Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι φιλαράκι. Προσέφυγαν δικαστικά και δικαιώθηκαν.

Πάντως δεν ήταν ιδιαίτερα χρονοβόρα η διαδικασία μέχρι την απόφαση για τα ελληνικά δεδομένα θυμάμαι διότι έχω μια φίλη που δικαιώθηκε τότε.

Το 1,70 παρέμεινε για να αναχαιτίσουν το μεγάλο κύμα εισροής γυναικών στα σώματα ασφαλείας με την ελπίδα ότι δεν θα μπουν αρκετές στη διαδικασία της προσφυγής προς δικαίωση.

Σε μεγάλο βαθμό το κατάφεραν.

Αφελής πάντως όποιος δεν κυνηγάει το δίκιο του μέσω δικηγόρου.

Πλέον το όριο ηλικίας και το όριο ύψους καταρρίπτεται εύκολα μιας και δεν θεωρείται απαραίτητο προσόν για την επίτευξη του σκοπού της υπηρεσίας.

Άβαταρ μέλους
Frouros97
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:46 am
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Frouros97 »

Rad θα βγουν προκηρυξεις που θα σε πιανει το οριο... Σωφρονιστικοι, Εξωτερικοι φρουροι φυλακων και πιστευω και η πανεπιστημιακη αστυνομια θα εχει οριο 30-32!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Rad,

Και να μην σε πιάσει το όριο, κάνε τα χαρτιά σου και μετά αφού σε απορρίψουν κυνήγησε το μέσω δικηγόρου για να δικαιωθείς. Ξέρω ότι πιέζουν βουλευτές, εκπρόσωποι της πολιτικής σκηνής και ο τύπος (βλέπε evros-news) του Νομού σου, αλλά δεν ξέρω αν αρκεί αυτό.

Ξέρω ότι είναι χρονοβόρο και δαπανηρό, αλλά δεν βλέπω άλλη λύση εκτός και αν ικανοποιηθούν τα αιτήματα για αύξηση του ορίου ηλικίας από τον βαψομαλλιά.

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

D.Y.K έγραψε:Ναι φιλαράκι.Προσέφυγαν δικαστικά και δικαιώθηκαν.

Πάντως δεν ήταν ιδιαίτερα χρονοβόρα η διαδικασία μέχρι την απόφαση για τα ελληνικά δεδομένα θυμάμαι διότι έχω μια φίλη που δικαιώθηκε τότε.

Το 1,70 παρέμεινε για να αναχαιτίσουν το μεγάλο κύμα εισροής γυναικών στα σώματα ασφαλείας με την ελπίδα ότι δεν θα μπουν αρκετές στη διαδικασία της προσφυγής προς δικαίωση.

Σε μεγάλο βαθμό το κατάφεραν.

Αφελής πάντως όποιος δεν κυνηγάει το δίκιο του μέσω δικηγόρου.

Πλέον το όριο ηλικίας και το όριο ύψους καταρρίπτεται εύκολα μιας και δεν θεωρείται απαραίτητο προσόν για την επίτευξη του σκοπού της υπηρεσίας.



Αν δω οτι δεν θα αλλάξει κατι ειναι μονόδρομος για μενα να το παω δικαστικα.
Προς το παρόν έχουμε κινήσει κάποιες διαδικασίες πέρα απο δικηγόρους. Ιδωμεν DYK.

Άβαταρ μέλους
Frouros97
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2020 4:46 am
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Frouros97 »

Rad λες να ανεβει το οριο ηλικιας και στους ειδικους φρουρους?
Άβαταρ μέλους
papadopoulos1988
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 2:51 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από papadopoulos1988 »

D.Y.K έγραψε:Ναι φιλαράκι.Προσέφυγαν δικαστικά και δικαιώθηκαν.

Πάντως δεν ήταν ιδιαίτερα χρονοβόρα η διαδικασία μέχρι την απόφαση για τα ελληνικά δεδομένα θυμάμαι διότι έχω μια φίλη που δικαιώθηκε τότε.

Το 1,70 παρέμεινε για να αναχαιτίσουν το μεγάλο κύμα εισροής γυναικών στα σώματα ασφαλείας με την ελπίδα ότι δεν θα μπουν αρκετές στη διαδικασία της προσφυγής προς δικαίωση.

Σε μεγάλο βαθμό το κατάφεραν.

Αφελής πάντως όποιος δεν κυνηγάει το δίκιο του μέσω δικηγόρου.

Πλέον το όριο ηλικίας και το όριο ύψους καταρρίπτεται εύκολα μιας και δεν θεωρείται απαραίτητο προσόν για την επίτευξη του σκοπού της υπηρεσίας.



Σίγουρα δικαιώθηκε κοπέλα με ύψος 1.60 -1.65;

Μήπως τρέχει έφεση από πλευράς υπουργείου εναντίον της, και δεν το γνωρίζει;

Αυτή είναι άλλη υπόθεση, αλλά και πάλι παρεμβαίνεις στα όρια δικαστικά. Οπότε αυτό έχει σαν κατάληξη.

https://www.kathimerini.gr/society/1029259/to-limeniko-tis-edose-galonia-to-ste-tis-sterei-ti-stoli/

Σκέψου αν γίνει μαζική προσφυγή για το όριο ηλικίας θα το δεχτούν και το ύψος;

Και εννοείται ότι έχουν τα μόρια...

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

papadopoulos1988 έγραψε:

Σίγουρα δικαιώθηκε κοπέλα με ύψος 1.60 -1.65;

Μήπως τρέχει έφεση από πλευράς υπουργείου εναντίον της, και δεν το γνωρίζει;



Όχι, δεν τρέχει έφεση εναντίον τους.

Εννοείται ότι είχαν τα μόρια και αφού δικαιώθηκαν έδωσαν τα αθλήματα, τα πέρασαν και πλέον υπηρετούν στις τάξεις των Ενόπλων δυνάμεων.

Συγκεκριμένα τρεις κοπέλες του φόρουμ δικαιώθηκαν.

Μία του υγειονομικού, μία του πεζικού και μία του εφοδιασμού μεταφορών (καλή μου φίλη).

Άβαταρ μέλους
papadopoulos1988
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 2:51 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από papadopoulos1988 »

Η υποψήφια που έδωσε το 2007 Πανελλαδικές προσέφυγε στο ΣτΕ.Βγήκε ότι βγήκε το 2018 απόφαση για την Ολομέλεια.

Έγινε τελικά ΑΣΤΥ-ΦΥΛΑΚΑΣ; Εικόνα Όλα τα άλλα είναι του Κ#λου.

Άβαταρ μέλους
papadopoulos1988
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2020 2:51 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από papadopoulos1988 »

D.Y.K έγραψε:
papadopoulos1988 έγραψε:

Σίγουρα δικαιώθηκε κοπέλα με ύψος 1.60 -1.65;

Μήπως τρέχει έφεση από πλευράς υπουργείου εναντίον της, και δεν το γνωρίζει;



Όχι, δεν τρέχει έφεση εναντίον τους.

Εννοείται ότι είχαν τα μόρια και αφού δικαιώθηκαν έδωσαν τα αθλήματα, τα πέρασαν και πλέον υπηρετούν στις τάξεις των Ενόπλων δυνάμεων.

Συγκεκριμένα τρεις κοπέλες του φόρουμ δικαιώθηκαν.

Μία του υγειονομικού, μία του πεζικού και μία του εφοδιασμού μεταφορών (καλή μου φίλη).



Για την ΕΛ. ΑΣ μιλούσα...

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Frouros97 έγραψε:Rad λες να ανεβει το οριο ηλικιας και στους ειδικους φρουρους;


Δε ξέρω Frouros97 η λογική λέει πως αν ανέβει για ΣΦ θα πρέπει και για τους ΕΦ, τα πρέπει όμως και η λογική πάνε περίπατο νομίζω στην Ελλάδα του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.

Και μόνο που καθόμαστε εδώ νέοι και γράφουμε τον πόνο μας είναι κατάντια για μένα.

Φίλη στη Γερμανία, γεννημένη εκεί βέβαια, την άφησα να δουλεύει γραμματέας σε ιατρείο, και τώρα είναι στην αστυνομία.

Δυστυχώς το σύστημα μας είναι ίδιο με αυτό τριτοκοσμικων χωρών.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν αναφέρθηκα στην ΕΛ. ΑΣ λεβέντη μου. Είπα εξαρχής ότι πρόκειται για υποψήφιες ΕΠΟΠ του 2009 που κόπηκαν στο ύψος και αφού προσέφυγαν δικαστικά και δικαιώθηκαν πλέον υπηρετούν στις τάξεις των ενόπλων δυνάμεων.

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

papadopoulos1988 έγραψε:Η υποψήφια που έδωσε το 2007 Πανελλαδικές προσέφυγε στο ΣτΕ.Βγήκε ότι βγήκε το 2018 απόφαση για την Ολομέλεια.

Έγινε τελικά ΑΣΤΥ-ΦΥΛΑΚΑΣ;Εικόνα Όλα τα άλλα είναι του Κ#λου.



Στην προκήρυξη των 400 ΣΦ

Αν δε κάνω λάθος τον αριθμό (τουλάχιστον τόσες είναι στο τμήμα μας τωρα) μπήκανε 5 γυναίκες ηλικίας απο 40 και πάνω, δικαιώθηκαν ύστερα από δικαστική απόφαση, πήρανε κάποιο καλό ποσο η καθεμία και μπήκανε με το βαθμό το αστυφύλακα.

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3253
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Για ΕΠΟΠ πάντως μόλις τον ήπιαμε, απάντησε το υπουργείο επίσημα. Να μην έχεις υπερβεί το 28ο, δηλαδή μέχρι 1994 αν βγει το 2021.

Εγω θα κάνω αίτηση και αν περνάω με τα μόρια θα παω δικαστικά, όποιος άλλος ενδιαφέρεται για στρατό θα μαζευτούμε να κάνουμε μαζική προσφυγή.

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση ορίου ηλικίας σε Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Rad. »

Διασωστης31 έγραψε:Για ΕΠΟΠ πάντως μόλις τον ήπιαμε, απάντησε το υπουργείο επίσημα.Να μην έχεις υπερβεί το 28ο, δηλαδή μέχρι 1994 αν βγει το 2021.

Εγω θα κάνω αίτηση και αν περνάω με τα μόρια θα παω δικαστικά, όποιος άλλος ενδιαφέρεται για στρατό θα μαζευτούμε να κάνουμε μαζική προσφυγή.



https://www.armyvoice.gr/2020/11/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%80-%CE%BF%CE%B2%CE%B1-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82/

Οι άνθρωποι ειναι ανίκητοι.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες