Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Κλειδωμένο

Τι απαντάτε στο δημοψήφισμα;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Αύγ 12, 2015 6:41 pm

Ναι
49
24%
Όχι
150
74%
Δεν θα συμμετάσχω
5
2%
 
Σύνολο ψήφων: 204

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από Nassos »

Διώξεις καταρχήν 9 δημοσιογράφων από Πειθαρχικό ΕΣΗΕΑ για την τρομοκρατία ΜΜΕ, ενώ τα κανάλια κατεβάζουν βίντεο!

Μετά από μια θυελλώδη συνεδρίαση του Πειθαρχικού Συμβουλίου της ΕΣΗΕΑ αποφασίστηκε κατά πλειοψηφία να ασκηθούν οι πρώτες διώξεις στους πρωταγωνιστές των τηλεοπτικών σταθμών που πρωτοστάτησαν την περασμένη εβδομάδα στη μαζική επιχείρηση τρομοκράτησης των πολιτών. Χρησιμοποιώντας ψευδείς ειδήσεις, παραπλανητικές ειδήσεις, αντιγραφή των εκβιαστικών θέσεων των ξένων δανειστών ενάντια στην κυβέρνηση και τη διενέργεια του δημοψηφίσματος αρχικά και των θέσεων του μαύρου μπλόκ ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, Ποτάμι αμέσως μετά, οι τηλεοπτικοί σταθμοί και κυρίως οι δημοσιογράφοι έγιναν στόχος των πολιτών.

Σύμφωνα με πληροφορίες οι πρώτες διώξεις αφορούν στους Όλγα Τρέμη, Γιάννη Πρετεντέρη, Μαρία Σαράφογλου και Μανώλη Καψή από το Mega, Σταμάτη Μαλέλη και Νίκου Κονιτόπουλου, αρχισυντάκτη της εκπομπής του Κώστα Μπογδάνου που δεν είναι μέλος της ΕΣΗΕΑ,Άρη Πορτοσάλτε και Δημήτρη Οικονόμου από το ΣΚΑΙ και της Μαρίας Χούκλη από τον ΑΝΤ1.Την ώρα που στο πειθαρχικό συμβούλιο έβλεπαν τα βίντεο από τις επίμαχες τοποθετήσεις των παραπάνω δημοσιογράφων στα κανάλια τους και διαβάζονταν οι επώνυμες καταγγελτικές επιστολές πολιτών εναντίον πολλών δημοσιογράφων της τηλεόρασης, έσκασε η "είδηση" πως επιχειρείται να κατέβουν τα επίμαχα βίντεο από τις web πλατφόρμες των τηλεοπτικών καναλιών!

Συγκεκριμένες αναφορές έγιναν στο twitter ότι χάνονται από τον ιντερνετικό "αέρα" των τηλεοπτικών καναλιών, συγκεκριμένες εκπομπές ενημέρωσης! Θυμίζουμε ότι ανάλογη έρευνα για το ρόλο των εκπομπών γίνεται από το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης αλλά και από την εισαγγελεία για παραβίαση της εκλογικής νομοθεσίας.

Παρόμοιο είναι και το κατηγορητήριο στο Πειθαρχικό συμβούλιο της ΕΣΗΕΑ. Παράλληλα αποφασίστηκε να συνεχιστεί η έρευνα με προσκόμιση αποδεικτικών βίντεο για δημοσιογράφους που κατήγγειλαν ονομαστικά πολίτες.

mediatvnews

Άχαχαχαχαχα!ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από yandr »

Έτσι, έτσι να γελάτε

Πρώτα περιορισμός στην κίνηση κεφαλαίων
Μετά περιορισμός στην μετακίνηση των πολιτών
Μετά περιορισμός στην ελευθερία του λόγου και τύπουΒρες τι απομένει...

Και σε όποιον λέει καλά κάνουν, απλά να πούμε ότι δημοκρατία σημαίνει ότι μπορούν να υπάρχουν κανάλια και εφημερίδες που υποστηρίζουν και τις δύο (οι περισσότερες) πλευρές ώστε να υπάρχει πολυφωνία και πλουραλισμός.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από Nassos »

Εξήγησε μου πώς από στο " Παγκόσμιο Δείκτη Ελευθερίας του Τύπου " η Ελλάδα από τη 35η θέση του 2009 βρέθηκε στη 99η (!) το 2014 και τώρα είναι στη 91η .

Το περί πολυφωνίας θα το δεχόμουν αν όντως άφηναν να ακουστούν και τις 2 πλευρές με τα αντίστοιχα επιχειρήματα τους. Γιατί αυτό που έβλεπα ήταν 90% ΝΑΙ και 10% ΟΧΙ. Καλά στο ΣΚΑΙ του "μονοπύθμενου" το ΝΑΙ ήταν στο "σοβιετικό-σταλινικό" 100%.

Γι'αυτό λοιπόν μη μου μιλάς για πλουραλισμό σε μια χώρα που τα ιδιωτικά κανάλια των προσωρινών αδειών ανήκουν σε 3-4 επιχειρηματίες.

Και σε μια χώρα που ένας ψυχάκιας πρωθυπουργός το 2013 έκλεισε την ΕΡΤ επειδή τάχα μου ήταν απαίτηση της Τρόικα, ενώ στη πραγματικότητα το έκανε επειδή δεν μεταδόθηκε η επίσκεψη του στη Κίνα.
cuervo

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από cuervo »

Αυτός ο Yandr μάλλον δεν ζει στην Ελλάδα ή ζει και είναι δημοσιογράφος σε Κανάλι ή ζει στην Ελλάδα και δεν βλέπει τηλεόραση και ζει σε καμία σπηλιά, δεν βρίσκω άλλες εξηγήσεις, άκου εκεί ελευθερία λόγου...1 μήνα έλεγαν όλοι ΝΑΙ, έκλειναν σε όποιον είχε διαφορετική άποψη.
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Εγώ είχα πάντα την εντύπωση πως η Ελλάδα ήταν και είναι ένα άτυπο κομουνιστικό καθεστώς, δεν ξέρω για ποια δημοκρατία μιλάτε.

Η Ελλάδα καλώς ή κακώς είναι μία χώρα όπου μετά την 4η σταυροφορία που έγινε περίπου το 1200μμ (κατάλυση Βυζαντίου απο τους δυτικούς - ο μωάμεθ ο πορθητής απλώς διέλυσε τα αποκαήδια του Βυζαντίου) είναι συνέχεια σκλαβωμένη, Ποτέ δεν σήκωσε κεφάλι με αποτέλεσμα, το κατάντημα του σήμερα.

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η Χώρα να ξαναβρεί την χαμένη αίγλη της αν δεν γίνει νοητική επανάσταση, χρειαζόμαστε μια αναγέννηση, την οποία θα ψάξουμε και στην Ιστορία, και στις ξένες ανεπτυγμένες χώρες, όπως αυτές ψάξανε την Ελλάδα για να αναγεννηθούν. Αλλιώς τα πράγματα δεν είναι καλά-δεν είναι καθόλου καλά.

Ίσως έτσι σταματήσουμε να είμαστε φαντάσματα του εαυτού μας και καταφέρουμε να συναντήσουμε το πεπρωμένο μας, ειδάλλως, θα μας συναντήσει η μοίρα...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από yandr »

cuervo έγραψε:Αυτός ο Yandr μάλλον δεν ζει στην Ελλάδα ή ζει και είναι δημοσιογράφος σε Κανάλι ή ζει στην Ελλάδα και δεν βλέπει τηλεόραση και ζει σε καμία σπηλιά, δεν βρίσκω άλλες εξηγήσεις, άκου εκεί ελευθερία λόγου...1 μήνα έλεγαν όλοι ΝΑΙ, έκλειναν σε όποιον είχε διαφορετική άποψη.


Άκου φίλε μου.

Δημοκρατία σημαίνει ότι μπορώ να έχω τους μισούς να λένε ΝΑΙ (και βάλε όποια κανάλια και εφημερίδες θέλεις) και τους άλλους μισούς να λένε ΟΧΙ (και βάλε όσα κανάλια και εφημερίδες θέλεις). Στην δική μας την περίπτωση μπορείς να προσθέσεις επίσης αφισοκολλήσεις από την κυβέρνηση, πανώ στο υπουργείο οικονομικών, διορισμούς κατά την διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας,'εσωτερικά' εμαιλ με προτροπές κλπ.

Όλα (σχεδόν) τα παραπάνω μπορούν και πρέπει να συνυπάρχουν ώστε όποιος θέλει να μπορεί να αλλάζει το καναλάκι του και να βάζει αυτό που θέλει. Να πηγαίνει και στο περίπτερο και να παίρνει Αυγή, Εφημερίδα Συντακτών, Ελεύθερη Ώρα, Καθημερινή, ΝΕΑ κλπ.

Αλλιώς φίλε μου δεν είναι δημοκρατία. Όταν μία κυβέρνηση επιτίθεται με σφοδρότητα στην ελευθεροτυπία ξεκινάνε τα προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από yandr »

Και για να συνεχίσω στο προηγούμενο, εγώ έφτιαξα το φόρουμ αυτό αλλά παρόλο που υποστηρίζω την άποψή μου δεν διαγράφω κανέναν και καμία άποψη (πλην βρισιάς και ανατροπής πολυτεύματος).

Αυτό είναι δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από yandr »

Nassos έγραψε:Εξήγησε μου πώς από στο " Παγκόσμιο Δείκτη Ελευθερίας του Τύπου " η Ελλάδα από τη 35η θέση του 2009 βρέθηκε στη 99η (!) το 2014 και τώρα είναι στη 91η .

...

Και σε μια χώρα που ένας ψυχάκιας πρωθυπουργός το 2013 έκλεισε την ΕΡΤ επειδή τάχα μου ήταν απαίτηση της Τρόικα, ενώ στη πραγματικότητα το έκανε επειδή δεν μεταδόθηκε η επίσκεψη του στη Κίνα.


Και επειδή είμαστε στην 91η θέση προτιμάμε να πάμε στην 191η θέση κάνοντας συνεχείς επιθέσεις σε κανάλια και δημοσιογράφους;

Εγώ προσωπικά θέλω να μείνει ένα μόνο κρατικό κανάλι. Τίποτα άλλο.

Μήπως δεν μετάδοσαν και την δική μου επίσκεψη στην Κίνα και θέλω να τους εκδικηθώ; Μηπως απλά θεωρώ το κόστος αχρείαστο και δεν θέλω να το επωμίζομαι;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από Nassos »

Το ότι ανεβήκαμε από τη 99η στη 91 είναι λεπτομέρεια. Όσο για τις συνεχείς επιθέσεις σε κανάλια και δημοσιογράφους, αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν αντί να κάνεις αντικειμενική ενημέρωση βάζεις "παπαγαλάκια" να προσπαθούν να κάνουν κοινωνικό αυτοματισμό ή να σε απειλούν 5 χρόνια ότι το "Μνημόνιο είναι μονόδρομος" και οτιδήποτε άλλο είναι καταστροφή.

Και 5 χρόνια μετά με θράσος 1000 καρδιναλίων να σε απειλούν ξανά για καταστροφή αν ψηφίσεις ΟΧΙ. Δεν λέω, παθαίνεις ένα σοκ όταν βγαίνεις από το χρυσό κλουβί και έρχεσαι αντιμέτωπος με τη πραγματικότητα.

Καθόλου τυχαίο ότι στην εμπιστοσύνη των πολιτών είναι πάντοτε στις 3 τελευταίες θέσεις.

yandr έγραψε:Μήπως δεν μετάδοσαν και την δική μου επίσκεψη στην Κίνα και θέλω να τους εκδικηθώ; Μηπως απλά θεωρώ το κόστος αχρείαστο και δεν θέλω να το επωμίζομαι;


Αν το κόστος δεν θέλεις να το επωμίζεσαι, τότε δεν θα επωμιζόσουνα και το έλλειμμα της ΝΕΡΙΤ, οικονομικό και ειδησεογραφικό.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από Nassos »

ΜΠΡΕΑΚΙΝΓΚ ΝΙΟΥΖ

Nassos έγραψε:Οι Ευρωπαίοι θα πουν όχι σε αναδιάρθρωση -κούρεμα -επιμήκυνση χρέους


σουν του φολλοου
Nassos έγραψε:το ΔΝΤ δεν θα δεχτεί συμμετοχή σε νέο πρόγραμμα χωρίς κούρεμα


φορ δε ρέστ

yandr έγραψε:αφήνουμε την φαντασία μας να οργιάσει


pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από pame_pali »

Nassos έγραψε:ΜΠΡΕΑΚΙΝΓΚ ΝΙΟΥΖ

Nassos έγραψε:Οι Ευρωπαίοι θα πουν όχι σε αναδιάρθρωση -κούρεμα -επιμήκυνση χρέους


σουν του φολλοου
Nassos έγραψε:το ΔΝΤ δεν θα δεχτεί συμμετοχή σε νέο πρόγραμμα χωρίς κούρεμα


φορ δε ρέστ

yandr έγραψε:αφήνουμε την φαντασία μας να οργιάσει


μιλατε και οι δυο με ωραια επιχειρηματα και εχετε πολυ πλακα μιλαμε. Να'στε καλα ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από yandr »

Nassos έγραψε:
Αν το κόστος δεν θέλεις να το επωμίζεσαι, τότε δεν θα επωμιζόσουνα και το έλλειμμα της ΝΕΡΙΤ, οικονομικό και ειδησεογραφικό.


Ούτε και αυτό θα ηθελα, αλλά σε κάθε περίπτωση καλυτερα μια μικρή ΝΕΡΙΤ παρά 3 νεκροκάναλα που τα πληρώνω υποχρεωτικά χωρίς να τα βλέπει κανείς.

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από samloxias »

Εγώ θάθελα να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά, προς τί ο χορός; Γιατί χορεύανε; ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Ήταν ο χορός του Ζαλόγκου φίλε, γιατί δεν έχουν καταλάβει τι έρχεται... Πάμε για φουλ χρεοκοπία και αυτοι νομίζουν οτι θα γίνει συμφωνία...
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Δημοψήφισμα 5 Ιουλίου 2015 - Τι θα ψηφίσετε;

Δημοσίευση από samloxias »

XΡεοκοπία εντός ευρό ναί,;γιατί αν γίνει χρεοκοπία με άλλο πράμα τότε θα χορεύουν-με πραγματικά το χορό του ζαλόγκου Εικόνα
Δέν θέλω κάν να το σκέφτομαιΕικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες