Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
d.th.l
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 11:06 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από d.th.l »

Καλησπερα. Μηπως υπαρχει πληροφορηση για το ποτε, μετα την κληση για στρατευση, προσδιοριζεται το στρατοδικειο;

Θα μου δωσουν σε λιγο πιστοποιητικου ανυποτακτου εξωτερικου και σε 2 χρονια συμπληρωνω τα 11 χρονια, αρα

Μ. Κ. Ε.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

d.th.l έγραψε:Καλησπερα.Μηπως υπαρχει πληροφορηση για το ποτε, μετα την κληση για στρατευση, προσδιοριζεται το στρατοδικειο;

Θα μου δωσουν σε λιγο πιστοποιητικου ανυποτακτου εξωτερικου και σε 2 χρονια συμπληρωνω τα 11 χρονια, αρα

Μ. Κ. Ε.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



Οχι, προσδιορισμος δεν υπάρχει στο ελληνικό δημόσιο, Όλα είναι τυχαία, το πότε θα σε φακελωσουν, πότε θα κουνισουν το δάκτυλό τους στη στρατολογια και τα γούστα του εισαγγελέα για να ορίσει και αν δικασιμο, την κίνηση στα δικαστήρια κτλ κτλ. Προσωπικά εμένα θελησε να με δει εισαγγελέας γύρω στα 10 χρόνια μετά την ανυποταξία μου, την αγνόησα εντελώς και τελικά πέρασα στρατοδικείο πρώτη φορά 6-7 χρόνια από τότε που με έψαχνε, δλδ συνολο 17 χρόνια μετα απο την ανυποταξία μου.

Ανυποτακτος εξωτερικού γιατί βγαίνεις τοσο αργά, Δύο χρονακια διαμονής στο εξωτερικό είναι αρκετά, Σε αντίθεση με το μκε που θέλεις τουλάχιστον 7.

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

evry έγραψε:Καλημέρα σας.

Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού (εργάζομαι στη Μόσχα και είμαι ΜΚΕ από το 2007) τον Μάιο γίνομαι 35 χρονών.

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία μετά; Από 1/1/2016 μπορώ να εξαγοράσω την θητεία και να κάνω την βασική ή μόλις συμπληρώσω το 35 έτος (Μάιο 2016) ;

Να συμπληρώσω ότι κανένα πρόστιμο δεν μου ήρθε μέχρι σήμερα στην εφορεία (με ξέχασαν) ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !



Η εφορία δεν σε ξέχασε, Απλά από την στιγμή που είσαι ΜΚΕ, δεν μπορεί να σου ρίξει ο στρατός το πρόστιμο, ειδικα εσυ που εισαι απο το 2007. Μόνο αν γυρίσεις Ελλάδα μόνιμα, Το μάθουν κάποια στιγμή και περάσεις στρατοδικείο θα έχεις πρόβλημα και θα φας το εξαχιλιαρο.

Όταν κλείσεις τα 35 και θέλεις να κάνεις την βασική και να εξαγορασεις την υπόλοιπη, Αυτό γίνεται οταν είσαι ήδη στο στρατό και λιγες μέρες πριν τελειώσει η βασική θητεία, εκτός και αν θέλεις να κάνεις πιο πολλές μέρες απο την βασική. Με το που μπεις μεσα, πες τους οτι θέλεις να κανεις εξαγορα. Πανω κάτω, Μπορείς να κάνεις τα χαρτιά 2 βδομάδες πριν απο την ημερομηνία που θέλεις να φύγεις και μπορείς να πληρώσεις και με δόσεις αν δεν τα έχεις ολα τα λεφτά μπροστά. Τώρα βέβαια, Αν δεν σκοπεύεις να γυρίσεις Ελλάδα μόνιμα, Δεν βλεπω κανενα λογο να πετάξεις τα λεφτά σου σε εξαγορά θητείας;

d.th.l

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από d.th.l »

Καλησπερα!

Απλώς ειχα αναβολή μεχρι τοτε, στην κατηγορια των διακεκρ. Επ. Εξωτερικου κ ληγει 31.12.15.

Σε περιπου 2 χρονια απο τωρα συγκεντρωνω κ τα 11 διαμονης/εργασιας στο εξωτερικο.

Κανονικα τα ειχα ηδη συμπληρωσει απο τον περασμενο Σεπτεμβριο, αλλα η κυρια εκει! Τοκοψε για 2,5 μηνες

που δεν μπορεσα να βρω απο το 2006 καποια παραστατικα /λογαριασμους κλπ, παρα μονο μια ατυπη επιστολη/βεβαιωση του μεστικου γραφειου.

Και γι αυτο ρωτω, να μην επιβαρυνω τους γονεις μου με διαδικασιες στρατοδικειου κλπ. Αν δηλ. Στην πραξη δεν κινειται η διαδικασια της δικασιμου για μια διετια, θαχω μονο να πληρωσω το προστιμο.

Αν εχετε καποια συμβουλη ακομα, ευπροσδεκτη. Σας ευχαριστω.

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

d.th.l έγραψε:Καλησπερα!

Απλώς ειχα αναβολή μεχρι τοτε, στην κατηγορια των διακεκρ. Επ. Εξωτερικου κ ληγει 31.12.15.

Σε περιπου 2 χρονια απο τωρα συγκεντρωνω κ τα 11 διαμονης/εργασιας στο εξωτερικο.

Κανονικα τα ειχα ηδη συμπληρωσει απο τον περασμενο Σεπτεμβριο, αλλα η κυρια εκει! Τοκοψε για 2,5 μηνες

που δεν μπορεσα να βρω απο το 2006 καποια παραστατικα /λογαριασμους κλπ, παρα μονο μια ατυπη επιστολη/βεβαιωση του μεστικου γραφειου.

Και γι αυτο ρωτω, να μην επιβαρυνω τους γονεις μου με διαδικασιες στρατοδικειου κλπ. Αν δηλ. Στην πραξη δεν κινειται η διαδικασια της δικασιμου για μια διετια, θαχω μονο να πληρωσω το προστιμο.

Αν εχετε καποια συμβουλη ακομα, ευπροσδεκτη. Σας ευχαριστω.



Ναι για αρχή θα πέσει το εξαχιλιαρο, μετά μεχρι να αρχίσουν να έρχονται επιστολές για κατάταξη, Ανυποταξία, Να περάσουν από εισαγγελέα, Να οριστεί ημερομηνία δίκης κτλ το πιο πιθανόν να έχει ήδη περάσει μια διετία. Έτσι και αλλιώς και δίκη να γίνει μεχρι τότε, για αρχή παίρνεις αναβολη δίκης - κατι το πολυ ευκολο - αν ξαναγίνει μετα Και εχεις λευκό ποινικο μητρώο μόνο μερικές μήνες φυλακιση με αναστολή θα σου ρίξουν. Δηλαδή το βρίσκω σχεδόν αδύνατο να καταδικαστεις μεσα στα επομενα δύο χρόνια. Μετα τους δίνεις και το χαρτί του ΜΚΕ, παίρνεις το εξαχιλιαρο πίσω και ξεμπερδεύεις.

d.th.l

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από d.th.l »

EΥχαριστω πολυ κ εκτιμω την αμεσοτητα της απαντησης.

Ελπιζω οι φωστηρες του προξενειου να μη μου δημιουργησουν κ αλλο προβλημα

Παντως, αντιλαμβανομαι οτι ολα αυτα θα πρεπει να τα παρακολουθει καποιος, απο το προστιμο/για να μην επιβληθουν προσαυξησεις, την κληση σε δικη κλπ, για αποφαυγη δυσαρεστων καταστασεων. Αρα χρειαζεται, δυστυχως, δικηγορος...

Καλημερα!

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

d.th.l έγραψε:EΥχαριστω πολυ κ εκτιμω την αμεσοτητα της απαντησης.

Ελπιζω οι φωστηρες του προξενειου να μη μου δημιουργησουν κ αλλο προβλημα

Παντως, αντιλαμβανομαι οτι ολα αυτα θα πρεπει να τα παρακολουθει καποιος, απο το προστιμο/για να μην επιβληθουν προσαυξησεις, την κληση σε δικη κλπ, για αποφαυγη δυσαρεστων καταστασεων. Αρα χρειαζεται, δυστυχως, δικηγορος...

Καλημερα!



Κοίτα, Για την δίκη, Αν σπάσει ο διάολος το ποδαρι του και γίνει μέσα στα επόμενα δυο χρόνια, σίγουρα θα το μάθεις γιατί θα έρθει συστημένη επιστολή να παρουσιαστεις στο δικαστηριο, άρα ή εσύ ή κάποιος δικός σου θα πάρει το γράμμα. Εμένα μου έρχονταν πάντα συστημένα στην Αγγλία, όπως και στον πατέρα μου στην Ελλάδα που τον καλουσαν ως μάρτυρα. Μέχρι και η ΔΟΥ Εξωτερικού μου έστειλε το ραβασάκι με το πρόστιμο συστημένο και ας μην είχα ποτέ πάρε δωσε μαζί τους, ούτε καν ΑΦΜ. Εγώ δεν είχα καν δικηγόρο μόνο τον μαρτυρα έστειλα και κατά τύχη πήρε αόριστη αναβολή δίκης (αν και τελικά μετα ήρθε χαρτί για δικη ενα χρονο αργότερα) ενώ οι δικηγόροι των άλλων ανυπότακτων παίρνανε τη στάνταρτ τριμηνη αναβολή. Βέβαια έπεσα και σε λογικό δικαστή, αν ήθελε θα μπορούσε να μου ρίξει ποινή ερήμην, απλώς ο πατέρας μου τους εξήγησε ότι ζω και εργάζομαι εξωτερικό και χρειάζομαι λίγο χρόνο ακόμα για να μαζέψω τα χαρτιά για να αποδείξω τα διάφορα που είχα ισχυριστεί ως κάτοικος εξωτερικού. Καλή τύχη με το προξενείο, Δεν ξέρω με ποιο έχεις παρε δωσε αλλά οι δημόσιοι υπάλληλοι στο προξενείο του Λονδίνου συμπεριφερονται ως λοβοτομημενοι και σου ζητάει ο καθένας το μακρύ και το κοντο του. Μην ανησυχείς όμως, Μέχρι να σε αναζητήσει η στρατολογια και εισαγγελέας και να οριστεί δίκη θα περάσουν χρόνια. Μόνο το πρόστιμο μπορεί να σου έρθει πιο νωρίς από οτι ειχε έρθει σε μένα γιατί εγώ είχα κηρυχθεί ανυποτακτος πριν το 2010, γι αυτό παιξαν το καινούργιο βρώμικο παιχνιδάκι τους, με στειλαν δικαστήριο για να βγω εκ νεου ανυποτακτος και να μπορούν να μου ρίξουν το εξαχιλιαρο, το οποίο δεν έχω σκοπό να πληρώσω και ας έχει προσαύξηση 1% το μήνα. Καλή σου τύχη και μην ανησυχείς πολύ, μόνο να θυμάσαι ότι υπάρχουν και αναβολές δίκης αν γίνει κάτι μέσα στα υπόλοιπα δύο χρονια.

dirfisnb
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 8:16 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από dirfisnb »

Καλησπέρα,

Το αν έχει βγει κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού, επηρεάζει με κάποιο τρόπο την θητεία του;

Δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό σε διατάξεις και νόμους.

Το μόνο που έχω βρει είναι δεν μπορεί να δηλώσει ΥΕΑ και ειδικές δυνάμεις.

Ωστόσο, με ενδιαφέρει να δω αν επηρεάζει κατά κάποιο τρόπο άδειες και μεταθέσεις.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Terminator »

Οχι υπηρετείς κανονικά την θητεία σου και λαμβάνεις τις εκάστοτε άδειες που σου αναναλογούν. Δεν νομίζω καν να ξέρουν στη μονάδα σου ότι είσαι ανυπότακτος.
d.th.l

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από d.th.l »

KΑλημερα και παλι.

Το κακο ειναι κ γι αυτο ανησυχω, οτι ημουν σιγουρος για το πιστοποιητικο του Μ. Κ. Ε, αλλα δυστυχως,

Κ ετσι ειμαι απροετοιμαστος για το οποιο μελλουμενο.

Επισης δεν ξερω, αν, ενδεχομενη ποινη, στην χειροτερη εκβαση των πραγματων παντα λεμε, μου δημιουργησει προβληματα σε αιτησεις για ερευνητικα προγραμματα στο εξωτερικο, που απ αυτα ζω. Οπως και για τη βιζα που συχνα θα πρεπει να βγαζω απο αγγλια για αμερικη.

Θα εξοικειωθω, πού θα παει.

Θελω να ειμαι λιγο προετοιμασμενος, για τις απαιτησεις τους, αφου υπαρχει κ μια χρονια, μετα τις σπουδες, που εμεινα στοο εξωτερικο, στο μερος που σπουδαζα κ εχω αποδεικτικα ενοικιων, δημοτικου φορου κλπ, αλλα θα ειναι κραυγαλεο να μου αμφισβητησουν το χρονο αυτο.

Δεν ειδα καπου στο νομο να αναφερει αποκλειστικα για την 11ετια σπουδες και εργασια μονο, αλλα και αποδεδειγμενη παραμονη, ετσι;

Αρκετα σας κουρασα.

Ζητω η γραφειοκρατια και μαλιστα σε ξενιτεμενους, στις μερες μας, που προσπαθουμε να ενισχυσουμε κ τις οικογενειες μας εδω, αυτοσυντηρουμενοι με τα δοντια εκει, λες και ειμαστε παιδια εφοπλιστων που κανουν το κεφι τους...

Απιστευτος κανιβαλλισμος.

Ευχαριστω και παλι πολυ.

Monimos anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos anypotaktos »

d.th.l έγραψε:KΑλημερα και παλι.

Το κακο ειναι κ γι αυτο ανησυχω, οτι ημουν σιγουρος για το πιστοποιητικο του Μ. Κ. Ε, αλλα δυστυχως,

Κ ετσι ειμαι απροετοιμαστος για το οποιο μελλουμενο.

Επισης δεν ξερω, αν, ενδεχομενη ποινη, στην χειροτερη εκβαση των πραγματων παντα λεμε, μου δημιουργησει προβληματα σε αιτησεις για ερευνητικα προγραμματα στο εξωτερικο, που απ αυτα ζω. Οπως και για τη βιζα που συχνα θα πρεπει να βγαζω απο αγγλια για αμερικη.

Θα εξοικειωθω, πού θα παει.

Θελω να ειμαι λιγο προετοιμασμενος, για τις απαιτησεις τους, αφου υπαρχει κ μια χρονια, μετα τις σπουδες, που εμεινα στοο εξωτερικο, στο μερος που σπουδαζα κ εχω αποδεικτικα ενοικιων, δημοτικου φορου κλπ, αλλα θα ειναι κραυγαλεο να μου αμφισβητησουν το χρονο αυτο.

Δεν ειδα καπου στο νομο να αναφερει αποκλειστικα για την 11ετια σπουδες και εργασια μονο, αλλα και αποδεδειγμενη παραμονη, ετσι;

Αρκετα σας κουρασα.

Ζητω η γραφειοκρατια και μαλιστα σε ξενιτεμενους, στις μερες μας, που προσπαθουμε να ενισχυσουμε κ τις οικογενειες μας εδω, αυτοσυντηρουμενοι με τα δοντια εκει, λες και ειμαστε παιδια εφοπλιστων που κανουν το κεφι τους...

Απιστευτος κανιβαλλισμος.

Ευχαριστω και παλι πολυ.



Ναι, η 11ετια μπορεί να είναι οτιδήποτε, Απλη διαμονή, Σπουδές, δουλειά κτλ αρκεί να μπορείς να το αποδείξεις. Μόνο η 7ετια είναι συγκεκριμένη και πρέπει να είναι αποκλειστικά για βιοποριστικους λόγους, Δυστυχώς οι τσαρλατανοι διαφόρων προξενειων έχει ο καθένας τους δικα του κριτήρια για το τι θεωρείται βιοπορισμος και βάζουν ενα μίνιμουμ εισόδημα ως κριτήριο, το οποίο σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ υψηλότερο από τον βασικο μισθό του κράτους στο οποιο ζεις, λες και αν παίρνεις μόνο το βασικό μισθό δεν είναι βιοπορισμος. Ελπίζω να βγεις ΜΚΕ χωρίς προβλήματα και καθυστερησεις, μιας και έχεις πάρε δωσε με εξωτερικο και ειδικά εκτος Ευρωπαϊκής Ένωσης όπου ακόμη και ποινη φυλάκισης με αναστολή ειναι αρκετή για να σου δημιουργήσει προβλήματα. Εγώ δεν έχασα συμβόλαια εργασίας με οργανισμούς της ευρωπαϊκής ένωσης λόγω ποινής φυλάκισης με αναστολή που έφαγα λόγω ανυποταξιας, αλλά για τον απλό λόγο οτι στα συμβόλαιά τους και αίτηση για εργασία, Μερικοί οργανισμοί αναφέρουν ξεκάθαρα ότι 'θα πρέπει να έχεις διευθετήσει όλα τα ζητήματα με το στρατό αν προερχεσαι από κράτος που έχει υποχρεωτική θητεία', Δλδ έτσι και δεν πας φαντάρος ή δεν βγεις τουλάχιστον ΜΚΕ μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα αν θελήσεις να δουλέψεις σε επίσημο οργανισμό της Ευρωπαϊκής ένωσης.

GBM24
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2015 12:21 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από GBM24 »

d.th.l έγραψε:KΑλημερα και παλι.

Το κακο ειναι κ γι αυτο ανησυχω, οτι ημουν σιγουρος για το πιστοποιητικο του Μ. Κ. Ε, αλλα δυστυχως,

Κ ετσι ειμαι απροετοιμαστος για το οποιο μελλουμενο.

Επισης δεν ξερω, αν, ενδεχομενη ποινη, στην χειροτερη εκβαση των πραγματων παντα λεμε, μου δημιουργησει προβληματα σε αιτησεις για ερευνητικα προγραμματα στο εξωτερικο, που απ αυτα ζω. Οπως και για τη βιζα που συχνα θα πρεπει να βγαζω απο αγγλια για αμερικη.

Θα εξοικειωθω, πού θα παει.

Θελω να ειμαι λιγο προετοιμασμενος, για τις απαιτησεις τους, αφου υπαρχει κ μια χρονια, μετα τις σπουδες, που εμεινα στοο εξωτερικο, στο μερος που σπουδαζα κ εχω αποδεικτικα ενοικιων, δημοτικου φορου κλπ, αλλα θα ειναι κραυγαλεο να μου αμφισβητησουν το χρονο αυτο.

Δεν ειδα καπου στο νομο να αναφερει αποκλειστικα για την 11ετια σπουδες και εργασια μονο, αλλα και αποδεδειγμενη παραμονη, ετσι;

Αρκετα σας κουρασα.

Ζητω η γραφειοκρατια και μαλιστα σε ξενιτεμενους, στις μερες μας, που προσπαθουμε να ενισχυσουμε κ τις οικογενειες μας εδω, αυτοσυντηρουμενοι με τα δοντια εκει, λες και ειμαστε παιδια εφοπλιστων που κανουν το κεφι τους...

Απιστευτος κανιβαλλισμος.

Ευχαριστω και παλι πολυ.



Καλημέρα,

Δεν μπορείς να δείξεις ότι έχεις 7 εργάσιμα χρόνια εξωτερικό για ΜΚΕ; Γενικά ο νόμος αναφέρει μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό για 11 συνεχόμενα χρόνια. Εδώ ο νόμος http://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%205.pdf

Η ποινή του στρατοδικείου μπορεί να σου αφαιρέσει το δικαίωμα του εκλέγεις εκλέγεσθαι και ποινές φυλάκισης (εξαγοράσιμες) καθώς και την στέρηση ειδικότητας όπως και να προσληφθείς στο δημόσιο. Ότι σου ρίξουν ισχύει για μια περίοδο 2 χρόνων και όχι για πάντα. Γενικά δεν έχεις πρόβλημα με βίζα, διότι δικαιούσαι κανονικά, ως ανυπότακτος εξωτερικού να εκδόσεις διαβατήριο. Επιπλέον αν θυμάμαι καλά ακόμη και εσωτερικού να είσαι, ουτε καν τα κοιτάζουν αυτά στην αστυνομία. Επί τον πραγμάτων δεν έχεις πρόβλημα για να δηλώσεις σε επιστημονικά προγράμματα.

Αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολεί κυρίως είναι το διοικητικό πρόστιμο, διότι είναι άνω τον 5.000 ευρώ και τότε μπορεί να εκδοθεί ένταλμα σύλληψης σου από την εκάστοτε ΔΟΥ που υπάγεσαι και μόνο τότε να σε ψάξουν/σταματήσουν κάπου. Επίσης, θα έχεις και άλλα θέματα με την εφορία με οτι αυτό συνεπάγεται (δεν γνωρίζω τι άλλες κυρώσεις πέρα από τον τοκισμό, συνυπολογιζει το πρόστιμο).

Τι μπορείς να κάνεις για αυτό; Μπορείς όταν βγει το πρόστιμο, σε διάστημα 60 ημερών από την έκδοση του, να κάνεις προσβολή και να ζητήσεις αναστολή πληρωμής ή/και προσφυγή. Για αυτό όμως θα χρειαστείς δικηγόρο για να συντάξει τη δικογραφία και φυσικά να σου πει ακριβώς τι μπορείς να κάνεις. Αν καταφέρεις και πάρεις αναστολή πληρωμής, σίγουρα στο ενδιάμεσο θα προλάβεις να μαζέψεις ότι άλλο σου ζητήσουν από την πρεσβεία σου και να βγεις ΜΚΕ.

d.th.l

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από d.th.l »

Καλημερα και παλι!

Δυστυχως, για 2 μηνες αρχικους, χανω την 11ετια, που ξεκινησε με διδακτορικο, μετα 1 χρονο στο ιδιο μερος μεχρι την ορκωμοσια κ το ψαξιμο δουλειας και τον τον επομενο χρονο ξεκιναει η επισημη εργασια στο εξωτερικο. Η 7ετια με παει αργοτερα ακομα, γιατι φυσικα, δεν αναγνωριζεται ως βιοπορισμος η οποια εργασια, που ειναι και περιστασιακη και χαμηλου εισοδηματος, στη διαρκεια του διδακτορικου.

Οποτε συζητουμε παντα για 11ετια, που ξεκιναει το 2006, που αρχιζει το διδακτορικο...

Αν δεν ζητησουν της παναγιας τα ματια, λογικα, εχω αποδεικτικα, τοσο απο μισθωτηρια, λογαριασμους, πιστ/κα πανεπιστημιου κλπ για τα 4 χρονια, υστερα για τον επομενο χρονο που δεν ημουν φοιτητης, εχω μισθωτηρια και λογαριασμους Και την αμεσως επομενη χρονια ξεκιναει ο βιοπορισμος.

Δεν ξερω τι ακριβως μπορει να θελουν παραπανω. Να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας, προσκομιζοντας ομως τι; Αυτοι ολοι τους νομιζουν οπως ξαναειπα οτι ειμαστε γονοι εφοπλιστικων οικογενειων, που νοικιαζουμε σπιτια για 11 χρονια, για να αποφυγουμε το στρατο.

Μεγαλη ευθυνη/τι λεω τωρα, των κυβερνησεων, που δεν προσδιοριζουν αλλα κριτηρια για να μην αδικουνται καταφωρα ολοι μας, που δουλευουμε κατω απο δυσκολες συνθηκες με απιστευτα επαχθη ποσα εξοδων και φορων.

Τελος παντων, ελπιζω να μπορεσω να πληρωσω το προστιμο, να μην τρεχω τους δικους μου στην ελλαδα.

Να δουμε οι ελεγχοντες τι διαθεση θα επιδειξουν, γιατι καλα ειναι να εισαι δημοσιος υπαλληλος καινα καθεσαι στην καρεκλα σου κ να καταδικαζεις ανθρωπους που πιανονταιαπο τα μαλλια τους.

Ευχαριστω πολυ.

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2015)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

d.th.l έγραψε:KΑλημερα και παλι.

Το κακο ειναι κ γι αυτο ανησυχω, οτι ημουν σιγουρος για το πιστοποιητικο του Μ. Κ. Ε, αλλα δυστυχως,

Κ ετσι ειμαι απροετοιμαστος για το οποιο μελλουμενο.

Επισης δεν ξερω, αν, ενδεχομενη ποινη, στην χειροτερη εκβαση των πραγματων παντα λεμε, μου δημιουργησει προβληματα σε αιτησεις για ερευνητικα προγραμματα στο εξωτερικο, που απ αυτα ζω. Οπως και για τη βιζα που συχνα θα πρεπει να βγαζω απο αγγλια για αμερικη.

Θα εξοικειωθω, πού θα παει.

Θελω να ειμαι λιγο προετοιμασμενος, για τις απαιτησεις τους, αφου υπαρχει κ μια χρονια, μετα τις σπουδες, που εμεινα στοο εξωτερικο, στο μερος που σπουδαζα κ εχω αποδεικτικα ενοικιων, δημοτικου φορου κλπ, αλλα θα ειναι κραυγαλεο να μου αμφισβητησουν το χρονο αυτο.

Δεν ειδα καπου στο νομο να αναφερει αποκλειστικα για την 11ετια σπουδες και εργασια μονο, αλλα και αποδεδειγμενη παραμονη, ετσι;

Αρκετα σας κουρασα.

Ζητω η γραφειοκρατια και μαλιστα σε ξενιτεμενους, στις μερες μας, που προσπαθουμε να ενισχυσουμε κ τις οικογενειες μας εδω, αυτοσυντηρουμενοι με τα δοντια εκει, λες και ειμαστε παιδια εφοπλιστων που κανουν το κεφι τους...

Απιστευτος κανιβαλλισμος.

Ευχαριστω και παλι πολυ.



Ναι,11 χρονια μπορει να βαλεις οτι θες μεσα, απλη διαμονη, σπουδες, εργασια κτλ απλα θα πρεπει να μπορεις να το αποδειξεις. ΜΚΕ βγαινεις σε 7 χρονια αν ειναι για βιοπορισμο μονο - καλη σου τυχη εδω γιατι καθε δημοσιος υπαλληλος του προξενειου εχει και τα δικα του κριτηρια για το τι ειναι βιοπορισμος και ζητανε να βγαζεις ενα συγκεκριμενο μισθο και πανω, λες και αν βγαζεις τον κατωτατο μισθο που εχει ενα κρατος δεν κανεις βιοπορισμο, πχ πριν πολλα χρονια στην Αγγλια εβγαζα κανενα 12χιλιαρο λιρες (γιατι δουλευα μερικα χρονια πρωτα πριν ολοκληρωσω τις σπουδες), που ηταν πανω απο τον βασικο μισθο και αυτοι ζηταγαν εισοδημα 16 χιλιαρικα για να το θεωρησουν βιοπορισμο, και καθε φορα αλλαζε και το ποσο - εκει ειναι που σταματησα να ασχολουμαι μαζι τους και γενικα το ελληνικο "κρατος".

Οσο για την ανυποταξια, εγω ειχα προβλημα μονο με οργανισμους της Ευρωπαικης Ενωσης, στα συμβολαια εργασιας αναφερουν "οτι δεν θα πρεπει να εκκρεμουν στρατολογικα θεματα αν προερχεσαι απο χωρα που εχει υποχρωτικη θητεια". Αρα, αν εισαι ανυποτακτος θα υπαρξει θεμα, αν εχεις βγει ΜΚΕ οχι. Τωρα εσυ εχεις παρε δωσε με Αμερικη, αρα δεν νομιζω να τεθει θεμα, ετσι και αλλιως μεχρι να γινει δικαστηριο και να βγει αποφαση θα εχεις ξεμπερδεψει.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες