Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Τακης

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Τακης »

Γεια σας!

Πως μπορώ να πάρω παραπεμπτικό για τοξικολογικες εξετάσεις στο στρατιωτικό Νοσοκομείο μέσω φρουραρχείου ώστε να πάρω αναβολή ( Σύμφωνα με το 178 στον πινάκα Του ΦΕΚ) ; Πρέπει να έχω Κάποιο Χαρτί Όπως Στην Περίπτωση Που αιτήσε Αναβολή Για ψυχολογικούς Λόγους ή Απλά Πάω Και δηλώνω Χρήστης Στο Φρουραρχείο Και μου Γράφουν Παραπεμπτικό Για το Νοσοκομείο για τοξικολογικες Εξετάσεις Και Ακολουθεί Η Υπόλοιπη Κλασική Διαδικασία ( Φρουραρχείο -> Νοσοκομείο -> Φρουραρχείο Και Μετά Από Κάποιες Μέρες Επιτροπή Απαλλαγών) ;

Ευχαριστώ πολύ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλημέρα, πρέπει να έχεις μαζί σου χαρτί που να αναφέρει "θετικές τοξικολογικές εξετάσεις", η υπόλοιπη διαδικασία έχει αναφερθεί στις προηγούμενες σελίδες.
Πάνος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Πάνος »

Γεια σας. Έχω χαμηλή οπτική οξύτητα (2,5/10 σε κάθε μάτι) και το ΦΕΚ γράφει ότι κάτω από 3/10 σε κάθε μάτια (με γυαλιά), είναι Ι5. Μένω Λευκάδα. Πώς μπορώ να περάσω από επιτροπή; Δεν υπάρχει Φρουραρχείο. Και το Τοπικό Συμβούλιο δεν ξέρω πού βρίσκεται. Στο ίντερνετ δε βρίσκω κάτι. Στο Δημαρχείο πρέπει να πάω; Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι τυφλός, η όρασή μου όμως με δυσκολεύει αρκετά. Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αν δεν υπάρχει Φρουραρχείο πηγαίνεις στο στρατόπεδο, τοπίκα συμβούλια και δημαρχεία δεν κολλάνε στην υπόθεση.
Πάνος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Πάνος »

Γεια χαρά. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το σχετικό πληροφοριακό έντυπο της στρατολογίας αναφέρει το εξής:Όσοι διαμένουν σε Δήμο ή Κοινότητα που δεν εδρεύει Φρουραρχείο στο Τοπικό Συμβούλιο που συγκαλείται από το Δήμαρχο ή Πρόεδρο της Κοινότητας. Και στη στρατολογία που πήρα, μπορεί να μην ήξεραν αν έχουμε Φρουραρχείο εδώ ή πού πρέπει να πάω, αλλά δε μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο στρατόπεδο. Απλώς ρωτάω εδώ μήπως και κάποιος άλλος εξυπηρετήθηκε μέσω της επιλογής του Τοπικού Συμβουλίου. Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι γνωρίζω πως υπάρχει αναφορά σε δήμο ή κοινότητα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα εξυπηρετηθείς άμεσα ή οι διαδικασίες θα κύλησουν γρήγορα, επικοίνωνησε με το Δημαρχείο και ρώτησε τους αν σου δίνουν παραπεμπτικό για εξέταση σε στρατιωτικό νοσοκομείο.
jgatos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 9:10 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από jgatos »

Γεια σας παιδια, εγω εχω μια μεγαλη κηληστο οσχεο, που με κλειδωνει δε μπορω να κανω ασκησεις ουτε να κατσω ορθιος, αλλα δε την χειρουργω ακομα. Σημερα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο με ειδε χειρουργος και μου εκδοσε ενα πιστοποιητικο, για τη βουβωνοκηλη που εχω, αυτο θα το λαβω σε καμια 5 αρια μερες, εγω παρουσιαζομαι 7-10 μαρτιου, μπορω να παω στο φρουραρχειο με το που λαβω το πιστοποιητικο η πεντε μερες πριν στης 3 μαρτιου δηλαδη. Θα μου δωσουν αναβολη φανταζομαι ετσι; Το ΦΕΚ λεει ενα χρονο και Ι3;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είχες ξαναγράψει για την πάθηση σου σε άλλο θέμα, δεν γίνεται να θυμάμαι απ'έξω τι λέει το ΦΕΚ, διάβασε το πάλι και δες, για το Φρουραρχείο τα έχουμε αναλύσει τα πράγματα, θα πας 5 ημέρες πριν, νωρίτερα δεν θα γίνεις δεκτός.
jgatos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2014 9:10 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από jgatos »

Αλλο ηθελα να πω, εννοω μπορει να μου πει παρε 6 μηνες απλα, η οντως θα παρω 1 ετος; Πανε by the book
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα γίνει αυτό που ορίζει το ΦΕΚ.
Θεοφιλος

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Θεοφιλος »

Μερικές ερωτήσεις και απο εμένα και ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη αν έχουν ήδη απαντηθεί απο πιο πριν.Παρακολουθουμε τον τελευταίο χρόνο απο ψυχίατρο που τυγχάνει να είναι στρατιωτικός και θέλω να κάνω αίτηση για Ι5. Γνωρίζω οτι δε σου δίνουν με την πρώτη Ι5 αλλά μετά απο αναβολές ή αναβολή 2 ετών.1ον Μπορώ να πάω και νωρίτερα απο τις 5 μέρες στο Φρουραρχείο; Επειδή μεσολαβεί σ/κ σκέφτομαι μήπως πάω 8 μέρες πριν.

2ον Επιτροπή θα περάσω απο την πρώτη αίτηση μου για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ή μόνο όταν είναι για την τελική απαλλαγή Ι5 μετά απο 2 χρόνια αναβολών.

3ον Μπορώ να πάρω απευθείας αναβολή για 2 χρόνια;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θεοφιλος έγραψε:1ον Μπορώ να πάω και νωρίτερα απο τις 5 μέρες στο Φρουραρχείο; Επειδή μεσολαβεί σ/κ σκέφτομαι μήπως πάω 8 μέρες πριν.
Όχι δεν γίνεται, το έχουμε αναφέρει.

Θεοφιλος έγραψε:2ον Επιτροπή θα περάσω απο την πρώτη αίτηση μου για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ή μόνο όταν είναι για την τελική απαλλαγή Ι5 μετά απο 2 χρόνια αναβολών.
Επιτροπή θα περάσεις όσες φορές αιτηθείς αναβολή.

Θεοφιλος έγραψε:3ον Μπορώ να πάρω απευθείας αναβολή για 2 χρόνια;
Υπάρχουν παθήσεις που παίρνουν αναβολή για 2 χρόνια, αλλά συνηθώς είναι "βαριές", διάβασε το ΦΕΚ για να καταλάβεις.

Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από nickbar »

Καλησπέρα.
Ονομάζομαι Νίκος και είμαι από την Αθήνα.

Η αναβολή μου λόγω σπουδών έληξε το 12/2013, πήγα στη στρατολογία και κατέθεσα το πτυχίο όπως ορίζει ο νόμος. Το θέμα είναι ότι έχω ξεκινήσει μεταπτυχιακό το οποίο ουσιαστικά θα ολοκληρώσω μέσα στο καλοκαίρι (Ιούλιο χοντρικά) και έτσι θα χρειαστώ αναβολή μιας και δεν προλαβαίνω να τελειώσω τώρα το Μάρτιο που παρουσιάζομαι και ήδη αγχώνομαι πάρα πολύ...
Με ενημέρωσαν από τη στρατολογία ότι θα μπορέσω να ακολουθήσω τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου και να ζητήσω 6μηνη αναβολή...

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Θα χρειαστώ χαρτί από ψυχολόγο για να τη ζητήσω ή θα μου δώσουν αυτοί παραπεμπτικό και ουσιαστικά δλδ θα πάω μόνο με το χαρτί κατάταξης;

Διάβασα πολύ καλά πολλές αναρτημένες απαντήσεις στο θέμα αυτό και στο φόρουμ και είδα ότι οι γνώμες διίστανται...

2) Μένω μόνιμα στην Αθήνα αν και δηλώνω δημότης Ευβοίας... Θα πρέπει να επισκεφθώ το φρουραρχείο Αθηνών; Εαν ναι, γνωρίζει κανείς να μου πει που βρίσκεται;

3) Τηλεφωνικά απαντάνε σε ερωτήσεις ή θα πρέπει να περάσω από εκεί αναγκαστικά για ερωτήσεις;

4) Απ ότι είδα στο internet πριν λίγες μέρες βγήκε η απόφαση ότι παρουσιάζομαι στη λαμία... Το χαρτί όμως πότε θα μου έρθει; Κάπου διάβασα ότι μπορεί να μου έρθει μέχρι και 3 μέρες πριν παρουσιαστώ... Θα τρέχω και δεν θα φτάνω δλδ τελευταία στιγμή;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από Greek_Army »

1) Χωρίς χαρτί πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να πάρεις αναβολή μέσω φρουραρχείου, αν πέσεις σε τέτοια περίπτωση θα σε στείλουν να πάρεις αναβολή μέσω στρατοπέδου, οι γνώμες διίστανται γιατί δεν υπάρχει κοινή γραμμή μεταξύ των Φρουραρχείων, δεν λειτουργούν όλα με την ίδια νοοτροπία.

2. Φρουραρχείο Αθήνας από την στιγμή που σου δίνω την τοποθεσία είναι περιττό να σου απαντήσω και στο πρώτο σκέλος.

3. Πάρε τηλέφωνο αλλά λογικά θα φας άκυρο, να περάσεις από εκεί χωρίς λόγο δεν γίνεται, δεν θα σε αφήσουν να περάσεις από την πόρτα, τώρα τι παραπάνω ερωτήσεις θέλεις να κάνεις που δεν υπάρχουν στο φόρουμ δεν μπορώ να το καταλάβω.

4. Ναι παίζει να τρέχεις και τελευταία στιγμή, περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στο αντίστοιχο θέμα Σημείωμα κατάταξης .
Άβαταρ μέλους
nickbar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2014 9:55 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2014)

Δημοσίευση από nickbar »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου.

Να υποθέσω ότι θέλουν χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο γιατρό ή μπορώ και από ιδιωτικό;

Για αναβολή μέσω στρατοπέδου γνωρίζεις να μου πεις την διαδικασία; Θα πρέπει να μείνω μέσα;
Να έχω πραγματα μαζί μου σαν να είναι να μείνω;

Σόρρυ που σε πρήζω ή γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι αρκετά αγχωμένος ήδη με το θέμα...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες