Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

τζονης 25 έγραψε:Παιδια ειμαι απο δραμα και θελω να παρω αναβολη λογου οικονομικων απο το φρουαρχιου θεσσαλονικης και μου ειπανε να πω οτι μενω εκει και οχι δραμα αλλιως δεν θα μου δωσουν και να παω δραμα να παρω που εκει δεν εχει στρατιωτικο νοσοκομειο για να παρω τι να κανω για να παρω ; Και ποσο αληθευει αυτο;


Λαλακίες σου λένε "για κοινωνικούς λόγους (χορηγείται μόνον μια φορά), όπου στην αίτηση θα πρέπει να επισυναφθούν επίσημα έγγραφα που να αποδεικνύουν τους λόγους αυτούς"

Θα πας στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις ούτε φρουραρχείο ούτε νοσοκομείο
τζονης 25

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από τζονης 25 »

Ναι ομως θελω αναβολη για 6 μηνες οχι για την επομενη εσσο και δεν θελω να τρεχω μεχρι το στρατοπεδο για αυτο μου ειπανε για φρουαρχιο! Απλα να ξερω ισχυει οτι πρεπει να πω οτι μενω απο θεσς η να πω δραμα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

τζονης 25 έγραψε:Ναι ομως θελω αναβολη για 6 μηνες οχι για την επομενη εσσο και δεν θελω να τρεχω μεχρι το στρατοπεδο για αυτο μου ειπανε για φρουαρχιο! Απλα να ξερω ισχυει οτι πρεπει να πω οτι μενω απο θεσς η να πω δραμα


Φίλε για κοινωνικούς λόγους παίρνεις μόνο για 3 μήνες. Για 6 μηνες πρέπει να πάρεις για ψυχολογικούς οπότε θα στείλουνε στο 424
Guvnor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 5:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Guvnor »

Σε ευχαριστώ πολύ, να ρωτήσω όμως και κάτι άλλο. Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ κάποια μηνύματα πιο πάνω ρώτησε για το ίδιο θέμα με εμένα και απ΄ότι φαίνεται μπορεί να κάνει τη διαδικασία χωρίς χαρτί από γιατρό επειδή οι λόγοι δεν είναι κατ'ουσίαν ψυχολογικοί.

Η δική μου περίπτωση έχει ομοιότητες, βασικά θέλω να τελειώσω το μεταπτυχιακό μου και παράλληλα δουλεύω. Η πίεση είναι μεγάλη ενώ συντρέχουν και οικονομικοί λόγοι. Αν τους τα πω αυτά πάλι δεν θα πάρω παραπεμπτικό; Η πρέπει να με εξετάσει ψυχολόγος εκτός στρατού πρώτα; Αν όμως είναι έτσι πώς είναι δυνατόν να μην σε παραπέμπουν καν για εξέταση αφού τη διάγνωση την κάνει ο γιατρός στο 414;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Φίλε εγώ όταν είχα πάει στο φρουραρχείο για να εξεταστώ σε πρόβλημα υγείας ενώ ήμουνα σε άδεια το πήρα το παραπεμπτικό χωρίς χαρτιά
Guvnor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 5:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Guvnor »

Greek_Army έγραψε:Φίλε εγώ όταν είχα πάει στο φρουραρχείο για να εξεταστώ σε πρόβλημα υγείας ενώ ήμουνα σε άδεια το πήρα το παραπεμπτικό χωρίς χαρτιά


Α εντάξει, τρόμαξα επειδή πριν απάντησες ότι ισχύει αυτό που εγραψα.Ok ευχαριστώ πολύ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εσύ κάνε ότι σου είπανε στο φρουραρχείο!
τζονης 25

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από τζονης 25 »

Πηγα φρουαρχιου εθες αλλα μου ειπανε 5 μερες πριν να παω απο ημερομηνια καταταξης μεχρι και την ιδια μερα που κατατασομαι γινεται λενε! Πως γινεται αυτο ομως και αν δεν δωσουν μετα θα τρεχεις για να εξηγεις;
Άβαταρ μέλους
akpe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από akpe »

τζονης 25 έγραψε:Πηγα φρουαρχιου εθες αλλα μου ειπανε 5 μερες πριν να παω απο ημερομηνια καταταξης μεχρι και την ιδια μερα που κατατασομαι γινεται λενε! Πως γινεται αυτο ομως και αν δεν δωσουν μετα θα τρεχεις για να εξηγεις;


Καλύτερα να πας όσο το γρηγορότερο γίνεται, ώστε να έχεις αρκετό χρόνο σε περίπτωση που, π. Χ. Δεν προλάβεις να πας στο στρατολογικό γραφείο την ίδια ημέρα.Εικόνα

Εμένα ο γιατρός μου λείπει εκτός αθηνών για δουλειές/Πάσχα και θα μπορεί να μου γράψει γνωμάτευση δυο εργάσιμες πριν μπω (Δευτέρα 2/5). Που σημαίνει πως θα έχω μονο μια ημέρα (Παρασκευή 29/4) να παω φρουραρχείο -> Νοσοκομείο -> Φρουραρχείο ΚΑΙ ρουφ!Fail.Εικόνα

Πάνω σε αυτό, φαντάζομαι ο μόνος γρήγορος τρόπος για να προλάβω να τελειώσω την Παρασκευή (πέραν του να είμαι ήδη από τα ξημερώματα στο φρουραρχείο ώστε να εξεταστώ από τους πρώτους) είναι ταξάκι ή φίλος με αμάξι. Γιατί για να οδηγήσω ο ίδιος, δεν παίζει, η διαταραχή πανικού ήδη έχει αρχίσει και με σκίζει.

Υπάρχει περίπτωση να ξεμπερδέψω με το φρουραρχείο την Παρασκευή αλλά να καταθέσω τα χαρτιά στο στρατολογικό γραφείο την Δευτέρα, ημέρα που παρουσιάζομαι, χωρίς να μπω στο στρατόπεδο; Ή θα έχω κυρώσεις;

Χρόνια Πολλά και Καλή Ανάσταση σε όλους!Εικόνα

edit:τελικά βρήκα την απάντηση καλώντας στο φρουραρχείο. Με ενημέρωσαν οτι Παρασκευή είναι κλειστά διότι είναι αργία για τον στρατό και πως μπορώ να παω την Δευτέρα κατ'ευθείαν από εκεί -χωρίς να παρουσιαστώ- αφού ουσιαστικά από την στιγμή που παω πρωϊ πρωϊ στο φρουραρχείο θα είμαι καλυμμένος. Ελπίζω μόνο να προλάβω να τελειώσω σε μια ημέρα και να μην με βγάλουν ανυπότακτο Εικόνα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Επιδη το εψαξα πολυ καλα και την εφαγα την πατατα ειμαι απο δραμα και πηγα φρουαρχιο θεσσαλονικης για να παρω παραπεμπτικο για 424 εκτος το οτι επρεπε να δηλωσω οδο οτι μενω εκει για να μην μου πουνε πανε στο στρατοπεδο δεν το προλαβα καν γιατι για να σου δωσουνε παραπεμπτικο θελουνε χαρτι απο γιατρο! Για την ακριβεια θελω παραπεμπτικο μαλιστα τι προβλημμα υγειας εχεις δεν εχω τους λεω απλα θελω για οικονομικους λογους απαντιση πανε στρατολογια να παρεις για κοινωνικους λογους! Που αν μου την εδειναν επιδη εκει χρειαζονται επισημα εγγραφα! Και λεω θελω 6 μηνες ομως οχι 3 και μου λενε χωρις χαρτι δεν μπορουμε να δωσουμε! Το παλικαρι ητανε πολυ εξηγιμενο σαν να ελεγε παλικαρι μου σε καταλαβαινω δεν θες να χημερωβραδιαστεις στους δρομους δραμα αυλωνα πανε ελα ομως δυστιχως θελουνε χαρτι οποτε φερε εσυ ενα και ας μην εχεις προβλημμα τωρα παιδια το ποση εχουνε στα αληθεια αυτο ειναι αλλο θεμα παντως χαρτι δεν πηγα αν και ειχα μεσο καλυτερα στους δρομους πανε ελα παρα ψεματα και γιωτομπαλο!
Άβαταρ μέλους
akpe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από akpe »

Καλησπερίζω!

Αρχικά να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας, γλυτώσατε πολύ κόσμο από κόπο και άγχος! Πολύ ορθοστασία από τις 7 μέχρι νωρίς το μεσημέρι, ήλιος, περπάτημα. Να'ναι καλά τα παιδιά που υπηρετούν στο φρουραρχείο και οι ανώτεροί τους που ήταν εξηπηρετικότατοι και μάλιστα καθήσανε μέχρι τις 6+ προκειμένου να υπογράψουν για όλους μας.

Έχοντας ξεμπερδέψει τώρα απο φρουραρχείο, στην στρατολογία αύριο που θα παω τα χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου μόνο τα χαρτιά από φρουραρχείο, δηλαδή χαρτί κατάταξης, γνωμάτευση γιατρού, παραπεμπτικό από φρουραρχείο και το χαρτί από το 414;

Κάποιος μας έλεγε πως για αναβολή για λόγους υγείας τους ζήτησαν επικυρωμένα αντίγραφα πτυχίου ή πιστοποιητηκού σπουδών (;) και απολυτηρίου λυκείου (!). Κατανοητό αν πρόκειται για κατάταξη, τα ζητάνε μάλιστα για να δικαιολογήσουν αναβολές σπουδών, αλλά για νεα αναβολή μάλλον σε ράδιο αρβύλα μου κάνει...

Επίσης, οι αναβολές περνάνε από επιτροπή;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

akpe έγραψε:Καλησπερίζω!

Αρχικά να ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας, γλυτώσατε πολύ κόσμο από κόπο και άγχος! Πολύ ορθοστασία από τις 7 μέχρι νωρίς το μεσημέρι, ήλιος, περπάτημα. Να'ναι καλά τα παιδιά που υπηρετούν στο φρουραρχείο και οι ανώτεροί τους που ήταν εξηπηρετικότατοι και μάλιστα καθήσανε μέχρι τις 6+ προκειμένου να υπογράψουν για όλους μας.

Έχοντας ξεμπερδέψει τώρα απο φρουραρχείο, στην στρατολογία αύριο που θα παω τα χαρτιά χρειάζεται να έχω μαζί μου μόνο τα χαρτιά από φρουραρχείο, δηλαδή χαρτί κατάταξης, γνωμάτευση γιατρού, παραπεμπτικό από φρουραρχείο και το χαρτί από το 414;

2. Κάποιος μας έλεγε πως για αναβολή για λόγους υγείας τους ζήτησαν επικυρωμένα αντίγραφα πτυχίου ή πιστοποιητηκού σπουδών (;) και απολυτηρίου λυκείου (!). Κατανοητό αν πρόκειται για κατάταξη, τα ζητάνε μάλιστα για να δικαιολογήσουν αναβολές σπουδών, αλλά για νεα αναβολή μάλλον σε ράδιο αρβύλα μου κάνει...

1. Επίσης, οι αναβολές περνάνε από επιτροπή;


1. Φυσικά περνάς από επιτροπή αλλιώς δεν παίρνεις αναβολή το χαρτί από το 414 δεν μετράει. Ο γιατρός εκεί απλά έγραψε την γνωματευσή του και σου έβγαλε μια ένδειξη, τώρα δεν ξέρω τι σου είπανε στην στρατολογία αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πας εκεί. Αλλά μόνο από την επιτροπή απαλλαγών. Μα καλά στο 414 δεν σου είπανε ότι πρέπει να περάσεις από επιτροπή;

2. Φυσικά και είναι ράδιο αρβύλα που κολλάνε αυτά τα έγγραφα;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akpe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από akpe »

Greek_Army έγραψε:
1. Φυσικά περνάς από επιτροπή αλλιώς δεν παίρνεις αναβολή το χαρτί από το 414 δεν μετράει. Ο γιατρός εκεί απλά έγραψε την γνωματευσή του και σου έβγαλε μια ένδειξη, τώρα δεν ξέρω τι σου είπανε στην στρατολογία αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πας εκεί. Αλλά μόνο από την επιτροπή απαλλαγών. Μα καλά στο 414 δεν σου είπανε ότι πρέπει να περάσεις από επιτροπή;


Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω Εικόνα Στο 414 δεν μου είπαν τίποτε.

Greek_Army έγραψε:2. Φυσικά και είναι ράδιο αρβύλα που κολλάνε αυτά τα έγγραφα;Εικόνα


Δεν ξέρω, απλά γνωρίζοντας τακτικές του δημοσίου είπα να ρωτήσω, που ξέρεις, μπορεί να μου ζητούσαν ακόμα και πιστοποιητικό γέννησης για να τους αποδείξω οτι υπάρχω Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akpe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2011 8:50 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή στο Φρουραρχείο (2011)

Δημοσίευση από akpe »

Καλημέρα!

Πήγα σήμερα τελικά, χτές από το άγχος που τράβηξα την Δευτέρα δεν την μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Όλα οκ, ξεμπέρδεψα με την αίτηση μέσα σε 5 λεπτά, απλά την συμπλήρωσα, άφησα τα χαρτιά και τέλος. Το Β' στρατολογικό γραφείο ήταν άδειο, στο Α' είχε ουρά από τις σκάλες!

Αλλά, κάθε άλλο παρά ξεαγχώθηκα!

(συγγνώμη που ποστάρω εδώ, αλλά δεν βρήκα παρόμοιο θέμα για επιτροπή απαλλαγών σε αυτήν την ενότητα)

Στο χαρτί που συμπλήρωσα ο αξιωματικός με παρέπεμψε στην επιτροπή απαλλαγών (!), κάτι που έγραφε και το χαρτί από το φρουραρχείο (δύναται να παραστεί στην επιτροπή απαλλαγών κ. Λπ.). Σε ερώτησή μου, αφού του τόνισα πως δεν θέλω απαλλαγή μου είπε πως η ίδια επιτροπή αναλαμβάνει και τις απαλλαγές και αφού το γράφει το χαρτί πρέπει να με στείλει. Προφανώς λόγω της διάρκειας της αναβολής (διετής) θα πρέπει να παραστώ. Μου είπε θα επικοινωνήσουν σε περίπου 15 ημέρες. Άααααντε πάλι άλλες δυο εβδομάδες με ηρεμιστικά.

Απορίες:

1) Φαντάζομαι πως είναι απίθανο η επιτροπή να μου αρνηθεί την αναβολή;
2) Υπάρχει ενδεχόμενο να μου την μειώσουν (στον 1χρ ή στο εξάμηνο π. Χ.) ;
(το ΦΕΚ στην πάθησή μου δίνει ΔΑ, όχι εξάμηνη η ετήσια, αλλά ποτέ δεν ξέρεις... )

Σε γενικές γραμμές: Τι να περιμένω στην επιτροπή, τυπικό το θέμα ή να είμαι προετοιμασμένος για εξέταση; Θα πρέπει να έχω μαζί μου τίποτε άλλο εκτός από ταυτότητα (π. Χ. Γνωμάτευση του ιδιώτη γιατρού μου) ή όχι;

Παρεπιπτόντως η επιτροπή βρίσκεται στο 401;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγγνώμη για το πλήθως των ερωτήσεων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες