ΟΥΚ Κύπρου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΚΥΠΡΟΣΟΥΚ

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από ΚΥΠΡΟΣΟΥΚ »

Γεια σε ολους, απο κυπρο ειμαι και αυτο που ηθελα να ρωτήσω ειναι πως μπορει καπιος να καταταχθει στους ουκ. Ενοο τη χρειαζετε και μετα την εκπαιδευση αν μπορει να ακολουθηση κατι σχετικο

ευχαριστω

marios97
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Αύγ 14, 2013 2:18 am
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από marios97 »

Καπου στο φορουμ διαβασα οτι τα ΟΥΚ στην Ελλαδα ειναι δομημενα στα προτυπα των αμερικανικων seals, οποτε δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο για τα ΟΥΚ στην κυπρο. Δηλαδη τα ΟΥΚ της Κυπρου ειναι περιπου αντιστοιχα των Μ. Α. Κ στην Ελλαδα; Και ποση ειναι η διαφορα εκπαιδευσης των μακ απο των ελληνικων ουκ?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από Nassos »

Από αυτά που έχω διαβάσει νομίζω τα ΟΥΚ του Κυπριακού Ναυτικού ακολουθούν το ίδιο μοντέλο με τους Ελλαδίτες. "Διαβολοβδομάδα", εκπαίδευση, αποστολές, εν μέρει ίδιο εξοπλισμό.

Απλά η διαφορά με τη ΔΥΚ του Πολεμικού Ναυτικού είναι ότι παίρνουν οπλίτες θητείας λόγω μεγάλης διάρκειας θητείας, στην Ελλάδα είναι εδώ και μια δεκαετία που σταμάτησαν να δέχονται εφέδρους.
marios97
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Αύγ 14, 2013 2:18 am
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από marios97 »

Μαλιστα, ευχαριστω για την απαντηση!
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από anaktas »

Επίσης, από όσο ξέρω, δέχονται στρατιώτες μόνο από μια συγκεκριμένη ΕΣΣΟ κάθε χρόνο. Νομίζω η Β/ΕΣΣΟ είναι. Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος...
Amat victoria curam
marios97
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Αύγ 14, 2013 2:18 am
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από marios97 »

Οντως,Β εσσο μονο
Σάββας

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από Σάββας »

Ειμαι 16 χρονων, υψος 1.70 και 65 κιλα. Ασχολουμαι με τον αθλητισμο πολυ ενεργα, αλλα εχω και πολλες αμφιβολιες για το αν αξιζει να παω γιατι ξερω οτι μενουν παρα πολυ λιγοι. Αυτο που θα θελα να ξερω ειναι κατα ποσο σημαντικη η σωματικη διαπλαση (επειδη δεν ειμαι και γομαρι), το σθενος και την ψυχη πιστευω τα εχω.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από Nassos »

Περισσότερο σθένος και ψυχική δύναμη χρειάζεσαι παρά σωματική διάπλαση. Έχεις δοκιμάσει να κοιμηθείς 1 ώρα το 24ωρο και τις υπόλοιπες 23 να γυμνάζεσαι ασταμάτητα;
Άβαταρ μέλους
chris995456
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 11:33 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από chris995456 »

Καλησπερα, Πρεπει να Ξερεις ολα τα ειδη κολυμβησης (ελευθερο, βατραχος, πεταλουδα, υπτιο, προσθιο) για να πας ουκ σην κυπρο;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από D.Y.K »

chris995456 έγραψε:Καλησπερα, Πρεπει να Ξερεις ολα τα ειδη κολυμβησης (ελευθερο, βατραχος, πεταλουδα, υπτιο, προσθιο) για να πας ουκ σην κυπρο;


Όχι.

Άβαταρ μέλους
chris995456
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 11:33 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από chris995456 »

Καλησπερα, ξερει κανεις αν οι ουκ στην κυπρο εχουν χρεωμενο οπλισμο; ΚΑΙ Αν κανουν συχνα βολες;

Άβαταρ μέλους
expedition
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 2:55 am
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από expedition »

chris995456 έγραψε:Καλησπερα, ξερει κανεις αν οι ουκ στην κυπρο εχουν χρεωμενο οπλισμο; ΚΑΙ Αν κανουν συχνα βολες;
Εσύ τι λες; Εικόνα Εικόνα
ΟΥΚ

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από ΟΥΚ »

Καλησπερα. Μπορει καποιος να ανεβασει ενα προγραμμα γυμναστικης-προετοιμασιας για καποιον που ενδεχεται να κανει τη θητεια του στην Ομαδα Υποβρυχιων Καταστροφων.
Σαββας

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από Σαββας »

Καλησπερα. Μια ερωτηση απο Κυπρο

Αληθευει οτι σε κοβουνε στις ιατρικες εξετασεις, λογω φυσηματος στην καρδια, για ΟΥΚ; Κι αν ειναι απλα ενα αθωο φυσημα; Ρωταω γιατι εχω κι εγω αλλα δεν με ενοχλησε ποτε τοσα χρονια που αθλουμαι.

Με σεβασμο και εκτιμηση.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΟΥΚ Κύπρου

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σαββας έγραψε:Καλησπερα. Μια ερωτηση απο Κυπρο

Αληθευει οτι σε κοβουνε στις ιατρικες εξετασεις, λογω φυσηματος στην καρδια, για ΟΥΚ; Κι αν ειναι απλα ενα αθωο φυσημα; Ρωταω γιατι εχω κι εγω αλλα δεν με ενοχλησε ποτε τοσα χρονια που αθλουμαι.

Με σεβασμο και εκτιμηση.



Αληθεύει ναι. Δυστυχώς δεν μπορείς να παρακολουθήσεις το ΣΥΚ για να υπηρετήσεις στην Μονάδα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης