2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
TrelosPirovolero
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 6:11 pm
Επικοινωνία:

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από TrelosPirovolero »

Καλησπέρα παιδιά,

ξέρουμε περίπου πότε να περιμένουμε την ανακοίνωση για τις ημερομηνίες Β ΕΣΣΟ Αεροπορίας τώρα το Μάρτη; Εχει πάει 12 Φλεβάρη ενώ πέρυσι είδα είχε βγει από τις 5 Φλεβάρη. Πόσο τελευταία στιγμή αναμένεται; Γιατί πρέπει να κλείσω εισιτηρια από εξωτερικό κλπ.
Άβαταρ μέλους
GiorgosV
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 14, 2019 7:34 pm
Επικοινωνία:

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από GiorgosV »

Σήμερα μπήκα στη σελίδα της στρατολογίας και στις πληροφορίες κατάταξης είδα αυτό:

"Υποχρεούσθε να παρουσιαστείτε σε 124 Πτέρυγα Βασικής Εκπαίδευσης (124 ΠΒΕ) (ΤΡΙΠΟΛΗ) στις 18-03-2019"

Άβαταρ μέλους
Rouketonis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 8:46 pm
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Rouketonis »

Έλα να μαζευόμαστε...
civil

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από civil »

Παμε δυναταα.:)
ManolisKriti
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2019 9:33 pm
Επικοινωνία:

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από ManolisKriti »

18/3 παρουσιάζομαι και εγω. Κανεις απο Κρήτη να ανεβαίνει Τρίπολη; Καμία ιδέα απο πιο παλιούς πως θα περάσουμε το smartphone στον έλεγχο ;
Γιάννης

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Όλα καλά θα πάνε μπόμπα είναι ή Τρίπολη. Προσωπικά πήγα το 2016 ήταν τέλεια. Απλα λέω αν τυχόν σας που αν θέλετε να μπείτε ΟΜΑΔΑ ΕΠΕΙΔΗΞΕΩΝ.. τρελό γαμισι απλά λέω

Γιαννης

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Γιαννης »

Όσο για το smartphone που ρωτάτε ο ποίος ευκολος τρόπος είναι να σας το φέρει κάποιος συγγενής στο επισκεπτήριο το οποίο είναι το πρώτο ΣΚ
Γιάννης

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα παιδιά και καλή θητεία να έχουμε! Μπαίνω και εγώ στις 18, αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμα χαρτί. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο στρατολογία και αστυνομία για να βγει άκρη. Λέτε να έχω θέμα;
ManolisKriti
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2019 9:33 pm
Επικοινωνία:

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από ManolisKriti »

Εμένα με πήρανε τηλέφωνο από το Αστυνομικό τμήμα και πήγα ο ίδιος και παρέλαβα το χαρτί πριν περίπου 3 εβδομάδες. Κάνε ένα τηλέφωνο να δεις τι γίνεται, μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις ενημερωθεί με κάποιον τρόπο από τις αρχές.

Κανείς δεν ανεβαίνει από Κρήτη βρε παιδιά ; Ή κανείς να φεύγει από ΚΤΕΛ Κηφισού ;

paschalisb
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 5:53 pm
Επικοινωνία:

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από paschalisb »

Καλή αρχή παιδιά από έναν παλιό! Αν θέλετε ελάτε στο γκρουπ μας στο ΦΒ,124 ΠΒΕ Ε ΕΣΣΟ 2018
Ε 18 - 124 ΠΒΕ - 251 ΓΝΑ
Πετρος τ

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Πετρος τ »

Πάω από Αθήνα με αμάξι οποίος θέλει μου λει
Άβαταρ μέλους
Rouketonis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2019 8:46 pm
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Rouketonis »

Άλκης από Β4, ωραία περάσαμε παίδες!:) χαιρετισμούς σε όλη τη Β' ΕΣΣΟ 2019 και τους εκπαιδευτές!
Makist

2019 Β ΕΣΣΟ - 124 ΠΒΕ Αεροπορία (Τρίπολη)

Δημοσίευση από Makist »

Πριν 6 μέρες ορκίστηκα εγώ. Θα σας δώσω μερικά tips για νέους που έχουν απορίες.

Η πρώτη μέρα θα είναι και η πιο δύσκολη. Κατά την είσοδο σας στο στρατόπεδο θα γίνει αυστηρός σωματικός έλεγχος με ανιχνευτή μετάλλων και αμέσως μετά έλεγχος στις βαλίτσες σας. Για όσους έχουν σκοπό να περάσουν smartphone, να είστε σίγουροι πως άμα το έχετε πάνω σας θα το βρουν λόγω του ανιχνευτή μετάλλων. Άμα το κρύψετε καλά κάπου μέσα στην βαλίτσα θα είστε οκ. Και όχι μέσα σε κάλτσες και βρακιά γιατί ψάχνουν ακόμα και αυτά. Εγώ το πέρασα πάντως όπως και αρκετοί άλλοι. Η αλήθεια είναι όμως πως το 70-80% των ατόμων δεν είχαν smartphone μαζί τους. Και επίσης μεγάλη προσοχή άμα το περάσετε, γιατί σχεδόν καθημερινά γίνονται έφοδοι στους θαλάμους για κινητά. Και αν σας πιάσουν θα σας κάνουν στέρηση εξόδου και 10 μέρες φυλακή (αυτό δε ξέρω κατά πόσο ισχύει).

Αμέσως μετά τον έλεγχο θα σας μετρήσουν ύψος και βάρος και μετά θα σας χωρίσουν σε ομάδες 30-40 ατόμων αναλόγως την ώρα προσέλευσης σας. Από εδώ και πέρα ξεκινάει η κούραση. Όλη μέρα θα τρέχετε στους γιατρούς (παθολόγο, οφθαλμίατρο, καρδιολόγο, ψυχολόγο), εμβόλια και στο τέλος ρούχα. Το μεσήμερι και το απόγευμα θα σας πάνε για φαγητό. Οι περισσότεροι δεν θα προλάβετε να πάρετε ρούχα. Εγώ έφτασα 9.40 το πρωί στο στρατόπεδο και ρούχα πήρα κατά τις 11 το βράδυ. Στον θάλαμο μπήκαμε 2.40 το βράδυ.6 το πρωί είχε εγερτήριο και ήμουν υπηρεσία μαγειρίων (πόσο " τυχερός" ε;). Το πρώτο βράδυ δεν κοιμάται σχεδόν κανείς. Λόγω άγχους, υπερέντασης κλπ.

Μετά την δεύτερη τρίτη μέρα αρχίζουν τα πράγματα και μπαίνουν σε μια ροή. Για όσους περιμένουν ότι θα είναι άνετοι λόγω πολεμικής αεροπορίας είναι βαθιά γελασμένοι. Το πρόγραμμα εκπαίδευσης είναι βαρύ και δεν σου δίνει χρόνο για να ξεκουραστείς.1 ώρα περίπου έχει ξεκούραση το μεσημέρα και άλλη 1.30 το βραδάκι κατά τις 8. Όλοι θα κάνετε καθαριότητες, θαλαμοφύλακας, σκοπιά, βολή με g3 και m1 και υπηρεσίες (υπηρεσίες τα βύσματα δύσκολο να κάνουν). Ζεστό νερό έχει σχεδόν όλη μέρα. Τουαλέτες αν θυμάμαι καλά έχει 8 σε κάθε θάλαμο (η πόρτα κλειδώνει κανονικά) και μπάνια επίσης 8. Νιπτήρες γύρω στους 15-20.

Από ατομικά είδη να κρατάτε αρκετά εσώρουχα.15 ζευγάρια κάλτσες και 15 βρακιά μινιμουμ. Όσο πιο πολλά τόσο καλύτερα. Θα ιδρώνετε και θα θέλουν αλλαγή καθημερινά.MUST είναι οι πάτοι για αρβύλες. Εκεί δώστε όσα χρειάζεται αλλιώς θα έχετε σοβαρό πρόβλημα. Θα φοράτε αρβύλα 17 ώρες την μέρα μην τσιγγουνευτείτε λίγα παραπάνω ευρώ. Όποιος δεν είχε πάτους για αρβύλα, είχε βγει off από την δεύτερη μέρα με κάλους και αίματα στα πόδια. Όσο να αφορά το φαγητό μερικές μέρες είναι καλό, άλλες δεν τρώγεται. Ευτυχώς στο ΚΨΜ πουλάνε διάφορα είδη οπότε όταν δεν σας αρέσει κάτι από το εστιατόριο μπορείτε να φάτε εκεί με μικρό κόστος.

Οι εκπαιδευτές θα σας φανούν αυστηροί στην αρχή αλλά είναι πάρα πολύ καλοί όλοι τους. Τις τελευταίες μέρες θα κάνετε και πλάκα μαζί. Αν θέλετε μια δική μου συμβουλή, είναι να κάνετε ότι σας πουν χωρίς αντίδραση. Αλλιώς δεν θα περάσετε καλά. Βρείτε άτομα με τα οποία ταιριάζετε σαν παρέα και όλα θα είναι καλά.

Ελπίζω να σας έδωσα μια γενική εικόνα για το πως θα είναι τα πράγματα. Καλή αρχή σε όσους μπουν τώρα και καλή συνέχεια σε εμάς στις μονάδες μας.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες