Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kjlyr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2017 9:01 am
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από kjlyr »

Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες,

Είμαι στρατιώτης ΕΠ και αναζητώ μια διευκρινιστική και εμπεριστατωμένη απάντηση εδώ και καιρό σε ζήτημα μετάθεσης - απόσπασης.

Ξεκινώντας, κατατάχθηκα στις ένοπλες δυνάμεις με την Α' ΕΣΣΟ 2017 στο ΚΕΠΒ Θήβας. Είμαι υπόχρεος εννεάμηνης θητείας και δεν εμπίπτω σε καμία από της παραγράφους Για κατ' εξαίρεση μετάθεση.
Η μετάθεση μου βγήκε για το σώμα Έρευνας Πληροφορικής στο νησί της Χίου στο οποίο και παρουσιάστηκα κατά τα μέσα Φεβρουαρίου 2017.

Με ενδιαφέρει σημαντικά λόγω πολύ έντονης οικονομικής στενότητας μελλοντική μετάθεση - απόσπαση στον τόπο διαμονής μου (Αθήνα), έστω και για τους τελευταίους μήνες της θητείας μου η οποία λήγει αρχές Οκτώβρη 2017.
Δυστυχώς απο όσα έχω πληροφορηθεί ως τώρα δεν μπορώ να βγάλω έυστοχο συμπέρασμα για το πως πρέπει να κινηθώ γραφειοκρατικά και για αυτό παραθέτω τους τυχόν ενδεχόμενους τρόπους για τους οποίους έχω ακούσει:

1) Μέσα από αυτό το forum σε παλαιότερες ανακοινώσεις, διάβασα πως οι ΕΠ μετά από 4 μήνες θητείας σε παραμεθόριο δικαιούνται απόσπαση για τους υπόλοιπους μήνες κοντά στον τόπο διαμονής τους.
2) Πληροφορήθηκα άτυπα πως μετά από αλλεπάλληλες αιτήσεις για μετάθεση-απόσπαση εξαιτίας οικονομικών λόγων και υπηρέτησης σε παραμεθόριο, ενδέχεται έγκριση του αιτήματος ακόμη και μετά από τις πρώτες 2-3 απορρίψεις του.
3) Έχω Ι3 οφθαλμολογικό, Ι3 ψυχολογικό, Ι3 ορθοπεδικό, όλα άοπλα, και αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να τα επικαλεστεί και αυτά.
4) Έχω ακούσει για ενδεχόμενες μοριοδοτήσεις είτε λόγω θητείας σε παραμεθόριο είτε λόγω τιμητικών οι οποίες μπορούν να συντελέσουν σε μελλοντική απόσπαση.
5) Τέλος, στην εσχάτη των περιπτώσεων η χρήση ενός στοιχειωδώς αξιοπρεπούς ''βύσματος'' το οποίο θα επιθυμούσα βέβαια να μην υποχρεώσω.
6) Συνδυασμός κάποιων εκ των παραπάνω ή ακόμη και κάποιων άλλων πληροφοριών που μπορεί κάποιος να γνωρίζει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Υγεία σε όλους.
Άβαταρ μέλους
stav93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 19, 2017 11:32 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από stav93 »

JohnTehGreek έγραψε:
stav93 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, είμαι υπόχρεος κατάταξης με τη Β εσσο Μαρτιου (τεθωρας στην αυλωνα). Θέλω να ρωτήσω: Υπάρχει περίπτωση να μου ρίξουν άκυρο αν δηλώσω πρώτη επιλογή Σαμοθράκη; Είναι η κοπέλα μου από εκεί και αν πάω είναι σίγουρο οτι θα περάσω καλά εφόσον έχω γνωρίσει και αρκετούς στρατιωτικούς από το στρατόπεδο εκεί. Έχω ακούσει ότι δε πρόκειται να φας πιστόλι αν δηλώσεις Σαμοθράκη (είναι κ δυσμενής μετάθεση). Υπάρχει περίπτωση αν το δηλώσω και πρώτη επιλογή να μη με πάρουν;



Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να μην σε πάρουν

Είναι αρκετοί παράγοντες που παίζουν ρόλο για το αν θα σε πάρουν ή οχι.

Για 100% μόνο το βύσμα είναι η λύση.



Δηλαδή τι λόγος μπορεί να υπάρχει να μη σε πάρουν; Καταρχάς πόσες οι πιθανότητες να δηλώσει και κάποιος άλλος πρώτη επιλογή Σαμοθράκη;
Vagos96

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από Vagos96 »

Γεια σας θελω να κανω μια ερωτηση.

Ολοι οι φανταροι υπηρετουν στα συνορα ανεξαρτητως βυσματος;

Γενικα εχω ακουσει οτι 1 μηνα τουλαχιστον πρεπει να υπηρετις στα συνορα ισχυει;

Παντως ενας φιλος μπηκε φανταρος τον ιανουαριο και ενα παιδι που γνωρισε μεσα και εκανε παρεα πηρε μεταθεση για Αθηνα αμεσως μετα το ΚΕΝ (φυσικα του ψυθιρισε οτι ειχε βυσμα).

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Με (χοντρό) βύσμα όλα γίνονται λεβέντη μου.
Vagos96

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από Vagos96 »

Περιεργο μου φαινεται.

Ο ιδιος φιλος μου παντως μετα το ΚΕΝ πηγε Σπαρτη και εκει ενα αλλο παιδι πηρε μεταθεση για Αθηνα (δηλαδη ΚΕΝ-> Σπαρτη-> Αθηνα)
Και η Σπαρτη φανταζομαι δεν θεωρειται παραμεθωριος. Το βυμα του συγκεκριμενου επισης σε καμια περιπτωση δεν το λες χοντρο γιατι ηταν αρκετα χαμηλου βαθμου (ηταν στους κατωτερους αξιωματικους).

Άρα μηπως απλα δεν ειναι υποχρεωτικη η θητεια εκτος συνορων;
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από gimitrop »



Εννοείς τη θητεία στα σύνορα.

Αν δεν ήταν υποχρεωτική, θα σήμαινε ότι όλοι θα στριμωχνόμασταν στα αστικά κέντρα που δεν γίνεται. Επίσης, θα ήταν σαν να μην νοιάζεται η χώρα για τα εδάφη που βρίσκονται στα σύνορα, άρα Ο Έβρος ή νησιά όπως το Καστελόριζο θα ήταν τουρικά, επίσης δεν γίνεται.

Το βύσμα δεν είναι μικρό ή μεγάλο. Είναι βύσμα. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι υπάρχει μικρό βύσμα, αυτό μπορεί να συνδεθεί με κάποιο μεγαλύτερο κοκ.

Αυτοί που κάνουν θητεία στην Κατεχάκη, δεν κάνουν θητεία πάντως. Κάνουν κάτι άλλο που δεν ξέρω και πώς να το ονομάσω.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Vagos96

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από Vagos96 »

Δεν μπήκα να κραξω βυσματα.

Απλά θελω να μαθω πως γινεται ενα βυσμα να παρακαμπτει την υποχρεωτικη θητεια στα συνορα. Πως γινεται αυτο ακριβος; Υπηρετει Αθηνα και στα χαρτια γραφει οτι υπιρετει συνορα η κατι τετοιο;

gr_ar

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από gr_ar »

Vagos96 έγραψε:Δεν μπήκα να κραξω βυσματα.

Απλά θελω να μαθω πως γινεται ενα βυσμα να παρακαμπτει την υποχρεωτικη θητεια στα συνορα. Πως γινεται αυτο ακριβος; Υπηρετει Αθηνα και στα χαρτια γραφει οτι υπιρετει συνορα η κατι τετοιο;



Ρε μεγάλε βύσμα είναι, τι πως παρακάμπτει και πως το ένα και πως το άλλο. Υπηρετεί κανονικά στην Αθήνα, ούτε ψέυτικη μετάθεση ούτε τίποτα. Τι περίεργοι που είστε ορισμένοι.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από gimitrop »

Vagos96 έγραψε:Δεν μπήκα να κραξω βυσματα.

Απλά θελω να μαθω πως γινεται ενα βυσμα να παρακαμπτει την υποχρεωτικη θητεια στα συνορα. Πως γινεται αυτο ακριβος; Υπηρετει Αθηνα και στα χαρτια γραφει οτι υπιρετει συνορα η κατι τετοιο;



Όχι φίλε μου. Υπηρετεί στην Αθήνα και υποτίθεται ότι υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι που δεν μπορούν να υπηρετήσουν μακριά από το σπίτι τους. Πρόκειται για πολύ σοβαρά θέματα όπως, η κοπελιά είναι εξαρτημένη και θα τον χωρίσει αν φύγει, ο Ερμής είναι ανάδρομος, η μαμά δεν μπορεί να στερηθεί το γιόκα της κτλ

Μεταξύ σοβαρού κι αστείου... Εν πάσει περιπτώσει, αν έχεις βύσμα δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν γιατί και πώς υπηρετείς κοντά στο σπίτι σου. Γιατί αυτοί που υποτίθεται ότι ορίζουν ποιοι και πού θα πάνε οι εκάστοτε φαντάροι, είναι όλοι στο ίδιο έργο θεατές.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Vagos96

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από Vagos96 »

Δηλαδη γινετε καποιος να βγαλει ολη την θητεια του (Μετα το ΚΕΝ) στην Αθηνα χωρις να παρει καμια αλλη μεταθεση;

Τι να πω Συνεχιζει να μου ακουγεται τρελο.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Vagos96 έγραψε:Δηλαδη γινετε καποιος να βγαλει ολη την θητεια του (Μετα το ΚΕΝ) στην Αθηνα χωρις να παρει καμια αλλη μεταθεση;

Τι να πω Συνεχιζει να μου ακουγεται τρελο.



Όπως απαντήθηκε και πριν γίνεται κανονικότατα.

Αυτοί που βγάζουν τις μεταθέσεις είναι αυτοί που έχουν και το μαχαίρι και το καρπούζι. Συνεπώς είναι αυτονόητο ότι δεν δίνουν λογαριασμό και σε κανέναν όντας η άρχουσα αρχή.

Το μόνο που θα μπορούσε να πει κανείς ότι έχει αλλάξει, είναι ότι παλαιότερα όλο αυτό γινόταν απροκάλυπτα και σχεδόν με χυδαίο τρόπο, ενώ πλέον ναι μεν γίνεται, αλλά σε πιο συντηρητικό βαθμό.

Sakis

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από Sakis »

Ρε παιδια ξερει κανεις τι παιζει στα Μεγαρα; Ποιο ταγμα ειναι προτιμοτερο στο θεμα των υπηρεσιων ας πουμε?
Fidi

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από Fidi »

Vagos96 έγραψε:Δεν μπήκα να κραξω βυσματα.

Απλά θελω να μαθω πως γινεται ενα βυσμα να παρακαμπτει την υποχρεωτικη θητεια στα συνορα. Πως γινεται αυτο ακριβος; Υπηρετει Αθηνα και στα χαρτια γραφει οτι υπιρετει συνορα η κατι τετοιο;


Aπλά σου αλλάζει την μετάθεση και ο πιο γελοιός μπορεί να έχει μια γνωρίμια και σε φτιάξει. Δεν είναι κάτι σπάνιο, συμβαίνει συνέχεια.

Vagos96 έγραψε:Δηλαδη γινετε καποιος να βγαλει ολη την θητεια του (Μετα το ΚΕΝ) στην Αθηνα χωρις να παρει καμια αλλη μεταθεση;

Τι να πω Συνεχιζει να μου ακουγεται τρελο.


Γίνεται (βυσματικά) και συμβαίνει συνέχεια.

Vagos96 έγραψε:Και να ρωτησω ρε πεδια οταν λεμε φανταροι φαντασματα τι ακριβως εννοούμε;
Συγνωμη αν ειναι σε λαθος μερος αυτο που ρωτω


Ο φαντάρος φάντασμα (βυσματικά) δεν είναι το απλό βύσμα που πήρε μια μετάθεση δίπλα στο σπίτι του ή σε μια άλλη μονάδα που θα έχουν λιγότερες υπηρεσίες και περισσότερες εξόδους. Ανάλογα την δυναμική του βύσματος του θα πάει στην μονάδα που τον παίρνει (ώστε να επεμβαίνει στα εσωτερικά της μονάδας) και θα κάνει την θητεία φαντάσματος. Δηλαδή οι υπόλοιποι φαντάροι ίσως να έχουν δει το όνομα του μόνο στα χαρτιά και άντε 2-3 φορές. Συνήθως αυτοί είναι βύσματα του κερατά...

Άβαταρ μέλους
apostolisK
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 12:03 am
Τοποθεσία: Σμηνίτης
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από apostolisK »









Γεια σας! Μπαίνω Νοέμβρη, είμαι αεροπρία χωρίς βίσμα (μπήκα τυχαία) και θα ήθελα να ρωτήσω για τις μεταθέσεις. Απ ότι κατάλαβα κάνεις καποιους μήνες εκτός και μετά σε γυρίζουν στην περιοχή σου (Αθήνα για μένα). Όταν σε πάνε κάπου μακριά, στην πρώτη μετάθεση, αν δηλώσεις κάποιες προτιμήσεις, τις κοιτάνε, ή πάει αναλόγως το βίσμα; Γιατί αν τις βλέπουν έστω και λίγο να δηλώσω κανένα καλό στρατόπεδο (θα ψάξω στο φορουμ να δω γνώμες, αλλά αν μπορεί κάποιος να προτείνει κανένα ας το κάνει!). Απλά μου είπανε να μη δηλώσω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη γιατί θα με στείλουν στο διαόλο... Ισχύει αυτό; Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις στο στρατό (2017)

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Από τα λίγα που ξέρω για Αεροπορία γυρνάνε στην περιοχή τους μόνο αυτούς που έχουν βύσματα.

Οι άλλοι πάντα καταλήγουν στου διαόλου την μάνα. Γιαυτό λένε χίλιες φορές Στρατό ξηράς από Αεροπορία χωρίς βύσμα.

Ακριβώς το ίδιο ισχύει για το Ναυτικό.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης