Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nassos »

Με την κατάσταση που επικρατεί στη Ευρώπη λόγω προσφυγικού, οσονούπω ο έλεγχος διαβατηρίων θα επιβληθεί σε όλες τις χώρες,Schengen και μη.
mikes1987
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 20, 2015 4:49 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από mikes1987 »

Γεια σας παιδιά. Είμαι σε Ευρωπαική χώρα όπου και σπουδάζω και εδώ και 6 μήνες είμαι ανυπότακτος εξωτερικού. Πηγαινοέρχομαι από Ελλάδα σχεδόν όποτε θέλω αεροπορικώς με διαβατήριο και διαβάζω στις ειδήσεις σήμερα ότι Συνθήκη Σέγκεν Τέλος από δω και πέρα λόγω τρομοκρατίας. Και πλέον μόνο με διαβατήριο θα μπουρούμε να ταξιδεύουμε όπου και θα ελέγχεται. Για εμάς τους ανυπότακτους που σύμφωνα με τον νόμο μπορούμε να πηγαίνουμε Ελλάδα για μόνο 30 μέρες τον χρόνο γνώρίζεται αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;Aν γνωρίζει κάποιος ας μας πει. Ευχαριστώ
cuervo

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από cuervo »

Εγώ το μόνο που έχω καταλάβει πως πλέον για να ταξιδέψει κάποιος μόνο κολονοσκόπηση Δεν θα του κάνουν.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Terminator »

Ο κανονισμός των χωρών σένγκεν τροποποιείται και θα επιβάλλονται αυτηροί διαβατηριακοί έλεγχοι μέσω του συστήματος SIS και των εθνικών βάσεων δεδομένων της χώρας οπότε όσοι ανυπότακτοι κυρίως εσωτερικού προλάβεται να φύγεται γιατί μετά προβλέπω σοβαρό πρόβλημα στους ανυπότακτους στους συνοριακούς ελέγχους.
Chris

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Chris »

Νομίζω ότι τα μέτρα δεν αφορούν όσους κινούνται εντός Σένγκεν. Η εντατικοποίηση των ελέγχων αφορά όσους κινούνται στα εξωτερικά σύνορα της συνθήκης. Οπότε εάν μένεις σε χώρα που μετέχει στη συνθήκη και θέλεις να μετακινηθείς σε άλλη χώρα που επίσης είναι στη συνθήκη δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια καλό θα ήταν πάντα να έχεις ένα διαβατήριο μαζί σου και το χαρτί που πιστοποιεί ότι είσαι ανυπότακτος εξωτερικού για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Terminator »

Η Γαλλία θα υποβάλλει αίτημα προς την κομισιον για αλλαγές και στα εσωτερικά σύνορα έτσι ώστε να υπσρξει στοιχειώδης έλεγχος των στοιχείων με τις εθνικές βάσεις δεδομένων και την βάση δεδομένων της σένγκεν για εντάλματα σύλληψης και διοικητικά μέτρα απαγόρευσης εξόδου απο τη χώρα. Οπότε οιανυπότακτοι εσωτερικού στα αεροδρόμια/λιμάνια και συνοριακούς σταθμούς θα αντιμετωπίζουν πρόβλημα
rbtk

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από rbtk »

Καλησπερα

Ζω στην Αγγλια εδω και 1μιση χρονο, τον πρωτο χρονο ως φοιτητης και το υπολοιπο ως επαγγελματιας. Εχω κυρηχθει ανυποτακτοε εδω και μισο χρονο περιπου.

Οσο αφορα την εκδοση διαβατηριου ανυποτακτου εξωτερικου μετα απο 2 χρονια, οπως αναφερεις, δεν βρηκα κατι σχετικο να αναφερεται στο site της πρεσβειας. Λεει μονο για το ΜΚΕ με τα 11 και τα 7 χρονια. Υπαρχει καποια πηγη; Μπορεις σε παρακαλω να μου το διευκρινησεις;

Εγω που δεν εχω συμπληρωσει ουτε 2 χρονια, μπορω να παω με ασφαλεια στην ελλαδα για λιγοτερο απο 30 μερες/χρονο; Με αλλα λογια, το 30 μερες/χρονο καλυπτει τους ανυποτακτους εσωτερικου αν τους σταματησουν στο αεροδρομιο;

Εχω μαρτυριες φιλων ανυποτακτων (εσωτερικου, καθως δεν εχουνε κανει καμμια ενεργεια), που ζουνε χρονια εξω και οποτε τους σταματησαν ηταν αρκετο να δειξουν τα εισιτηρια τους οτι ερχονται για λιγες μερες. Θα ηθελα να το διασταυρωσω

Nikos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nikos »

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και γνωρίζω ότι μπορώ να έρχομαι στην Ελλάδα 30 ημέρες το χρόνο αλλά δεν το κάνω.'Εχω να πάω περίπου 6 χρόνια γιατί η στρατολογία μου είπε ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα να σύλληψης. Είναι αλήθεια ή λένε... Για να τρομάζουν τον κόσμο; Ευχαριστώ πολύ
Κωστας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Κωστας »

Φιλος ελαβε για 2η φορα το προστιμο ανυποταξιας ενω εχει κυρηχθει ανυποτακτος εξωτερικου και απο τη στρατολογια ειπαν οτι το προστιμο θα μπαινει οσες φορες τον καλουν και δεν παρουσιαζεται. Δηλαδη αν τον καλουν καθε μερα τι γινεται; Εχεις αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nassos »

Έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό στη σελίδα 21.
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

rbtk έγραψε:Καλησπερα

Ζω στην Αγγλια εδω και 1μιση χρονο, τον πρωτο χρονο ως φοιτητης και το υπολοιπο ως επαγγελματιας. Εχω κυρηχθει ανυποτακτοε εδω και μισο χρονο περιπου.

Οσο αφορα την εκδοση διαβατηριου ανυποτακτου εξωτερικου μετα απο 2 χρονια, οπως αναφερεις, δεν βρηκα κατι σχετικο να αναφερεται στο site της πρεσβειας. Λεει μονο για το ΜΚΕ με τα 11 και τα 7 χρονια. Υπαρχει καποια πηγη; Μπορεις σε παρακαλω να μου το διευκρινησεις;

Εγω που δεν εχω συμπληρωσει ουτε 2 χρονια, μπορω να παω με ασφαλεια στην ελλαδα για λιγοτερο απο 30 μερες/χρονο; Με αλλα λογια, το 30 μερες/χρονο καλυπτει τους ανυποτακτους εσωτερικου αν τους σταματησουν στο αεροδρομιο;

Εχω μαρτυριες φιλων ανυποτακτων (εσωτερικου, καθως δεν εχουνε κανει καμμια ενεργεια), που ζουνε χρονια εξω και οποτε τους σταματησαν ηταν αρκετο να δειξουν τα εισιτηρια τους οτι ερχονται για λιγες μερες. Θα ηθελα να το διασταυρωσω



Η διετία δεν είναι νόμος η κανονισμός, απλά το χρησιμοποιουν οι υπάλληλοι των προξενειων ως κριτηριο αυθαίρετα. Αν είναι στα κέφια τους μπορεί να σου δώσουν και χαρτί μετά από ενα χρονο διαμονης στο εξωτερικο. Εγώ δεν πέρασα ποτέ απο το προξενείο γι αυτό το θέμα, απλώς δήλωσαν οι δικοί μου στον αστυνομικό που με έψαχνε αλλεπάλληλες φορές οτι ζω εξωτερικό. Η στρατολογια με πέρασε ως ανυποτακτο εξωτερικού, στα χαρτιά για δικαστηριο με αποκαλούν ανυποτακτο εξωτερικού κτλ κτλ. Το χαρτί από το προξενείο το παιρνεις απλά για να μπαινοβγαινεις Ελλάδα και να μην σου δημιουργηθουν προβλήματα σε τυχαίο έλεγχο της αστυνομίας. Καλύτερα να δείξεις χαρτί και να ξεμπερδέψεις άμεσα παρά να σε τραβάνε στσ αστυνομικά τμήματα μέχρι να το αποδείξεις. Πριν πας Ελλάδα να πάρεις τηλέφωνο την στρατολογια τηλ για να μάθεις αν σε έχουν περασμένο ως εσωτερικού ή εξωτερικού. Αν είσαι εσωτερικού, παίρνεις ρίσκο, ειδικά κατά την έξοδο σου.

Κωστας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Κωστας »

Ευχαριστω πολυ Νασσο. Υποθετω με βαση τα ποστ, οτι εφοσον εγινει στρατοδικειο (και αφου αιρετε η ανυποταξια) μετα ξαναστελνεται το προστιμο
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

rbtk έγραψε:Καλησπερα

Ζω στην Αγγλια εδω και 1μιση χρονο, τον πρωτο χρονο ως φοιτητης και το υπολοιπο ως επαγγελματιας. Εχω κυρηχθει ανυποτακτοε εδω και μισο χρονο περιπου.

Οσο αφορα την εκδοση διαβατηριου ανυποτακτου εξωτερικου μετα απο 2 χρονια, οπως αναφερεις, δεν βρηκα κατι σχετικο να αναφερεται στο site της πρεσβειας. Λεει μονο για το ΜΚΕ με τα 11 και τα 7 χρονια. Υπαρχει καποια πηγη; Μπορεις σε παρακαλω να μου το διευκρινησεις;

Εγω που δεν εχω συμπληρωσει ουτε 2 χρονια, μπορω να παω με ασφαλεια στην ελλαδα για λιγοτερο απο 30 μερες/χρονο; Με αλλα λογια, το 30 μερες/χρονο καλυπτει τους ανυποτακτους εσωτερικου αν τους σταματησουν στο αεροδρομιο;

Εχω μαρτυριες φιλων ανυποτακτων (εσωτερικου, καθως δεν εχουνε κανει καμμια ενεργεια), που ζουνε χρονια εξω και οποτε τους σταματησαν ηταν αρκετο να δειξουν τα εισιτηρια τους οτι ερχονται για λιγες μερες. Θα ηθελα να το διασταυρωσω



Και κατι ακομα για να μην παρεξηγουμαστε, την ιδιοτητα του ανυποτακτου εξωτερικου δεν σου τη δινει το προξενειο αλλά η στρατολογια. Το προξενειο μονο θα βεβαιωσει οτι μενεις εξωτερικο και μετα απο παραλληλη αιτηση σου στη στρατολογια θα σε βγαλουν κι επισημα ανυποτακτο εξωτερικου.

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

Nikos έγραψε:Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού και γνωρίζω ότι μπορώ να έρχομαι στην Ελλάδα 30 ημέρες το χρόνο αλλά δεν το κάνω.'Εχω να πάω περίπου 6 χρόνια γιατί η στρατολογία μου είπε ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα να σύλληψης. Είναι αλήθεια ή λένε... Για να τρομάζουν τον κόσμο; Ευχαριστώ πολύ


Η πιθανοτητα συλληψης παντα υπαρχει, απο την στιγμη που εισαι ανυποτακτος εξωτερικου, σε εχει περασμενο η στρατολογια ως ανυποτακτο εξωτερικου, και μπορεις να το αποδειξεις δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα παραπανω εκτος απο το να σου χαλασουν την μερα ή να χασεις την πτηση σου αν πεσεις σε κανεναν καγκουρα αστυνομικο.

Μεχρι και ταυτοτητα εβγαλα στο αστυνομικο τμημα ενω ημουν ανυποτακτος εξωτερικου και δεν μου ειπε τιποτα ο αστυνομικος. Κοντα στα 20 χρονια ανυποτακτος και πηγαινε ελα στην Αγγλια δεν ειχα κανενα προβλημα και ας ειναι χωρα εκτος Σενγκεν. Μονο τα τελευταια χρονια σταματησα να πηγαινω γιατι μου ριξαν το 6χιλιαρο, δεν εχω κανενα σκοπο να το πληρωσω, εχει προσαυξησεις και οπως ξερουμε η εφορια παντα αλλαζει τα ορια για το ποτε ενημερωνει την αστυνομια για να σε κυνηγησει.

Spyridonas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2015 5:53 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Spyridonas »



Χαίρετε.

Ίσως αυτό που θα ρωτήσω το έχουν ρωτήσει ξανά, άλλα θα ήθελα μια πιο συγκεκριμένη απάντηση για την περίπτωση μου.

Από τον Σεπτέμβρη τού 2013 βρίσκομαι στην Αγγλια.

Το πρώτο χρόνο ήρθα για μεταπτυχιακές σπουδές και μετά από ένα χρόνο βρήκα μόνιμη δουλειά όπου εργάζομαι μέχρι και σήμερα. Η αναβολή μου λήγει τον Δεκέμβριο του 2016 (σε ένα χρόνο), και αν μέχρι τότε έχω ακόμα δουλεία, σκοπεύω να συνεχίσω να δουλεύω και να μην παρουσιαστώ.

Τον Δεκέμβρη τού 2016 θα έχω κλείσει σχεδόν 3 χρόνια μόνιμης διαμονής στο εξωτερικό, όπου δεν είναι αρκετά για να θεωρηθώ "Μόνιμος κάτοικος" εξωτερικού. Επομένως θα με έχουν απλό ανυπότακτο, που από ότι διάβασα σε άλλα φόρουμ, είναι αρκετά κακό.

Μίλησα με το προξενείο στο Λονδίνο και μου είπαν μέσα στο 2016 να επικοινωνήσω μαζί τους να κάνω κάτι χαρτιά αλλά δεν μου εξήγησαν πολλά.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι επειδή είμαι Αμερικάνος πολίτης (ο πατέρας μου ήταν και αυτός μετανάστης και μου μετέφερε την υπηκοότητα) είναι μετά το 2016 να μπαίνω-βγαίνω στην Ελλάδα με το Αμερικάνικο διαβατήριο.

Μπορεί στο Αεροδρόμιο η αστυνομία να καταλάβει ότι είμαι ανυπότακτος από το αμερικάνικο διαβατήριο;

Το όνομα στο διαβατήριο είναι Spiros ενώ στην Ελληνική ταυτότητα είναι Σπυρίδων.

Πέρα από αυτό, μπορώ να ξεκινήσω διαδικασίες για να θεωρηθώ ανυπότακτος εξωτερικού και πως;

Τι με συμβουλεύετε;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες