Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Sasakas

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Sasakas »

Είμαι ανυποτακτης και μενω μονιμα στο εξωτερικό... σκέφτομαι να κατεβω ελλαδα για λιγες μερες.. υπαρχει περιπτώσει να με σταματήσουν στο αεροδρομιο;
stratos2016
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 27, 2016 3:36 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από stratos2016 »

Καλησπέρα καταρχάς. Παρακαλώ οποίον ξέρει για αυτά που ρωτάω να αφιερώσει λίγο χρόνο να μου απαντήσει είναι πολύ σημαντικό, ευχαριστώ εκ τον πρότερων. Δεν θέλω να πάω στρατό για προσωπικούς λόγους... Ένας από αυτούς να είναι ότι πρέπει να συντηρώ οικονομικά την οικογένεια μου... Ζω εδώ και 5 χρόνια Γερμανία οπότε από όσο ξέρω δεν θεωρούμαι "μόνιμος κάτοικος εξωτερικού" για κάποιο λόγο (έχω ζήσει Γερμανία 10 χρόνια συνολικά άλλα όχι συνεχόμενα) ...1) Καταρχάς πρέπει άπλα να μην πάω όταν με καλέσουν η πρέπει να κάνω κάποια χαρτιά που να εξηγούν τους λόγους οπού δεν θέλω να πάω;2) Ξέρω ότι επιτρέπεται να έρχομαι 30 μέρες, οπότε αν τύχει και με σταματήσει αστυνομία και με ψάξουν στον υπολογιστή, ανάμεσα σε αυτές τις 30 ήμερες θα είμαι ελεύθερος να φύγω;3) Το πρόστιμο είναι 6000? τι γίνετε άμα δεν το πληρώσω; Και τι γίνεται άμα το πληρώσω; Απαλλαγούμε η πρέπει να πάω έτσι και αλλιώς;4) Και άμα Όντος γίνω ανυπότακτος υπάρχει περίπτωση να έχω προβλήματα με την αστυνομία εδώ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Καλημέρα, διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα του χρήστη Monimos Anypotaktos και θα λάβεις τις απαντήσεις σου.
vd106
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2016 4:11 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από vd106 »


Γεια σας,

Γεννήθηκα Κύπρο το 87, στα 18 πήρα αναβολή άλλα έχω χάσει το χαρτί - τώρα στα 29 θέλω ανανέωση διαβατηρίου, και ως κάτοικος Αγγλίας η πρεσβεία θέλει αρκετούς μήνες που δεν έχω αφού έχω ετοιμάσει διάφορα ταξίδι εξωτερικό.

Που μπορώ να βρω ποτέ λήγει η αναβολή μου; Το χαρτί το έχω χάσει και το stratologia.gr δεν δουλεύει.
Αν πάω Αθήνα για ανανέωση διαβατηρίου, θα έχω πρόβλημα να φύγω από τη χωρά; Θα μου ζητήσουν το χαρτί αναβολής για διαβατήριο;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Καλησπέρα,

Έχω μια απορία σχετικά με ένα φιλαράκι.

Θέλει να φύγει ο φίλος μου για Αυστραλία αλλά έχει ακόμα ανοιχτές τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις (μπαίνει τον Ιανουάριο του 17).

Φυσικά όπως είναι λογικό δε θέλει να πάει.

Το θέμα είναι ότι φοβάται αν δεν του κάτσει η ιστορία με την Αυστραλία, μην γυρίσει και φάει στο κεφάλι κανα πρόστιμο.

Έχω ακούσει ότι τα πρόστιμα για ανυποταξία μπορούν να αφαιρεθούν εύκολα, ισχύει;

Ευχαριστώ πολύ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, θα αναγκαστεί να τα πληρώσει και μόνο όταν βγεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού (ΜΚΕ) θα έχει τη δυνατότητα να του τα επιστρέψουν.

Διάβασε τα μηνύματα του Monimos Anypotaktos, νομίζω είναι αρκετά αναλυτικός σε αυτά που αναφέρει.

Δεν ξέρω αν η Πρεσβεία της Αυστραλίας ζητάει και έγγραφο για τυχόν εκκρεμότητες με στρατιωτικές υποχρεώσεις.
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Δηλαδή θα είναι αυτός στην Αυστραλία και θα πληρώσει πρόστιμο;

Επίσης αν πάρει κάποια αναβολή και μέσα σε αυτήν την αναβολή δηλώσει ΜΚΕ μπορεί πάλι να αποφύγει το πρόστιμο;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Φυσικά, και όχι μια, μπορεί να του επιβληθεί και 2 φορές.

Προϋπόθεση για να βγεί ΜΚΕ είναι να μείνει 7 ή 11 συνεχόμενα χρόνια στο εξωτερικό αναλόγως της περίπτωσης.

Διάβασε το παρακάτω άρθρο και τα μηνύματα του Monimos Anypotaktos. Μην τα επαναλαμβάνουμε.

Αναβολή στράτευσης κατοίκων εξωτερικού
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Ωραία για να καταλάβω γιατί και εγώ θέλω να φύγω (Ευρώπη βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).

Εγώ σκοπεύω να φύγω αρχές 17 και όλα δείχνουν ότι θα βγω ανυπότακτος,

Λογικά θα έρθει το πρόστιμο το οποίο λογικά θα πάει στο ΑΦΜ μου; Τόκος υπάρχει;

Μετά μπορούν να με κυνηγήσουν ενώ είμαι έξω;

Παράδειγμα, έχω ένα σπίτι στο όνομα μου. Μπορούν να το κυνηγήσουν αν το πρόστιμο ανέβει (σε περίπτωση που έχει τόκο;).

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Terminator »

Ναι θα σου επιβληθεί πρόστιμο και θα αρχίζει να τοκίζεται μόλις πάει εφορία μετά απο ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Εαν έχεις λογαριασμούς ή σπίτια μπορέί να σου τα κατάσχει η εφορία εκτός απο τις περιπτώσεις που έχει εξαιρέσει με απόφαση το υπουργείο οικονομικών (ακατάσχετοι λογαριασμοί μισθοδοσίας). Το σπίτι που έχεις γράψε το σε κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο ώστε να μην έχεις πρόβλημα.
Ean_kai_isws_tote
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 4:41 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Ean_kai_isws_tote »

Καλησπέρα παιδιά,

Όπως είπα και πριν είμαι 2 χρόνια και κάτι μήνες στην Αγγλια. Με τα λεγώμενα παραπάνω κατάλαβα οτι αυτο αρκεί για να βγω ανυπότακτος εξωτερικού.

Πήρα όμως τηλέφωνο σε ένα δικηγόρο και μου λέει αυτό δεν γίνεται και θα πρέπει να είμαι εξωτερικό τουλαχιστον 7 χρόνια.

Εντωμεταξύ στην πρεσβεία λέει αυτά που λέμε εμείς εδώ:

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Θα έχεις status "Ανυπότακτου Εξωτερικού", αλλά για να μπορέσεις να διαγράψεις το πρόστιμο που θα σου επιβληθεί θα πρέπει να παραμείνεις 7 ή 11 συνεχόμενα χρόνια στο εξωτερικό για να λάβεις το status του "Μόνιμου Κατοίκου Εξωτερικού".

Επίσης μπορείς να περιμένεις μέχρι τα 35 και να γυρίσεις να κάνεις 90 ημέρες θητεία και εξαγορά υπολοίπου.

Ο σύνδεσμος παραπάνω νομίζω είναι αρκετά αναλυτικός, μάλλον κάτι πρωτοφανές για Ελληνική Προξενική Αρχή.ΕικόναΕικόνα
Ean_kai_isws_tote
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 4:41 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Ean_kai_isws_tote »

Ναι και εγώ έπαθα σοκ!:)

Ευχαριστώ φίλε.
Anipotaktidis_George
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 21, 2016 3:22 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Anipotaktidis_George »



Χαίρετε και ευχαριστω οσους ξοδεύουν από τον χρονο τους απαντώντας σε ερωτήσεις και βοηθώντας άλλους.

Έχω διαβάσει όλες τις 31 σελίδες και δεν θα ήθελα να κουράσω με ιδίες ερωτήσεις.

Μένω Μ. Βρετάνια τα τελευταία σχεδόν 5 χρόνια και εχω βεβαίωση ανυ, εξωτερικού.

Η εργασία μου είναι ευέλικτη και θέλω να έρχομαι Ελλάδα (πολύ) παραπάνω από τις 30 μέρες.

Ξέρει κανείς πως δουλεύει το σύστημα στα αεροδρόμια;

Μόνο από το όνομα μου και από την αεροπορικη που μπηκα Ελλαδα μπορεί να χτυπήσει στην οθόνη τους οτι είμαι παραπανω απο 30 μερες όταν θα θελω να γυρίσω πισω;

Οταν ταξιδεύω απευθείας απο Αγγλια (εκτος σενγκεν) οι αστυνομικοί δεν σκαναρουν παντα το διαβατηριο. Αν το σκαναρουν θα φανει;

Μηπως αν ερθω μεσω Ιταλιας (η άλλης χωρας εντος σενγκεν) θα ειμαι καλυτερο φαντασμα;

Θανο;

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2016)

Δημοσίευση από Θανο; »

Ειμαι 24 ετων και ετοιμαζομαι να γινω οικονομικος μεταναστης στο ηνωμενο βασιλειο. Εχω αναβολη ως το 2018 απο το στρατο. Δεν ειμαι μονιμος κατοικος εξωτερικου, μιας και ειναι η πρωτη μολις φορα που εγκαταλειπω την χωρα. Τι γινεται με τον στρατο στην δικη μου περιπτωση; Σας ευχαριστω πολυ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες