Περί Αναφοράς Εξύβρισης Από Συνάδελφο.

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
makisand
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2016 2:23 pm
Επικοινωνία:

Περί Αναφοράς Εξύβρισης Από Συνάδελφο.

Δημοσίευση από makisand »



Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω για ένα θέμα που με απασχολεί και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και ούτε θέλω να ρωτήσω στην Μονάδα μου, οπότε αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήταν καλό.

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος μου, ομοιόβαθμος (ΕΠ. ΟΠ ΛΧΙΑΣ) που κατ επανάληψη συμπεριφέρεται άσχημα (φραστικά πάντα) σε πολλούς συναδέλφους, αλλά δεν με ενδιαφέρουν οι πολλοί θα μιλήσω για εμένα διότι τα σχόλια του έχουν αρχίσει να με ενοχλούν, έκανα αρκετό καιρό υπομονή με τον συνάδελφο αλλά πλέον πάει αλλού η δουλειά, όσες φορές μου επιτέθηκε φραστικά πάντα αυτό γινόταν μπροστά σε συναδέλφους ανώτερους και κατώτερους από μένα τους οποίους και μπορώ να χρησιμοποιήσω σαν μάρτυρες του περιστατικού, δεν γνωρίζω λοιπόν τι αναφορά πρέπει να συντάξω για το συγκεκριμένο θέμα,(αν έχει κάποιος υπόδειγμα θα με βοηθούσε πολύ)

Υ. Γ Η ανάρμοστη συμπεριφορά του συναδέλφου σε καμία περίπτωση δεν γίνεται από προσωπικά θέματα μεταξύ μας καθώς δεν κάνουμε παρέα εκτός δουλειάς, η συναναστροφή μας είναι καθαρά εντός δουλειάς και εντελώς τυπική.

Ευχαριστώ.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Περί Αναφοράς Εξύβρισης Από Συνάδελφο.

Δημοσίευση από Terminator »

Ας δούμε λίγο την πράξη που διαπράττει ο ΕΠ. ΟΠ-Λοχίας.

Οσον αφορά την λεκτική εξύβριση διαπράττει το αδίκημα της εξύβρισης (άρθρο 361) και τιμωρείται μόνο κατόπιν κατάθεσης έγκλησης απο τον παθόντα ή μήνυσης απο τρίτο πρόσωπο σύμφωνα με το άρθρο 368 του Π. Κ. Θα συντάξης μια μήνυση στο τμήμα μηνύσεων της Εισαγγελίας Πρωτοδικών του τόπου σου και θα γράψεις όλους τους μάρτυρες σου προκειμένου να κληθούν στο στρατοδικείο να καταθέσουν με κλήση απευθείας απο τον ίδιο τον εισαγγελέα.

Ο εισαγγελέας πρωτοδικών αφού ελέγξει αν έχει αρμοδιότητα επι της διαχείρισης της μήνυσης στέλνει την μήνυση προς τον αρμόδιο εισαγγελέας που στην περίπτωση σου είναι ο εισαγγελέας στρατοδικείου. Ο εισαγγελέας στην συνέχεια με έγγραφη παραγγελία θα ζητήσει είτε απο ανώτατο αξιωματικό του στρατού είτε απο αστυνομικό ανακριτικό υπάλληλο να διενεργήσει προανάκριση στα πλαίσια της ποινικής προδικασίας που γίνεται για πλημμελήματα-κακουργήματα με βάση τα άρθρα 200 παρ 1 και 201 παρ 1 του ΣΠΚ.

Κατά την διάρκεια της προανάκρισης ο υπεύθυνος που έχει αναλάβει θα πάρει καταθέσεις απο εσένα και πιθανότατα τους μάρτυρες που αναγράφεις στην μήνυση. Εαν προκύψουν αποδεικτικά στοιχεία τότε ο εισαγγελέας στέλνει την υπόθεση Στο ακροατήριο του πενταμελούς στρατοδικείου είτε με απευθείας κλήση απο τον ίδιο είτε με κλητήριο θέσπισμα. Επίσης είναι υπεύθυνος να ενημερώσει την στρατιωτική υπηρεσία του κατηγορούμενου εντός 72 ωρών απο την στιγμή της ποινικής δίωξης προκειμένυ να ελεγχθεί ο κατηγορούμενος και πειθαρχικά με Ένορκη Διοικητική Εξέταση.

Προσοχή η ποινική με την πειθαρχική διαδικασία είναι δυο ανεξάρτητες διαδικασίες που διενεργούνται παράλληλα μεταξύ τους.

Προσωπική Συμβουλή: Εαν θες να κάνεις την ποινικής διαδικασία προκειμένου να τον τιμωρήσεις καντο αλλά μπορείς να προσπαθήσεις να λύσεις και εξωδικαστικά το θέμα με Σύσταση προς συμμόρφωση κατόπιν εισαγγελικής σντολής του εισαγγελέα ακροάσεων για την Αττική και του εισαγγελέα υπηρεσίας για την επαρχία.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες