Βαθμολογική εξέλιξη παλιότερα

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ereunitis1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2017 9:35 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη παλιότερα

Δημοσίευση από ereunitis1999 »

Γνωρίζει κανείς ανά πόσα χρόνια εξελισσόνταν βαθμολογικά οι στρατιωτικοί σε παλαιότερες εποχές. Για παράδειγμα ο Αντιστράτηγος Πλαστήρας μέσα 12 χρόνια έγινε από Ανθυπολοχαγός σε Αντιστράτηγος. Οι υπαξιωματικοί εκ σμυ έφταναν και παλαιότερα μέχρι το βαθμό του συνταγματάρχη εα; Γενικά με τη βαθμολογική εξέλιξη τι παίζει ανά τους χρόνους στο σύγχρονο ελληνικό κράτος.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη παλιότερα

Δημοσίευση από Terminator »

Ο υπαξιωματικός με πτυχίο πανεπιστημίου φτάνει μέχρι αντιστράτηγο
Άβαταρ μέλους
ereunitis1999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2017 9:35 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη παλιότερα

Δημοσίευση από ereunitis1999 »

Δηλαδή άμα είσαι από σμυ η σμυν και έχεις πτυχίο ΑΕΙ φτάνεις μέχρι ταξίαρχος εα άντε με κρίσεις αντιστράτηγος. Ύποπτο μου φαίνεται. Απλά στο παρελθόν γινόταν, βλέπε Πλαστήρα, Στανωτάς και άλλοι που ξεκίνησαν από επιλοχίες μετά έγιναν ανθυπασπιστές μέχρι αντιστράτηγοι. Αυτό το λέω γιατί έχω γνωρίσει υπαξιωματικούς από σμυ με πτυχίο αει που μου είπαν ότι θα φτάσουν μέχρι αντισυνταγματάρχες στα γεράματα.
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη παλιότερα

Δημοσίευση από psofos »

Παιδια ο Πλαστηρας ειναι ειδικη περιπτωση. Δεν ειναι τυχαιο που τον ελεγαν "μαυρο καβαλαρη"... Πηρε πολλους βαθμους λογω ανδραγαθηματων κατα τη μικρασιατικη εκστρατεια νομιζω...
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη παλιότερα

Δημοσίευση από Terminator »

ereunitis1999 έγραψε:Δηλαδή άμα είσαι από σμυ η σμυν και έχεις πτυχίο ΑΕΙ φτάνεις μέχρι ταξίαρχος εα άντε με κρίσεις αντιστράτηγος. Ύποπτο μου φαίνεται. Απλά στο παρελθόν γινόταν, βλέπε Πλαστήρα, Στανωτάς και άλλοι που ξεκίνησαν από επιλοχίες μετά έγιναν ανθυπασπιστές μέχρι αντιστράτηγοι. Αυτό το λέω γιατί έχω γνωρίσει υπαξιωματικούς από σμυ με πτυχίο αει που μου είπαν ότι θα φτάσουν μέχρι αντισυνταγματάρχες στα γεράματα.


Σόρρυ διόρθωση μ@λ@κί@ έγραψα απο βιασύνη αντισυνταγματάρχης ήθελα να πω φτάνει ο υπαξιωματικός με πτυχίο πανεπιστήμιου! Μην κοιτάτε τι έγινε παλιότερα μιλάμε για την δεκαετία του 1910-1920 τότε ίσχυαν άλλα απο ότι τώρα ο Πλαστήρας πήρε Βαθμούς απο την μικρασιατική εκστρατεία και τι να λέει αυτό; Κι ο Παπάγος έφτασε στον βαθμό Του στρατάρχη Το 1949 που του τον έδωσαν τιμητικά για τις υπηρεσίες του στον Β παγκόσμιο πόλεμο. Γενικότερα τότε ήταν το παλάτι και ο Βασιλειάς και έδιναν τις προαγωγές λίγο πιο φλου απο ότι τώρα που υπάρχει κρίση απο επιτροπή.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες