Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Αγγελος έγραψε:Καλησπερα παρουσιαζομαι αυριο στη θηβα εντος εσσο και το παω για αναβολη εχω τρεις ερωτήσεις1) Χρειαζεται συνοδος για να μη κανω διανυκτέρευση μεσα στο στρατόπεδο;

2) Υπαρχει περιπτωση να ξεμπερδέψω την ιδια μερα;

3) θα μας τρεχουν στα νοσοκομεια ή οχι;



Αν ειχαι εκει αρκετα νωρις, δλδ πριν τις 08.00, θα δεις την επιτροπη απαλλαγων του στρατοπεδου κατα τις 10.00 οποτε οχι, δε θα διανυκτερευσεις. Θα παρεις το χαρτι κατα τις 17.00-18.00 και θα φυγεις. Αν πας πιο μετα, ρισκαρεις να μην δεις την επιτροπη απαλλαγων την ιδια μερα καθως δεχονται εως τις 14.00, οποτε και θα διανυκτερευσεις μια νυχτα. Με ή χωρις συνοδο το σημαντικο ειναι να εισαι εκει ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Μάιος 17, 2021 7:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Δημητρης έγραψε:Καλησπερα σε ολους,

ειμαι 26 χρονων μου και ειχα παρει αναβολη λογο σπουδων στα 18 μου μεχρι και το 2022 λεει το χαρτι. Πηρα πτυχιο και πια δουλευω σεζον τα καλοκαιρια (καμια σχεση με το πτυχιο) και δεν θα ηθελα να χασω καποιο καλοκαιρι δουλειας και λεφτων λογο στρατου, συν οτι τον θεωρο χασιμο χρονου. Εχω διαβασει σχεδον τα παντα απο εδω μεσα αλλα εχω καποιες αποριες αμα μπορει να με βοηθησει καποιος, συγνωμη αμα κουρασω.

1. Υπαρχει καποιος τροπος να παω οταν ειναι να παρουσιαστω και να παρω απαλαγη 1-5 γενικα απο τον στρατο, χωρις να χρειαζετε να παιρνω αναβολες και αναβολες και αναβολες.

2. Αν ναι τι χαρτι ειναι προτιμωτερο ψυχολογικο ή παθολογικο με στοχο να παρω απαλλαγη μια και καλη.

3. Ισχυει αυτο που λενε οτι σου ζειτανε το διπλωμα αυτοκινητου σε περιπτωση που πας με τρελοχαρτο; Ενας φιλος μου μου ειπε ενα τετοιο γεγονος πριν απο ενα μηνα που εγινε, που ενας φιλος του ειχε βγει ι-5 και μετα απο εναν μηνα τον πηρανε τηλεφωνο να παραδωσει το διπλωμα του.

εχω σκεφτει να κοψω την αναβολη τον ερχομενο νοεμβρη που θα γυρισω αθηνα και να παω στο στρατοπεδο οταν ειναι για να ζητησω απαλαγη/αναβολη. Και δεν με βολευει 6μηνες αναβολες γιατι θα πεσουν μετα οι ημερες που θα ειμαι σεζον δουλεια και δεν θα μπορω να φυγω. Και γενικα παρα πολυ ανγχος ολο αυτο αμα θα παρω τις αναβολες και τετοια.

με λιγα λογια, πως θα παρω απαλαγη μονιμα μπαμ και εξω ή αναβολη 12μηνη τον χειμωνα οποτε να πηγαινω καθε χειμωνα που δεν θα ειμαι σεζον, και χωρις να μου παρουν το διπλωμα αυτοκινητου.

Ευχαριστω πολυ



αμφιβαλλω "αν εχεις διαβασει τα παντα εδω μεσα" μιας και τοτε θα ηξερες επακριβως τις διαδικασιες, αλλα το προσπερνω. Στα γρηγορα για να μην κουραζεσαι να ψαχνεις:

1) θα πας τη μερα που παρουσιαζεσαι στο στρατοπεδο που λεει το χαρτι και θα ζητησεις αναβολη. Αν δεν εχεις χαρτι γιατρου, μπορει να σου δωσουν μια 6μηνη (ισως και 12μηνη αν εισαι τυχερος). Να εισαι εκει απο νωρις και για καλο και για κακο εχε μαζι σου συνοδο.(υπαρχει και η διαδικασια του φρουραρχειου, αλλα ειναι σε αλλο τοπικ, ψαξε και βρες)

2) απαλλαγη αυτοματα δεν δινεται, παρα μονον αν συμπληρωσεις 24 μηνες αναβολων υγειας.

3) καθε επομενη αναβολη δυσκολευεις και εσενα και τους γιατρους του στρατοπεδου αν δεν εχεις χαρτι γιατρου, μιας και η αναβολη θελει δικαιολογηση με παθηση απο το ΦΕΚ καθως και την φαρμακευτικη αγωγη που ακολουθεις. Ειναι πιο ζορικα τα πραματα χωρις χαρτι, και ισως διανυκτερευσεις αρκετες μερες. Οποτε να κινησεις διαδικασιες να μιλησεις με ψυχιατρο.

4) Για οριστικη απαλλαγη θα χρειαστεις γνωματευση απο ψυχιατρο οτι ακολουθεις καποια φαρμακευτικη αγωγη.

5) Δεν χανεις κανενα διπλωμα αυτοκινητου με το Ι5

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Δευ Μάιος 17, 2021 7:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δημητρης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Δημητρης »

Μια ερωτηση να κανω, οταν μια παθηση στο ΦΕΚ κατατασετε σε ΔΑ αναβολη - Ι5, σημαινει οτι αναγκαστηκα οφηλουν να σου δωσουν αναβολη 2 χρονια εφοσον παρουσιασεις και το καταλληλο χαρτι ή παραλο τον πινακα με τις αναβολες δινουν οτι θελουν, δλδ μπορει να δωσουν και 6 μηνες ή 1 χρονο; Ευχαριστω
Νομικάριος

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Νομικάριος »

Δημητρης έγραψε:3. Ισχυει αυτο που λενε οτι σου ζειτανε το διπλωμα αυτοκινητου σε περιπτωση που πας με τρελοχαρτο; Ενας φιλος μου μου ειπε ενα τετοιο γεγονος πριν απο ενα μηνα που εγινε, που ενας φιλος του ειχε βγει ι-5 και μετα απο εναν μηνα τον πηρανε τηλεφωνο να παραδωσει το διπλωμα του.
Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να ορίζει κάτι τέτοιο και ούτε πρόκειται να υπάρξει. Δηλαδή οι γυναίκες ή οι άνδρες που εκπλήρωσαν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και αργότερα ξεκίνησαν να παίρνουν αντικαταθλιπτικά, είναι πιο ικανές-οί για να οδηγούν και δεν θα τους αγγίζει ο νόμος; Καταλαβαίνεις, λοιπόν, τι ζητήματα ανακύπτουν... Ως εκ τούτου, καθίσταται προφανές πως τέτοιες διακρίσεις δεν γίνεται να νομοθετηθούν και αν ποτέ ίσχυε τέτοιος σχετικός νόμος θα κρίνονταν σε εύλογο χρόνο αντισυνταγματικός. Το Ι5 κρίνει αποκλειστικά και μόνο το αν είσαι ικανός να υπηρετήσεις ή όχι και δεν ορίζει άλλα στοιχεία της καθημερινής σου ζωής. Συνεπώς, ή σου έκανε πλάκα ο φίλος σου ή τον "τρόλαραν" εκείνον από τον στρατό. Μην ανησυχείς πάντως.
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Δημητρης έγραψε:Μια ερωτηση να κανω, οταν μια παθηση στο ΦΕΚ κατατασετε σε ΔΑ αναβολη - Ι5, σημαινει οτι αναγκαστηκα οφηλουν να σου δωσουν αναβολη 2 χρονια εφοσον παρουσιασεις και το καταλληλο χαρτι ή παραλο τον πινακα με τις αναβολες δινουν οτι θελουν, δλδ μπορει να δωσουν και 6 μηνες ή 1 χρονο; Ευχαριστω


δινουν 6 μηνες,12 μηνες ή 24 μηνες, αναλογα με την σοβαροτητα της καταστασης σου, διαγνωση, φαρμακευτικη αγωγη κ διαφορες αλλες παραμετρους που αυτοι κρινουν. Απο εμπειρια, στο στρατοπεδο μεσα δινουν πιο ευκολα 24μηνη απο το Φρουραρχειο. Στο Φρουραρχειο θεωρω ηταν πιο "σκληροι" στην 24μηνη.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Πέμ Μάιος 20, 2021 1:43 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
flm5
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2021 1:04 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από flm5 »

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Εχω 24 μήνες αναβολή και πήγα για απαλλαγή μέσω φρουραρχείου και με έβγαλαν Ι4. Τώρα το χαρτί κατάταξης γράφει να μην γίνει δεκτος απο υγειονομική επιτροπή. Παρουσιάζομαι, έχω τα χαρτιά και το ιστορικό παρακολούθησης από διάφορους γιατρούς. Είμαι εκτός εσσό επειδη δεν είμαι και πολύ καλά μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται στην Θηβα, θα με κρατησουν στο ιατρείο μεχρι όποτε θέλουν και τι πρέπει να κάνει ο συνοδός μου; Επιτρέπονται οι συνοδοί τωρα εν μέσω COVID στην απαλλαγή ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flm5 την Τετ Ιουν 23, 2021 5:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ραφαηλ μ

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Ραφαηλ μ »

Γεια σας παιδιά είχα πάρει αναβολή δυο χρόνια για να ξαναδωσω πανελλήνιες την πρώτη χρόνια πήγα και έδωσα κανονικά την δεύτερη όμως για κάποιο λόγο δεν πρόλαβα υπάρχει κάποια ποινή η πρόστιμο αν δεν παραδώσω τις κατάλληλες αποδείξεις ότι έδωσα πανελλήνιες ;
Γιώργος

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα φίλε για ποια πάθηση είχες γνωματευση και με ποια δικαιολογία σε έβγαλαν Ι4;
Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

flm5 έγραψε:Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Εχω 24 μήνες αναβολή και πήγα για απαλλαγή μέσω φρουραρχείου και με έβγαλαν Ι4. Τώρα το χαρτί κατάταξης γράφει να μην γίνει δεκτος απο υγειονομική επιτροπή. Παρουσιάζομαι, έχω τα χαρτιά και το ιστορικό παρακολούθησης από διάφορους γιατρούς. Είμαι εκτός εσσό επειδη δεν είμαι και πολύ καλά μπορεί να μου πει κάποιος τι γίνεται στην Θηβα, θα με κρατησουν στο ιατρείο μεχρι όποτε θέλουν και τι πρέπει να κάνει ο συνοδός μου; Επιτρέπονται οι συνοδοί τωρα εν μέσω COVID στην απαλλαγή ;


Θα πας στο στρατοπεδο με συνοδο και θα ζητησεις να περασεις απο το ιατρειο του στρατοπεδου. Αυτοι θα σου δωσουν παραπεμπτικο για την Επιτροπη Απαλλαγων, η οποια επειδη εισαι εκτος ΕΣΣΟ λογικα δε θα βρισκεται στο στρατοπεδο, οποτε θα πρεπει να μεταβεις με τον συνοδο σου στην κοντινοτερη που ειναι στο 401. Οι συνοδοι επιτρεπονται κανονικα. Απλα μονο τσεκαρε αν θες αρνητικο τεστ κοβιντ ή εμβολιο για να περασεις το στρατοπεδο.

Εξηγησε στον ψυχιατρο του στρατοπεδου και της επιτροπης το ιστορικο σου, τα φαρμακα, την παθηση σου, και ολα θα πανε καλα. Καλη τυχη και μην αγχωνεσαι.

Αν θες ενημερωσε για το αποτελεσμα εδω.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τετ Ιουν 23, 2021 12:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σωτηρης

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Σωτηρης »

Καλησπέρα έχω μια ερώτηση αν κάποιος δεν επιθυμεί να περάσει από τη κοντινότερη επιτροπή απαλλαγών πχ 401 αλλά την επιτροπή του στρατοπέδου θα πρέπει να μην έχει σύνοδο και να διανυκτερεύσει; Ευχαριστώ

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Σωτηρης έγραψε:Καλησπέρα έχω μια ερώτηση αν κάποιος δεν επιθυμεί να περάσει από τη κοντινότερη επιτροπή απαλλαγών πχ 401 αλλά την επιτροπή του στρατοπέδου θα πρέπει να μην έχει σύνοδο και να διανυκτερεύσει;Ευχαριστώ



η επιστροπη απαλλαγων ειναι μεσα στο στρατοπεδο. Περνας κανονικα απο την επιτροπη και το απογευμα σου δινουν το χαρτη αναβολης/απαλλαγης. Με ή χωρις συνοδο δεν διανυτεκρευεις. Ο μονος τροπος να διανυκτερευσεις ειναι αν πας χωρις συνοδο και περασεις την πυλη αργα, οποτε η επιτροπη εχει φυγει (δουλευουν εως τις 15.00). Τοτε θα διανυκτερευσεις και θα περασεις την επιτροπη την επομενη μερα.

Alfas91
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 11:50 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Alfas91 »

Αποφάσισα για απαλλαγή με την κατάταξη και εγώ.Γνωρίζει κάποιος τι ερωτήσεις μπορεί να έχουμε να αντιμετωπίσουμε από την επιτροπή του στρατοπέδου;

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Alfas91 έγραψε:Αποφάσισα για απαλλαγή με την κατάταξη και εγώ.Γνωρίζει κάποιος τι ερωτήσεις μπορεί να έχουμε να αντιμετωπίσουμε από την επιτροπή του στρατοπέδου;



Περυσι στο στρατοπεδο της Θηβας, στο κτηριο της Επιτροπης Απαλλαγων, ελεγαν μονο "το χαρτι γιατρου και τι φαρμακεκευτικη αγωγη λαμβανεις". Τα εδειχνες και εφευγες. Εγω συγκεκριμενα ειχα και τα φαρμακα μαζι μου αλλα δεν μου τα ζητησαν. Ενας ενας με τι σειρα. Ητραν οργανωμενα τα πραματα και ατομα στην επιτροπη Ηταν εξυπηρετικοι, συνενοησημοι και επαγγελματιες. Καμια σχεση με την επιτροπη του 401 που ειχα παει την πρωτη μου φορα που ηταν ελαφρως επιθετικοι. Συνιστω τη διαδικασια απο το στρατοπεδο 100%.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Τρί Ιούλ 13, 2021 6:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Giwta
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2021 2:31 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από Giwta »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι μεθαύριο και θα πάω από νωρίς με συνοδό. Έχω μια σοβαρή τροφική αλλεργία η οποία όμως δε ξέρω αν είναι ικανή να μου δώσει απαλλαγή. Παραλληλα έχω και διάφορα ψυχολογικά θέματα αλλά όχι με γνωματευση κάποια από τα οποία σχετίζονται με τη αλλεργία. Οποτε ποια είναι η διαδικασία; Να πάω το πρωί και να πω ήρθα για αναβολή η δε θα με περάσουν από αλλεργιολογο;

oplitisThiva

Αναβολή - απαλλαγή με την κατάταξη (στρατόπεδο)

Δημοσίευση από oplitisThiva »

Giwta έγραψε:Καλησπέρα.Παρουσιάζομαι μεθαύριο και θα πάω από νωρίς με συνοδό. Έχω μια σοβαρή τροφική αλλεργία η οποία όμως δε ξέρω αν είναι ικανή να μου δώσει απαλλαγή. Παραλληλα έχω και διάφορα ψυχολογικά θέματα αλλά όχι με γνωματευση κάποια από τα οποία σχετίζονται με τη αλλεργία. Οποτε ποια είναι η διαδικασία; Να πάω το πρωί και να πω ήρθα για αναβολή η δε θα με περάσουν από αλλεργιολογο;



Αν ειναι η πρωτη σου δινεται ευκολα και χωρις χαρτι γιατρου. Οταν ομως συμπληρωσεις 24 μηνες αναβολων υγειας, τοτε για την τελικη απαλλαγη θα χρειαστεις χαρτι απο ψυχιατρο με το ιστορικο παρακολουθησεις, την παθηση σου και τα φαρμακα που λαμβανεις. Να εχεις μαζι τα φαρμακα στην επιτροπη και θα παρεις κανονικα την απαλλαγη σου την ιδια ημερα χωρις διανυκτερευση.

Το προβλημα στη διαδικασια το δημιουργουν τυποι που σκανε χωρις χαρτι γιατρου και φαρμακα και ταλαιπωρουν και τους εαυτους τους, και τους γιατρους/επιτροπη της μοναδας, και τα ατομα που περιμενουν στην ουρα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες