ΦΕΚ εμπίπτει, δεν νομίζω αν παίζει ρόλο για την επιτροπή).

όλοι ήταν πολύ ευγενικοί και βοηθητικοί, γνωματεύσεις καλό είναι να έχετε μαζί σας έστω και τυπικά παρότι άκουσα μετα σε συζητήσεις παιδιά να λένε ότι είπαν πως κάνουν χρήση ναρκωτικών και πήραν ετήσιες ή διετείς, άλλους να επιδεικνύουν μια απλή ιατρική συνταγή για ηρεμιστικά...

Να μην έχετε άγχος ειδικά όταν δεν κοροιδευετε κανέναν και έχετε πράγματι θέμα υγείας.

Συνιστώ σε όσους περάσουν τη διαδικασια στην Αθήνα να είναι εκεί νωρίς! Πολύ νωρις! Κάποιοι έρχονταν στις 12 να ζητήσουν παραπεμπτικό για μια διαδρομη ως την Πεντέλη που είναι τουλάχιστον μισή ώρα από Μεσογείων. Επίσης να διαβάζετε τη σελίδα, πολλοί εμφανίζονται εκεί χωρίς ενημέρωση και ρωτάνε ένα κάρο ερωτήσεις τους υπαλλήλους προκαλώντας τεράστια καθυστέρηση.

Ευχαριστώ πολύ και τους εμπνευστές της ιστοσελίδας γιατί με βοήθησαν να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω. Όταν περάσω απο την επιτροπή, θα σας ενημερώσω και για την εκεί εμπειρία μου.

Giorg1988

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Giorg1988 »

Τι εννοείς ''είπανε οτι παίρνουν ναρκωτικά και πήρανε διετείς'';Πως γίνεται αυτό; Δεν έδωσαν βεβαίωση; Δεν τους έκαναν εξέταση;

Τελικά τι ισχύει; Όποιος θέλει πάει φαντάρος;

Κώστας

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα,
Πέρασα σήμερα τι διαδικασία για αναβολή μέσω φρουραρχείου και η γιατρός της επιτροπής με βάση το χαρτί απο δημόσιο νοσοκομείο που είχα έγραψε στο παραπεμπτικό: Οσφυαλγία ισχιαλγία δεξιά με οσφυική μικροδισκεκτομή σπονδυλικής στήλης τον 07/2013 (γνωμάτευση ειδικού νευροχειρουργού) ... Και πιο κάτω έγραφε:
α) Η διάρκεια της νόσου είναι>4 μήνες,6 μήνες β) Δεν δύναται να μεταβεί για κατάταξη στο ΚΕΠΒ/θήβα γ) Δύναται να μεταβεί στην επιτροπή απαλλαγών
Αύριο θα καταθέσω τα χαρτιά και λογικά θα περιμένω να με καλέσουν στην επιτροπή. Με βάση το χαρτί αυτό τώρα πάω για 6 μήνες αναβολή; Υπάρχει πιθανότητα για ετήσια ή και πιθανότητα του να μην πάρω καθόλου αναβολή;
Ευχαριστώ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα πάρεις αναβολή τώρα λογικά πας για ετήσια.
Νικος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει περίπτωση η ανυπαρξία συνοδού ενώπιον επιτροπής να με φέρει σε μειονεκτική θέση; Να μην επιβεβαιώσουν τη διετη αναβολή που πρότεινε ο γιατρός στο 414. Φυσικά και θα πάρω μαζί μου πάλι το χαρτί του γιατρού μου από τον Ευαγγελισμό αλλά δεν έχω ούτε επαφή με γονείς ούτε και φίλους που να με συνοδεύσουν στην επιτροπή. Αν πάρω το θάρρος και πάω μόνος, μπορεί να μου μειώσουν την αναβολή; Όσα έχω ακούσει με έχουν αγχώσει πολύ.

Ευχαριστώ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ο συνοδός μέσω φρουραρχείου δεν βοηθάει σε κάτι, από εκεί και πέρα η επιτροπή κατά 99,999% επικυρώνει την απόφαση του γιατρού, δηλαδή και συνοδό να είχες μαζί και να σου έλεγε τελικά η επιτροπή πως θα πάρεις 1 χρόνο αναβολή θα τους έκανε ντα; Ας είμαστε λίγο σοβαροί Εικόνα
Aλέξανδρος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Aλέξανδρος »

Καλησπέρα σας.
Είναι να περάσω απο την επιτροπή απαλλαγών μέχρι τις 25/04, και τους παίρνω τηλέφωνο καθημερινά για ραντεβού και δέν απαντάνε σε κανένα απο τα τηλέφωνα που έχω.
(210-7494898,210-7494897,210-7494882,210-7494892,210-7494893)
Γνωρίζετε κάποιο άλλο τηλέφωνό τους;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Άσε τα τηλέφωνα και πήγαινε ένα πρωί εκεί χωρίς ραντεβού, θα σε εξυπηρετήσουν.
takisperd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 10, 2014 12:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από takisperd »

Καλησπέρα! Θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες αν είναι δυνατόν σε σχέση με το θέμα του φρουραρχείου.1) Πόσες μέρες μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας φρουραρχείο-στρατιωτικό νοσοκομείο- φρουραρχείο μπορείς να πας το χαρτί στη στρατολογία;

2) Πόσες μέρες μετά (περίπου) παίρνεις το χαρτί από την στρατολογία;

3) Πόσες μέρες μετά την παραλαβή του χαρτιού μπορείς να πάρεις τηλέφωνο για κλείσιμο ραντεβού;

4) Έχεις λόγο στην ημερομηνία για την τακτοποίηση του ραντεβού με την επιτροπή; Δηλαδή μπορεις να ζητησεις καποια αλλη ημερομηνια (αργότερα) από αυτη που θα σου δώσουν; Ποιός είναι ο μέγιστος χρόνος μετά την παραλαβή του χαρτιού που έχεις δικαίωμα να εμφανιστείς στην επιτροπή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Να είστε καλά.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν σε κόβω να έχεις διαβάσει προηγούμενα μηνύματα.
takisperd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 10, 2014 12:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από takisperd »

Θα μπορούσατε να με παραπέμψετε σε κάποιο; Γιατι κ εγώ δε σας κόβω να αντιλαμβάνεστε ότι ένα απο τα, προβλήματα, του διαδικτύου είναι η υπερβολική κ ανοργάνωτη πληροφόρηση. Επομενως αντι να κάνετε τον κόπο να στείλετε αυτη τη γραμμή, θα μπορούσατε, να στείλετε ένα λινκ. Επίσης δε σας κόβω, να αντιλαμβάνεστε πως ενικός, ευγενειας δεν ήξερα ότι υπάρχει.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι δεν μπορώ, το θέμα είναι 12 σελίδες, μπορείς να ξεκινήσεις από την σελίδα 1 και να βρεις αυτά που θέλεις, έτσι λειτουργεί το φόρουμ και για αυτό έχουμε δημιουργήσει και κανόνες, τώρα τα άλλα που λες περί ανοργανωσίας και ευγένειας δεν με ακουμπάνε.
Σχετικά με την δομή των δημοσιέυσεων

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες