Συναντήσεις - 282 Μ/Κ ΤΠ (Λινοπότι - Κως)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Dionisis

2021 ΣΤ ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Dionisis »

Καλησπέρα παιδιά.

Παρουσιάζομαι 16/11, Υγειονομικό.

2021 ΣΤ ΕΣΣΟ

2021 ΣΤ ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από 2021 ΣΤ ΕΣΣΟ »

Γεια σε όλους. Γράφω την εμπειρία μου για να υπάρχει.

Παρουσιάστηκα τον Νοέμβριο 2021 στο 282 στην Κω. Το 282 λειτουργεί σαν ΣΥΠΟ (σημείο υποδοχής οπλιτών) πραγμα που σημαίνει οτι οι περισσότεροι θα φύγουν για άλλες μονάδες της Κω. Το 282 υπάγεται στην 80 ΑΔΤΕ, μαζί με τις υπόλοιπες μονάδες στην Κω. Το σε ποια μονάδα θα καταλήξεις εξαρτάται κυρίως (οχι αποκλειστικά) απο το όπλο/σώμα που είσαι (πυροβολικό, πεζικό, μηχανικό κλπ)

Η πρώτη μέρα ειναι πράγματι κουραστική. Πήγα με αεροπλάνο, και υπήρχε πούλμαν που μας παρέλαβε. Μετα περιμέναμε ενας ενας να μπουμε και να παμε σε ενα σημείο ψηλα στο στρατοπεδο. Εκει χωρίζουν τους νεοσύλλεκτους σε ομάδες των 10-15 ατόμων, ορίζεται καποιο στελεχος σαν υπεύθυνος της ομάδας και μετα ξεκινάει η ταλαιπωρία. Πρέπει να περάσουν όλοι από συγκεκριμένα "check points". Όσο γρηγορότερα περάσει η ομάδα απο αυτά, τόσο το καλύτερο, αλλά δεν είναι και στο χέρι σου. Απο τα πρώτα check points είναι να δουν το σημείωμα κατάταξης και να σου σημειώσουν πάνω τη μοναδα που θα πας. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις ιδέα τι σημαίνει αυτό που θα γράψουν οποτε μπορεις να ρωτησεις τον υπεύθυνο σου αν είμαι συνεννοησιμος. Αλλά θα ξέρεις αν θα μείνεις στο 282 ή οχι.

Μετά εχεις να περάσεις απο γιατρο, οδοντίατρο, ψυχολογο, ακουόγραμμα, να πάρεις ρούχα και λουκάνικο (αμέσως μετα σε βάζουν να βάλεις τη μπλούζα, χιτώνιο, τζόκει ωστε να πας αργότερα για φωτογραφία), να παραδώσεις πολιτική ταυτότητα, έλεγχος βαλίτσας (πολυ τυπικός, μονο για φάρμακα, ψαλίδακι νυχιών και πολυπριζα ρώτησαν και εψαξαν επιφανειακά). Ίσως ξεχνάω κάποια. Γενικά υπάρχει πολλή αναμονή και αυτό ειναι που καθυστερεί.

Λογικά θα φάτε δεκατιανο (η δικη μου ομάδα δεν έφαγε) και μεσημεριανό (φαγαμε μια ωραια κοτοσουπα). Το βραδυνό μας πέτυχε στη μοναδα.

Όσες ομάδες τελείωναν, χωρίζονταν σε καινούριες ομάδες ανά μοναδα, και σιγα σιγα μπαιναμε στα πουλμαν ωστε να μας πανε. Απλα καποιοι περίμεναν 2 ωρες ωστε να τελειώσουν και οι τελευταίοι. Ειχε βραδιασει μεχρι να φυγουμε και τελικα φτασαμε κατα τις 7 στη μοναδα. Εκει βρηκαμε κρεβατια, βάλαμε αρβύλες και παντελόνι στρατιωτικο (τοση ωρα ημασταν με πολιτικα απο τη μεση και κατω), κάναμε καταμέτρηση για να δουν οτι ηρθαμε ολοι και τελος φαί.

Σχετικά με το κινητό, εμας τουλάχιστον, δεν μας ρώτησαν καθόλου αν έχουμε, ούτε μας είπαν πως απαγορεύεται ή το οτιδήποτε. Μετα απο καμια βδομάδα κάποιος μας ειπε απλα να μην δημοσιεύουμε φωτογραφίες με ευαίσθητες πληροφορίες. Αλλά μέχρι εκεί.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν κάποιος έχει να ρωτήσει κάτι, ευχαρίστως να απαντήσω.

Jim

2021 ΣΤ ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Jim »

Θέλω να σε ρωτήσω το τηλέφωνο που το είχες αδερφε όταν πέρασες τον έλεγχο γτ μπαίνω 18/01 στην κω
Aris

2022 Α ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Aris »

Κανεις απο Αθηνα που μπαινει 17/1?
2021 ΣΤ ΕΣΣΟ

2021 ΣΤ ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από 2021 ΣΤ ΕΣΣΟ »

Jim, το κινητό το είχα απλά στην τσέπη μου. Δεν ασχολήθηκε κανένας.

Είναι ελαστικοί πλέον σε αυτό το θέμα. Και τα στελέχη με ένα κινητό στο χέρι είναι συνέχεια. Απλά θέλει να μη δίνεις και δικαιώματα να στην πουν πχ να είσαι με το κινητό όταν είσαι σκοπός

Jim

2021 ΣΤ ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Jim »

Σε ευχαριστώ φίλε. Καλό υπόλοιπο θητείας και Ίσως να τα λέμε από κοντά σε 2 εβδομάδες
Γιάννης

2022 Α ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Γιάννης »

Εγώ κατατάσσομαι 19/01 από Αθήνα
Johnx
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 08, 2022 11:08 am
Επικοινωνία:

2022 Α ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Johnx »

Καλή χρονιά να έχουμε!

Εγώ κατατάσσομαι 19/01 από Αθήνα

γιαννης

2022 Α ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από γιαννης »

καλησπέρα μάγκες και καλή χρονικά! Και εγώ κατατάσσομαι 17/01 από Αθήνα! Θα ξεκινήσω 16 με καράβι που ξεκινάει από Ότι Είδα κατά Της 12 το μεσημέρι!
Α ΕΣΣΟ 2022

2021 ΣΤ ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Α ΕΣΣΟ 2022 »

Jim πως λέγεσαι στο ινσταγκραμ η Facebook; Επίσης σε τι όπλο είσαι;
Pellum24

2022 Β ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Pellum24 »

Καλησπέρα παίδες είναι κανείς άλλος β εσσο Κως στης 8/3/2022 παρουσιάζομαι
Κώστας

2022 Β ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα. Κι εγώ παρουσιάζομαι 8/3 και σκέφτομαι να πάω με αεροπλάνο. Ξέρει κανείς αν θα μας περιμένουν οχήματα ή αν Θα πάρουμε συγκοινωνία;
goulevan

2022 Β ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από goulevan »

Καλησπέρα, είμαι εγώ για Λινοποτι Κω,9/3 βέβαια παρουσιάζονται.
Pellum24

2022 Β ΕΣΣΟ - 282 Μ/Κ ΤΕ Λινοπότι (Κως)

Δημοσίευση από Pellum24 »

Και εγώ λογικά με αεροπλάνο φίλε, αλλά έτσι έχω ακούσει ότι θα υπάρχουν οχήματα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης