Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Ronaldo »

panostaniata έγραψε: Πέμ Σεπ 07, 2023 8:55 pm Καλησπερα σας ηθελα να ρωτησω παιδια! Εγω εχω μπει στρατο και κατα την θητεια μου ζητασα να παρω αναβολη λογο ψυχολογικων προβληματων, μου δωσανε 6μηνη αναβολη και στην συνεχεια πηγα με χαρτι ψυχιατρου για να παρω την 2ρη αναβολη μου η οποια ηταν 1ετος. Συνολο εφτασα δηλαδη 1,5 ετος αναβολων! Τωρα που συνεχιζει αντιστοιχα το ψυχολογικο μου προβλημα μπορω να ζητησω απαλλαγη ή θα πρεπει να να παρω αλλη μια 6μηνη αναβολη για να μπορεσω να παω για την απαλλαγη;
Πρέπει να συμπληρώσεις 2 χρόνια αναβολών. Άρα ναι πρέπει να πάρεις ακόμη μια 6μηνη αναβολή και μετά απαλλαγή
Giannhs76

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Giannhs76 »

Καλησπέρα. Σε περίπτωση επιστράτευσης πως μπορώ να απαλλαγώ;
Panagiot90

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Panagiot90 »

Καλησπέρα. Αν βγω ι4 και αναγκαστώ να παρουσιαστώ μπορώ να πάρω κατευθείαν απαλλαγή (έχω κλείσει 2 χρόνια απαλλαγών) από τον γιατρό του στρατοπέδου χωρίς να υπηρετήσω ή πρέπει να κάτσω μέσα πρώτα; Στις πόσες μέρες αν δεν είμαι καλά μπορώ να φύγω αν με δει ο γιατρός?
Panagiot90

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Panagiot90 »

Panagiot90 έγραψε: Πέμ Νοέμ 30, 2023 1:45 pm Καλησπέρα. Αν βγω ι4 και αναγκαστώ να παρουσιαστώ μπορώ να πάρω κατευθείαν απαλλαγή (έχω κλείσει 2 χρόνια απαλλαγών) από τον γιατρό του στρατοπέδου χωρίς να υπηρετήσω ή πρέπει να κάτσω μέσα πρώτα; Στις πόσες μέρες αν δεν είμαι καλά μπορώ να φύγω αν με δει ο γιατρός;
*Συγνώμη δύο χρόνια αναβολών
edwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από edwww »

Αν διάβαζες στην προηγούμενη σελίδα δεν θα ρωτούσες, υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που ψάχνεις.
Panagiot90

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Panagiot90 »

edwww έγραψε: Πέμ Νοέμ 30, 2023 4:44 pm Αν διάβαζες στην προηγούμενη σελίδα δεν θα ρωτούσες, υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που ψάχνεις.
Καταρχάς ευχαριστώ που απάντησες, κατά δεύτερον νόμιζα πως τα παιδιά πήγαν αντί για αναβολή από φρουραρχείο, αναβολή από το στρατόπεδο. Εγώ πήγα από φρουραρχείο και με έβγαλε η επιτροπή απαλαγγών ι4. Μπορώ δηλαδή τώρα αφού με εξέτασαν και με έβγαλαν ι4 στο φρουραρχείο να πάω στρατόπεδο όταν με καλέσουν και να ζητήσω εξέταση χωρίς να μπω μέσα και να παραδώσω ταυτότητα; Αυτό θέλω να μάθω.
Panagiot90

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Panagiot90 »

Μπορώ δηλαδή τώρα που έκανα την διαδικασία από το φρουραρχείο και βγήκα Ι4, όταν παρουσιαστώ
σαν Ι4 στο στρατόπεδο να πάω με τα χαρτιά μου να ζητήσω να με εξετάσει γιατρός για να πάρω
κατευθείαν την απαλλαγή; Ή επειδή τώρα με εξέτασαν και βγήκα Ι4 από φρουραρχείο πρέπει υπηρετήσω για ένα διάστημα και δεν γίνεται όταν πάω στρατόπεδο να ξεκινήσω πάλι την διαδικασία απαλλαγης κατευθείαν. Αυτό θέλω να μάθω.
Edwwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Edwwww »

Ο τίτλος του θέματος αφορά την διαδικασία μέσα από το στρατόπεδο, κάτσε διάβασε το θέμα από την αρχή με ηρεμία.
Vassilis123

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Vassilis123 »

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να είναι και πασιφανές απλά δεν είδα αναφορά για αυτό μέσα στο φορουμ.

Για να πάρω αναβολή μέσω στρατοπέδου πάω την ημέρα κατάταξης μου στο στρατόπεδο στο οποίο παρουσιάζομαι, όποιο κι αν είναι αυτό;

Τα στρατόπεδα συνήθως είναι εκτός πόλης, πως θα μάθω με ποιον τρόπο φτάνω στο στρατόπεδο;
Kostaspap1

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Kostaspap1 »

Vassilis123 έγραψε: Κυρ Φεβ 04, 2024 3:47 pm Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να είναι και πασιφανές απλά δεν είδα αναφορά για αυτό μέσα στο φορουμ.

Για να πάρω αναβολή μέσω στρατοπέδου πάω την ημέρα κατάταξης μου στο στρατόπεδο στο οποίο παρουσιάζομαι, όποιο κι αν είναι αυτό;

Τα στρατόπεδα συνήθως είναι εκτός πόλης, πως θα μάθω με ποιον τρόπο φτάνω στο στρατόπεδο;
Ναι την αναβολή μέσω στρατοπεδου την παίρνεις στο στρατόπεδο που θα πρέπει να παρουσιαστείς. Θα σας μαζέψουν όλους όσοι είστε για αναβολή και θα σας πάνε στο κοντινότερο στρατιωτικό νοσοκομείο να σας δουν οι γιατροί.

Δες τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ ή τρένων για το πως θα φτάσεις στην πόλη που είναι το στρατόπεδο. Μετά μπορείς να πάρεις ένα ταξί για το στρατόπεδο ή να περπατήσεις αν είναι σε κοντινή απόσταση.
Vassilis123

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Vassilis123 »

Το χαρτί από ψυχίατρο πρέπει να είναι από δημόσιο ή στρατιωτικό γιατρό; Ή μπορούμε να πάρουμε και από ιδιωτικό γιατρό;
sam123

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από sam123 »

Καλησπερα παω για 2η ετησια αναβολη τον Μαιο μεσω στρατοπεδου αυτη τη φορα (ΚΕΠΒ θηβας). Η διαδικασια ειναι παω απλα τη μερα που μου γραφει το σημειωμα καταταξης με το χαρτι γιατρου και περναω απο ψυχιατρο και επιτροπη την ιδια μερα; Υπαρχει περιπτωση να μας κρατησουνε μεσα για καμια μερα γιατι το εχω διαβασει και αυτο. Γενικα ποσες ωρες μπορει να διαρκεσει η ολη φαση. Επισης τη ταυτοτητα την παιρνουμε κανονικα οταν φυγουμε απο το στρατοπεδο?
Επισκέπτης

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vassilis123 έγραψε: Πέμ Φεβ 15, 2024 9:59 pm Το χαρτί από ψυχίατρο πρέπει να είναι από δημόσιο ή στρατιωτικό γιατρό; Ή μπορούμε να πάρουμε και από ιδιωτικό γιατρό;
Οχι το ιδιο ειναι ολοι.
Giannhs12

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Giannhs12 »

Καλησπέρα. Ξερεί κανείς σε πόσες μέρες θα πάρω το χαρτί της απαλλαγής στράτευσης, γιατί εμένα μου είπανε σε 2 μηνες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες