Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
σπυρος1μαλ

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από σπυρος1μαλ »

Ποτε και πως μπορουμε να κανουμε τα χαρτια μας εμεις... Δυκ πες εσυ αν ξερεις
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προς το παρόν, δεν έχει βγει εγκύκλιος που να απευθύνεται ΚΑΙ σε Έλληνες πολίτες.

Μόνο Κύπριοι θα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή σε πρώτη φάση.

Βέβαια, κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα μπορούν στην πορεία να δηλώσουν συμμετοχή και οι Έλληνες ακόμη και αν δεν καλυφθούν οι θέσεις από τους Κύπριους. Μην λαμβάνετε ποτέ υπόψη τις διάφορες φυλλάδες.

ΚΩΣΤΙΚΑΣ

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΙΚΑΣ »

Αγαπητή στήλη. Ονομάζομαι Κώστας Καρακασίδης και υπηρετώ ως Ε. Π. Υ. Στην εθνική φρουρά από το 1996. Θέλω να απαντήσω σε κάποιους συγγραφείς στη σελίδα για να λύσω κάποιες απορίες.

Όταν ήρθα στην Κύπρο, η προοπτική εργασίας ήταν για 5 χρόνια στα οποία η εκάστοτε κυβέρνηση είχε πάντοτε το δικαίωμα λήξης του συμβολαίου μονομερώς. Συνέχισα να υπογράφω πενταετίες χωρίς κανένα πρόβλημα, μόνο αν θέλεις να φύγεις φεύγεις. Οι συνθήκες εργασίας είναι πολύ καλύτερες απ΄ ότι στην Ελλάδα, ο μισθός καλύτερος, ο τόπος εργασίας σχετικά κοντά χωρίς πολλές ασκήσεις και ταλαιπωρίες.

Όσον αφορά τώρα για το ότι η Κύπρος είναι πιο ακριβή από την Ελλάδα ας παραθέσω κάποια στοιχεία για σύγκριση στους συγγραφείς σας. Τα καύσιμα είναι πιο φθηνά, τα ενοίκια επίσης οι φορολογίες το ίδιο, τα τέλη κυκλοφορίας, οι ασφάλειες των αυτοκινήτων, το ρεύμα, το νερό το τηλέφωνο το ίδιο. Σε τι λοιπόν είναι πιο ακριβή η Κύπρος; Μήπως στον φραπέ ή στον γύρο; Ας το πίνουν στο σπίτι τους κάποιοι αν είναι ακριβότερος.

Νομίζω ότι μετά τη λήξη της δεκαετίας στην Εθνική φρουρά σίγουρα θα βρεθεί λύση για τη συνέχιση των υπηρεσιών τους στην υπηρεσία, ίσως με άλλα καθήκοντα, όπως συμβαίνει ακριβώς και με τους πενταετείς τώρα. Ας προσπαθήσουν οι ενδιαφερόμενοι, νομίζω αξίζει τον κόπο.
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από george777 »

ΚΩΣΤΙΚΑ αφού όπως λές έχουν αυτό τον σκοπό γιατί δε τους πέρνουν μόνιμους κατευθείαν και αφήνουν τον κόσμο σε αγωνία; Με συμβάσεις μία ζωή; Ας πούμε στην Ελλάδα ώς γνωστόν σου λέει 7 χρόνια σύμβαση και μετά μόνιμος... Θα μπορούσανε να κάνουν αυτό αν όντως θέλανε... Ή αν βολεύει να είναι συμβασιούχοι θα μπορούσανε να έχουν συμβόλαια που να λένε αορίστου χρόνου σύμβαση... Με τα 10 χρόνια που βάζει όριο μυρίζει άσχημα...
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από pame_pali »

Επισης μην ξεχνατε η Κυπρος εχει 850,000 κοσμο και δεν εχει την πεινα κ την ανεργια του. Εδω με 9,500,000 κοσμο. Τα 3,000 ατομα ειναι φριχτα πολλα για δαυτους κ στανταρ θα μπουνε πολλοι Ελλαδιτες.
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από george777 »

Αν αναλογιστούμε ότι αρχές δεκαετίας 2000 όταν μπήκαν οι πρώτες σειρές ΕΠΟΠ στην Ελλάδα μένανε κενές θέσεις πολλές από όσο έχω ακούσει με πληθυσμό 10πλάσιο και μικρότερες σειρές πολλές φορές απο την κύπρο κιόλας...

οι λόγοι τών Ελλήνων;

1) φύση της δουλειάς που πολλούς δε τους άρεσε. 2) το 1/3 της ανεργίας απο ότι τώρα.

3) πολύ καλύτερη οικονομία της Ελλάδας απο ότι τώρα.

με βάση αυτή την λογική και στην Κύπρο πρέπει να δούμε κενές θέσεις απο τις 3000 κατα την άποψη μου...

eleos

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από eleos »

Η ζωή στην Κύπρο δεν είναι πάντως τόσο απλή και εύκολη όπως φαντάζονται μερικοί... Και μισθό 1100 ευρώ να παίρνεις και ένα σπιτάκι της πλάκας, πχ 45 τετραγωνικά θα δίνεις 400-450 ευρώ.+ 70 ευρώ το ρεύμα + τις μετακινήσεις + πολλά. Ας γράψει στο φόρουμ κάποιος που μένει στην Κύπρο και μετά να αρχίσετε να τον σκέφτεστε.
Άβαταρ μέλους
george777
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2012 11:42 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από george777 »

eleos έγραψε:Η ζωή στην Κύπρο δεν είναι πάντως τόσο απλή και εύκολη όπως φαντάζονται μερικοί... Και μισθό 1100 ευρώ να παίρνεις και ένα σπιτάκι της πλάκας, πχ 45 τετραγωνικά θα δίνεις 400-450 ευρώ.+ 70 ευρώ το ρεύμα + τις μετακινήσεις + πολλά. Ας γράψει στο φόρουμ κάποιος που μένει στην Κύπρο και μετά να αρχίσετε να τον σκέφτεστε.


μέτρα 5 μηνύματα πρίν και έχει γράψει αρκετά πράγματα κάποιος που ζεί εκεί...

eleos

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από eleos »

george777 έγραψε:
eleos έγραψε:Η ζωή στην Κύπρο δεν είναι πάντως τόσο απλή και εύκολη όπως φαντάζονται μερικοί... Και μισθό 1100 ευρώ να παίρνεις και ένα σπιτάκι της πλάκας, πχ 45 τετραγωνικά θα δίνεις 400-450 ευρώ.+ 70 ευρώ το ρεύμα + τις μετακινήσεις + πολλά. Ας γράψει στο φόρουμ κάποιος που μένει στην Κύπρο και μετά να αρχίσετε να τον σκέφτεστε.


μέτρα 5 μηνύματα πρίν και έχει γράψει αρκετά πράγματα κάποιος που ζεί εκεί...



Ένα μήνυμα δεν νομίζω να είναι αντιπροσωπευτικό.

Νομίζω για όποιον ενδιαφέρεται να πάει να ζήσει στη Κύπρο είναι να ρίξει μια ματιά σε διάφορα κοινωνικά φόρουμς. Που σίγουρα θα βρει περισσότερες απαντήσεις.

Εμένα ένας φίλος μου είχε πάει Κύπρο για δουλειά και δεν άντεξε πάνω από 12 μήνες.

Σπύρος1μαλ

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Σπύρος1μαλ »

Τι μισθός παίζει περίπου για εμάς φίλε αν μπορείς να απαντήσεις σε αυτο επίσης οκ εγώ το έχω αποφασίσει δεν έχω θέμα εδώ πάμε χειρότερα αν η λύση ειναι εκεί εκεί θα πάμε απλά αλλά το θέμα ειναι να πάμε και να ζούμε κάπως φυσιολογικά αν τα λες έτσι εμένα προσωπικά με καλύπτεις ο μισθός μόνο αυτο ειναι που θέλω να μάθω έστω στο περίπου επίσης ειναι όπως εδώ στις άδειες ρωτάω πολλά γιατί ειναι απόφαση ζωής δουλεύω εδώ απλά θέλω να κάνω κάτι καλύτερο στην ζωή μου ευχαριστώ εκ το προτέρων για ότι έχεις πει έως τώρα...
Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από lokatzis »

Οποιος παει στην κυπρο μετα απο χρονια μπορει να παρει μεταθεση για να ερθει στην ελλαδα;
οι βαθμοι που θα παρει ενας εποπ κυπρου ειναι ιδιοι με εδω; Στα χ χρονια;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από D.Y.K »

1) Όχι.

2) Περίπου ναι.

3) Εάν δεν έχεις κάνει την θητεία σου, δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για ΕΠΥ στην ΕΦ.

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Νομίζω ότι έχουμε μπερδευτεί λίγο παιδιά. Η προκήρυξη δεν αφορά Επαγγελματίες Οπλίτες (ΕΠΟΠ), ούτε κανέναν άλλο θεσμό που σου εγγυάται με κάποιο τρόπο μονιμοποίηση. Αφορά Συμβασιούχους Οπλίτες (ΣΥΟΠ), κάτι αντίστοιχο σαν τους Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ) που έχουμε εμείς στην Ελλάδα.

Επίσης αυτό που λένε για μοριοδότηση για μελλοντικές προσλήψεις στον Στρατό και την Αστυνομία, τουλάχιστον για τους Έλληνες είναι πολύ δύσκολο, έως και εξωπραγματικό θα έλεγα. Αφού οι Ειδικοί Φρουροί και οι Συνοριακοί έχουν σχεδόν άτυπα καταργηθεί, προσλήψεις ΕΠΟΠ ούτε με κιάλι, η Πυροσβεστική έχει μπει στις Πανελλαδικές και το Λιμενικό θέλει επίσης να μπει στις Πανελλαδικές και να δημιουργηθεί Ακαδημία Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής.

Όχι δεν γίνεται να πάρεις μετάθεση για Ελλάδα καθώς θα ανήκεις στο ΓΕΕΦ και όχι στην ΕΛΔΥΚ.(Νομίζω αυτό έχει ξανά απαντηθεί σε προηγούμενη σελίδα.)

Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από lokatzis »

D.Y.K έγραψε:1) Όχι.

2) Περίπου ναι.

3) Εάν δεν έχεις κάνει την θητεία σου, δεν μπορείς να κάνεις αίτηση για ΕΠΥ στην ΕΦ.



Όχι δεν έχω κάνει ακόμα το στρατιωτικό μου

Το περίπου ναι πως το θεωρείς;

Πχ εδώ στην Ελλάδα ο βαθμός εποπ τελειώνει στον αρχιλοχια σωστά; Στην Κύπρο που τελειώνει;

Και νομίζω σε περίπτωση καλής πράξεις ανεβαίνει ο βαθμός σου αλλά τη καλή πράξει πρέπει να κάνεις;

Άβαταρ μέλους
lokatzis
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μαρ 21, 2016 11:12 pm
Επικοινωνία:

Προσλήψεις συμβασιούχων Οπλιτών στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από lokatzis »

Στην Κύπρο έχουν λιμενικό , πυροσβεστική ειδικούς φρουρους σε προκυρηξεις η μόνο σε πανελλήνιες εξετάσεις;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες