Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
yanisz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 4:45 pm
Τοποθεσία: Free
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από yanisz »

Γράφω αναφορικά με το νεοψηφισθέντα νόμο 4609/2019, ο οποίος κατά πώς φαίνεται οδηγεί σε διαγραφή των προστίμων για ανυποταξία στο σύνολό τους όσων έχουν τακτοποιήσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις κατά τη δημοσίευση του νόμου ή μέχρι τέλη του έτους 2020.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε το περιεχόμενο του νόμου.

Υπάρχει κάποιο νεότερο επί του θέματος; Χρειάζεται να γίνει κάποια διαδικασία (επικοινωνία με τη στρατολογία; ) για τη διαγραφή ή γίνεται αυτόματα η διαδικασία; Κάποιος που να έχει δει ήδη διαγραφή του προστίμου;

Γιώργος

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Γιώργος »

Πρόσφατα κρίθηκα Ακατάλληλος Στράτευσης Ι5, και είχα την ίδια απορία, καθώς από το 2017 πληρώνω το πρόστιμο των 6000 όταν και είχα κυρηχθεί ανυπότακτος.Έπειτα από email στη Στρατολογία, έλαβα την παρακάτω απάντηση:

Καλησπέρα σας.

Σας γνωρίζουμε ότι η περίπτωσή σας υπάγεται στο νόμο 4609/2019 και ως εκ
τούτου η διαδικασία τακτοποίησής σας θα εκκινήσει άμεσα από την Υπηρεσία
μας.

Εκτιμάται ότι θα έχει ολοκληρωθεί το αργότερο εντός διμήνου.

Ως εκ τούτου δεν οφείλετε να δρομολογήσετε κάποια περαιτέρω ενέργεια.

Με εκτίμηση,

ΣΥ Θεσσαλονίκης

Άμεσα, σταμάτησα να πληρώνω τις δόσεις του προστίμου που απομένουν.

yanisz
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 4:45 pm
Τοποθεσία: Free
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από yanisz »

Γιώργος έγραψε:Πρόσφατα κρίθηκα Ακατάλληλος Στράτευσης Ι5, και είχα την ίδια απορία, καθώς από το 2017 πληρώνω το πρόστιμο των 6000 όταν και είχα κυρηχθεί ανυπότακτος.Έπειτα από email στη Στρατολογία, έλαβα την παρακάτω απάντηση:

Καλησπέρα σας.

Σας γνωρίζουμε ότι η περίπτωσή σας υπάγεται στο νόμο 4609/2019 και ως εκ
τούτου η διαδικασία τακτοποίησής σας θα εκκινήσει άμεσα από την Υπηρεσία
μας.

Εκτιμάται ότι θα έχει ολοκληρωθεί το αργότερο εντός διμήνου.

Ως εκ τούτου δεν οφείλετε να δρομολογήσετε κάποια περαιτέρω ενέργεια.

Με εκτίμηση,

ΣΥ Θεσσαλονίκης

Άμεσα, σταμάτησα να πληρώνω τις δόσεις του προστίμου που απομένουν.



Αγαπητέ Γιώργο,

Ενδιαφέρουσα η πληροφορία. Φαίνεται ότι οι εξελίξεις θα δρομολογηθούν μόνες τους.

Όσο για το πρόστιμο, ελπίζω να μην έχεις πληρώσει αρκετά, γιατί απ' όσο γνωρίζω (και έχει ισχύσει στο παρελθόν) η διαγραφή του υπολοίπου γίνεται - η επιστροφή των ήδη πληρωμένων (ως αχρεωστήτως καταβληθέντων) ... Χλωμή... Αν και ίσως μέσω δικηγόρου να μπορείς να διεκδικήσεις κάτι... Δεν ξέρω...
Κώστας

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Κώστας »

Θα συνηστουσα σε όλους τους ενδιαφερόμενους να επικοινωνήσουν με την στρατολογία προκειμένου να επιβεβαιώσουν ότι το ακυρωτικό έχει αποσταλεί στην αρμόδια ΔΟΥ και επειτα με την αρμόδια ΔΟΥ προκειμένου να μάθουν αν έχει φτάσει εκεί. Διαφορετικά κινδυνεύουν με κατασχέσεις... Το δικό μου ακυρωτικό εκδόθηκε και δεν έφτασε ποτέ στην αρμόδια ΔΟΥ...

Ανυποτακτος εξ

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Ανυποτακτος εξ »

Για σε όλους, θα ήθελα να επιβεβαιώσω το εξής.. Άπαξ και Κάπιος καταχοριθει ως ανυπότακτος εξωτερικού καπελωνετε 6000 τα οποία πάνε στη ΔΟΥ κλπ.

Εάν το ίδιο άτομο μετά από 7 χρόνια ανακηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού; τοτε το πρόστιμο διαγράφετε η Όχι ξέρουμε?

ουκακις

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ουκακις »

Καλημερα, εχω ενα στρατοδικειο γιατι ημουν ανυποτακτος εν καιρο ειρηνης κ δεν ειχα παρει αναβολη, τωρα εχω παρει μεχρι το 2020 με το καινουργιο νομο για τους ανυποτακτους απαλλασομαι απο κατι; Χρειαζομαι δικηγορο?
Άβαταρ μέλους
Galathorn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Αύγ 13, 2019 11:12 am
Τοποθεσία: Χημικός
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Galathorn »

Ανυποτακτος εξ έγραψε:Για σε όλους, θα ήθελα να επιβεβαιώσω το εξής.Άπαξ και Κάπιος καταχοριθει ως ανυπότακτος εξωτερικού καπελωνετε 6000 τα οποία πάνε στη ΔΟΥ κλπ.

Εάν το ίδιο άτομο μετά από 7 χρόνια ανακηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού; Τοτε το πρόστιμο διαγράφετε η Όχι Ξέρουμε;



Γεια σου φίλε. Δυστυχώς αυτό ψάχνω και εγώ, αλλά δεν έχει απαντήσει κανένας στο φόρουμ προς το παρόν. Εχω παρει το στατους ανυποτακτου εξωτερικου απο τη Βρετανια. Ενας φιλος μου που εκανε το ιδιο (και ηταν 33 οποτε εκανε τη βασικη θητεια) μου ειπε οτι δεν χρειαζεται το ΜΚΕ. Το προστιμο επιστρεφεται και μονο ως ανυποτακτος εξωτερικου.

Περιμενω να γυρισουν οι γονεις μου απο διακοπες και θα βαλω καποιον να παει στη ΣΥ να ρωτησει. Θα σε κραταω ενημερο.

ανεξ

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από ανεξ »

κανα νέο για την επιστροφή προστιμου; μίλησα πριν λίγο με έναν δικηγόρο για αυτό και μου είπε ότι αν το χεις πληρώσει 4-5 χρόνια πριν το κλαις, αλλά ξέρει κανείς τίποτα διαφορετικό ας ενημερώσει
Θανάσης

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Θανάσης »

Καλησπέρα παιδιά! Ενημερώνω ότι τα πρόστιμα των 6000?(εμένα είχε φτάσει 8000 με τους τόκους) πλέον διαγράφονται οριστικά! Ήμουν ανυπότακτος από το 2015 και έκοψα την ανυποταξία μου πέρυσι και αυτή την στιγμή είμαι στην φάση της δεύτερης αναβολής μου. πριν ένα μήνα μου διαγράφηκε το πρόστιμο! μάλιστα μου έστειλαν και επιστολή (Εγώ φυσικά έμπαινα κάθε μέρα στο taxisnet και το ελεγχα). Δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα. ενα mail που έστειλα στην στρατολογία, μου απάντησαν και μάλιστα άμεσα, ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ο ίδιος.
amission

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από amission »

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω ερώτηση σχετικά με το συγκεκριμένο νόμο. Σε περίπτωση που κηρυχθώ ανυπότακτος μέσα στους επόμενους μήνες και αμέσως μετά πάρω αναβολή για ιατρικούς λόγους το πρόστιμο των 6.000 θα σβηστεί ή όχι;

Δηλαδή ο νόμος ισχύει για όσους ήταν ανυπότακτοι πριν την ψήφισή του ή και για όσους βγουν ανυπότακτοι κατά τη διάρκεια και ρυθμίσουν τις υποχρεώσεις τους πριν τα τέλη του 2020;

Jacob

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Jacob »

Έχουμε κάποιο νεότερο, γιατί απασχολεί πολλά παλικάρια;
George

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από George »


Καλησπέρα, Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με την ανυποταξία. Ως ανυπότακτος κάτοικος εξωτερικού (όχι ακόμα μόνιμος κάτοικος) πλήρωσα το πρόστιμο ύψους 6.000 ευρώ. Στην περίπτωση που εκπληρώσω τη στρατιωτική μου θητεία στο μέλλον, προβλέπεται επιστροφή του προστίμου;

Αλεξανδρος

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Αλεξανδρος »

Για όσους βγουν ανυπότακτοι εξωτερικού και μετά από χρόνια πάρουν το πιστοποιητικό ΜΚΕ τότε με την βεβαίωση περνούν και το ακυρωτικο για το πρόστιμο των 6000. Εγώ προσωπικά είχα βγει σνυποτακτοςεξωτερκου το 2013. Φέτος συμπλήρωσα 11 συνεχόμενα χρόνια διαμονής στο εξωτερικό και έκανα τα δικαιολογητικά γιαΜΚΕ. Και για μην γράφω πολλά... μόλις βγαίνεις ΜΚΕ ακυρώνετε και το πρόστιμο. Αλλά εγώ δεν είχα πληρώσει τίποτα μέχρι σήμερα. Δεν ξέρω τι γίνεται με εκείνους που πλήρωσαν ένα μέρος του προστίμου... πιστεύω πως το υπόλοιπο διαγράφεται αλλά αν αυτά που έχει πληρώσει κάποιος επιστρέφετε δεν γνωρίζω...
Θεοχάρης

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Θεοχάρης »

Καλησπέρα σας! Δήλαδη διαμένατε στο Εξωτερίκο για τρία (3) περίπου χρόνια απο το 2015, σωστα;

Το 2015 δηλωθήκατε ως "Ανυποτακτος Εξωτερικού", σας ήρθε το πρόστιμο των 6000 ευρώ και πέρυσι - το 2019 - Ακυρώσατε την ανυποταξίας σας και το προστιμο των 6Κ διεγράφη αυτομάτως;

Και η τελευταία μου ερώτηση: Εκτός τα 6Κ είχατε κάποιες άλλες κυρώσεις ή ποινές;

Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Διαγραφή προστίμου ανυποταξίας (Ν. 4609/2019)

Δημοσίευση από Nassos »

Δημήτρη, το μήνυμα σου μεταφέρθηκε εδώ .

Το παρόν νήμα αφορά για το πρόστιμο ανυποταξίας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες