Συναντήσεις - 572 Μ/Κ ΤΠ (Αλεξανδρούπολη)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2018 5:13 pm
Επικοινωνία:

Συναντήσεις - 572 Μ/Κ ΤΠ (Αλεξανδρούπολη)

Δημοσίευση από mn »

Καλησπέρα στην παρέα! Μιας και έχουν ανοίξει threads για τα υπόλοιπα ΣΥΠΟ που πάμε εμείς οι Αθηναίοι (κέντρο Αθήνας στη δική μας περίπτωση νομίζω), είπα να ανοίξω και για εμάς ΕικόναΚαταρχάς, τσεκάρετε αυτό το ενδιαφέρον ποστ σε άλλο thread, που δίνει κάποιες πληροφορίες για τις καινοτομίες που ξεκινάνε από την ΕΣΣΟ μας... Σε γενικές γραμμές, κανένας δεν ξέρει τι θα γίνει όταν πέσει τόσος κόσμος ταυτόχρονα σε ένα στρατόπεδο. Προτείνω να πάτε νωρίς το πρωί, εγώ αυτό θα κάνω! Το στρατόπεδο που έχουμε να πάμε εμείς σαν ΣΥΠΟ είναι το ΣΤΡ Υπλογου ΠΖ Βογιατζή Νίκου, στις Φέρρες στον Έβρο (μεταξύ Φερρών και Καβησσού απ' όσο έχω δει). Μπορείτε αυτό να το σιγουρέψετε αν κοιτάξετε στο katataxi.army.gr και βάλετε τα στοιχεία σας. Εκεί θα δείτε και τη μονάδα που θα πάτε μετά (εμένα είναι η 7η ΤΑΞ στο ΣΤΡ Δελαγραμμάτικα, που απ' ότι είδα είναι στον Προβατώνα Έβρου). Αυτά! Γράψτε κι εσείς αν ξέρετε κάτι ή αν έχετε απορίες μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο Εικόνα
GD77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2018 12:23 am
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από GD77 »

Καλησπέρα! Κι εγώ παρουσιαζομαι στο ίδιο στρατόπεδο στις 13/3. Βέβαια εγώ θα συνεχίσω στην 31 Μ/Κ αλλά το ταξίδι μέχρι την Καβησο θα το κάνω όπως και να χει Εικόνα Είναι κάπως μυστήρια τα πράγματα με τις αλλαγές που θα γίνουν τώρα γιατί κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς θα γίνει πάντως..
GB

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από GB »

Καλημέρα! Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τα κλιμάκια της ΕΛΔΥΚ; Με έχουν για Κύπρο χωρίς να το έχω δηλώσει ή να το επιθυμώ. Επιπλέον είμαι στα μισά ενός μεταπτυχιακού με αμοιβή και δεν ξέρω τι να κάνω και μ' αυτό. Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω, γιατί τα έχω ψιλοπαίξει! Από τη στρατολογία δεν ξέρει κανείς τίποτα ή τουλάχιστον έτσι λένε, λόγω των αλλαγών.
mn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2018 5:13 pm
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από mn »

Κι εγώ 13/3 Εικόνα Τι σώμα είσαι; Εγώ ΕΠ.
GD77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2018 12:23 am
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από GD77 »

Φίλε mn κι εγώ ΕΠ έχω καταταγει σε πρώτη φάση, οπότε μια απ τα ίδια είμαστε. Από ποια πόλη είσαι;

Όσο για την περίπτωση σου GB απ ότι ξέρω τα μεταπτυχιακά σε καλύπτουν με την αναβολή αρκεί να έχεις κάποιο χαρτί από τη σχολή σου. Ρώτα όμως τη στρατολογία για να σου πουν σίγουρα γιατί αυτοί είναι υπεύθυνοι να ξέρουν στο κάτω κάτω.

mn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2018 5:13 pm
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από mn »

GB έγραψε:Καλημέρα! Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τα κλιμάκια της ΕΛΔΥΚ; Με έχουν για Κύπρο χωρίς να το έχω δηλώσει ή να το επιθυμώ. Επιπλέον είμαι στα μισά ενός μεταπτυχιακού με αμοιβή και δεν ξέρω τι να κάνω και μ' αυτό. Έχει κανείς ιδέα τι μπορώ να κάνω, γιατί τα έχω ψιλοπαίξει! Από τη στρατολογία δεν ξέρει κανείς τίποτα ή τουλάχιστον έτσι λένε, λόγω των αλλαγών.


Δικαιούσε άλλη αναβολή; Αν ναι, μπορείς να πας, ακόμα και τώρα, ένα αποδεικτικό σπουδών στη στρατολογία και να πάρεις επιπλέον αναβολή. Δες εδώ για τα ηλικιακά όρια (ερώτηση 10) :https://www.stratologia.gr/el/faq

Αν δε δικαιούσε άλλη αναβολή, φοβάμαι ότι δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις... Μία επιλογή είναι να ζητήσεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους, που θα σου επιτρέψει να πας με την επόμενη ΕΣΣΟ (Μάιο), αν αυτό βοηθάει με κάποιον τρόπο.

Πάντως, έχε υπόψη σου ότι σε όλες τις σχολές δίνεται η δυνατότητα να ζητήσεις προσωρινή διακοπή σπουδών, και ένας λόγος που δέχονται πάντα είναι ο στρατός. Είναι πολύ πιθανό αν ζητήσεις τη διακοπή να είσαι οκ και με το θέμα της αμοιβής και απλά να συνεχίσεις μόλις γυρίσεις από το στρατό όπως ακριβώς ήσουν. Ρώτησε και στη γραμματεία της σχολής σου γι' αυτό.

Τέλος, σχετικά με ΕΛΔΥΚ, γενικά τυχαία διαλέγονται νομίζω. Αλλά έχω την εντύπωση ότι αν δε βγεις Ι1/Ι2 στις ιατρικές, θα σου δώσουν μετάθεση. Αλλά δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό.

Νικος

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από Νικος »

Χαιρεται παιδια, και εγω Καβησο παρουσιαζομαι στο 572, αλλα 12/3. Γνωριζεται το καλυτερο τροπο μετακινησης; Γιατι πηρα το χαρτι για τσαμπα επιβιβαση με τραινο μεχρι Φερες αλλα τα ωραρια ειναι πολυ περιεργα, λεει οτι πρεπει να φτασουμε 13:00 αλλα το νωριτερο που μπορω να φταςω με τραινο ειναι 16: και. Και μια αλλη ερωτηση, μετα πως συνεχιζουμε απο το σταθμο τραινου προς το στρατοπεδο; μονο με ταξι;
mn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2018 5:13 pm
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από mn »

Νικος έγραψε:Χαιρεται παιδια, και εγω Καβησο παρουσιαζομαι στο 572, αλλα 12/3. Γνωριζεται το καλυτερο τροπο μετακινησης; Γιατι πηρα το χαρτι για τσαμπα επιβιβαση με τραινο μεχρι Φερες αλλα τα ωραρια ειναι πολυ περιεργα, λεει οτι πρεπει να φτασουμε 13:00 αλλα το νωριτερο που μπορω να φταςω με τραινο ειναι 16: Και. Και μια αλλη ερωτηση, μετα πως συνεχιζουμε απο το σταθμο τραινου προς το στρατοπεδο; Μονο με ταξι;


Γεια σου, Νίκο!

Δυστυχώς κάποια πολύ καλή (και φθηνή) μέθοδος μετακίνησης δε νομίζω να υπάρχει. Το πιο άνετο, αλλά σε καμία περίπτωση το πιο φθηνό, είναι να πας με αεροπλάνο και μετά ΚΤΕΛ για Φέρρες. Από Φέρρες για το στρατόπεδο είναι πιθανό να υπάρχει κάτι από το στρατό, αλλιώς ταξί.

Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις το ΚΤΕΛ για Αλεξ/πολη μία μέρα πριν (άρα Κυριακή για εσένα), να κοιμηθείς Αλεξ/πολη, και την επόμενη μέρα να πάρεις το ΚΤΕΛ για Φέρρες.

Αν κάποιος έχει καλύτερη πρόταση, ας το πει, θα μας βοηθήσει όλους!

GD77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2018 12:23 am
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από GD77 »

Νικος έγραψε:Χαιρεται παιδια, και εγω Καβησο παρουσιαζομαι στο 572, αλλα 12/3. Γνωριζεται το καλυτερο τροπο μετακινησης; Γιατι πηρα το χαρτι για τσαμπα επιβιβαση με τραινο μεχρι Φερες αλλα τα ωραρια ειναι πολυ περιεργα, λεει οτι πρεπει να φτασουμε 13:00 αλλα το νωριτερο που μπορω να φταςω με τραινο ειναι 16: και. Και μια αλλη ερωτηση, μετα πως συνεχιζουμε απο το σταθμο τραινου προς το στρατοπεδο; μονο με ταξι;


Κι εγώ πήρα φύλλο πορείας αλλά ταξίδι 16 ώρες με τρένο είναι σκότωμα. Αν έχεις να δώσεις για αεροπλάνο είναι η καλύτερη λύση, αλλιώς ΚΤΕΛ (εγώ έτσι θα πάω).

Νικος

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από Νικος »

Καταλαβα, θα πληρωσουμε και απο πανω! Εσεις μπαινετε και οι 2 στις 13/3?
ΠΑΝΟΣ

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ »

Μαγκες μπενω --15 αλλα το χαρτι κατα-τα--ξεις λεει μεχρι 1 πρεπει να εχ-ει-σ μπει !-εκλεισα το εισητιριο 13 για να φτασω 14 στις 16΄00 φερεσς, μπορω να παω στο στρατοπεδο μια μερα πιο νωρις η αμα υπαρχει κανενας να κλεισουμε ξενοδοχειο !
GD77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2018 12:23 am
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από GD77 »

ΠΑΝΟΣ έγραψε:Μαγκες μπενω --15 αλλα το χαρτι κατα-τα--ξεις λεει μεχρι 1 πρεπει να εχ-ει-ς μπει !-εκλεισα το εισητιριο 13 για να φτασω 14 στις 16΄00 φερεσς, μπορω να παω στο στρατοπεδο μια μερα πιο νωρις η αμα υπαρχει κανενας να κλεισουμε ξενοδοχειο !


Στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι οι ωρες του σημειωματος καταταξης ειναι τυπικες και μπορεις να πας και μετα αλλα εγω θα σου προτεινα να πας μια μερα νωριτερα και να κλεισεις ξενοδοχειο γιατι αν εμφανιστεις 4 δεν ξερω ποτε θα ξεμπερδεψεις.

GD77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2018 12:23 am
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από GD77 »

Μια αλλη απορία, με τα κινητά σας τι σκοπεύετε να κάνετε;
mn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2018 5:13 pm
Επικοινωνία:

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από mn »

GD77 έγραψε:Μια αλλη απορία, με τα κινητά σας τι σκοπεύετε να κάνετε;


Εγώ πήρα μία μπακατέλα (Nokia 105) από την Ομόνοια, χωρίς κάμερα. Μετά την ορκωμοσία και ανάλογα τι κάνουν οι υπόλοιποι, θα δω μήπως επιστρέψω με το κανονικό μου κινητό.

Αλλά το Nokia θα το κρατήσω μέχρι το τέλος της θητείας γιατί η μπαταρία του κρατάει πολύ και, με δεδομένο ότι δεν είναι και εύκολο να φορτίζουμε οτιδήποτε κάθε μέρα, τουλάχιστον με αυτό θα μπορώ να πάρω μερικά τηλέφωνα μέχρι να χρειαστεί φόρτιση.

anth

2018 Β ΕΣΣΟ - 572 Μ/Κ ΤΠ

Δημοσίευση από anth »

Καλησπέρα παιδιά,και εγώ παρουσιάζομαι στο στρατόπεδο Υπλογου ΠΖ Βογιατζή Νίκου στις 13/3, ΕΠ.

Νίκο από ότι είδα παρουσιάζεσαι 12/3, οπότε αν σου είναι εύκολο δώσε μας λίγες info για το τρόπο που πήγες, τι παίζει με τα κινητά κτλ.

Αν κάποιος πετάει με τη πρωινή πτήση 13/3 απο ΑΤΗ για AXD και ψήνεται για κτελ-ταξί ας το πει!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες