Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dinos1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2017 7:37 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από dinos1 »

Επειδή για το παρακάτω θέμα-ερώτημα υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες, παρακαλώ, όποιος/όποιοι γνωρίζουν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ (δηλ. Όχι εικασίες κτλ) ας εισφέρουν σχετικές γνώσεις-απαντήσεις.Κάποιος καλείται (1η φορά) για κατάταξη, δεν παρουσιάζεται, και γίνεται ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (επειδή ήδη διαμένει και εργάζεται στο εξωτερικό, πήρε σχετική βεβαίωση από το Προξενείο, ενημερώνεται σχετικά η Στρατολογία κτλ-ΟΛΑ ΟΚ). Επίσης του καταλογίζεται το (γνωστό) πρόστιμο των 6000 ευρώ, το οποίο και Πληρώνει.

Κάποιο διάστημα (1 με 1,5 έτη) μετά την 1η φορά του έρχεται και 2ο σημείωμα κατάταξης (και φυσικά δεν παρουσιάζεται και πάλι μιας και παραμένει ανυπότακτος εξωτερικού). Στην περίπτωση αυτή (και σε τυχόν επόμενες -δηλ.3η κληση για κατάταξη κοκ) ξανά-επιβάλλεται πρόστιμο 6000 ευρώ ΚΑΘΕ ΦΟΡΆ;

Και πάλι παράκληση μόνο για αξιόπιστες και τεκμηριωμένες απαντήσεις και όχι υποθέσεις/εικασίες.

Ευχαριστώ πολύ.

Monimos Anypotaktos

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Monimos Anypotaktos »

dinos1 έγραψε:Επειδή για το παρακάτω θέμα-ερώτημα υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες, παρακαλώ, όποιος/όποιοι γνωρίζουν ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ (δηλ. Όχι εικασίες κτλ) ας εισφέρουν σχετικές γνώσεις-απαντήσεις.Κάποιος καλείται (1η φορά) για κατάταξη, δεν παρουσιάζεται, και γίνεται ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (επειδή ήδη διαμένει και εργάζεται στο εξωτερικό, πήρε σχετική βεβαίωση από το Προξενείο, ενημερώνεται σχετικά η Στρατολογία κτλ-ΟΛΑ ΟΚ). Επίσης του καταλογίζεται το (γνωστό) πρόστιμο των 6000 ευρώ, το οποίο και Πληρώνει.

Κάποιο διάστημα (1 με 1,5 έτη) μετά την 1η φορά του έρχεται και 2ο σημείωμα κατάταξης (και φυσικά δεν παρουσιάζεται και πάλι μιας και παραμένει ανυπότακτος εξωτερικού). Στην περίπτωση αυτή (και σε τυχόν επόμενες -δηλ.3η κληση για κατάταξη κοκ) ξανά-επιβάλλεται πρόστιμο 6000 ευρώ ΚΑΘΕ ΦΟΡΆ;

Και πάλι παράκληση μόνο για αξιόπιστες και τεκμηριωμένες απαντήσεις και όχι υποθέσεις/εικασίες.

Ευχαριστώ πολύ.



Εικασίες και υποθέσεις είναι αδύνατον να μην έχεις όταν ασχολείσαι με το ελληνικό δημόσιο και την νομοθεσία του και πως την μεταφράζει ο κάθε δημόσιος υπάλληλος σε κάθε περίπτωση.

Έτσι ήταν και ισως ειναι ακομα, σου βάζαν ένα άλλο εξαχιλιαρο κάθε φορά που διακόπτονταν η ανυποταξία. Ακόμη και η πρωθυπουργαρα μας σε μια ομιλία του στην τηλεόραση πριν λίγους μηνες είπε ότι αυτή η τακτική είναι ανεπίτρεπτη και θα σταματήσει. Συγκεκριμένα είπε ότι το πρόστιμο θα μπαίνει μόνο μια φορά, απαξ. Τώρα το "θα" παρτο εσύ όπως θέλεις.

Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

Καλησπέρα φίλε, ο νόμος είναι σαφής, παραθέτω από το stratologia.gr:

Η Στρατολογική Υπηρεσία (ΣΥ) κατά την κήρυξη της ανυποταξίας υποβάλλει προς το αρμόδιο Στρατοδικείο σχετική μήνυση, προκειμένου να ξεκινήσει η ποινική διαδικασία. Παράλληλα επιβάλλονται ως διοικητικές κυρώσεις χρηματικό πρόστιμο έξι (6.000) χιλιάδων ευρώ, καθώς και όσες προβλέπονται από τον εκάστοτε ισχύοντα Στρατολογικό Νόμο (άρθρα 53 και 54 του Ν.3421/2005, ΦΕΚ 302 τ. Α΄).

Και

Η ανυποταξία διακόπτεται στις παρακάτω περιπτώσεις:

α. Με τη συμπλήρωση του τεσσαρακοστού πέμπτου (45ου) έτους της ηλικίας του ανυπότακτου.

β. Με την κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις.

γ. Με τη σύλληψη για την ανυποταξία.

δ. Με την παρουσίαση του ανυπότακτου σε οποιαδήποτε στρατιωτική αρχή για την διακοπή της ανυποταξίας του.

ε. Με την κρίση του ανυπότακτου, από την αρμόδια υγειονομική επιτροπή των Ενόπλων Δυνάμεων, ως ακαταλλήλου για στράτευση (Ι/5) ή με τη χορήγηση αναβολής κατάταξης για λόγους υγείας.

στ. Με την έναρξη της κράτησης του ανυπότακτου σε φυλακές ή σε οποιαδήποτε αρμόδια Αρχή ή με την ένταξή του σε κέντρα θεραπείας εξαρτημένων ατόμων ή με την κατάταξή του σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις ξένου κράτους, εφόσον του χορηγηθεί αναβολή κατάταξης για οποιαδήποτε από τις παραπάνω περιπτώσεις. Η ποινική δίωξη όσων από τους παραπάνω έχουν ενταχθεί σε κέντρα θεραπείας εξαρτημένων ατόμων ή έχουν καταταγεί σε τακτικές ένοπλες δυνάμεις ξένου κράτους, αναστέλλεται για όλο το χρονικό διάστημα της αναβολής τους.

Μάλιστα, Με πρόσφατη υπουργική απόφαση (Μάρτιος 2017) δηλώνεται ρητά πως:

Διακοπή ανυποταξίας, κατ' εφαρμογή της παραγράφου 3δ' του άρθρου 51 του ν.3421/2005 (Α' 302), επέρχεται μόνο με την αυτοπρόσωπη παρουσίαση του ίδιου και τη σύνταξη σχετικής έκθεσης διακοπής ανυποταξίας.

Πηγή (με ΦΕΚ) : http://staratalogia.blogspot.se/2017/04/blog-post.html

Δεν ξέρω επίσης αν μπορεί να αποτελεί τεκμήριο, αλλά υπάρχει και το παρακάτω απόσπασμα από ομιλία Τσίπρα:

Όσοι επιμένουν να είναι ανυπότακτοι, πληρώνουν μεν το πρόστιμο των 6.000 ευρώ, αλλά άπαξ. Σταματάει έτσι η εκδικητική πρακτική του να τιμωρείται κανείς με απανωτά πρόστιμα και τεράστια ποσά για το ίδιο παράπτωμα.

Πηγή: http://www.newsbomb.gr/ellada/amyna/story/784385/aytes-einai-oi-megales-allages-sti-stratiotiki-thiteia

Δεν γνωρίζω ακριβώς πως κάποιοι έφαγαν το πρόστιμο 2-3 φορές, και τώρα θα κάνω εικασία. Εικάζω πώς αυτοί οι κάποιοι κλήθηκαν σε στρατοδικείο σε κάποια στιγμή της ζωής τους, και είτε δήλωσαν (οι ίδιοι ή μέσω αντιπροσώπων) ότι προτίθενται να καταταγούν με την επόμενη ΕΣΣΟ και υπέγραψαν κάποιο σχετικό έγγραφο, είτε κατά παράβαση του Νόμου το στρατοδικείο διέκοψε από μόνο του το καθεστώς της ανυποταξίας τους με αποτέλεσμα να κηρυχθούν εκ νέου ανυπότακτοι και να ξαναφάνε το πρόστιμο.

dinos1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2017 7:37 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από dinos1 »

Ευχαριστώ για την πολύ καλή απάντηση (έκταση-τεκμηρίωση) στην κατεύθυνση της προσέγγισης τί ισχύει. Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχει μια ασάφεια π. Χ για το αν υπάρχει ρητή διάταξη για επαναλαμβανόμενα πρόστιμα, μολονότι από το απόσπασμα της ομιλίας συνάγεται ότι υπάρχουν τέτοια κρούσματα. Παράκληση σε κάθε συμφορούμιτη να εισφέρει Σχετικές πληροφορίες ή εμπειρίες.
Άβαταρ μέλους
k_ol_uy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 12, 2017 9:36 pm
Τοποθεσία: hdhd
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από k_ol_uy »

Γεια σας παιδιά μένω εξωτερικό και έπρεπε να πάω Μάιο να παρουσιαστώ το είχα δει στο ίντερνετ δεν μου είχε έρθει χαρτί δεν μπορούσα να πάω και δεν πήγα τώρα είναι Νοέμβρης έχω δικαιολογητικό από σχολείο τι μπορώ να κάνω μπορω να το δωσω για αναβολη ; ακόμα δεν έχει έρθει χάρτη η κάποιο τηλέφωνο. έχω στην Ελλάδα τον παππού και την γίαγια μου όπου μένουν στήν Διεύθυνση που είχα δώσει στην απογραφή και ούτε εκεί έχει πάει τίποτα. Α και είχα ακούσει για ανυπότακτος εξωτερικού και ότί κάτι για 30 μέρες τον χρόνο μπορώ να πηγαίνω Ελλάδα θα ήταν καλό αυτό γτ έτσι κι αλλιώς Ελλάδα δεν πρόκειται να ξανά πάω πανώ από 3 βδομάδες οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη Ευχαριστώ.(σρυ για ορθογραφία😁)
Άβαταρ μέλους
Xaiko
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 02, 2017 2:17 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Xaiko »

Γεια σας και παλι... Εχω μελετισει το thread πολλα βραδια και εχω υποβαλει επισης ερωτηση στην Οποια εχω παρει και απαντιση πριν μερικους μηνες και σας Ευχαριστω γιαυτο.
Παρ'ολα αυτα συνεχιζω να εχω 3 αποριες, προσπαθω εδω να βγαλω ενα πορισμα γιατι το 6000 ειναι βαρυ.

Το λοιπον.
1) Η φοιτηση στο Εξωτερικο συμπεριλαμβάνεται στα 7 χρονια που προυποθετει ο νομος περι Μ. Κ. Ε.

2) Η Μερικη απασχολιση συμπεριλαμβάνεται στα 7 χρονια που προυποθετει ο νομος περι Μ. Κ. Ε.

... Δεδομενα...
Εχω παρει ;2 χρονια αναβολη λογο σπουδων (τει πειραια) απτο 2018 εως 2020 ...
Εγω ομως σκοπευω λογο οικονομικων αιτιων Δυστιχος να με βρει ο καινουριος χρονος στη Γαλλια.

3) Αυτα τα 2 Χρονια αναβολης απο 2018 εως 2020 που θα λειπω στο εξωτερικο (λογο νομιμης δουλειας και φοιτησης) και κηρυχθω Ανυποτακτος εξωτερικου, σιμπλιρωνοντας αλλα 5 ετη διλαδη εως το 2025, θα μπορω να κυριχθω Μ. Κ. Ε. Εαν πληρω και Ολες τις αλλες προιποθεσεις φυσικα;

Να προσθεσω οτι Ο λογος ο οπιος φευγω απτην Ελλαδα και φορτονοντας 6000 κ. Α. Στη πλατη μου ενοω ειμαι πεντακαθαρος δεν ειναι επιδη φοβαμε/δεν θελω να παω στρατο... Αντιθετος ουτε Γιοτας ειμαι ουτε ψιχολογικα εχω και δεν γουσταρω να διλωσω τον εαυτο μου ετσι. Γιατι ειμαι μια χαρα. Και θα ηθελα να καταταγω και να παω στους αμφιβιους για την εμπιρια. Αλλα Ειναι τα οικονομικα και το Μελλον προτερεοτιτα.
Άβαταρ μέλους
Rovi 12
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2017 4:27 pm
Τοποθεσία: κάτοικος εξωτερ
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Rovi 12 »

Γειά σας όταν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να πληρώσεις τα 6.000 χιλιάρικα πρώτα για να πας Ελλάδα για 30 μέρες η δεν χρειάζεται να τα πληρώσεις ευχαριστώ πολύ:)
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

Rovi 12 έγραψε:Γειά σας όταν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να πληρώσεις τα 6.000 χιλιάρικα πρώτα για να πας Ελλάδα για 30 μέρες η δεν χρειάζεται να τα πληρώσεις ευχαριστώ πολύ:)
Δεν χρειάζεται!

Θα έλεγα να τρενάρεις την αποπληρωμή του όσο μπορείς, για τους εξής παρακάτω λόγους:

-Στο παρελθόν έχουν βγει διατάξεις (2 φορές ήδη νομίζω) για διαγραφή του προστίμου εφόσον τακτοποιήσεις την ανυποταξία σου, όχι όμως και για επιστροφή του ποσού που ήδη έχεις δώσει https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4361-2016/arthro-12-nomos-4361-2016-rythmisi-stratiotikon

-Αναλόγως πόσα χρόνια είσαι ήδη έξω, μπορείς σε μερικά χρόνια να βγεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, αν έχεις δώσει ήδη το πόσο, καλή τύχη να πάρεις πίσω λεφτά από το Κράτος.

-Επειδή οι ληξιπρόθεσμες οφειλές στην Εφορία έχουν χτυπήσει κόκκινο, είναι αρκετά πιθανό μελλοντικά να υπάρξει η δυνατότητα δικανονισμού ή/και κάποιου κουρέματος, αυτό ήδη συζητείται για κάποιες οφειλές http://www.iefimerida.gr/news/378706/koyrema-sta-prostima-tis-eforias-oi-allages-poy-erhontai .

-Στην Ελλάδα, αν πληρώνεις στην ώρα σου, σημαίνει ότι έχει να πληρώνεις, οπότε θα σε βάζουν να πληρώνεις και άλλο, και επειδή υπάρχει μια ασάφεια στο πόσες φορές θα πληρώσεις το πρόστιμο (για εμένα δεν υπάρχει νομική ασάφεια, αλλά ασάφεια στο μυαλού του κάθε στρατονόμου που μπορεί κάθε τόσο να σου υποβάλει μήνυση για ανυποταξία και να ενεργοποιείται ραβασάκι από την εφορία), θα έλεγα πως είναι καλύτερο να μην δείξεις τέτοια διάθεση.

Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

Καλησπέρα!

Είμαι ανυπότακτος εδώ και ένα μήνα περίπου. Πρίν βγω ανυπότακτος είχα στείλει στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία μια υπεύθυνη δήλωση ότι διαμένω και εργάζομαι για βιοποριστικούς λόγους στο εξωτερικό στην τάδε χώρα και στην τάδε διεύθυνση.

Παράλληλα, ξεκίνησα διαδικασία μέσω του Προξενείου εδώ να βγάλω πιστοποιητικό διαμονής ώστε να προμηθευτώ βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού από την Στρατολογική Υπηρεσία και να σιγουρευτεί το γεγονός ότι είμαι δηλωμένος ως ανυπότακτος εξωτερικού.

Εχθές είχα στείλει ένα email στην Στρατολογική Υπηρεσία να ρωτήσω αν είμαι ανύποτακτος εσωτερικού ή εξωτερικού, και σήμερα μου απάντησε ότι είμαι εξωτερικού στην τάδε χώρα και στην τάδε διεύθυνση (αυτά που δήλωσα εγώ).

Άν είναι τόσο εύκολο, με μια απλή υπεύθυνη δήλωση, να δηλωνόμαστε ως ανυπότακτοι εξωτερικού, για ποιό λόγο χρειάζεται να μπλέκει κάποιος με Προξενεία και βεβαιώσεις ανυποταξίας εξωτερικού κλπ; Μόνο για να ανανεώσει το διαβατήριο ίσως; Πού αλλού μπορεί να μου χρειαστεί αυτή η βεβαίωση; Το διαβατήριό μου λήγει το 2020.

dinos1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2017 7:37 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από dinos1 »

Είναι εντυπωσιακό και πρωτάκουστο να γίνεται με υπεύθυνη δήλωση. Μένω άναυδος. Αν είναι σίγουρα έτσι και δεν αποτελεί μοναδική και συμπτωματική περίπτωση, τότε ΝΑΙ τίθεται θέμα προς τί τα Προξενεία κτλ.
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Mparmpas έγραψε:"Είναι εντυπωσιακό και πρωτάκουστο να γίνεται με υπεύθυνη δήλωση. Μένω άναυδος. Αν είναι σίγουρα έτσι και δεν αποτελεί μοναδική και συμπτωματική περίπτωση, τότε ΝΑΙ τίθεται θέμα προς τί τα Προξενεία κτλ. "

Ο φιλος μαλλον εκανε σπουδες στο εξωτερικο αρα η στρατολογια απο την αναβολη σπουδων ηδη γνωριζε οτι διαμενει πολλα χρονια εξω.
Διαφορετικη περιπτωση απο κοσμο που φευγει ενω εχει αναβολη για σπουδες Ελλαδα αρα πρεπει να αποδειξει οτι μενει εξω
για χρονικο διαστημα τουλαχιστον 2 ετων.

Επισης το να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου δεν ειναι κατι τοσο σημαντικο. Το σημαντικο ειναι μονιμος κατοικος εξωτερικου
και εκει ειναι πολυ αυστηροι.
dinos1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2017 7:37 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από dinos1 »

Ισως να είναι αυτή η εξήγηση.'Οσο γερνάει κανείς μαθαίνει...
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Akira »

Mparmpas έγραψε:Ο φιλος μαλλον εκανε σπουδες στο εξωτερικο αρα η στρατολογια απο την αναβολη σπουδων ηδη γνωριζε οτι διαμενει πολλα χρονια εξω.
Διαφορετικη περιπτωση απο κοσμο που φευγει ενω εχει αναβολη για σπουδες Ελλαδα αρα πρεπει να αποδειξει οτι μενει εξω
για χρονικο διαστημα τουλαχιστον 2 ετων.
Ισχύει, ωστόσο πλέον εδώ και λίγους μήνες είμαι σε διαφορετική χώρα από εκείνη που είχα δηλώσει για σπουδές, και στην υπεύθυνη δήλωσή μου τους έδωσα τα στοιχεία διαμονής για τη νέα χώρα.

Επίσης, όπως είχα γράψει εδώ και παλαιότερα, όταν πήρα αναβολή σπουδών για διδακτορικό στο εξωτερικό, μου ζήτησαν τότε να τους βεβαιώσω ότι διαμένω στο εξωτερικό, το οποίο έγινε πάλι με... Δική μου υπεύθυνη δήλωση, το αυθεντικό της υπογραφής της οποίας είχα πιστοποιήσει σε ΚΕΠ στην Αθήνα : Ρ

Από ό, τι μου είπαν η βεβαίωση ανυποταξίας εξωτερικού έχει διάρκεια 6 μηνών, και από ό, τι διαπίστωσα ο ίδιος είναι ουσιαστικά μόνο χρήσιμη για ανανέωση διαβατηρίου (γιατί είναι στα προαπαιτούμενα κάθε Πρεσβείας).

fallout_shelter
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 10, 2017 7:28 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από fallout_shelter »

Καλησπέρα, ανυπότακτος εξωτερικού κι εγώ εδώ και 4 χρόνια, με πληρωμένο το πρόστιμο, και όλα τα χαρτιά (αν και δεν έχω κάνει καινούρια βεβαίωση ανυποταξίας εδώ και 1,5 χρόνο σχεδόν). Πολύ χρήσιμο το thread, με βοήθησε πολύ όσες φορές χρειάστηκε και σας ευχαριστώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τί γίνεται σε περίπτωση που κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού υπερβεί τις 30 μέρες παραμονής και δοκιμάσει να μπει στη χώρα μέσω αεροδρομίου (εντός Σενγκεν). Μέτρησα τις μέρες που ήμουν Ελλάδα και έχω ήδη ξεπεράσει τις 30, αξίζει τον κόπο αφού ταξιδεύω με τα χαρτιά μου να ρισκάρω ένα γρήγορο ταξίδι 4 ημερών ή υπάρχει κίνδυνος να με συλλάβουν ή να περάσω στρατοδικειό κλπ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εξωτερικού (2017)

Δημοσίευση από Mparmpas »

fallout_shelter έγραψε:Καλησπέρα, ανυπότακτος εξωτερικού κι εγώ εδώ και 4 χρόνια, με πληρωμένο το πρόστιμο, και όλα τα χαρτιά (αν και δεν έχω κάνει καινούρια βεβαίωση ανυποταξίας εδώ και 1,5 χρόνο σχεδόν). Πολύ χρήσιμο το thread, με βοήθησε πολύ όσες φορές χρειάστηκε και σας ευχαριστώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τί γίνεται σε περίπτωση που κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού υπερβεί τις 30 μέρες παραμονής και δοκιμάσει να μπει στη χώρα μέσω αεροδρομίου (εντός Σενγκεν). Μέτρησα τις μέρες που ήμουν Ελλάδα και έχω ήδη ξεπεράσει τις 30, αξίζει τον κόπο αφού ταξιδεύω με τα χαρτιά μου να ρισκάρω ένα γρήγορο ταξίδι 4 ημερών ή υπάρχει κίνδυνος να με συλλάβουν ή να περάσω στρατοδικειό κλπ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Καλα στο χειροτερο σεναριο να σε συλλαβουν σε κρατανε λιγη ωρα, υπογραφεις οτι θα πας στρατιωτης και σε αφηνουν μετα.
Σιγουρα οχι η καλυτερη εμπειρια αλλα μην φανταζεσαι κατι τρομερο. Παλαιοτερα μεσω σενγκεν ηταν πανευκολο, κανενας δεν
σου χτυπαγε την ταυτοτητα μονο το εισητηριο κοιταγαν. Εν πολλοις ισχυει ακομα αυτο αλλα με τα θεματα που υπαρχουν
και με το κραξιμο που εχουμε φαει που αφηνουμε τον καθε πικραμενο χωρις χαρτια να ταξιδευει, ειναι πιθανον να εχουν
ενταθει οι προληπτικοι ελεγχοι.

Αποψη μου σιγουρα ειναι ρισκο αλλα οι πιθανοτητες ειναι σιγουρα με το μερος σου.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες