Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gpap96
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2023 12:26 pm
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από gpap96 »

Χαιρετώ την παρέα,

Παρουσιάζομαι Τρίπολη Β' ΕΣΣΟ 2023 και λόγω θεμάτων υγείας που έχω θα πάω για να ζητήσω αναβολή με τις απαραίτητες ιατρικές γνωματεύσεις.

Χρειάζεται να έχουμε μαζί την ακτινογραφία θώρακα που αναφέρει στο σημείωμα κατάταξης αν πηγαίνουμε για αναβολή/απαλλαγή στο στρατόπεδο;
Μην τρέχω και τη βγάζω άδικα.
Επίσης, ξυρισμένοι, κουρεμένοι από ότι διάβασα σε προηγούμενα σχόλια δε χρειάζεται να είμαστε, έτσι;

Ευχαριστώ!
xken0
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2023 6:01 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από xken0 »

Καλησπέρα, έχω πάρει αναβολή 2 χρόνια για ψυχιατρικούς λόγους και παρουσιάζομαι την Τετάρτη με σκοπό την τελειωτική απαλλαγή. Έχω χαρτί ψυχιάτρου και θέλω να ρωτήσω αν έχουν πρόσβαση στο αμκα και αν μπορούν να δουν αν έχουν γραφτεί φάρμακα στο αμκα μου; Ευχαριστώ Πολύ!
glenti

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από glenti »

Καλημέρα, όταν πάμε για αναβολή μέσω στρατοπέδου για ψυχολογικούς η οτιδήποτε λόγους, πρέπει να φέρουμε τίποτα άλλο πέρα από τη γνωμάτευση, τεστ covid και ταυτότητα; Για παράδειγμα ακτινογραφία θώρακα κλπ.

Έχει κανείς εμπειρία από αναβολή στρατού μέσω στρατοπέδου στην Ασσηρο;

Ευχαριστώ.
13osPithikos

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από 13osPithikos »

Καλησπέρα στην παρέα. Πριν 2-3 μέρες πήγα για την δεύτερη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, αυτή τη φορά στο στρατόπεδο της Θήβας (τη πρώτη την πήρα στο Φρουραρχείο Αθήνας) και παρακάτω θα περιγράψω την εμπειρία μου.
Αρχικά έφτασα εκεί στις 7:10 και ήταν μπροστά μου άλλοι 4-5. Καλό θα ήταν να πάτε όσο πιο νωρίς μπορείτε γιατί από ότι είδα μετά τις 9 γινόταν ο κακός χαμός.

Κάπου στις 8:30 άνοιξε η πύλη του στρατοπέδου. Όσοι είμασταν με συνοδούς, ακριβώς δίπλα από την πύλη υπέγραφαν μια υπεύθυνη δήλωση έτσι ώστε αν χρειαστεί να μεταφερθούμε σε κάποιο νοσοκομείο της Αθήνας να μην περιμένουμε το λεωφορείο του στρατού και να μας πήγαιναν αυτοί. Επίσης το καλό που έχει αν είσαι με συνοδό είναι ότι δεν μπορούν να σε κρατήσουν μέσα για διανυκτέρευση σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά (αν και σε αρκετούς που τους έτυχε αυτό, απλά ζήτησαν 24ωρη άδεια και επέστρεψαν το επόμενο πρωί).

Αφού υπέγραψαν οι συνοδοί, περάσαμε μέσα στο στρατόπεδο (μόνοι μας, χωρίς τους συνοδούς) και ακριβώς 5 μέτρα από την πύλη υπάρχει σημείο που σου κάνουν rapid test. Γνώμη μου είναι να ΜΗΝ κάνετε το PCR που αναφέρει το χαρτί, είναι πεταμένα λεφτά. Μας έκαναν ένα rapid και δεν περίμεναν καν για τα αποτελέσματα. Μετά μας στείλαν σε ένα χώρο όπου κατέγραψαν τα ονόματα μας.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Να έχετε μαζί σας 3-4 φωτογραφίες ταυτότητας (σε κάποιους χρειάστηκε μόνο 1 σε άλλους 2-3 αν κατάλαβα καλά). Αν δεν έχετε, θα χρειαστεί να μπείτε σε άλλη ουρά και να σας βγάλουν εντός στρατοπέδου, που πήρε αρκετή ώρα.
Στη συνέχεια περάσαμε από την στρατολογία αν δεν κάνω λάθος όπου εκεί γίνεται η κατάταξη και μας ζήτησαν να δώσουμε την ταυτότητα, την φωτογραφία και να συμπληρώσουμε το ΙΒΑΝ και κάποιες άλλες προσωπικές μας πληροφορίες (ύψος, κιλά κλπ).
Αφού δώσαμε τις ταυτότητες, μας είπαν να πάμε στα ιατρεία για να μας δει ο ψυχίατρος. Πριν μπούμε στον ψυχίατρο, μπήκαμε σε ένα γραφείο όπου μας έδωσαν ένα χαρτί που χρειαζόταν. Δυστυχώς σε εμάς ο ψυχίατρος άργησε αρκετά και ήρθε κατά τις 10:30. Αφού ήρθε, με σειρά προτεραιότητας μπαίναμε ένας ένας στο γραφείο του. Ο συγκεκριμένος ήταν άψογος και έδινε τα χαρτιά αρκετά εύκολα. Το μόνο που με ρώτησε ήταν αν με βοηθάνε τα χάπια που παίρνω.

Μετά τον ψυχίατρο πήγαμε στην επιτροπή απαλλαγών που ήταν μέσα στο στρατόπεδο. Και εκεί η διαδικασία κράτησε δευτερόλεπτα και έδιναν αναβολές και απαλλαγές πάρα πολύ εύκολα. Το μόνο που με ρώτησαν ήταν από που είμαι και τι σπούδασα.
Και κάπου εδώ ξεκινάει το μόνο κακό της όλης υπόθεσης. Παρόλο που είχαμε τελειώσει από τις 11:30 – 12:00 έπρεπε να περιμένουμε σε ένα δασάκι μέχρι τις 5:30 το απόγευμα για να πάρουμε τα απολυτήρια και τις ταυτότητες μας. Οπότε προετοιμαστείτε ψυχολογικά γιατί πριν τις 4:30-5:00 δεν υπάρχει περίπτωση να φύγετε.(Να ενημερώσετε και τους συνοδούς σας ότι θα περιμένουν και αυτοί τόσες ώρες εκτός στρατοπέδου, αλλιώς όταν τελειώσετε από την επιτροπή μπορείτε να τους πείτε να φύγουν και να γυρίσετε Αθήνα με ΚΤΕΛ που αν δε κάνω λάθος έχει ανά 2 ώρες δρομολόγια. Σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις όπου κάποια παιδιά έπρεπε να προλάβουν πλοία/αεροπλάνα τα έδιναν σχεδόν κατευθείαν αλλά θα χρειαστεί να δείξετε εισιτήρια) Επίσης στις 1:30 μας πήγαν για φαγητό στα μαγειριά για όσους ήθελαν να φάνε από εκεί, διαφορετικά, έχει vending machines που έχουν αναψυκτικά και σαντουιτσάκια.

Αυτό ήταν όλο. Γενικά οι άνθρωποι στο στρατόπεδο της Θήβας ήταν εξαιρετικοί και αρκετά βοηθητικοί. Αν έχετε το χαρτί του γιατρού σας μαζί σας δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα!
KostasThessalonikios

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από KostasThessalonikios »

Καλησπέρα! Είναι να παω στρατόπεδο για απαλλαγή. Εχω ηδη παρει 2 ετήσιες αλλα τοτε έκανα τη διαδικασία μεσω φρουραρχειου. Πέρα απο τη γνωματευση του γιατρού μου, ταυτότητα και το σημείωμα καταταξης, χρειάζεται να εχω και ολα τα αλλα που λέει το σημείωμα, δηλαδή ακρτινογραφια, αντίγραφο γραμματικων γνωσεων, ΑΦΜ και βιβλιαριο για IBAN; Επίσης, οι φωτογταφιες που λέτε πρεπει να ειναι ασπρομαυρες ή εγχρωμες;
Antreas93

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Antreas93 »

Καλησπέρα, αύριο είναι να παρουσιαστώ στην Θήβα για την τελική μου απαλλαγή με χαρτί από ιδιώτη γιατρό και με έχει κυριεύσει το άγχος αν κάποιος κάνει σήμερα την ίδια διαδικασία ας γράψει την εμπειρία του. Ευχαριστω
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Εμπειρία από 19 Ιουλίου, Θήβα. Εν συντομία: Πήρα την απαλλαγή, αλλά με απίστευτη ταλαιπωρία.9:30 έφτασα,4:30 έφυγα! Μετάνιωσα που δεν πήγα μέσω Φρουραρχίου, όπως είχα κάνει για τις ετήσιες αναβολές μου (απλώς, ήθελα να ξεμπερδέψω αυθημερόν).

Έφτασα 9:30 στρατόπεδο με το ΚΤΕΛ από Αθήνα (πρέπει να ζητήσετε από τον οδηγό να σας πάει εκεί, γιατί είναι λίγο πιο έξω από τον τερματικό σταθμό της Θήβας.1 ώρα και 20 λεπτά από Αθηνα). Τεστ κόβιντ δεν ζήτησαν ποτέ στην είσοδο. Όταν έφτασα, η πύλη είχε είδη ανοίξει, δεν βρήκα ουρά, μόνο το όνομά μου κατεγραψαν. Με έστειλαν σε ένα χώρο αναμονής, όπου είχε αλλά 20 περίπου άτομα, κι αμέσως μας πήγαν στο ΚΨΜ, όπου γινόταν η καταγραφή. Όσοι είχαμε φωτογραφίες μπήκαμε αμέσως, ενώ οι υπόλοιποι πλήρωσαν για να βγάλουν. Στο ΚΨΜ η διαδικασία κράτησε 15-20 λεπτά, λόγω ουράς: Δώσαμε ταυτότητα, επικαιροποιημένα στοιχεία επικοινωνίας /διεύθυνσης και IBAN, και πήραμε φύλλο με το στρατολογικό μας ιστορικό (σε 2 αντίγραφα) και το έντυπο (ασυμπλήρωτο) για την επικείμενη γνωμάτευση του ψυχιάτρου. Κι εκεί άρχισε ο παραλογισμός... Όσοι βγαίναμε από το ΚΨΜ, μας έστελναν σε μια τέντα, χωρίς νούμερα ή κάποια άλλη σειρά, να περιμένουμε να μας δεί ο ψυχίατρος. Εκεί οι περισσότεροι παραβίαζαν τη σειρά τους κι έτρεχαν να μπουν πρώτοι (αδίκως βέβαια, γιατί αυτό δεν επηρεάζει πόσο γρήγορα θα ξεμπερδεψεις). Ωστόσο, το να μένεις υπό τον ήλιο 1-1μισι ήρα, γιατί άλλοι "μάγκες" δεν αντέχουν να περιμένουν, ήταν αδιανόητο. Και οι στρατονόμοι να παρεξηγούνται κιόλας όταν τους λέγαμε γιατί δεν επέβαλλαν κάποια σειρά!(Εντωμεταξύ 6/10 τουλάχιστον ήταν γύφτοι, οπότε καταλαβαίνετε τη νοοτροπία... Όλοι να περάσουν πρώτοι!) Τέλος πάντων, έφτασα επιτέλους στον ψυχίατρο κατά τις 12. Εκεί όλα γρήγορα. "Θες να υπηρετήσεις; " "Όχι". Δίνω γνωμάτευση. "Σε παρακολουθεί όντως ο κος Τάδε; " "Ναι". "Εργάζεσαι; " "Άνεργος είμαι". "Τι θες να κάνεις; " "Κάποια στιγμή στο μέλλον να εργαστώ ως... " "Εντάξει".(Να πω πως φαινόμουν, κι όντως ήμουν, αρκετά ταλαιπωρημένος, ιερωμένος και μιλούσα ψώφια. Άλλοι που πήγαν με τουπέ, έτυχαν πιο ψαρωτική συμπεριφορά, του στυλ "Εγώ μια χαρά σε βλέπω πάντως"). Στο έντυπο της γνωμάτευσης ο ψυχίατρος έγραψε I5, παρ.340 (κατάθλιψη). Το πήρα και με έστειλαν σε άλλο κτίριο να περιμένω, με την επιτροπή απαλλαγών. Εκεί με φώναξαν σε κανά μισάωρο. Μπήκα, έδωσα την προηγούμενη γνωμάτευση κι αυτή του ιδιώτη. Έκαναν πλάκα του τύπου "Ω ρε φίλε, τι κατεβατά γράφουν μερικοί... " "Τουλάχιστον ο δικός μου είναι καλλιγράφος", απαντάω εγώ, αστειάκι που εκτιμήθηκε : Ρ Συγκέντρωσαν όλα τα χαρτιά, τα υπέγραψαν από πίσω και ξαναβγήκα εξω.(Αγόρασα καφέ, σε άλλους χρέωναν 1€, σε άλλους 60λ... Ό, τι να 'ναι... ) Κι εκεί μας είχαν να περιμένουμε για 2-3 ωρες σε ένα δασάκι (36? έξω με αίσθηση 40). Μετά, δήθεν μας λυπήθηκαν και μας έστειλαν να περιμένουμε σε κλειστό χώρο, όπου δεν είχε κλιματισμό και είχε τεράστια παράθυρα (δηλαδή σε... Θερμοκήπιο) ! Κατά τις 3:30 άρχισαν να φέρνουν τις αποφάσεις μαζί με τις ταυτότητες. Όποιος τα έπαιρνε, μπορούσε να φύγει. Εγώ από ατυχία, έμεινα στους 3 τελευταίους, γιατί (άκουσον άκουσον) είχαν χάσει την ταυτότητά μου. Ο εκνευρισμός όλων είχε βαρεσει κόκκινο. Εν τέλει, πήρα το χαρτί μου (τιτλοφορείται "Προσωρινό απολυτήριο ακαταλλήλων" και περιέχει την πληροφορία "Απαλλάχθηκε από την υποχρέωση στράτευσης", χωρίς αναφορά σε πάθηση). Κι εκεί που νόμιζα είχα ξεμπερδέψει... Είχε και αναμονή 2 ώρες για το τραίνο, με το οποίο θα έφευγα. Τέλος πάντων, πήρα αυτό που ήθελα αυθημερόν. Κι αν έχασα μια μέρα από τη ζωή μου για 12 μήνες ελευθερίας, άξιζε τον κόπο. Ωστόσο, αν το ξαναέκανα, θα πήγαινα μέσω Φρουραρχίου+401 στην Αθήνα, κι ας μού έπαιρνε ένα μήνα παραπάνω η αναμονή.

Ευχαριστώ το φόρουμ που με βοήθησε να πάω χωρίς άγχος στη διαδικασία.
KostasThessaloniki

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από KostasThessaloniki »

Γραφω και τη δικη μου εμπειρια απο 19 Ιουλιου στρατόπεδο Ασσηρου. Εφτασα 8 παρα, ειχε καμια 20αρια ατομα.08.10 περιπου φωναξαν οσοι είχαν PCR test να μπουμε και οσοι δεν είχαν περιμεναν να ερθουν γιατροί να τους κανουν rapid. Πηγαμε οι 4 που είχαμε σε μια τεντα και μας πηραν κινητα με κάμερα, τα σφραγισαν σε φακελους και μας εδωσαν μια απόδειξη για να τα παρουμε στο τελος. Οσοι είχαμε φάρμακα τα πηγαμε οταν ηρθαν οι γιατροί για τα rapid και τους τα δωσαμε. Μόλις συμπληρώθηκαν 14, μας εβαλαν σε λεωφορείο και πηγαμε πιο μεσα. Πρωτα σε ενα γραφείο να μας καταγραψουν, μετα στο γραφείο κινήσεως που μας κατέγραφαν τα στοιχεία αναλυτικά (φωτογραφίες δεν χρειαστηκαμε τελικα πουθενά). Μετα πηραμε το παραπεμπτικό για τον γιατρό, πηγαμε ΚΨΜ και περιμεναμε κανένα μισαωρακι. Μετα μας πήρε ο ομαδαρχης, πηγαμε στον ψυχίατρο και μόλις τελειωσαμε ξανά ΚΨΜ. Ηταν γύρω στις 11.30 που τελειωσαμε. Μετα παλι ΚΨΜ. Στη 13.30 μας πηγαν μαγειρειο να φάμε και μετα παλι ΚΨΜ. Στις 18.40 περιπου μας φωναξαν τις πρώτες 2 ομάδες, πηραμε τα χαρτια (ολοι πηραν απαλλαγές και αναβολες), κινητά, χαπια, μπηκαμε στο λεωφορείο, πυλη και φυγαμε. Απ' ό, τι ελεγαν, τις προηγούμενες μερες οι τελευταίοι εφυγαν 9 παρα. Γενικά το μονο κακό ηταν η κουραση της αναμονής επειδη ηταν πολλες οι ωρες, αλλιώς ηταν ολοι χαλαροι και πολυ βοηθητικοί, εκαναν πλακιτσα, ηταν χαλαρή η φάση οποτε κι εγω που εχω αγχος δεν καταλαβα τιποτα. Συνοδοί δεν επιτρεπονταν, εκτός αν το εγραφε π. Χ. Το χαρτί του γιατρού οτι ηταν επιβεβλημενο. Ενα παληκαρι ειχε μεσα συνοδο. Στους υπολοιπους τους ειπαν να μην περιμενουν τζαμπα και εφυγαν. Πας σε μια μέρα ξεμπερδευεις απλως θέλει υπομονη γιατι ειναι πολλες οι ώρες. Κοιμηθειτε καλά το προηγουμενο βράδυ και ολα θα πανε καλά!
Tafa

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Tafa »

Καλησπερα, δυο τρεις γρηγορες ερωτησεις. Πηρα αναβολη 24μηνη για καταθλιπτικη διαταραχη υπο φαρμακευτικη αγωγη. Οταν θα ξαναπαω υπαρχει περιπτωση να μ δωσουν κι αλλη αναβολη και μετα και απο αυτη να πρεπει να ξαναπαω γι να παρω το Ι5;(δηλαδη στους ποσους συνολικους μηνες πρεπει να συμπληρωσω για να παρω το Ι5;) Και τωρα η ερωτηση του ενος εκατομμυριου, στον ιδιωτικο τομεα αν μου ζητησουν χαρτι στρατου οταν και αν θα εχω το Ι5 υπαρχει περιπτωση να μη με παρουν στη δουλεια για αυτον τον λογο; Επισης φαινεται απο το επισημο χαρτι του gov αν ειναι παθολογικο ή ψυχολογικο; Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια, δε φανταζεστε το αγχος μου για το μελλον…ολοι μου λενε οτι θα με στιγματισει
Edwwww

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Edwwww »

Για όλες σου τις απορίες υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στο φόρουμ, χρησιμοποίησε την φόρμα αναζήτησης και θα βρεις ότι πληροφορίες χρειάζεσαι.
Korizis

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Korizis »

Καλησπερα σας,

Ποσες μερες νωριτερα μπορεις να πας για αναβολη μεσω στρατοπεδου απο την ημερομηνια που παρουσιαζεσαι; Για αναβολη μεσω φρουραρχειο ειναι 10 μερες, για αναβολη μεσω στρατοπεδου δεν βρισκω κατι.
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Korizis έγραψε: Τρί Αύγ 01, 2023 4:44 pm Καλησπερα σας,

Ποσες μερες νωριτερα μπορεις να πας για αναβολη μεσω στρατοπεδου απο την ημερομηνια που παρουσιαζεσαι; Για αναβολη μεσω φρουραρχειο ειναι 10 μερες, για αναβολη μεσω στρατοπεδου δεν βρισκω κατι.
Πας την ημέρα που λέει το σημείωμα, και μόνο πρωινές ώρες. Ούτε πιο πριν ούτε πιο μετά. Στο Φρουραρχείο υπάρχει η δυνατότητα των 10 ημερών πριν για όσους δεν δύνανται να παρουσιαστούν στη μονάδα. Εφόσον όμως πας στο στρατόπεδο,de facto δεν έχεις κώλυμα με την ημερομηνία κατάταξης.
panostaniata

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από panostaniata »

Καλησπερα σας ηθελα να ρωτησω παιδια! Εγω εχω μπει στρατο και κατα την θητεια μου ζητασα να παρω αναβολη λογο ψυχολογικων προβληματων, μου δωσανε 6μηνη αναβολη και στην συνεχεια πηγα με χαρτι ψυχιατρου για να παρω την 2ρη αναβολη μου η οποια ηταν 1ετος. Συνολο εφτασα δηλαδη 1,5 ετος αναβολων! Τωρα που συνεχιζει αντιστοιχα το ψυχολογικο μου προβλημα μπορω να ζητησω απαλλαγη ή θα πρεπει να να παρω αλλη μια 6μηνη αναβολη για να μπορεσω να παω για την απαλλαγη;
klironomoss

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από klironomoss »

Παιδιά καλησπέρα… Έχω κάνει δυο χειρουργεία χιαστών στο ίδιο γόνατο έχω συμπληρώσει 24 μήνες σε αναβολές υγείας. Μου ήρθε σημείωμα κατάταξης για να μπω με την Ε’ ΕΣΣΟ… Έχω κ το χαρτι από τον γιατρό που μου έκανε το χειρουργείο που λέει ότι δεν πρέπει να κάνω σχεδόν τίποτα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να πάρω Ι5 λόγω ορθοπεδικού προβλήματος.
Ronaldo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2022 11:50 am
Επικοινωνία:

Re: Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Ronaldo »

panostaniata έγραψε: Πέμ Σεπ 07, 2023 8:55 pm Καλησπερα σας ηθελα να ρωτησω παιδια! Εγω εχω μπει στρατο και κατα την θητεια μου ζητασα να παρω αναβολη λογο ψυχολογικων προβληματων, μου δωσανε 6μηνη αναβολη και στην συνεχεια πηγα με χαρτι ψυχιατρου για να παρω την 2ρη αναβολη μου η οποια ηταν 1ετος. Συνολο εφτασα δηλαδη 1,5 ετος αναβολων! Τωρα που συνεχιζει αντιστοιχα το ψυχολογικο μου προβλημα μπορω να ζητησω απαλλαγη ή θα πρεπει να να παρω αλλη μια 6μηνη αναβολη για να μπορεσω να παω για την απαλλαγη;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες