Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Johncom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 10:24 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από Johncom »

Ρε παιδια γινεται καπιος να δωσει εξετασεις για την Σχολη Αξιωματικών Αστυνομιας η για την σχολη αστυφυλακων και να κανει πριν την θητεια του στον στρατο η πριν;

AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από AlexG7 »

Εγω εχω υπηρετησει κανονικα τη θητεια μου στο στρατο και μετα εδωσα πανελλαδικες και περασα αστυφυλακων, δε νομιζω ομως να γλιτωνω κατι απο την εκπαιδευση
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από D.Y.K »

AlexG7 έγραψε:Εγω εχω υπηρετησει κανονικα τη θητεια μου στο στρατο και μετα εδωσα πανελλαδικες και περασα αστυφυλακων,δε νομιζω ομως να γλιτωνω κατι απο την εκπαιδευση


Συγχαρητήρια καταρχάς για την επιτυχία σου και καλή σταδιοδρομία να έχεις και εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά που πέτυχαν.

Ως προς την "θητεία" είναι ακριβώς όπως το λες. Θα ξαναπεράσεις την "βασική" εκπαίδευση όπως και οι υπόλοιποι "αστράτευτοι" εκκολαπτόμενοι Αστυφύλακες.

AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από AlexG7 »

ΔΥΚ το οτι υπηρετησα στα αλεξιπτωτα θα εχει την παραμικρη Επιρροη Στη σχολη μεσα; Δε ξερω, ρωταω, εστω μια ευνοια ας πουμε προς το προσωπο μου ή κατι ξερω γω :P ή αργοτερα οταν αποφοιτησω θα μετρησει πουθενα; Ή απλα παπατζα; Σε ευχαριστω πολυ παρεμπιπτοντως !
Άβαταρ μέλους
papikos
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2015 11:57 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από papikos »

AlexG7 έγραψε:ΔΥΚ το οτι υπηρετησα στα αλεξιπτωτα θα εχει την παραμικρη Επιρροη Στη σχολη μεσα; Δε ξερω, ρωταω, εστω μια ευνοια ας πουμε προς το προσωπο μου ή κατι ξερω γω :P ή αργοτερα οταν αποφοιτησω θα μετρησει πουθενα; Ή απλα παπατζα; Σε ευχαριστω πολυ παρεμπιπτοντως !
Τι ευνοια ρε ; Ευχομαι να μην εισαι απο αυτους που το παιζουν οτι πηγαν στρατο και εγιναν ραμπο. Το μονο που μετραει οταν αποφοιτησεις ειναι η σειρα επιτυχιας δηλαδη η βαθμολογια στα μαθηματα.
AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από AlexG7 »

Χαχα, οχι ρε φιλε, αλλα οσο να ναι εχω κανει 2 πραγματα παραπανω τα οποια δε προκειται να τα κανουμε στη σχολη... Ρωταω αν θα μετρησει καθολου αυτο
Άβαταρ μέλους
papikos
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2015 11:57 am
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από papikos »

AlexG7 έγραψε:Χαχα, οχι ρε φιλε, αλλα οσο να ναι εχω κανει 2 πραγματα παραπανω τα οποια δε προκειται να τα κανουμε στη σχολη... Ρωταω αν θα μετρησει καθολου αυτο
μπα, ισα και ομοια με αυτους που δεν πηγαν, απλα θα εισαι καλυτερος στη σκοποβολη απο αυτους που δεν εχουν πιασει οπλο στη ζωη τους

AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από AlexG7 »

Δεν ειναι μονο το οτι εχω κανει 2 βολες, εχω κανει νυχτερινη βολη με διοπτρα, ξερω να τοποθετω και να χρησιμοποιηω μασκα αεριων cobra, μαθαμε καποια βασικα (γενικα) πραγματα για εκρηκτικα κ πυροκροτητες. Δε λεω οτι πρεπει να αποφοιτησω τη δευτερη μερα επειδη ειμαι γαμαω ταο (lol) αλλα αν παιζει να μετρησουν καπου ολα αυτα κ αλλα πραγματα σε οποιοδηποτε βαθμο.

Και εγω ο ιδιος νομιζω οτι δε θα μετρησουν καπου, αλλα ρωταω μηπως ο ΔΥΚ ξερει κατι καλυτερα.

ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

Οχι τυπικα, δε θασε βοηθησει καπου. Αντιθετως αν το προβαλλεις κιολας, μπορει να τραβηξεις και ανεπιθυμητη προσοχη (οπως εδω παραπανω) . Στις στολες εκστρατειας (ΟΠΚΕ, ΕΚΑΜ, ΔΕΛΤΑ, ΔΙΑΣ κλπ) εχω δει καποιους να φερουν πουλαδα, οποτε μαλλον θα μπορεις να φερεις και τις πτερυγες στη στολη σου. Απο κει και περα υπαρχουν και στελεχη μεσα, ειδικα αρχαιοτεροι που εκτιμουν για μια σειρα απο λογους καποιον που υπηρετησε στις ειδικες δυναμεις. Αυτο βεβαια μη περιμενεις να αποφερει υπηρεσιακα οφελη. Ισα, αλλα οπωσδηποτε οχι ομοια κομμαντος ;)
AlexG7
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2013 10:43 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από AlexG7 »

Καταλαβα. Αν μπορω να φοραω τις πτερυγες θα ειναι μεγαλη τιμη για μενα παντως.
Johncom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Αύγ 24, 2016 10:24 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από Johncom »

Δεν ενοω να κανεις την θητεια σου για να γλιτώσεις κατι μετα στην εκπαιδευση απλος αν γινεται να δωσεις πανελλαδικες να περασεις στην σχολη και να παρεις καπια αναβολη για να πας στρατο
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν χρειάζεται να πάρεις αναβολή. Αν είχες ασχοληθεί στοιχειωδώς με το τι ισχύει σχετικά με την εισαγωγή στις παραγωγικές Αστυνομικές σχολές πλέον, θα γνώριζες ότι εάν πετύχεις στην Αστυνομία, εισάγεσαι στην Σχολή μετά από 1 χρόνο. Χρόνος υπέρ αρκετός για να κάνεις ΚΑΙ την θητεία σου εάν το επιθυμείς.

Επίσης λεβέντες, φροντίστε να απολαύσετε αυτό το ελάχιστο υπόλοιπο του καλοκαιριού σε συνάρτηση με την επιτυχία σας, αλλά από Σεπτέμβρη η γνώμη μου είναι ταπεινά και όσοι το επιθυμείτε να πάτε να υπηρετήσετε την Πατρίδα σας. Πιστέψτε με θα σας βοηθήσει αρκετά και ως προς την ομαλή ένταξή σας / προσαρμογή σας στην Σχολή μετέπειτα για όσο θα είστε εκπαιδευόμενοι, θα μάθετε να είστε οργανωτικοί / πειθαρχημένοι, θα μάθετε τι είναι το όπλο, πως το κρατάμε, πως το λύνουμε, πως το δένουμε, πως το καθαρίζουμε και φυσικά πότε και πως το χρησιμοποιούμε. Τέλος, όπως έγραψα και πριν θα έχετε την ύψιστη τιμή να υπηρετήσετε την Πατρίδα σας και θα έχετε να το λέτε στα παιδιά και στα εγγόνια σας αύριο μεθαύριο έναντι των υπολοίπων αμούστακων / αστράτευτων παιδαρελίων που θα έχουν αρκεστεί στο να κάνουν μόνο την (αστεία κατά τη γνώμη μου) "βασική" εκπαίδευση που παρέχει η Σχολη.

Και πάλι καλή σταδιοδρομία σε όλους, συγχαρητήρια για την επιτυχία σας και να ξέρετε ότι κάνατε την καλύτερη επιλογή λεβέντες μου.

Φιλικά,

Κάποιος που έχει εκπαιδεύσει αρκετούς σαν και εσάς!
ΔΕΑ_2αμαλ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 15, 2014 12:52 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από ΔΕΑ_2αμαλ »

D.Y.K έγραψε: Δεν χρειάζεται να πάρεις αναβολή. Αν είχες ασχοληθεί στοιχειωδώς με το τι ισχύει σχετικά με την εισαγωγή στις παραγωγικές Αστυνομικές σχολές πλέον, θα γνώριζες ότι εάν πετύχεις στην Αστυνομία, εισάγεσαι στην Σχολή μετά από 1 χρόνο. Χρόνος υπέρ αρκετός για να κάνεις ΚΑΙ την θητεία σου εάν το επιθυμείς. Επίσης λεβέντες, φροντίστε να απολαύσετε αυτό το ελάχιστο υπόλοιπο του καλοκαιριού σε συνάρτηση με την επιτυχία σας, αλλά από Σεπτέμβρη η γνώμη μου είναι ταπεινά και όσοι το επιθυμείτε να πάτε να υπηρετήσετε την Πατρίδα σας. Πιστέψτε με θα σας βοηθήσει αρκετά και ως προς την ομαλή ένταξή σας / προσαρμογή σας στην Σχολή μετέπειτα για όσο θα είστε εκπαιδευόμενοι, θα μάθετε να είστε οργανωτικοί / πειθαρχημένοι, θα μάθετε τι είναι το όπλο, πως το κρατάμε, πως το λύνουμε, πως το δένουμε, πως το καθαρίζουμε και φυσικά πότε και πως το χρησιμοποιούμε. Τέλος, όπως έγραψα και πριν θα έχετε την ύψιστη τιμή να υπηρετήσετε την Πατρίδα σας και θα έχετε να το λέτε στα παιδιά και στα εγγόνια σας αύριο μεθαύριο έναντι των υπολοίπων αμούστακων / αστράτευτων παιδαρελίων που θα έχουν αρκεστεί στο να κάνουν μόνο την (αστεία κατά τη γνώμη μου) "βασική" εκπαίδευση που παρέχει η Σχολη. Και πάλι καλή σταδιοδρομία σε όλους, συγχαρητήρια για την επιτυχία σας και να ξέρετε ότι κάνατε την καλύτερη επιλογή λεβέντες μου. Φιλικά, Κάποιος που έχει εκπαιδεύσει αρκετούς σαν και εσάς!
Οπως συνηθως η γνωμη του ΔΥΚ ειναι θεσφατο, προς επιρρωση αυτου θα προσθεσω πως στο περασμα σας απ το στρατο θα χτισετε και αντοχη απεναντι στο πηξιμο, περαν ολων των αλλων, οι υπηρετησαντες καταλαβαινουν τι εννοω. Μεγιστο προσον για τη ζωη σας σε ολους τους τομεις. Επισης θα εχετε ηδη δει αρβυλο, μαλλινη κουβερτα και σκοπια. Θα σας ειναι ολα πιο ευκολα στη σχολη, και θα ειστε πιο αποτελεσματικοι, ανυδρωτα. Ξεκινηστε επαγγελματικα απο νωρις, πολλοι μνημονευουν ακομα τα μπουρδελα που ειχαν στη σχολη τους. Καντε την ηθικη σας υποχρεωση απεναντι στους προγονους μας και τη σημαια. Ουτως ή αλλως, κακα τα ψεμματα, η εναλλακτικη σας ειναι αραγμα στο σπιτι, καμια χαζοδουλιτσα, και σπαταλη χρονου και χρηματος, μεχρι να μπειτε στη σχολη.
Assassin00
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2016 2:20 pm
Επικοινωνία:

Στρατιωτικη θητεια Αστυνομικων

Δημοσίευση από Assassin00 »

Παιδιά έχω ακούσει ότι η στρατιωτική θητεία μέσα στη σχολή αστυφυλακων διαρκεί 40 μέρες, Το ίδιο ισχύει και για την σχολή αξιωματικών;
Η ΣΗΜΑΊΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΏ ΈΧΕΙ ΈΝΑΝ ΛΕΥΚΌ ΣΤΑΎΡΟ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες