ΣΥΠΟ - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από gimitrop »

billys1991 έγραψε:Καλησπερα παιδια. Εγω ειμαι τριτεκνος και θα μπω οκταμηνο. Επειδη δεν εχω βαλει βυσμα και λογικα ειμαι για παραμεθωριο. Γνωριζει κανεις αν δικαιουμαι μεταθεση και μετα απο ποσο καιρο¨;
Με τα ΚΕΝ έμενες 3 εβδομάδες στο κέντρο,4 μήνες παραμεθώριο και μετά απολυόσουν από τον τόπο διαμονής σου. Φαντάζομαι ότι με τα κέντρα υποδοχής θα μείνεις λίγο παραπάνω στην παραμεθώριο και θα κάνεις τους 3 τελευταίους μήνες στον τόπο διαμονής σου.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
sajohn

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από sajohn »

Μαγκες για κω και νισυρο γνωριζει κανεις πως ειναι η κατασταση εκει?
sofoklis

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από sofoklis »

Και εγω για μαρτιο ειμαι. δεν θα μας στειλουν εκει που δηλωσαμε?
Άβαταρ μέλους
Cross
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 8:33 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Cross »

Παιδιά, και εγω για Μαρτη ειμαι. Δεν έχει αναρτηθει ακομα τιποτα στο site. Κανονικα η ανακοινωση για την ΕΣΣΟ δεν γινεται 1 μηνα πριν ακριβως; Του Γεναρη εγινε 7-8 Δεκεμβρη απο ο, τι ειδα.
antonispa28

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από antonispa28 »

Καλησπερα εμενα λεει οτι μπαινω μαρτιο απλα δεν εχει οριστει η μερα και ο τοπος. Ειχα λαβει στο email μου ενα μηνυμα απο τν στρατο που ελεγε να μπω και να συμπληρωσω τα στοιχεια που μου ζηταει υψος βαρος ομαδα αιματος τα παντα και στο τελος μου ειχε να διαλεξω τοπο υποδοχης οπλιτων και διαλεξα Γρεβενά πεζικο λογικα εκει θα παω απλα δν ξερω για πόσο
Αααααα

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Αααααα »

Κι εγώ φίλε μπήκα και μου έλεγε ακριβώς το ίδιο. Ότι απλά μπαίνω Μάρτιο, τίποτα πιο συγκεκριμένο. Και πήρα ένα τηλ στην στρατολογία να δω τι γίνεται και μου είπε ότι δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα και να κάνω υπομονή. Πρέπει να έρθει τα χαρτί για να μάθουμε μου φαίνεται...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Nassos »



Στρατός: Αυτά είναι τα 23 σημεία όπου θα παρουσιάζονται οι οπλίτες - Τέλος τα κέντρα εκπαίδευσηςΤα κέντρα εκπαίδευσης τέλος, έρχονται, από την επόμενη ΕΣΣΟ τα σημεία κατάταξης οπλιτών σε 23 περιοχές της χώρας. Τα Σημεία Υποδοχής Οπλιτών θα λειτουργήσουν σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Με την επόμενη ΕΣΣΟ του Μαρτίου (Β ΕΣΣΟ 2018) τα κέντρα εκπαίδευσης θα αποτελέσουν παρελθόν Οι νέοι οπλίτες θα παρουσιαστούν σε 23 διαφορετικά σημεία υποδοχής σε ολόκληρη τη χώρα.

Ουσιαστικά πρόκειται για μονάδες υποδοχής που βρίσκονται στις περιοχές όπου και θα υπηρετήσουν τη θητεία του οι στρατεύσιμοι.

Στα Σημεία Υποδοχής Οπλιτών, σύμφωνα με την εφημερίδα «Δημοκρατία», οι νεοσύλλεκτοι θα παραμένουν ως 3 ημέρες για τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και για να παραλάβουν ιματισμό και στη συνέχεια θα προωθούνται στις μονάδες για την εκπαίδευσή τους σε όπλα και ειδικότητα και το υπόλοιπο της θητείας τους.

Newsit.gr

Εικόνα

Εικόνα


Αλέξανδρος

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Σήμερα το πρωί που μπήκα στο σαιτ της στρατολογιας μου λέει να παρουσιαστώ 15 του μήνα στο 565 ΤΠ. Με μια μικρή αναζήτηση που έκανα βρήκα ότι αυτο είναι στο Λαγο Έβρου. Λόγω πολυτεκνειας είμαι υπόχρεος 6μηνης θητείας οπότε όπως αναφέρετε και πάνω δεν θα έπρεπε να πάω παραμεθόριο. Στο στρατολογικό γραφείο που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι τα χαρτιά για μειωμένη θητεία πρέπει να τα καταθέσω αφού πάω στην μονάδα μου. Ισχύει αυτό; Ή μπορώ να τα καταθέσω κσι τώρα; Γενικά υπάρχει κατι που μπορώ νσ κάνω ώστε μην πάω παραμεθόριο αφού είμαι 6μηνης θητείας και το δικαιούμαι;
billys1991
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2017 12:41 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από billys1991 »

Παιδια εγω μπαινω τεθωρακισμενα 15/3 λιτοχωρο. Μετα απο ποσο καιρο θα φυγω?
dimitris90
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 3:56 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από dimitris90 »

Παιδια στο στρατολογια μου εβγαλε 297 Μ/Κ Τ/Π ΕΟΔ Τι σημαινει ΕΟΔ και που βρισκεται αυτο;

bill

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από bill »

Παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση.

Μεχρι τωρα οσοι θελανε να πανε ειδικες δυναμεις και στο περιοδευον ειχαν δηλωσει πεζικο, γνωριζουμε οτι περνουσε κλιμακιο των ειδικων δυναμεων απο το κεντρο και δηλωναν το ενδιαφερον τους εκει και περνουσανε τα αθληματα.

Γνωριζει κανεις τωρα στα σημεια υποδοχης ποια θα ειναι η διαδικασια για να πας ειδικες δυναμεις ενώ είχες δηλωσει πεζικο; Γιατι αν λαβουμε υποψιν οτι η διαμονη στα σημεια υποδοχης ειναι 3 ημερες για τα απαραιτητα (ρουχα-ιατρικες εξετασεις) δεν νομιζω να προλαβει να περασει και κλιμακιο των ειδικων δυναμεων.

(Την ιδια ακριβως απορια μπορει να εχει και καποιος που θελει αντιστοιχα να υπηρετησει στην ΕΛΔΥΚ)
NIKOS

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από NIKOS »

Γνωρίζει κανείς τι θα γίνει με τα κέντρα εκπαίδευσης; Θα κλείσουν;
ΜΑΚΕΔΩΝ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 1:00 am
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από ΜΑΚΕΔΩΝ »

Nassos έγραψε:

Στρατός: Αυτά είναι τα 23 σημεία όπου θα παρουσιάζονται οι οπλίτες - Τέλος τα κέντρα εκπαίδευσηςΤα κέντρα εκπαίδευσης τέλος, έρχονται, από την επόμενη ΕΣΣΟ τα σημεία κατάταξης οπλιτών σε 23 περιοχές της χώρας. Τα Σημεία Υποδοχής Οπλιτών θα λειτουργήσουν σε ολόκληρη την Ελλάδα.

Με την επόμενη ΕΣΣΟ του Μαρτίου (Β ΕΣΣΟ 2018) τα κέντρα εκπαίδευσης θα αποτελέσουν παρελθόν Οι νέοι οπλίτες θα παρουσιαστούν σε 23 διαφορετικά σημεία υποδοχής σε ολόκληρη τη χώρα.

Ουσιαστικά πρόκειται για μονάδες υποδοχής που βρίσκονται στις περιοχές όπου και θα υπηρετήσουν τη θητεία του οι στρατεύσιμοι.

Στα Σημεία Υποδοχής Οπλιτών, σύμφωνα με την εφημερίδα «Δημοκρατία», οι νεοσύλλεκτοι θα παραμένουν ως 3 ημέρες για τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και για να παραλάβουν ιματισμό και στη συνέχεια θα προωθούνται στις μονάδες για την εκπαίδευσή τους σε όπλα και ειδικότητα και το υπόλοιπο της θητείας τους.

Εικόνα

Εικόνα

Έχω την εξής απορία. Για Κομοτηνή στον παραπάνω πίνακα λέει μόνο το στρατόπεδο ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ. Εγώ όμως κλήθηκα να παρουσιαστώ στο 511 Μηχανοποιημένο Τάγμα Πεζικού (511 Μ/Π ΤΠ) που απ' ό, τι έψαξα βρίσκεται στην Κομοτηνή αλλά στο στρατόπεδο ΠΑΡΑΣΧΟΥ, που δεν υπάρχει στον πίνακα! Τι ακριβώς συμβαίνει; Έχουν ενοποιηθεί αυτά ή είναι ελλιπής ο πίνακας; Μια ακόμη ερώτηση: Θα περάσει κλιμάκιο στα Σημεία Υποδοχής για όσους θέλουν να πάνε Ειδικές Δυνάμεις // ΕΛΔΥΚ ή με το νέο σύστημα αυτό δεν θα γίνει;
Άβαταρ μέλους
ront
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2018 11:59 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από ront »

Καλησπέρα. Σχετικά με τις αλλαγές που προκύπτουν από την κατάργηση των Κέντρων Νεοσυλλέκτων από την Β ΕΣΣΟ 2018, βλέπω ότι πολλοί από όσους παρουσιαζόμαστε το Μαρτιο, έχουμε απορίες σχετικά με τα σημεία υποδοχής (ΣΥΠΟ), τη βασική εκπαίδευση και τη μονάδα που θα υπηρετήσουμε τη θητεία. Όποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας βοηθήσει
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

Σ.ΥΠ.Ο - Σημεία Υποδοχής Οπλιτών

Δημοσίευση από Nimda »

Την μονάδα που θα υπηρετήσεις δεν την ξέρεις, ουσιαστικά το ΣΥΠΟ είναι το κέντρο που κάναν όλοι. Άντι για 3 εβδομάδες διακοπές θα μειωθεί στις 3 ημέρες και μετά θα πάτε στην μονάδα (όποια είναι αυτή) για ειδικότητα, εκπαίδευση και υπηρεσίες μέχρι να απολυθείτε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες