Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από D.Y.K »

k.A έγραψε:Μήπως κάποιος γνωρίζει ώρα για τις 8/10 ασπόπυργο;


Στις 8 το πρωί.

Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από VALLGOX »

Εμενα μου ειπαν στις 10 το πρωι για τους μηχανικους παντα.
k.A

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από k.A »

Σου το είπε κάποιος υπεύθυνος η το άκουσες από τους μαθητές για τις 10; Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας πάντως
Άβαταρ μέλους
zoupis
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2013 5:15 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από zoupis »

. Εγώ είχα 20400 και με έστειλαν Θεσσαλονίκη. Στους μηχανικούς. Τι να πω. Για Ασπρόπυργο δήλωσα. Αλλά δεν πήγα. Θεσσαλονίκη έχω ακούσει τα χειρότερα και στα 27 μου δεν αξίζει που είμαι.
civilian

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από civilian »

Εχοντας χασει τη φετινη χρονια και μην εχοντας πολλες ελπιδες για το επομενο ετος με τα ιδια μορια (18600) θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις για την θαλασσια υπηρεσια που αν δεν κανω λαθος μπορει να προσφερει απο 1200 μεχρι και 5400 επιπλεον μορια. Για να εργαστει καποιος σε πλοιο χρειαζεται να εχει στη κατοχη του ναυτικο φυλλαδιο για την αποκτηση του οποιου περα απο οποιαδηποτε αλλη διαδικασια χρειαζεται και η παρακολουθηση του σχολειου σωστικων μεσων. Το εν λογω σχολειο πραγματοποιηται αν δεν κανω λαθος καθε Νοεμβριο στις ΑΕΝ Μηχανιωνας και Ασπροπυργου.

Και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης.

1ον Για να εγγραφω στο εν λογω σχολειο επικοινωνω με το λιμεναρχειο η κατευθειαν με καποια απο τις 2 ΑΕΝ;

2ον Χρειαζεται να πληρωσω καποιο ποσο για να παρακολουθησω το εν λογω σχολειο εφοσον δεν ειμαι φοιτητης ΑΕΝ;

3ον Ποτε ακριβως ειναι και ποσο διαρκει; Τελος τι αλλο απαιτειται για την εκδοση ναυτικου φυλλαδιου; Η εναλλλακτικη λυση του να δωσω πανελληνιες μου φαινεται ιδιαιτερα δυσκολη καθως ειμαι 25 ετων και απο θεωρητικη ποσο μαλλον οταν η βαση αυτων των σχολων ανεβαινει ετησιως. Αν και γνωριζω οτι η δουλεια σαν ναυτης ειναι ιδιαιτερα δυσκολη και επιπονη δεν νομιζω οτι πλεον εχω καποια αλλη επιλογη περα απο το να το δοκιμασω.

Βεβαια οπως εχω διαβασει και σε αυτο το site το να βρεις δουλεια σαν ναυτης πλεον δεν ειναι μονο δυσκολο σαν δουλεια αλλα απαιτει και καποιο κοννε. Το να παω Αθηνα και να ρωτησω σε ακτοπλοικες εταιριες (ΝΕΛ,Superfast κλπ) (ξερω οτι στη ποντοπορο Δεν υπαρχει περιπτωση... ) Εχοντας πρωτα περασει ιατρικα και εχοντας βγαλει ναυτικο φυλλαδιο το θεωρειτε ματαιο χωρις βυσμα η μπορει και να βρεθει κατι; Και Ποσο καιρο θα χρειαστει Μεχρι να εχουν ολοκληρωθει ολες αυτες οι διαδικασιες ωστε να παρω το φυλλαδιο και να κατεβω Αθηνα;(Δηλαδη ποσους μηνες θαλασσια υπηρεσια προλαβαινω να συγκεντρωσω μεχρι την επομενη προκυρηξη;)

(Επισης θα ηθελα να μαθω Αν καποιος γνωριζει ποιες ειναι οι συμβασεις εργασιες και οι μισθοι για Ανειδικευτους ναυτες) Η αλλη μου σκεψη ηταν για καποια σχολη εμπορικου ναυτικου του εξωτερικου αλλα θα γραψω τις αποριες μου οσον αφορα τις σχολες εξωτερικου σε αντιστοιχο θεμα. Ευχαριστω οποιονδηποτε απαντησει εκ των προτερων, πιστευω πως το θεμα αφορα αρκετους αφου εχοντας δει τους πινακες του ΥΕΝ πολλοι εμειναν απ΄εξω και θα ηθελα να μαθω τι σκεφτονται και ολοι αυτοι που ειναι στην ιδια θεση με μενα τωρα

Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από VALLGOX »

civilian έγραψε:Εχοντας χασει τη φετινη χρονια και μην εχοντας πολλες ελπιδες για το επομενο ετος με τα ιδια μορια (18600) θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις για την θαλασσια υπηρεσια που αν δεν κανω λαθος μπορει να προσφερει απο 1200 μεχρι και 5400 επιπλεον μορια. Για να εργαστει καποιος σε πλοιο χρειαζεται να εχει στη κατοχη του ναυτικο φυλλαδιο για την αποκτηση του οποιου περα απο οποιαδηποτε αλλη διαδικασια χρειαζεται και η παρακολουθηση του σχολειου σωστικων μεσων. Το εν λογω σχολειο πραγματοποιηται αν δεν κανω λαθος καθε Νοεμβριο στις ΑΕΝ Μηχανιωνας και Ασπροπυργου.

Και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης.

1ον Για να εγγραφω στο εν λογω σχολειο επικοινωνω με το λιμεναρχειο η κατευθειαν με καποια απο τις 2 ΑΕΝ;

2ον Χρειαζεται να πληρωσω καποιο ποσο για να παρακολουθησω το εν λογω σχολειο εφοσον δεν ειμαι φοιτητης ΑΕΝ;

3ον Ποτε ακριβως ειναι και ποσο διαρκει; Τελος τι αλλο απαιτειται για την εκδοση ναυτικου φυλλαδιου; Η εναλλλακτικη λυση του να δωσω πανελληνιες μου φαινεται ιδιαιτερα δυσκολη καθως ειμαι 25 ετων και απο θεωρητικη ποσο μαλλον οταν η βαση αυτων των σχολων ανεβαινει ετησιως. Αν και γνωριζω οτι η δουλεια σαν ναυτης ειναι ιδιαιτερα δυσκολη και επιπονη δεν νομιζω οτι πλεον εχω καποια αλλη επιλογη περα απο το να το δοκιμασω.

Βεβαια οπως εχω διαβασει και σε αυτο το site το να βρεις δουλεια σαν ναυτης πλεον δεν ειναι μονο δυσκολο σαν δουλεια αλλα απαιτει και καποιο κοννε. Το να παω Αθηνα και να ρωτησω σε ακτοπλοικες εταιριες (ΝΕΛ,Superfast κλπ) (ξερω οτι στη ποντοπορο Δεν υπαρχει περιπτωση... ) Εχοντας πρωτα περασει ιατρικα και εχοντας βγαλει ναυτικο φυλλαδιο το θεωρειτε ματαιο χωρις βυσμα η μπορει και να βρεθει κατι; Και Ποσο καιρο θα χρειαστει Μεχρι να εχουν ολοκληρωθει ολες αυτες οι διαδικασιες ωστε να παρω το φυλλαδιο και να κατεβω Αθηνα;(Δηλαδη ποσους μηνες θαλασσια υπηρεσια προλαβαινω να συγκεντρωσω μεχρι την επομενη προκυρηξη;)

(Επισης θα ηθελα να μαθω Αν καποιος γνωριζει ποιες ειναι οι συμβασεις εργασιες και οι μισθοι για Ανειδικευτους ναυτες) Η αλλη μου σκεψη ηταν για καποια σχολη εμπορικου ναυτικου του εξωτερικου αλλα θα γραψω τις αποριες μου οσον αφορα τις σχολες εξωτερικου σε αντιστοιχο θεμα. Ευχαριστω οποιονδηποτε απαντησει εκ των προτερων, πιστευω πως το θεμα αφορα αρκετους αφου εχοντας δει τους πινακες του ΥΕΝ πολλοι εμειναν απ΄εξω και θα ηθελα να μαθω τι σκεφτονται και ολοι αυτοι που ειναι στην ιδια θεση με μενα τωρα



Χωρις καραβυσματαρα απλα το ξεχνας για να μαζεψεις μορια ως κατωτερο πληρωμα, οποτε η μονη λυση ειναι να ξαναδωσεις πανελληνιες, ενα 12 να γραψεις εισαι μεσα. Κοιτα να πας για μηχανικος αν θες να βρεις δουλεια μετα, αν και παλι με καποια δυσκολια χωρις μεσο και πρεπει να περασεις και ολα τα μαθηματα της σχολης πραγμα επισης δυσκολο αρκετα πλεον. Τα πραγματα στην ναυτιλια ειναι ασχημα πλεον να ξερεις, τα ναυλα πεφτουν συνεχεια και ο ανταγωνισμος απο τους ξενους ναυτικους μεγαλος (ειδικα για τους πλοιαρχους)
civilian

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από civilian »

Καταρχας φιλε σε ευχαριστω που απαντησες. Αυτο που λες για βυσμα το εχω ακουσει αρκετες φορες και πρεπει να εχετε δικιο παρολαυτα δεν εχω τιποτα να χασω με το να παω να ρωτησω σε ακτοπλοικες εταιριες μολις βγαλω το φυλλαδιο. Το αν θα με παρουν και το αν και κατα ποσο θα αντεξω Εφοσον με παρουν θα το δω στη πορεια (θα ηταν και μια ευκαιρια να δω αν μπορω να ανταπεξελθω στο επαγγελμα). Αν δε βρω θα πρεπει να κοιταξω εν τελει κατι αλλο. Οσον αφορα τις πανελληνιες το θεωρω δυσκολο να βγαλω εστω και 12 λογω του οτι εχω χασει τελειως την επαφη μου μετα απο 8 χρονια (να φανταστεις οταν εδωσα στη 3η λυκειου δεν εβγαλα Πολυ περισσοτερο απο 12 Συν του οτι ημουν θεωρητικη και ως γνωστον η σχολη ειναι στο 2ο πεδιο οποτε θα πρεπει να βγαλω μεγαλυτερο βαθμο για να περασω). Οσον αφορα το οτι να περασεις ολα τα μαθηματα στη σχολη Ειναι πλεον δυσκολο που λες Αναφερεσαι στο οτι το επιπεδο στις σχολες εχει ανεβει λογω των ατομων που εχουν περασει με υψηλα απολυτηρια το τελευταιο καιρο; Αυτο ισχυει τοσο για πλοιαρχους οσο και για μηχανικους; Ο λογος για τον οποιο προτιμησα πλοιαρχους ηταν οτι δεν θα μπορουσα να τα βγαλω περα με Τα μαθηματα Των μηχανικων παρολο που ειχα ακουσει οτι εχουν πολυ καλυτερες ελπιδες επαγγελματικης αποκαταστασης αργοτερα. Το οτι τα πραγματα στη ναυτιλια εχουν δυσκολεψει τα τελευταια χρονια λογω ανταγωνισμου τοσο εντος οσο και εκτος Ελλαδας το εχω καταλαβει οπως Και το οτι ειδικα για τους πλοιαρχους ειναι ακομη δυσκολοτερο, αλλα και εκτος ναυτιλιας τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Εσυ φιλε εισαι σπουδαστης η αποφοιτος καποιας ΑΕΝ; Η απλα γνωριζεις λογω επαγγελματος η γνωστων τι παιζει στο κλαδο;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο Εμπορικό Ναυτικό (2014)

Δημοσίευση από D.Y.K »

civilian έγραψε: Οσον αφορα το οτι να περασεις ολα τα μαθηματα στη σχολη Ειναι πλεον δυσκολο που λες Αναφερεσαι στο οτι το επιπεδο στις σχολες εχει ανεβει λογω των ατομων που εχουν περασει με υψηλα απολυτηρια το τελευταιο καιρο; Αυτο ισχυει τοσο για πλοιαρχους οσο και για μηχανικους;



Καλησπέρα φίλε μου.

Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω αρκετά πράγματα για τον κλάδο να σου απαντήσω εγώ ότι έχει να κάνει και με αυτό αλλά κυρίως λόγω του ότι και ο ναυτικός κλάδος πλέον περνάει μία κρίση (κυρίως ως προς την εύρεση εργασίας για τους δόκιμους) οι εταιρείες έχουν γίνει απαιτητικές λόγω ανταγωνισμού και ζητούν από όλους τους σπουδαστές όταν πάνε για να κάνουν αιτήσεις να έχουν περάσει όλα τα μαθήματα για να έχουν ελπίδες να βρουν καράβι για το μπάρκο τους. Άρα καταλαβαίνεις ότι όλα είναι μία αλυσίδα. Το ίδιο ισχύει και για τους Πλοιάρχους και για τους Μηχανικούς με την διαφορά ότι οι Μηχανικοί έχουν εκ φύσεως πιο δύσκολα μαθήματα, αλλά περισσότερες ευκαιρίες / πιθανότητες εύρεσης εργασίας.(τουλάχιστον μέχρι αυτή τη στιγμή που μιλάμε)

Τώρα όσον αφορά την ακτοπλοΐα φυσικά και να πας να κάνεις αιτήσεις και ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί και να είσαι τυχερός και να σε πάρουν.

Σχετικά με τις πανελλήνιες καταλαβαίνω φυσικά ότι σου είναι δύσκολο το να ξανά κάτσεις στα θρανία αλλά είναι η πιο εύκολη λύση αν θες να έχεις περισσότερες πιθανότητες. Το πολύ πολύ αν σε παίρνει το όριο ηλικίας γράψου σε ένα νυχτερινό λύκειο για να περάσεις πιο εύκολα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης