Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

Για το 2015 (δηλαδή από φέτος) δεν νομίζω. Το 2016 φαντάζει ως η ιδανικότερη χρονιά για να μπει στις Πανελλήνιες για τους ιδιώτες.
νικος

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από νικος »

Υπαρχει καποια ενημερωση σχετικα με το οριο ηλικιας των υποψηφιων που θα μπορουν να δωσουν πανελλαδικες για την σχολη πυροσβεστων?
wrc

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από wrc »

Καλησπερα μαγκες, μου ειπε ενας γνωστος μου που ειναι τωρα μεσα στη σχολη οτι προσπαθουν να την βαλουν απο φετος αλλα μου ειπε οτι και να μπει σε πανελληνιες θα εξακολουθει να παιρνει και απο προκυρηξη με μορια και οτι με πανελληνιες θα παιρνςι λιγα ατομα ισα να καλυπτονται τα κενα... Εμενα παντως μου ακουγεται λιγο περιεργο να εχει 2 τροπους προσληψης ταυτοχρονα...
CC

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από CC »

Παιδια εχουμε κανενα νεοτερο σχετικα με τα ηλικιακα ορια και το ποτε θα συμπεριληφθει στις πανελληνιες; Εστω και ανεπισημα! Ευχαριστω!
samios

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από samios »

Καλησπερα, τωρα ξεκινησα να παρακολουθω το φορουμ, αποψη μου ειναι πως δυσκολα η πυροσβεστικη θα μπει στις πανελληνιες διοτι θα πρεπει να παιρνει καθε χρονο ατομα και η φοιτηση τους θα επιβαρυνει κατα πολυ το δημοσιο γιατι θα ειναι σιγουρα διετης.. Εδω σταματησαν να εισαγουν νεους αστυφυλακες θα παιρνουν πυροσβεστες; πιστευω πως το Π. Σ θα παιρνει πιο πολυ πενταετης απο εδω και περα που κοστιζουν και λιγοτερο...
Savvas

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Savvas »

Ξερουμε ποτε θα μπει η Πυροσβεστικη στις Πανελληνιες και ποιο θα ειναι το οριο ηλικιας για τους ιδιωτες; Επειδη το ΦΕΚ της αναδιαρθρωσης ειναι πολυ μεγαλο , μπορει να μου απαντησει καποιος που το εχει διαβασει?
Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από panos2171 »

Όντως με αυτό το θέμα τι γίνεται; Θα τη βάλουν στις πανελλήνιες όπως αρχικά λέγαν ή θα συνεχίσουν με προκηρύξεις;
Σωτος

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από Σωτος »

Τιποτα δεν γινεται.. Δεν προκειται να μπει στις πανελληνιες απλουστατα γιατι θα πρεπει καθε χρονο να δεχεται δοκιμους η σχολη πραγμα που θα επιβαρυνει κατα πολυ τον προυπολογισμο του κρατους ενω τωρα βγαινουν προκηρυξεις καθε 5-6 χρονια αρα ολα καλα. Αφηστε που υπαρχουν και οι εθελοντες για να καλυπτουν και καμια τρυπα. Ελπιζω να σας καλυψα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα συμφωνήσω με τον Σώτο. Στην παρούσα φάση και με τα οικονομικά δεδομένα της χώρας φαντάζει εξωπραγματικό κάτι τέτοιο καθώς δεν θα δέχεται μόνο η Σχολή Πυροσβεστών δόκιμους αλλά και η Σχολή Ανθυποπυραγών η οποία να σημειώσουμε ότι είναι τετραετούς φοίτησης.

Επίσης να συμπληρώσω ότι δύσκολα θα εντάξουν την εισαγωγή ιδιωτών στο ΠΣ μέσω Πανελληνίων (τουλάχιστον το επόμενο διάστημα) για να έχουν μία καβάντζα ψηφοθηρίας σε περίπτωση προκήρυξης εκλογών (δική μου εκτίμηση αυτό).

Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από panos2171 »

Δηλαδή στην επόμενη 2ετια παίζει να πετάξουν καμιά προκήρυξη;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλή ερώτηση. Προσωπική μου εκτίμηση (και πάλι) είναι ότι ή θα βγάλουν προκήρυξη για εποχικούς για να καλύψουν ανάγκες κυρίως τις αντιπυρικές περιόδους συν την πανελλαδική συνδρομή των εθελοντών ή θα το πάρουν απόφαση και τελικά θα κάνουν πράξη την αναδιάρθρωση και θα το εντάξουν στις Πανελλήνιες.

Θα πρέπει όμως να λάβουμε υπόψην και το αν θα απορροφήσουν τελικά και τους επιλαχόντες από προηγούμενους διαγωνισμούς οι οποίοι έχουν κινηθεί νομικά για την δίκαιη πρόσληψη τους στο Σώμα.

PANIC
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 14, 2014 12:20 am
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από PANIC »

Για προκηρυξη τα επομενα χρονια, περα απο την ενταξη της σχολης πυροσβεστων στις παννεληνιες το αποκλειουμε δηλαδη φιλε ΔΥΚ?.. αν ξανα παρει μονιμο προσωπικο πιστευεις οτι θα ειναι πλεον μεσω παννεληνιων?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

PANIC έγραψε:Για προκηρυξη τα επομενα χρονια, περα απο την ενταξη της σχολης πυροσβεστων στις παννεληνιες το αποκλειουμε δηλαδη φιλε ΔΥΚ; . αν ξανα παρει μονιμο προσωπικο πιστευεις οτι θα ειναι πλεον μεσω παννεληνιων;


Τίποτα δεν αποκλείεται φίλε μου. Ωστόσο πιστεύω ότι την επόμενη διετία (τουλάχιστον) οι όποιες ανάγκες του Σώματος θα καλυφθούν είτε μέσω προκήρυξης για εποχικούς, είτε μέσω της συνδρομής των εθελοντών που επίσης είναι αρκετοί και όπως προανέφερα εκκρεμεί και ο δικαστικός αγώνας που κάνουν οι επιλαχόντες της προκήρυξης του 2011 για την πρόσληψη τους στο Σώμα.

PANIC
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 14, 2014 12:20 am
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από PANIC »

D.Y.K έγραψε:
PANIC έγραψε:Για προκηρυξη τα επομενα χρονια, περα απο την ενταξη της σχολης πυροσβεστων στις παννεληνιες το αποκλειουμε δηλαδη φιλε ΔΥΚ; . αν ξανα παρει μονιμο προσωπικο πιστευεις οτι θα ειναι πλεον μεσω παννεληνιων;


Τίποτα δεν αποκλείεται φίλε μου. Ωστόσο πιστεύω ότι την επόμενη διετία (τουλάχιστον) οι όποιες ανάγκες του Σώματος θα καλυφθούν είτε μέσω προκήρυξης για εποχικούς, είτε μέσω της συνδρομής των εθελοντών που επίσης είναι αρκετοί και όπως προανέφερα εκκρεμεί και ο δικαστικός αγώνας που κάνουν οι επιλαχόντες της προκήρυξης του 2011 για την πρόσληψη τους στο Σώμα.

Καταλαβα φιλε ΔΥΚ.. οποτε λογικα και για το πυροσβεστικο σωμα περιπλεκεται η κατασταση οσο αφορα το εγγυς μελλον..(απο την αποψη καποιας ενδεχομενης προσληψης μονιμου προσωπικου)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αναδιάρθρωση Πυροσβεστικού Σώματος

Δημοσίευση από D.Y.K »

Η Πυροσβεστική είναι πονεμένη ιστορία από όπου και αν το πιάσει κανείς. Πιο περίπλοκο δεν θα μπορούσε να είναι αδερφέ. Το μόνο θετικό με το Σώμα για τους ενδιαφερόμενους είναι το (σχετικά) μεγάλο όριο ηλικίας που έχει Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες