ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
spyros-haf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 09, 2017 3:18 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από spyros-haf »

ΚαλησπέραΦέτος ιδρύθηκε η νέα σχολή της ΣΜΥΑ που είναι συγχώνευση από 3 που προϋπήρχαν

Επειδή με ενδιαφέρει πολύ σαν επιλογή μετά την Ικάρων

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει..

Πόσα μόρια θα έχει περίπου?;

Τι δικαιώματα μπορείς να πάρεις από τη σχολή?; Δηλαδή τι μπορείς να γίνεις; Με τι να ασχοληθείς?;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Terminator »

Στην ΣΜΥΑ θα λειτουργούν 3 κατευθύνσεις
  • ΣΜΥΑ / Κατεύθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης
  • ΣΜΥΑ / Κατεύθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης
  • ΣΜΥΑ / Κατεύθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης
Αναλόγως θα βγαίνεις και την κατάλληλη ειδικότητα μην ρωτάς για μόρια κανένας δεν ξέρει θα καθοριστούν για πρώτη φορά φέτος πάντως μην περιμένεις τρομερή διαφορά απο την βάση της ΣΤΥΑ ή της ΣΥΔ

spyros-haf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 09, 2017 3:18 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από spyros-haf »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Μηπως ξέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο για το επιχειρησιακό κομμάτι?; Ας πούμε σε τι θεσεις μπορείς να μπεις από αυτή την κατεύθυνση;

Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από psofos »

1. Και εγω την εχω αυτη την απορια. Τι ακριβως εννοει ο ποιητης; 2. Η ΣΜΥΑ θα ειναι μια σχολη με τρεις κατεθυνσεις και θα εχει μια βαση ανεξαρτητως κατευθυνσης (που λογικα θα την παρεις μεσα). Σωστα;

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από marsupilami »

Η κατευθυνση επιχειρησιακης που αναφερει ειναι η παλια συδ δλδ διοικητικοι τουτεστιν γραφειο
spyros-haf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Μάιος 09, 2017 3:18 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από spyros-haf »

Νομίζω γραφείο που λες , είναι διοικητική κατεύθυνση που έχει η ΣΜΥΑ Έτσι λέει η λογική μου δηλαδή

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από marsupilami »

spyros-haf έγραψε:Νομίζω γραφείο που λες, είναι διοικητική κατεύθυνση που έχει η ΣΜΥΑ Έτσι λέει η λογική μου δηλαδή



φιλε μ εχεις δικιο ζητω συγνωμη δικη μ παραλειψη. Νομιζα οτι η τριτη ηταν εφοδιαστικης μονο.

τωρα επιχειρησιακης δεν ξερω αυτοι που ειναι στον πυργο ελεγχου μηπως εχουν τεοια καθηκοντα; Η οι μετεωρολογοι; Αυτο δεν το ξερω σιγουρα ειναι κατι καινουργιο και δεν υπαρχουν και γενικοτερα πληροφοριες. Επιχειρησιακοι τωρα ειναι και αυτοι που βοηθουν στην προετοιμασια των ασκησεων και στην εκπονηση τους μπορει και κατι τετοιο.

Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από psofos »

Ξερει κανεις κατι για τη δευτερη απορια μου;

Ευχαριστω!

Dimitris

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Dimitris »

Η ΣΜΥΑ θα αποτελείται από τρεις κατευθύνσεις:1. Τεχνικής Υποστήριξης: Όλες οι καθαρά τεχνικές ειδικότητες και Πληροφορική με έδρα Τατόι.

2. Επιχειρησιακής Κατεύθυνσης: Αμύνης Αεροδρομίων, Ελεγκτές Εναέριας Κυκλοφορίας, Μετεωρολόγων, Πληροφοριών, Ραδιοναυτίλων (όταν χρειαστεί) με έδρα το Τατόι

3. Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης: Υλικονόμοι, Στρατολόγοι και Ταμειακοί με έδρα το Σέδες (Θεσσαλονίκη)

Bill

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Bill »

Οπότε δεν θα έρθουν όλες οι προυπάρχουσες σχολές πχ ΣΥΔ στο Τατόι, θα παραμείνουν ως έχουν; Επίσης, έχω μια απορία ενας γνωστός μου έστειλε την Αίτηση για τις Στρατιωτικές Σχολές και δεν κράτησε αντιγραφο το οποίο το χρειάζεται στις ΠΚΕ τι μπορεί να κάνει για να παραλάβει 1 φωτοαντίγραφο από τη σχολή που δήλωσε;
Άβαταρ μέλους
vasilis13
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2015 7:14 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από vasilis13 »

Η οργάνωση της ΣΜΥΑ.
http://veteranos.gr/idrithike-smia-tis-pa-pies-ine-idikotites/

Δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος χώρος για αυτό αλλιώς τοποθετήστε εκεί που θα έπρεπε να είναι.
TK

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από TK »

Γεια σας.Είμαι υποψήφια για τις στρατιωτικες σχολες.

Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν οι ειδικότητες της κάθε Κατεύθυνσης στη ΣΜΥΑ καθώς και ότι η Κατεύθυνση Διοικητικής και Εφοδιαστικής Υποστήριξης θα λειτουργήσει στις εγκαταστάσεις της ΣΥΔ στη Θεσσαλονίκη.

Η ανακοίνωση αυτή έγινε μετά την τελική ημερομηνία υποβολής των απαραίτητων δικαιολογητικών με αποτέλεσμα να μην είμαι ενημερη για τις αλλαγές όταν συμπληρωνα την αίτηση μου.

Στην αίτηση μου δεν έχω δηλώσει την Κατεύθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης καθώς μέχρι τότε ήταν γνωστό σε αυτήν υπάγεται μόνο η ειδικότητα του Ραδιοναυτίλου για την οποία δεν ενδιαφέρομαι.

Πλέον έμαθα ότι σε αυτήν την Κατεύθυνση λειτουργούν και άλλες ειδικότητες όπως του Μετερεωλόγου και του Ελεγκτη Αναχαιτισης οι οποίες με ενδιαφέρουν.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό μου την Κατεύθυνση Επιχειρησιακής Υποστήριξης παρόλο που δεν την δήλωσα στην αίτηση μου;

Αν όχι, μπορώ να στείλω μία νέα διορθωμένη αίτηση μέχρι τις 9 Ιουνίου, δηλαδή μέχρι την προθεσμία υποβολής ελλιπών δικαιολογητικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

AirGreek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 26, 2017 12:13 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από AirGreek »

Καλησπέρα σε όλους σας,

Δεδομένου ότι θα λειτουργήσει από φέτος η Σ. Μ. Υ. Α, στην οποία πλέον υπάγεται και η ειδικότητα Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων θα ήθελα να σας παραθέσω τις εξής ερωτήσεις. Παρακαλώ να απαντήσετε, εφόσον γνωρίζετε.

1) Υπάρχει κάποιο όριο σχετικά με την οπτική ικανότητα, προκειμένου να κριθείς κατάλληλος για τη συγκεκριμένη ειδικότητα; Αν ναι, ποιο είναι αυτό;

2) Επειδή, η Σχολή Ιπτάμενων Ραδιοναυτίλων δεν δέχεται κάθε χρονιά υποψηφίους, και λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός ότι στο ΦΕΚ που δημοσιεύτηκε σχετικά με τη Σ. Μ. Υ. Α. Αναφέρεται ότι κάποια ειδικότητα μπορεί να μην ανοίξει θέσεις, γνωρίζει κάποιος αν όντως φέτος θα δεχτεί υποψηφίους η συγκεκριμένη ειδικότητα;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από Terminator »

1) ΣΤΥΑ και ΣΥΔ είχαν τα ίδια ακριβώς όρια 4,5 σφαιρικές διοπτρίες δεν αλλάζει κάτι για την ΣΜΥΑ το ίδιο όριο θα είναι
2) οχι δεν μπορεί να στο πεί κανένα αυτό το πράγμα αλλά να έχεις υπόψην την πρώην ραδιοναυτίλων γιατί δεν είναι αναγκαία πλέον η εισαγωγή προσωπικού σε αυτή γιατί υπερκαλύπτεται απο το ήδη υπάρχον
AirGreek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 26, 2017 12:13 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥΑ - Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας

Δημοσίευση από AirGreek »

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες