Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
d.th.l

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από d.th.l »

Ευχαριστω πολυ!

Καλη πληροφορηση μου δωσατε. Χρειαζεται κ λιγη τυχη, γιατι μονο τα εγγραφα κ τα πραγματικα γεγονοτα μπορει να μην αρκουν.

Καλο μου βολι!

Νικόλας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Νικόλας »

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κι εγώ ερώτηση για κάποιον που ξέρει και μπορεί να βοηθήσει. Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού (με τη βούλα του προξενείου), και μένω μόνιμα εκτός Ελλάδος, αν και δεν έχω ακόμα μονιμότητα όπως την ορίζει ο Ν3421/05. Το δικαστήριό μου είναι σε ένα μήνα και δε μπορώ να τα αφήσω όλα και να πάω, αλλά ούτε και θέλω να πληρώσω δικηγόρο, είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Το πρόστιμο δε με καίει, γιατί αφενός παραγράφεται σαν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, αφετέρου δεν ξέρω και πως θα προσπαθήσουν να το εισπράξουν μιας και δεν έχω ΑΦΜ, ούτε και περιουσιακά στοιχεία ή διεύθυνση στην Ελλάδα. Ελλάδα ταξιδεύω σπάνια και δεν προγραμματίζω να έρθω στο εγγύς μέλλον, εκτός αν είναι κάτι επείγον οικογενειακό.

Η ερώτησή μου αφορά τις συνέπειες επιβολής φυλάκισης. Αν επιβληθεί (με αναστολή, λόγω πλημμελούς ιδιότητος του αδικήματος), που είναι σχεδόν βέβαιο για ερήμην εκδίκαση, τι γίνεται με αυτή την ποινή; Εξαλείφεται όταν συμπληρωθούν οι προυποθέσεις για απαλλαγή στράτευσης, λ. Χ. Μετά από 11ετή παραμονή στο εξωτερικό και την ανάληψη ιδιότητας μονίμου κατοίκου εξωτερικού; Είμαι προστατευμένος από σύλληψη λόγο τέτοιας ποινής εάν χρειαστεί τελικά να ταξιδέψω Ελλάδα (με βεβαίωση του προξενείου ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού) αλλά για διάστημα λιγότερο των 30 ημερών; Ή θα με συλλάβουν και θα με αρμέξουν για την εξαγορά αυτής της φυλάκισης;

Θα ήμουν ευγνόμον εάν κάποιος απαντούσε, γιατί παλιότερα που ρώτησα κάτι, δε σχολίασε κανείς.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Terminator »

Νικόλας έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κι εγώ ερώτηση για κάποιον που ξέρει και μπορεί να βοηθήσει. Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού (με τη βούλα του προξενείου), και μένω μόνιμα εκτός Ελλάδος, αν και δεν έχω ακόμα μονιμότητα όπως την ορίζει ο Ν3421/05. Το δικαστήριό μου είναι σε ένα μήνα και δε μπορώ να τα αφήσω όλα και να πάω, αλλά ούτε και θέλω να πληρώσω δικηγόρο, είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Το πρόστιμο δε με καίει, γιατί αφενός παραγράφεται σαν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, αφετέρου δεν ξέρω και πως θα προσπαθήσουν να το εισπράξουν μιας και δεν έχω ΑΦΜ, ούτε και περιουσιακά στοιχεία ή διεύθυνση στην Ελλάδα. Ελλάδα ταξιδεύω σπάνια και δεν προγραμματίζω να έρθω στο εγγύς μέλλον, εκτός αν είναι κάτι επείγον οικογενειακό.

Η ερώτησή μου αφορά τις συνέπειες επιβολής φυλάκισης.1) Αν επιβληθεί (με αναστολή, λόγω πλημμελούς ιδιότητος του αδικήματος), που είναι σχεδόν βέβαιο για ερήμην εκδίκαση, τι γίνεται με αυτή την ποινή; Εξαλείφεται όταν συμπληρωθούν οι προυποθέσεις για απαλλαγή στράτευσης, λ. Χ. Μετά από 11ετή παραμονή στο εξωτερικό και την ανάληψη ιδιότητας μονίμου κατοίκου εξωτερικού; Είμαι προστατευμένος από σύλληψη λόγο τέτοιας ποινής εάν χρειαστεί τελικά να ταξιδέψω Ελλάδα (με βεβαίωση του προξενείου ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού) αλλά για διάστημα λιγότερο των 30 ημερών; Ή θα με συλλάβουν και θα με αρμέξουν για την εξαγορά αυτής της φυλάκισης;

Θα ήμουν ευγνόμον εάν κάποιος απαντούσε, γιατί παλιότερα που ρώτησα κάτι, δε σχολίασε κανείς.


Η ανυποταξία είναι διαρκές πλημμέλημα και κατά το άρθρο 1 του νόμου 3421/2005 η παραγραφείται ξεκινάει μόλις ο ανυπότακτος συμπληρώσει τα 45 έτη (μέχρι τότε είναι η υποχρεωτική στράτευση) ενώ η πλημμεληματική ποινή όταν επιβάλλεται ερήμην παραγράφεται ύστερα απο 10 χρόνια. Τέλος εαν μιλάμε για ποινή με αναστολή η παραγραφή σταματάει όσο ισχύει η αναστολή. Δλδ παράδειγμα καταδικάζεσαι σε 10 μήνες ποινή η παραγραφή του θα γίνει στα 45+10=55ετών Ενώ εαν η ποινη σου είναι 10 μήνες με 3ετή αναστολή η παραγραφή του είναι 45+10+3=58 ετών. Μέχρι τότε η ποινή αυτή θα αναγράφεται στο ποινικό μητρώο και θα σε δυσκολεύει απο το να εργαστείς στο ελληνικό δημόσιο τομέα και σε κάποιες ιδιωτικές εταιρείες στην Ελλάδα και το Εξωτερικό. Βάσει του άρθρου 4 του Νόμου 3257/29-7-04 προβλέπεται η είσοδος ανυπότακτων στη χώρα μας τριάντα μέρες κατ' έτος, χωρίς προϋποθέσεις και χωρίς έλεγχο της στρατολογικής τους κατάστασης. Εαν μείνεις στην Ελλάδα για περιθώριο μεγαλύτερο των 30 ημερών τότε σε ενδεχόμενο τροχονομικό έλεγχο ή σε καρφωτό έλεγχο Κινδυνεύεις με σύλληψη και προσαγωγή στην Ασφάλεια και στην συνέχεια απο εκεί στον εισαγγελέα στρατοδικείου για εκτέλεση της ποινής

Νικόλας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Νικόλας »



Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια περαιτέρω διευκρίνηση, αν είναι εύκολο. Στην περίπτωσή μου δε χρειάζεται να περιμένω να γίνω 45, η παραγραφή θα ξεκινάει από τη στιγμή που κατά το νόμο πληρήσω οποιαδήποτε προϋπόθεση απαλλαγής, όχι; Πιο συγκεκριμένα, σε τρία χρόνια συμπληρώνω 11-ετία στο εξωτερικό, κι άρα κατά το νόμο θα δικαιούμαι να απαλλαγώ από τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Σε οιαδήποτε, δε θα ισχύσει το άρθρο 25 παρ.3 του Ν3421/05 όμως; Σύμφωνα με αυτό, από τη στιγμή που το αξιόποινο της ανυποταξίας εξαλείφεται με παραγραφή (δηλαδή, όταν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για απαλλαγή), αίρονται και οι ποινικές συνέπειες της ανυποταξίας. Και οι λοιπές (πρόστημα, εξαγοράσιμη επιπρόσθετη ποινή κλπ) - σύμφωνα με το άρθρο 43 παρ.1β του ιδίου νόμου. Εκεί είναι που μπερδεύομαι, γιατί αφενός το κλασικό πλημμέλημα παίρνει 10 χρόνια να παραγραφεί, αφετέρου ο νόμος φαίνεται να δηλώνει, πως οι οποιεσδήποτε ποινικές κι άλλες συνέπειες ανυποταξίας (εξ ολοκλήρου, μιας και δεν αναφέρεται διάκριση) αίρονται με το που συντρέξουν οι συνήθεις προϋποθέσεις απαλλαγής (45 έτη, μονιμότητα εξωτερικού, χήρος με παιδιά, κλπ).
d.th.l

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από d.th.l »

Σε ποσο χρονο απο τη ληξη της αναβολης προσδιοριστηκε το δικαστηριο; Πολλες φορες παιζει ρολο κ η ηλικια... Τα 35 ειναι γι αυτους κρισιμα.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Terminator »

Νικόλας έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μια περαιτέρω διευκρίνηση, αν είναι εύκολο. Στην περίπτωσή μου δε χρειάζεται να περιμένω να γίνω 45, η παραγραφή θα ξεκινάει από τη στιγμή που κατά το νόμο πληρήσω οποιαδήποτε προϋπόθεση απαλλαγής, όχι; Πιο συγκεκριμένα, σε τρία χρόνια συμπληρώνω 11-ετία στο εξωτερικό, κι άρα κατά το νόμο θα δικαιούμαι να απαλλαγώ από τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού.

Σε οιαδήποτε, δε θα ισχύσει το άρθρο 25 παρ.3 του Ν3421/05 όμως; Σύμφωνα με αυτό, από τη στιγμή που το αξιόποινο της ανυποταξίας εξαλείφεται με παραγραφή (δηλαδή, όταν συντρέχουν οι προϋποθέσεις για απαλλαγή), αίρονται και οι ποινικές συνέπειες της ανυποταξίας. Και οι λοιπές (πρόστημα, εξαγοράσιμη επιπρόσθετη ποινή κλπ) - σύμφωνα με το άρθρο 43 παρ.1β του ιδίου νόμου. Εκεί είναι που μπερδεύομαι, γιατί αφενός το κλασικό πλημμέλημα παίρνει 10 χρόνια να παραγραφεί, αφετέρου ο νόμος φαίνεται να δηλώνει, πως οι οποιεσδήποτε ποινικές κι άλλες συνέπειες ανυποταξίας (εξ ολοκλήρου, μιας και δεν αναφέρεται διάκριση) αίρονται με το που συντρέξουν οι συνήθεις προϋποθέσεις απαλλαγής (45 έτη, μονιμότητα εξωτερικού, χήρος με παιδιά, κλπ).


Βρήκα ενα απόσπασμα σπο δίκη σε τριμελές ναυτοδικείο στο πειραιά όπου άτομα που δικαζόταν έφερε τα δικαιολογητικά που έλεγαν οτι ήταν μόνιμος κατοικος εξωτερικού κατα το άρθρο 25 παράγραφος 3 ν 3421/05 Και απαλλάχθηκε απο τις κατηορίες της ανυποταξίας. Οπότε εαν φέρεις τα δικαιολογητικά θα τα δείξεις και το ποινικό μητρώο θα καθαρίσει με διάταξη εισαγγελέα που γίνεται κάθε χρόνο

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

Νικόλας έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.

Έχω κι εγώ ερώτηση για κάποιον που ξέρει και μπορεί να βοηθήσει. Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού (με τη βούλα του προξενείου), και μένω μόνιμα εκτός Ελλάδος, αν και δεν έχω ακόμα μονιμότητα όπως την ορίζει ο Ν3421/05. Το δικαστήριό μου είναι σε ένα μήνα και δε μπορώ να τα αφήσω όλα και να πάω, αλλά ούτε και θέλω να πληρώσω δικηγόρο, είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα. Το πρόστιμο δε με καίει, γιατί αφενός παραγράφεται σαν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, αφετέρου δεν ξέρω και πως θα προσπαθήσουν να το εισπράξουν μιας και δεν έχω ΑΦΜ, ούτε και περιουσιακά στοιχεία ή διεύθυνση στην Ελλάδα. Ελλάδα ταξιδεύω σπάνια και δεν προγραμματίζω να έρθω στο εγγύς μέλλον, εκτός αν είναι κάτι επείγον οικογενειακό.

Η ερώτησή μου αφορά τις συνέπειες επιβολής φυλάκισης. Αν επιβληθεί (με αναστολή, λόγω πλημμελούς ιδιότητος του αδικήματος), που είναι σχεδόν βέβαιο για ερήμην εκδίκαση, τι γίνεται με αυτή την ποινή; Εξαλείφεται όταν συμπληρωθούν οι προυποθέσεις για απαλλαγή στράτευσης, λ. Χ. Μετά από 11ετή παραμονή στο εξωτερικό και την ανάληψη ιδιότητας μονίμου κατοίκου εξωτερικού; Είμαι προστατευμένος από σύλληψη λόγο τέτοιας ποινής εάν χρειαστεί τελικά να ταξιδέψω Ελλάδα (με βεβαίωση του προξενείου ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού) αλλά για διάστημα λιγότερο των 30 ημερών; Ή θα με συλλάβουν και θα με αρμέξουν για την εξαγορά αυτής της φυλάκισης;

Θα ήμουν ευγνόμον εάν κάποιος απαντούσε, γιατί παλιότερα που ρώτησα κάτι, δε σχολίασε κανείς.


Απο την στιγμή που θα γίνει δίκη και δεν έχεις ΑΦΜ θα σου δημιουργησουν αυτοι ένα αυτεπαγγελτα σε συνεργασία με την εφορία. Αφού ανοιχτει, θα σου στείλει η εφορία το ραβασάκι για το πρόστιμο των 6 χιλιάδων, Συν τα δικαστικά έξοδα απ την στιγμή που θα καταδικαστεις ερήμην και δεν θα εισαι εκει να τα πληρωσεις. Συνήθως στην πρωτη δικη και αν έχεις λευκό ποινικο μητρώο σου ρίχνουν ποινη φυλάκισης με αναστολή, άρα σε αυτη την περίπτωση δεν χρειαζεται να εξαγορασεις κάτι, Αν ξανάγινει δικη αργοτερα, Μετά σου ριχνει Εξαγορασιμη ποινή το δικαστηριο ή οποια εξαρτάται και απο τα οικονομικά σου, άλλοι πληρώνουν 5 ευρω την μερα, αλλοι 20. Απλά θα πρέπει να πληρώσεις το 6χιλιαρο αν θες να πηγαινοερχεσαι Ελλάδα, Γιατί αυτό έχει προσαυξήσεις, κάποια στιγμη το βλεπω φυσικά να εξαλείφεται ή να υπάρξουν άλλες ρυθμίσεις, Αλλά μεχρι τότε μπορεί να έχεις πρόβλημα και με την αστυνομία αν παραμένει απληρωτο και οι νόμοι για χρεη στη εφορία αλλάζουν καθε τρεις και λιγο. Όπως ανέφερες δεν σκοπεύεις να πηγαινοερχεσαι ελλαδα συχνά, άρα μπορείς να πάρεις το ρίσκο να το αφήσεις απληρωτο μέχρι να βγεις ΜΚΕ.

Νικόλας

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Νικόλας »

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τις παραπάνω διευκρινήσεις! Λίγο ρίσκο λόγο του χάους που επικρατεί στη θέσπιση νομοθεσίας και κυρίως στην εκτέλεσή της, αλλά νομίζω πως αξίζει το ρίσκο. Τρία χρονάκια, και παραγράφεται το όλο θέμα, και μετά, όπως λέει κι ο Μελ Γκίμπσον - 'ελευθερίαααα'. Και πάλι ευχαριστώ.
deilos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από deilos »

Είμαι Ελλάδα, ανυπότακτος και Θέλω να βγάλω διαβατήριο για βιοπορισμό σε άλλη χώρα. Σκέφτομαι το σενάριο να διακόψω την ανυποταξία μου (και καλά να μπω με την επόμενη ΕΣΣΟ) και στο μεσοδιάστημα (εφόσον θα πάψω να θεωρούμε ανυπότακτος) να βγάλω διαβατήριο. Το ερώτημα που έχω είναι: Από την ημέρα της παρουσίας μου στο στρατολογικό γραφείο σε πόσες μέρες θα έχει ενημερωθεί το σύστημα για να κάνω αίτηση για διαβατήριο;
Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

deilos έγραψε:Είμαι Ελλάδα, ανυπότακτος και Θέλω να βγάλω διαβατήριο για βιοπορισμό σε άλλη χώρα. Σκέφτομαι το σενάριο να διακόψω την ανυποταξία μου (και καλά να μπω με την επόμενη ΕΣΣΟ) και στο μεσοδιάστημα (εφόσον θα πάψω να θεωρούμε ανυπότακτος) να βγάλω διαβατήριο. Το ερώτημα που έχω είναι: Από την ημέρα της παρουσίας μου στο στρατολογικό γραφείο σε πόσες μέρες θα έχει ενημερωθεί το σύστημα για να κάνω αίτηση για διαβατήριο;


Το στρατολογικο γραφειο ενημερωνει την αστυνομια και δικαστικες αρχες για την διακοπη της ανυποταξιας μονο μετα την καταταξη σου, οχι οταν κανεις αιτηση για διακοπη ανυποταξιας.

Που θες να πας, Ευρωπαικη Ενωση; Αν ναι, τοτε χρησιμοποιησε την αστυνομικη σου ταυτοτητα και ευχησου να μην γινει ελεγχος κατα την εξοδο σου απο Ελλαδα. Ολοι οι εργοδοτες, οργανισμοι αλλά και τραπεζες σε κρατη μελη δεχονται την αστυνομικη ταυτοτητα στις συναλλαγες τους, με καποιες μικρες εξαιρεσεις οπου ξινιζουν ομως οταν βλεπουν την πιο ξεφτιλα ταυτοτητα της Ευρωπης οσον αφορα την ποιοτητα και δικλιδες ασφαλειας της!

deilos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από deilos »

Monimos Anypotaktos έγραψε: Το στρατολογικο γραφειο ενημερωνει την αστυνομια και δικαστικες αρχες για την διακοπη της ανυποταξιας μονο μετα την καταταξη σου, οχι οταν κανεις αιτηση για διακοπη ανυποταξιας.

Που θες να πας, Ευρωπαικη Ενωση; Αν ναι, τοτε χρησιμοποιησε την αστυνομικη σου ταυτοτητα και ευχησου να μην γινει ελεγχος κατα την εξοδο σου απο Ελλαδα. Ολοι οι εργοδοτες, οργανισμοι αλλά και τραπεζες σε κρατη μελη δεχονται την αστυνομικη ταυτοτητα στις συναλλαγες τους, με καποιες μικρες εξαιρεσεις οπου ξινιζουν ομως οταν βλεπουν την πιο ξεφτιλα ταυτοτητα της Ευρωπης οσον αφορα την ποιοτητα και δικλιδες ασφαλειας της!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν το ήξερα ότι "αργεί" τόσο πολύ η στρατολογία να ενημερώσει την αστυνομία. Προφανώς το κάνει για ευνόητους λόγους και αυτό με εκνευρίζει ακόμα πιο πολύ! Θα φύγω με την ταυτότητα και το ληγμένο διαβατήριο. Έτσι και αλλιώς άνεργος είμαι στην Ελλάδα εδώ και 3 χρόνια και ενώ παρακαλούσα για μια δουλειά στην Ελλάδα με 600 ευρώ (πτυχιούχος Πληροφορικός είμαι) στην Αγγλία μου δίνουν 2500 το μήνα. Ας κάτσουν εδώ οι δημόσιοι υπάλληλοι του στρατού να καμαρώνουν ο ένας τον άλλο.
Monimos Anipotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anipotaktos »

deilos έγραψε:
Monimos Anypotaktos έγραψε: Το στρατολογικο γραφειο ενημερωνει την αστυνομια και δικαστικες αρχες για την διακοπη της ανυποταξιας μονο μετα την καταταξη σου, οχι οταν κανεις αιτηση για διακοπη ανυποταξιας.

Που θες να πας, Ευρωπαικη Ενωση; Αν ναι, τοτε χρησιμοποιησε την αστυνομικη σου ταυτοτητα και ευχησου να μην γινει ελεγχος κατα την εξοδο σου απο Ελλαδα. Ολοι οι εργοδοτες, οργανισμοι αλλά και τραπεζες σε κρατη μελη δεχονται την αστυνομικη ταυτοτητα στις συναλλαγες τους, με καποιες μικρες εξαιρεσεις οπου ξινιζουν ομως οταν βλεπουν την πιο ξεφτιλα ταυτοτητα της Ευρωπης οσον αφορα την ποιοτητα και δικλιδες ασφαλειας της!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν το ήξερα ότι "αργεί" τόσο πολύ η στρατολογία να ενημερώσει την αστυνομία. Προφανώς το κάνει για ευνόητους λόγους και αυτό με εκνευρίζει ακόμα πιο πολύ! Θα φύγω με την ταυτότητα και το ληγμένο διαβατήριο. Έτσι και αλλιώς άνεργος είμαι στην Ελλάδα εδώ και 3 χρόνια και ενώ παρακαλούσα για μια δουλειά στην Ελλάδα με 600 ευρώ (πτυχιούχος Πληροφορικός είμαι) στην Αγγλία μου δίνουν 2500 το μήνα. Ας κάτσουν εδώ οι δημόσιοι υπάλληλοι του στρατού να καμαρώνουν ο ένας τον άλλο.


Το καλο ειναι οτι θα πληρωνεσαι και στην ωρα σου και μαζι οι ασφαλιστικες εισφορες. Δεν γνωριζω αν ακομα κυκλοφορουν ελληνες με παλιες ταυτοτητες, αλλά να υποθεσω το αυτονοητο, οτι εχεις απο τις πιο προσφατες με τους λατινικους χαρακτηρες ετσι;

Αν εχεις και διπλωμα οδηγησης, μετα απο εξι μηνες διαμονης στην Αγγλια να το ανταλλαξεις με το αγγλικο και ας μην εχεις αυτοκινητο. Επειδη δεν εχουν ταυτοτητες στην Αγγλια, πολλοι χρησιμοποιουν το διπλωμα τους για εξακριβωση στοιχειων στα διαφορα παρε δωσε με οργανισμους και εταιριες.

Μετα απο δυο χρονια διαμονης στο εξωτερικο (ισως και λιγοτερα γιατι αυτο εξαρταται απο τα κεφια του καθε υπαλληλου του προξενειου) και αφου εχεις μαζεψει οτι χαρτουρα σου ερχεται στο σπιτι, πηγαινε στο προξενειο να σου βγαλουν διαβατηριο ως ανυποτακτο εξωτερικου (οχι ΜΚΕ), μπορει να το χρειαστεις σε περιπτωση που θελει να σε στειλει η εταιρια σου εκτος ευρωπαικης ενωσης για επαγγελματικο ταξιδι.

Καλη τυχη και κουραγιο.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Terminator »

deilos έγραψε:
Monimos Anypotaktos έγραψε: Το στρατολογικο γραφειο ενημερωνει την αστυνομια και δικαστικες αρχες για την διακοπη της ανυποταξιας μονο μετα την καταταξη σου, οχι οταν κανεις αιτηση για διακοπη ανυποταξιας.

Που θες να πας, Ευρωπαικη Ενωση; Αν ναι, τοτε χρησιμοποιησε την αστυνομικη σου ταυτοτητα και ευχησου να μην γινει ελεγχος κατα την εξοδο σου απο Ελλαδα. Ολοι οι εργοδοτες, οργανισμοι αλλά και τραπεζες σε κρατη μελη δεχονται την αστυνομικη ταυτοτητα στις συναλλαγες τους, με καποιες μικρες εξαιρεσεις οπου ξινιζουν ομως οταν βλεπουν την πιο ξεφτιλα ταυτοτητα της Ευρωπης οσον αφορα την ποιοτητα και δικλιδες ασφαλειας της!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν το ήξερα ότι "αργεί" τόσο πολύ η στρατολογία να ενημερώσει την αστυνομία. Προφανώς το κάνει για ευνόητους λόγους και αυτό με εκνευρίζει ακόμα πιο πολύ! Θα φύγω με την ταυτότητα και το ληγμένο διαβατήριο. Έτσι και αλλιώς άνεργος είμαι στην Ελλάδα εδώ και 3 χρόνια και ενώ παρακαλούσα για μια δουλειά στην Ελλάδα με 600 ευρώ (πτυχιούχος Πληροφορικός είμαι) στην Αγγλία μου δίνουν 2500 το μήνα. Ας κάτσουν εδώ οι δημόσιοι υπάλληλοι του στρατού να καμαρώνουν ο ένας τον άλλο.

Η Αγγλία δεν είναι χώρα που έχει υπογράψει την συνθήκη Σένγκεν και διενεργείται υποχρεωτικά έλεγχος στοιχείων τόσο στο αεροδρόμιο εδώ στην Ελλάδα όσο και στην Αγγλία. Εαν βρεθεί οτι είσαι ανυπότακτος εσωτερικού θα προσαχθείς αρχικά στο Α. Τ αερολιμένα Και στην συνέχεια στον στρατιωτικά δικαστήρια της πέτρου ράλλη

Nomimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Nomimos Anypotaktos »

Terminator έγραψε:
deilos έγραψε:
Monimos Anypotaktos έγραψε: Το στρατολογικο γραφειο ενημερωνει την αστυνομια και δικαστικες αρχες για την διακοπη της ανυποταξιας μονο μετα την καταταξη σου, οχι οταν κανεις αιτηση για διακοπη ανυποταξιας.

Που θες να πας, Ευρωπαικη Ενωση; Αν ναι, τοτε χρησιμοποιησε την αστυνομικη σου ταυτοτητα και ευχησου να μην γινει ελεγχος κατα την εξοδο σου απο Ελλαδα. Ολοι οι εργοδοτες, οργανισμοι αλλά και τραπεζες σε κρατη μελη δεχονται την αστυνομικη ταυτοτητα στις συναλλαγες τους, με καποιες μικρες εξαιρεσεις οπου ξινιζουν ομως οταν βλεπουν την πιο ξεφτιλα ταυτοτητα της Ευρωπης οσον αφορα την ποιοτητα και δικλιδες ασφαλειας της!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν το ήξερα ότι "αργεί" τόσο πολύ η στρατολογία να ενημερώσει την αστυνομία. Προφανώς το κάνει για ευνόητους λόγους και αυτό με εκνευρίζει ακόμα πιο πολύ! Θα φύγω με την ταυτότητα και το ληγμένο διαβατήριο. Έτσι και αλλιώς άνεργος είμαι στην Ελλάδα εδώ και 3 χρόνια και ενώ παρακαλούσα για μια δουλειά στην Ελλάδα με 600 ευρώ (πτυχιούχος Πληροφορικός είμαι) στην Αγγλία μου δίνουν 2500 το μήνα. Ας κάτσουν εδώ οι δημόσιοι υπάλληλοι του στρατού να καμαρώνουν ο ένας τον άλλο.

Η Αγγλία δεν είναι χώρα που έχει υπογράψει την συνθήκη Σένγκεν και διενεργείται υποχρεωτικά έλεγχος στοιχείων τόσο στο αεροδρόμιο εδώ στην Ελλάδα όσο και στην Αγγλία. Εαν βρεθεί οτι είσαι ανυπότακτος εσωτερικού θα προσαχθείς αρχικά στο Α. Τ αερολιμένα Και στην συνέχεια στον στρατιωτικά δικαστήρια της πέτρου ράλλη



Μπα, όσο κοιτάνε για τις χώρες Σενγκεν, άλλο τοσο κοιτάνε και για την Αγγλία που ειναι εκτος, είναι μην πέσεις στην περιπτωση. Μια ζωή ανυποτακτος και απευθείας πτήσεις για Αγγλία απο Ελλάδα, Ποτε δεν μου κοίταξαν τα στοιχεία, ποτε δεν με σταμάτησαν και όλα αυτά μονο με την ταυτότητα. Αν και μένα με εχουν περασμενο ως ανυποτακτο εξωτερικού, είμαι σίγουρος οτι κάτι θα μου ειχαν αναφέρει για το θέμα κατα την εξοδο μου απο Ελλάδα. Το πολύ πολύ να πάει μέσω Γερμανίας για να μειώσει τις πιθανότητες ελεγχου κατα την εξοδο...

deilos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από deilos »

Terminator έγραψε:Η Αγγλία δεν είναι χώρα που έχει υπογράψει την συνθήκη Σένγκεν και διενεργείται υποχρεωτικά έλεγχος στοιχείων τόσο στο αεροδρόμιο εδώ στην Ελλάδα όσο και στην Αγγλία. Εαν βρεθεί οτι είσαι ανυπότακτος εσωτερικού θα προσαχθείς αρχικά στο Α. Τ αερολιμένα Και στην συνέχεια στον στρατιωτικά δικαστήρια της πέτρου ράλλη
Αφήστε τα αυτά, δεν περνάνε πια! Ως ανυπότακτος έχω ταξιδέψει στην Αγγλία και έχω περάσει από τον έλεγχο διαβατηρίων κανονικά και κανένας δεν μου είπε τίποτα. Ούτε εδώ, ούτε στην Αγγλία. Επίσης το ληγμένο διαβατήριο το δέχτηκαν κανονικά στην Αγγλία για να υπογράψω συμβόλαιο εργασίας. Το μόνο που θέλουν να δουν είναι η ιθαγένεια να είναι της ΕΕ. Ο στρατός και η Ελλάδα τελείωσε οριστικά για μένα. Ας κάτσουν εδώ οι δημόσιοι υπάλληλοι (με στολή ή χωρίς) να τους κυβερνάει ο Σόιμπλε...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες