Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Υποψήφιος

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Υποψήφιος »

Γεια σε όλους δίνω φέτος Πανελλήνιες, θα ήθελα να αποκτήσω πληροφορίες για σχολές του Λ. Σ. δοκιμών σημαιοφόρων-λιμενοφυλακων. Θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς περιλαμβάνει η στρατιωτική εκπαίδευση, σωματική άσκηση και πόσο απαιτητικές είναι; Δεδομένου ότι έχω μείνει 3 μήνες εκτός λόγο κορονοιου έχω μείνει λίγο πίσω όσο αναφορά την σωματική κατάσταση, δεν είμαι σίγουρος εάν περάσω και τα αγωνίσματα είναι η αλήθεια. Αλλα θα εκτιμούσα έαν κάποιος που γνωρίζει μου έδινε απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις. Ευχαριστώ.
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Υποψήφιος έγραψε:Γεια σε όλους δίνω φέτος Πανελλήνιες, θα ήθελα να αποκτήσω πληροφορίες για σχολές του Λ. Σ. Δοκιμών σημαιοφόρων-λιμενοφυλακων. Θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς περιλαμβάνει η στρατιωτική εκπαίδευση, σωματική άσκηση και πόσο απαιτητικές είναι; Δεδομένου ότι έχω μείνει 3 μήνες εκτός λόγο κορονοιου έχω μείνει λίγο πίσω όσο αναφορά την σωματική κατάσταση, δεν είμαι σίγουρος εάν περάσω και τα αγωνίσματα είναι η αλήθεια. Αλλα θα εκτιμούσα έαν κάποιος που γνωρίζει μου έδινε απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις. Ευχαριστώ.
Στα αγωνίσματα υπάρχει αυστηρότητα μεγάλη. Αν δεν πιάσεις τα όρια που απαιτούνται από την προκύρηξη την έκανες. Ατύχησες. Γιά αυτό μιας και έχεις μείνει πίσω όπως περιγράφεις λόγω κορωνοιού ξεκίνα άμεσσα να κερδίσεις το χαμένο έδαφος.
Υποψήφιος

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Υποψήφιος »

Ευχαριστώ, έχω αρχίσει από τις 4 παίκτη που τελείωσε η καραντίνα και προσπαθώ σκληρά. Τι γνωρίζεις για τις σχολές πως είναι μέσα η εκπαίδευση;
Stavros1999
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Απρ 20, 2021 1:08 pm
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Stavros1999 »

Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για τις σχολές λιμενικού σώματος (Θα δώσω πανελλήνιες το 2022 και επειδή οι ΠΚΕ θα γινουν το φθινόπωρο του 2021 θα ήθελα να μάθω από τώρα κάποια πράγματα).

Ποιο είναι το καθεστώς της πρακτικής εντός της σχολής; Που κάνεις πρακτική και ποιους μήνες; Υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ των λιμενοφυλάκων και των σημαιοφόρων όσον αφορά την πρακτική; Αφού βγαίνεις από την σχολή διορίζεσαι αναγκαστικά σε κάποιο νησί ή μπορείς να διοριστείς και παραθαλάσσια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Giorgos387
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2021 3:50 pm
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Giorgos387 »

Η πρακτική λαμβάνει χώρα τους καλοκαιρινούς μήνες. Εγώ από όσους δόκιμους έχω δει στις πρακτικές τους συνήθως κάνουν βάρδιες σε λιμάνια ή περιπολίες από θαλασσής με σκάφη. Σαφώς και η πρακτική λιμενοφύλακα - σημαιοφόρου διαφοροποιείται. Όντας σημαιοφόρος προορίζεσαι για αξιωματικός και πιθανότατα να τελείς και υπηρεσίες γραφείου (γραφειοκρατικής φύσεως). Προορίζεσαι να υπηρετήσεις οπουδήποτε υπάρχει λιμεναρχείο-λιμάνι. Ελπίζω να σε κάλυψα !
fsafsa

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από fsafsa »

Stavros1999 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για τις σχολές λιμενικού σώματος (Θα δώσω πανελλήνιες το 2022 και επειδή οι ΠΚΕ θα γινουν το φθινόπωρο του 2021 θα ήθελα να μάθω από τώρα κάποια πράγματα).

Ποιο είναι το καθεστώς της πρακτικής εντός της σχολής; Που κάνεις πρακτική και ποιους μήνες; Υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ των λιμενοφυλάκων και των σημαιοφόρων όσον αφορά την πρακτική; Αφού βγαίνεις από την σχολή διορίζεσαι αναγκαστικά σε κάποιο νησί ή μπορείς να διοριστείς και παραθαλάσσια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Όλοι μα ΌΛΟΙ τρώνε νησί τουλάχιστον για 4-5 χρόνια ότι βύσμα και να έχουν, οπότε άσε τα παραθαλάσσια μέρη δεν πας διακοπές.

Blue 7
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2021 8:13 pm
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Blue 7 »

Γνωρίζει κανείς αν τελικά έκοβαν άτομα που είχαν τρύπες στα αυτιά φέτος ; Γτ μόνο το λιμενικό το έχει αυτό. Τώρα κρίμα να σ κόψουν για τρύπες που έχουν κλείσει.
Kanenas

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Kanenas »

Όχι μλκιες είναι αυτά δεν έκοψαν κανέναν και δεν είδαν κανένα αυτι.
maria31
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 09, 2022 2:00 pm
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από maria31 »

Καλησπέρα είδα ότι έχει βγει προκυρηξη για το λιμενικό.μπορεί κάποιος να μου πει ποσό καιρό διαρκεί η σχολή;2) αν περνούμε εξόδους;3) αν μπορούμε να κάνουμε διανυκτέρευση σπιτι μας κ να μπαίνουμε το πρωί ; Ευχαριστώ πολύ!
fsafsa

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από fsafsa »

maria31 έγραψε:Καλησπέρα είδα ότι έχει βγει προκυρηξη για το λιμενικό.μπορεί κάποιος να μου πει ποσό καιρό διαρκεί η σχολή;2) αν περνούμε εξόδους;3) αν μπορούμε να κάνουμε διανυκτέρευση σπιτι μας κ να μπαίνουμε το πρωί ; Ευχαριστώ πολύ!


Καλά κρασιά λέω εγώ, η προκήρυξη αφορά το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.

Pgian12
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2020 1:41 am
Επικοινωνία:

Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Pgian12 »

Βρε παιδιά μια ερώτηση. Ποσο Καιρο ειναι η σχολή λιμενοφυλακα;
Markospr3

Re: Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Markospr3 »

Καλησπερα σε ολους! Θελω να ρωτησω ποια σχολη ειναι προτειμοτερο να επιλεξει καποιος (σημαιοφορων ή λιμενοφυλακων) εαν γενικα θελει το κομματι της "δρασης" και να εχει οσο το δυνατον μικροτερη επαφη με δουλεια γραφειου και γραφειοκρατια. Εχω την εντυπωση οτι η λιμενοφυλακων ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα θελω να ειμαι σιγουρος γιαυτο και ρωταω εδω ωστε αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει. Ευχαριστω!
Edwwww

Re: Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Edwwww »

Λ/Φ πήγαινε αλλά πόσο θα έχεις την όρεξη για δράση αν σε τοποθετήσουν σε κανά Αγαθονήσι θα φανεί στην πορεία φίλε μου.
Markospr3

Re: Πληροφορίες για Σχολές Λιμενικού Σώματος

Δημοσίευση από Markospr3 »

Δεν εχω προβλημα. Αρα οι αξιωματικοι περιοριζονται σε καθηκοντα γραφειου?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες