Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από TAG »

Εγώ πήγα εχτές για εγγραφή και ειμασταν αρκετά άτομα, την 1η κιολας μέρα που μπορούσαμε να κάνουμε εγγραφή, αλλά ντάξει, πείρανε και πολλούς Πλοιάρχους στη Μηχανιώνα φέτος,70 για την ακρίβεια.

Επέτρεψέ μου να σε ενημερώσω πως πρέπει να πας κάτι επιπλέον χαρτιά, γιατι στην ανακοίνωση ζητούν 3 πράγματα, αλλά πρέπει να πας περισσότερα, είναι τα εξής:

- Αστυνομική ταυτότητα και φωτοτυπία της,

- Τέσσερις όμοιες φωτογραφίες (πρέπει να είναι όμοιες, ίδιες δηλαδή, όχι οποιες να'ναι και να ειναι 4, ούτε 3 ούτε 2)

- Το πρωτότυπο απολυτήριο με τη φωτοτυπία του εφόσον δεν έχει κατατεθεί,

- Αντίγραφο απολυτηρίου (δεν το λέει στην ανακοίνωση αλλά ζητήθηκε... )

- Εάν ήσουν γραμμένος φέτος η πέρυσι σε άλλη σχολή, ζητήθηκε Βεβαίωση Διαγραφής

- Συμπληρωμένο/Εκτυπωμένο το Δελτίο της ΕΛΣΤΑΤ (σχεδον κανένας δεν το είχε φέρει, αλλά εκείνοι μας δώσανε ένα φυλλάδιο να συμπληρώσουμε)

Πάλι καλά που πέραν από τα 3 πράγματα που ζητάνε, πήρα και τα εξτρά χαρτιά, διαφορετικά θα γυρνούσα πάλι πίσω και θα ξαναπήγαινα.

Επίσης, να γνωρίζεις:

- Το ΑΜΚΑ σου
- Τον Αριθμό Ταυτότητας ενός ή δύο κηδεμόνων/φίλων/συγγενών σου για να εξουσιοδοτήσεις 1 ή 2 άτομα για να έρχονται να ζητούν κάποια έγγραφα εάν χρειαστεί και εσύ δεν μπορείς (π. Χ. Ο γονιός σου θέλει βεβαίωση σπουδών για την φορολογική του δήλωση και εσύ είσαι στη Μέση του Ατλαντικού)
- Αν δεν έχεις e-mail, φτιάξε. Αν ξέχασες κωδικούς κλπ, βρες τους!

Καλή μας Αρχή.

Υ. Γ. Βλέπω πως έκλεισες αεροπορικά για 4/ΟΚΤ,2 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας. Να σιγουρευτείς να πάρεις ό, τι πιστεύεις οτι μπορεί να σου χρειαστεί, για να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα (πχ Βεβαιωση Διαγραφης αν ησουν φοιτητης τα τελευταια 2 χρονια). Αμα εχεις κανα πιστοποιητικο στο σπιτι σου, παρ'το κι αυτο, ποτε δε ξερεις αν τους φυσηξει και ζητήσουν κάτι εξτρά.
Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από death4glory »

Το ξενοδοχειο ειναι στη σουδα. Θα φτασω 4 οκτ βραδυ οποτε πρεπει να μεινω σε ξενοδοχειο εκεινη την μερα και την επομενη θα παω στη σχολη για να καταθεσω χαρτια. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που σπουδαζει στην ΑΕΝ κρητης ή εστω εαν γνωριζει, πως μετακινούνται οι φοιτητες της σχολης. Εχουν δικα τους οχηματα;(αμαξια μηχανακια);
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από PRODEATOR »

TAG έγραψε:Εγώ πήγα εχτές για εγγραφή και ειμασταν αρκετά άτομα, την 1η κιολας μέρα που μπορούσαμε να κάνουμε εγγραφή, αλλά ντάξει, πείρανε και πολλούς Πλοιάρχους στη Μηχανιώνα φέτος,70 για την ακρίβεια.



Εικόνα 70 θεωρούνται πολλοί ; Άλλες χρονιές πόσους έπαιρναν δηλαδη; στον ασπρόπυργο 2012 α' εξάμηνο 120 μηχανικοί βέβαια Ασπρόπυργο πάντα παίρνει πιο πολλούς αλλά νόμιζα και μηχανιώνα γύρω 90 -100 θα παίρνει. Πόσο μάλλον πλοίαρχους που υποτίθεται πάντα είναι περισσότεροι.

Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από TAG »

Βασικά λάθος, δεν πήρε 70 Πλοιάρχους φέτος,169 πήρε, απλά οι 70 ήταν μέσω ΓΕΛ Γενική Σειρά Πανελληνίων.
Ο Ασπρόπυργος πήρε 93 Πλοιάρχους,76 λιγότερους απο Μηχανιώνα. Αλλά ναι, φετος η Μηχανιώνα πήρε τους περισσότερους.
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από PRODEATOR »

death4glory έγραψε:Το ξενοδοχειο ειναι στη σουδα. Θα φτασω 4 οκτ βραδυ οποτε πρεπει να μεινω σε ξενοδοχειο εκεινη την μερα και την επομενη θα παω στη σχολη για να καταθεσω χαρτια. Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος που σπουδαζει στην ΑΕΝ κρητης ή εστω εαν γνωριζει, πως μετακινούνται οι φοιτητες της σχολης. Εχουν δικα τους οχηματα;(αμαξια μηχανακια);


Κατάλαβα.. Είμαι στο 4ο έτος Αεν κρήτης.. Πολλοί έχουν δικά τους οχήματα είτε αμάξι είτε μηχανάκι είτε χρησιμοποιούν το λεωφορείο 8 το πρωί φτάνει σχολή από Χανιά και 2και 20 επιστρέφει για να πάρει σπουδαστές αφού εχουν σχολάσει. Επίσης έχει στάση λεωφορείου,10 λεπτά με τα πόδια από τη σχολή, για Χανιά κάθε 15 λεπτά . Ταξί απο σούδα για σχολή είναι περίπου 6 ευρώ και από χανιά 7 -8 ευρώ.

Υ. Γ.: Αν έχεις μέσο παπί αμάξι μηχανή ή οτιδήποτε πάρτο μαζί θα σου λύσει τα χέρια γιατί όλα είναι κοντά εκεί αν έχεις το δικό σου μέσο και δεν περιμένεις λεωφορεία ταξί η να υποχρεώνεσαι σε άλλους.

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από death4glory »

Καταλαβα, εχω αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν θα το κατεβασω διοτι διοτι και χρισουγεννα πρεπει να το ξανα ανεβασω πανω και πριν το ταξιδι και ειμαι απο πολυ μακρια για να γινει αυτο.2 καραβια πρεπει να αλλαξω. Γι αυτο σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανακι για εκει. Γι αυτο ρωταω
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από PRODEATOR »

death4glory έγραψε:Καταλαβα, εχω αυτοκινητο αλλα δεν ξερω αν θα το κατεβασω διοτι διοτι και χρισουγεννα πρεπει να το ξανα ανεβασω πανω και πριν το ταξιδι και ειμαι απο πολυ μακρια για να γινει αυτο.2 καραβια πρεπει να αλλαξω. Γι αυτο σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανακι για εκει. Γι αυτο ρωταω


Φίλε μου αγόρασε αν έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις. Πολλοί το κάναν έτσι όταν είδαν την κατάσταση. Ναι αν είσαι από μακριά άσε το αμάξι καλύτερα. Πάντως με ένα παπί θα είσαι αρχηγός κάτω. :) ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από death4glory »

Δες λιγο τα μηνυματα σου φιλε μου
Ανώνυμος

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Καλησπερα παιδες.. Επισκευτηκα την ΑΕΝ Υδρας μια απο αυτες τις μερες για εγγραφή.. Δεν γνωρίζουν ποτε αρχίζουμε σίγουρα λογικα δευτερα... δεν γνωρίζουν εαν θα εχουμε σιτιση.. και επισης ανεφεραν οτι ειναι κλειδωμενες οι εστιες για να σας πω σε τι κατάσταση ειναι.. Περιμενα πολλα παραπανω σε θεμα οργανωσης και ενημερωσης γενικα για την φοιτηση Εικόνα.. Αλλα εμεινα Εικόνα οταν μου ειπαν πως θα πρεπει εν ωρα μαθημάτων να φοραω τζιν και οχι φορμες η βερμουδες και επισης να ειμαι ξυρισμενος... Δεν το βρισκω λογικο μιας και δεν είμαστε Στρατο.. :| Εσειςτι πιστεύετε. .(Αυτη ειναι καθαρα η αποψη μου χωρις να θελω να θιξω σχολη ή καποιον απο εκει.) Θα σας ενημερωσω οταν αρχισουν τα μαθήματα.. ωστε να εχω και εγω ολόκληρομενη αποψη για την σχολη..
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Ανώνυμος έγραψε:Καλησπερα παιδες. Επισκευτηκα την ΑΕΝ Υδρας μια απο αυτες τις μερες για εγγραφή. Δεν γνωρίζουν ποτε αρχίζουμε σίγουρα λογικα δευτερα... Δεν γνωρίζουν εαν θα εχουμε σιτιση. Και επισης ανεφεραν οτι ειναι κλειδωμενες οι εστιες για να σας πω σε τι κατάσταση ειναι. Περιμενα πολλα παραπανω σε θεμα οργανωσης και ενημερωσης γενικα για την φοιτηση Εικόνα. Αλλα εμεινα Εικόνα οταν μου ειπαν πως θα πρεπει εν ωρα μαθημάτων να φοραω τζιν και οχι φορμες η βερμουδες και επισης να ειμαι ξυρισμενος... Δεν το βρισκω λογικο μιας και δεν είμαστε Στρατο.: | Εσειςτι πιστεύετε..(Αυτη ειναι καθαρα η αποψη μου χωρις να θελω να θιξω σχολη ή καποιον απο εκει.) Θα σας ενημερωσω οταν αρχισουν τα μαθήματα. Ωστε να εχω και εγω ολόκληρομενη αποψη για την σχολη.


Φίλε μου η ΑΕΝ θεωρείται ημιστρατιωτικη σχολή και μέχρι πριν κάποια χρόνια κάθε πρωί Οι σπουδαστές ξύπναγαν και έκαναν τη ίδια γυμναστική που έκαναν και στις στρατιωτικές σχολές. Οι πρωτοετής ξεκινάτε από τις 9 μαθήματα οι υπόλοιποι 4. Σίτιση με υπουργικό διάταγμα θα ξεκινήσει για όλες τις ΑΕΝ Από πρώτη του μήνα και ξέρω πως ήδη έχουν γίνει προετοιμασίες σε κάποιες σχολές όπως χανιά κύμη. Όσον αφορά τη σχολή της Ύδρας αυτά για το τζιν ξύρισμα κλπ μάλλον είναι τα για το ψάρωμα του νέου και καλά αν λάβεις υπ' όψην πως έχεις πάει σε σχολή που είναι μόνο για πλοίαρχους. Πάντως η Αεν Ύδρας έχει μια φήμη αυστηρης σχολής (είναι θέμα διοικητή). Όσο για τις εστίες φίλε μου ανοίγουν 2 οκτώβρη Δευτέρα, και μάλλον για τους πρωτοετής όταν ξεκινήσετε τα μαθήματα, Δηλαδη 9, με μια μικρή επιφύλαξη.

mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από mattypocket »

Νταξει παντως ειναι απαραδεκτο να σου λεει στην σχολη 10 μερες πριν οτι δεν ξερουν ποτε αρχιζουμε κλπ. Δεν νομιζω σε καποια στρατιωτικη να γινοταν ποτε κατι τετοιο. Δεν μπορουν να δειχνουν τετοια αδιαφορια και ανοργανωσια και να απαιτουν πειθαρχεια και τυπους ντυσιματος.
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από TAG »

Εμεις Μηχανιωνα ξεκιναμε 9 Οκτ. Οι παλαιοτερων ετων ξεκιναν 2 Οκτ.

Ερώτηση για αυτους που γραφτηκαν τωρα: Σας δώσανε Βεβαίωση Εγγραφής;
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από PRODEATOR »

mattypocket έγραψε:Νταξει παντως ειναι απαραδεκτο να σου λεει στην σχολη 10 μερες πριν οτι δεν ξερουν ποτε αρχιζουμε κλπ. Δεν νομιζω σε καποια στρατιωτικη να γινοταν ποτε κατι τετοιο. Δεν μπορουν να δειχνουν τετοια αδιαφορια και ανοργανωσια και να απαιτουν πειθαρχεια και τυπους ντυσιματος.


Αν και κάθε χρόνο οι ημερομηνίες είναι ίδιες , αν είπαν από τη σχολή πως δεν ξέρουν πότε ξεκινάνε (για τους πρωτοετής πάντα) είναι τραγικό. Η Ύδρα είχε ανέκαθεν αυτή τη φήμη της αυστηρότητας στην αρχή γιατί μετά έχεις το ελεύθερο και δεν ασχολείται κάποιος μαζί σου.

mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από mattypocket »

TAG έγραψε:Εμεις Μηχανιωνα ξεκιναμε 9 Οκτ. Οι παλαιοτερων ετων ξεκιναν 2 Οκτ.

Ερώτηση για αυτους που γραφτηκαν τωρα: Σας δώσανε Βεβαίωση Εγγραφής;


Τιποτα μονο ενα χαρτι με το τι πρεπει να φερεις για ναυτικο φυλλαδιο κλπ.

PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΕΝ (2017)

Δημοσίευση από PRODEATOR »

TAG έγραψε:

Ερώτηση για αυτους που γραφτηκαν τωρα: Σας δώσανε Βεβαίωση Εγγραφής;


Δεν υπάρχει αυτό φίλε μου. Θα σας δώσουν πιστοποιητικά σπουδών (2 ή 3 νομίζω) και αν απο εκεί και πέρα χρειαστέίς και άλλα μπορείς να κάνεις αίτηση στη γραμματεία και το έχεις μετά απο 2 3 μέρες.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες