Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και από ιδιώτη γιατρό να πάρεις το ίδιο είναι.

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
, κάτσε και διάβασε 4-5 σελίδες και θα καταλάβεις τι παίζει.
panagiotis28

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από panagiotis28 »

Μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης και γράφει ότι παρουσιάζομαι Κόρινθο στις 11/3.
Άρα στο φρουραρχείο θα πάω 5 μέρες πριν, δλδ την Παρασκευή 7/3 ή μπορώ και από την Πέμπτη 6/3;

Το ωράριο εκεί είναι 08:00-13:00;
ramparter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 10:47 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από ramparter »

Καλησπερα, αν ανηκω στη ΣΥ πελοποννησου μπορω να παρω αναβολη μεσω φρουραρχειου Αθηνας; Αντιμετωπιζω πολυ αγχος κυριως λογω της οικογενειακης - οικονομικης καταστασης αυτη τη στιγμη και θα ηθελα να καθυστερησω τη θητεία μου για 1 ή και 2 χρονια αν γινεται. Πιστευετε θα με βοηθησουν; Υπαρχουν σοβαροι λογοι και ηδη ειμαι σε πολυ δυσκολη ψυχολογικη κατασταση...

Σας ευχαριστω!

ΥΓ: Οταν λενε 1-5 μερες πριν τη καταταξη εννοουν εργασιμες; Δηλαδη εγω που κατατασσομαι Δευτερα μπορω να παω μεχρι τη προηγουμενη παρασκευη ή παιζει και Σαβ/κο;

Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από nickbar »

Για 2 χρόνια δεν γίνεται να την καθυστερήσεις. Στα 2 χρόνια αναβολή παίρνεις απαλλαγή μετά και δεν είναι και τόσο εύκολο.
Παρόλα αυτά αν όντως υπάρχει πρόβλημα και υπάρχουν χαρτιά που το αποδεικνύουν μπορεί να σου δώσουν ένα χρόνο αρχικά και εφόσον υπάρχουν σοβαροί λόγοι μετά ξαναπαίρνεις άλλον ένα (αν είναι σοβαροί όντως οι λόγοι δεν μπορούν να σου επιβάλλουν να πας για στρατό).

Εννοούν ημερολογιακές μέρες μέσα και τα Σ/Κ στο μέτρημα αλλά δεν είναι ανοιχτά τα Σ/Κ.

Πρέπει να επικοινωνήσεις με φρουαραρχείο.
ramparter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 10:47 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από ramparter »

Ξερω οτι εχουν δωσει και 2 χρονια και το ειδα και στο σχετικο ΦΕΚ.Anyway το προβλημα μου ειναι οτι στο Φρουραρχειο Αθηνων μου παν οτι δε μπορω να κανω τη διαδικασια μεσω αυτων γιατι το χαρτι μου δε με αναφερει ως κατοικο Αθηνας και με παρεπεμωαν να μιλησω με τη Στρατολ. Υπηρεσια που ανηκω. Ομως στη ΣΥ πελοποννησου δεν απαντανε σε κανενα τηλεφωνο, δοκιμαζε και μια φιλη μου σημερα απο το πρωι ως το μεσημερι και τιποτα.:S Και online δε βρηκα καμια σελιδα που να αναφερει φρουραρχειο σε Τριπολη, ή Πελοποννησο γενικοτερα.

Παιδια sos αν ξερει κανεις κατι γιατι αν δε μπορεσω να βρω λυση μεσω επιτροπης θα πρεπει να παρουσιαστω εστω για καποιες μερες απ'οτι εχω καταλαβει και ισως εχουν θεμα στη δουλεια μου... Δε θελω ουτε να το σκεφτομαι τα πραγματα ηδη ειναι πολυ δυσκολα για μενα και την οικογενεια μου. Οτι ξερετε και μου πειτε σας ειμαι υποχρεος.

Zachos4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 25, 2014 6:44 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Zachos4 »



Καλησπέρα , μου ήρθε το χαρτί για την θητεία μου. παρουσιαζομαι 11/3 αυλωνα. εχω κρίσεις πανικού και παρακολουθούμαι απο ψυχολόγο τα τελευταία 4 χρόνια. οι κρίσεις πανικού έχουν επιπτώσεις στην καθημερινότητα μου. πιο συγκεκριμένα, μετά απο μια κρίση που είχα σε ταξίδι όπου διανυκτερευσα εκτός σπιτιού , αναγκάστηκα να γυρίσω χαράματα με ΚΤΕΛ στο σπίτι μου σε χάλια κατάσταση και εχω αποκτήσει φοβία. δεν μπορω να κοιμάμαι μακριά απο το σπίτι και γενικά στην καθημερινότητα μου αποφεύγω πολλές καταστάσεις και περιορίζομαι αρκετά . εκτος απο την γνωμάτευση της ψυχολόγου μου (ιδιωτικός τομέας) σκοπεύω να κλείσω ραντεβού με ψυχίατρο (δημοσίου τομέα) όπου θα με εξετάσει και θα μου γράψει την διάγνωση του αποσο ξέρω. δεν μπορω να φανταστώ τον εαυτό μου να υπηρετεί. στην συνέχεια θα πάω στο φρουραρχειο όπου θα ξεκινήσει η διαδικασία.

1)χρειάζεται κατι άλλο εκτός απο αυτά που ανέφερα; πιστεύετε οτι θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα?

2)σε περίπτωση που μου δώσουν αναβολή , προτιμότερο ειναι να πάρω 2 χρόνια; σκοπευω να πάρω το ι5 γιατι όπως είπα πριν δυσκολεύομαι ακόμη και να πάω διακοπές και το αποφεύγω. εχω χάσει και ευκαιρία δουλειάς όπου μου ζητήθηκε να λήψω για 5 μέρες σε ταξίδι εκπαίδευσης και εξαιτίας του προβλήματος μου το απέρριψα. οπως κατάλαβαινετε το σενάριο να υπηρετήσω μου φαίνεται ακατόρθωτο.

ευχαριστώ παιδιά.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Με αυτά που αναφέρεις σίγουρα θα πάρεις αναβολή, τώρα για Ι5 απευθείας δύσκολο εκτός και αν στο ΦΕΚ αναφέρει κάτι αντίστοιχο για την περίπτωση σου.
Zachos4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 25, 2014 6:44 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Zachos4 »

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση greek army, το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως νομίσουν οτι λέω ψέματα!
τι πιστεύεις ειναι για 6μήνη αυτο που περιέγραψα;
είναι ανάλογα και τι θα γράψει ο γιατρός του δημοσίου;
(ένας φίλος μου, είχε πει ψέματα και πήγε με τον πατέρα του για όλη την διαδικάσια και του δωσανε 2 χρόνια αν και τωρα ληγει Απο οτι μου πε.)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σίγουρα το χαρτί του γιατρού παίζει ρόλο, αλλά το σημαντικότερο είναι να πείσεις εσύ τον γιατρό για όλα αυτά που αισθάνεσαι, αν θέλεις την γνώμη μου θα πάρεις τουλάχιστον 1 χρόνο αναβολή.
Zachos4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 25, 2014 6:44 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Zachos4 »

Ναι σαι καλα και παλι ευχαριστώ.
για οτι νεοτερο Θα ενημερώσω.
Νικος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Νικος »

Απο χτες τηλεφωνω στο φρουραρχειο και δεν απαντα κανεις. Δύο στις 20 ήταν κατειλημμένο! Παρουσιάζομαι 10 Μαρτίου, θέλω να κλείσω ραντεβού για τις 7 αφου μεσολαβει Σαββατοκυριακο. Αν δεν προλαβω να τελειώσω την Παρασκευή, μπορώ να καταθέσω τα χαρτιά στο Ρουφ τη Δευτέρα *μερα που υποτίθεται παρουσιάζομαι. Κι αν δεν βρω κανεναν στο τηλεφωνο να πάω έτσι φρουραρχείο; Εχω χρονια που παρακολουθούμαι για διπολικη διαταραχή, ο γιατρός μου είπε θα μου ετοιμασει βεβαιωση αλλα αναβολή για 2 χρόνια που λεει το ΦΕΚ δινουν ή ο καθε γιατρός εκει κρίνει οπως θέλει; Μπορώ να πάρω καποιον φίλο μαζί μου που θα έχχει και λιγοτερο αγχος;
Zachos4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 25, 2014 6:44 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Zachos4 »

Καλησπέρα, σήμερα Πήγα στο Παπαγεωργίου (Θεσσαλονίκη) όπου μίλησα με ψυχίατρο και τελικά μου είπε ότι την τετάρτη 5/11 θα έχω την γνωμάτευση του για την πάθηση μου (κρίσεις πανικού). Αυτό γιατί χρειάζεται όπως μου ανέφερε την γνωμάτευση της ψυχολόγου μου (κάνω ψυχοθεραπεία 4 χρόνια) την οποία σήμερα δεν την είχα. Η ημερομηνία κατάταξής μου είναι Τρίτη 11/3, ουσιαστικά οι ημέρες μου απομένουν για την διαδικασία του φρουραρχείου είναι Πέμπτη 6/3, Παρασκευή 7/3 και Δευτέρα 10/3 (την τετάρτη 5/3 δεν την υπολογίζω μιας και τ ραντεβού με τον ψυχίατρο για να πάρω την βεβαίωση θα γίνει στις 10:00).

θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τους χρόνους; Προλαβαίνω να περάσω την διαδικασία;
έχοντας το χαρτί του δημοσίου γιατρού πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση να με θεωρήσουν κατάλληλο να υπηρετήσω;

ευχαριστώ παιδία
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στο Φρουραρχείο μπορείς να πας και την ημερά που παρουσιάζεσαι.

Για το χαρτί μην λέμε τα ίδια, είναι στην κρίση των γιατρών, μπορεί να σου ρίξουν άκυρο και να σε στείλουν να πάρεις αναβολή μέσω στρατοπέδου.
Zachos4
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Φεβ 25, 2014 6:44 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Zachos4 »

Πωω αυτο φοβαμαι.. θα παω με τον πατερα μου για ολη την διαδικασια.Ελπιζω να μου δωσουν αναβολη μεσω φρουραρχειου γιατι ετσι και αλλιως δε προκειται να παρουσιαστω.

Himtan
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2014 9:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Himtan »

Παρουσιαζομαι 10 Μαρτιου

1) Το χαρτι καταταξης πηγε στην αστυνομια της πολης που εμενα σαν φοιτητης. Μου το στειλανε ταχυδρομικως στην τοπικη αστυνομια και το πηρα απο την πολη που μενω τωρα. Μπορω να κανω την διαδικασια της αναβολης απο εδω, ή πρεπει να παω στην πολη που σπουδαζα; Στο τοπικο φρουραρχειο που πηρα τηλ. ξεχασα να τους το ρωτησω, και μου ειπαν να παω αυριο, με οτι χαρτια χρειαζονται (εχω χαρτι γιατρου δημοσιου)

2) η πολη που μενω δεν εχει γιατρο, και θα με στειλουνε μαλλον στο 424 θεσσνικης. Θα πρεπει να παω την ιδια μερα ως εκει, ή εχω καποιο χρονικο περιθωριο; Υπαρχει περιπτωση να μην προλαβω να ξεμπερδεψω με το 424 και να αναγκαστω να μπω μεσα ή απο τη στιγμη που θα παω φρουραρχειο ειμαι καλυμενος;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες