Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜητροπάνοςΔημήτριος

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από ΜητροπάνοςΔημήτριος »

Καλησπέρα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν σχολές στην Ελλάδα που εκπαιδεύουν μισθοφόρους για να επανδρώνουν τα εμπορικά πλοία και να βοηθούν στην αντιμετώπιση πειρατών και τρομοκρατών.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (π. Χ. Πού βρίσκεται η σχολή ή κάποιο site)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Nassos »

Για αρχή ψάξε σε περιοδικά όπως "ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ" ή "ΝΑΥΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ".

Μια εταιρία επίσης είναι η Target Security. Στην εκπομπή του ALPHA "Αυτοψία" είχαν μιλήσει εκπαιδευτές της.

http://www.target-security.gr/

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΜητροπάνοςΔημήτριος έγραψε:Καλησπέρα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν σχολές στην Ελλάδα που εκπαιδεύουν μισθοφόρους για να επανδρώνουν τα εμπορικά πλοία και να βοηθούν στην αντιμετώπιση πειρατών και τρομοκρατών.

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (π. Χ. Πού βρίσκεται η σχολή ή κάποιο site)


Έχεις υπηρετήσει στις Ειδικές Δυνάμεις;
ΜητροπάνοςΔημήτριος

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από ΜητροπάνοςΔημήτριος »

Ναι, υπηρέτησα στις ειδικές δυνάμεις ως οπλίτης.

Στην προαναφερθήσα εταιρεία μόλις έστειλα e mail αναζητώντας οποιαδήποτε πληροφορία.
ΜητροπάνοςΔημήτριος

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από ΜητροπάνοςΔημήτριος »

Κανείς δεν ξέρει;
Στρατος

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Στρατος »

ολοι νομιζουν οτι ειναι ευκολο να σε παρουν μισθοφορο στα πλοια. θελει χοντροτατο βυσμα. η πλειοψηφια εκει ειναι Ο. Υ. Κ. αδεσ και ολοι οι υπολοιποι κολλητοι στρατιωτικων. ξαφνικα γινατε ολοι υπερκομμαντα και ραμπο και θελετε να σκοτωσετε σομαλους. τι να πω.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Avatar »

Έψαξα στο φορουμ μέσο της αναζήτησης και είδα ότι λείπει αυτό το θέμα. Οι καιροί έχουν αλλάξει, οι πειρατείες αυξάνονται η φρούρηση γίνεται έμμεσα αναγκαία.
Ποια είναι κατά τη γνώμη σας τα προσόντα για τις εταιρίες (γιατί πρώτα σε παίρνει κάποια εταιρία φρουρών σε εκπαιδεύει και σε προωθεί) που πρέπει να έχει κάποιος ; Τα ταξίδια πόσες μέρες κρατάνε, τι μισθοί παίζουν κλπ ; Γενικές πληροφορίες δηλαδή για αυτούς που είναι ένα επάγγελμα δύσκολο (όπως όλων των ναυτικών) αλλά ταυτόχρονα και πιο επικίνδυνο γιατί έχεις να αντιμετωπήσεις πειρατές νέας τεχνολογίας
Άβαταρ μέλους
elias17
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2012 9:07 pm
Τοποθεσία: πολιτης
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από elias17 »

Χθες ειχε ενα σχετικο θεμα στην ΑΥΤΟΨΙΑ και ελεγε οτι οι μισθοι ειναι στα 400 ευρω την ημερα. Τα ταξιδια παλι ειπε οτι μπορουν να κρατησουν απο 10 μερες εως εναμιση μηνα. Τωρα παραπανω δεν ξερω να σου πω.
stratos.
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 7:46 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από stratos. »

Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για το πως μπορει κάποιος να γίνει φρουρός εμπορικών πλοίων; Για οσους δεν γνωρίζουν τα πλοία αυτά κινούντε στην ευρύτερη περιοχή της Σομαλίας.
Όποιος γνωρίζει ας γράψει σχετίκα ιδιωτικά σχολελια πανω ς' αυτον τον τομέα και εταιριές που ασχολούνται με την ασφάλεια πλοίων και που εδρεύουν κυρίως στον Πειραιά.
Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από VALLGOX »

Με αφορμη αυτην την εκπομπη οποιος εχει περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ας ενημερωσει


Άβαταρ μέλους
Panos011
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 24, 2014 2:51 am
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από Panos011 »

Ξέρω λίγα, όχι πολλά.

Λοιπόν, μισθοφόροι υπαρχουν παντού, όπως και στα πλοία. Τεσπα, αρκετοί, η πλειοψηφία απο αυτούς είναι πρώην στρατιωτικοί (αρκετοί ειδικοδυναμίτες), αστυνομικοί κλπ. Περνάς κάποια εκπαίδευση και βρίσκεις δουλειά σε εταιρία ασφαλείας. Μετά οι ναυτιλιακές εταιρίες, αν δεν κάνω λάθος, συνεργάζονται με τις εταιρίες security και αυτές στέλνουν ομάδες στα πλοία για την προστασία τους σε περιοχές της Αφρικής.

Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από VALLGOX »

Για οποιον ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια εδω εχει πολλες σχετικες πληροφοριες
http://www.marinecombatives.com/home-maritime-security.php
zikos

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από zikos »

Παιδια καλημερα. Ειμαι για πρωτομπαρκος. Ξερει κανεις να μου πει τι γινεται στα armory; Ειναι τοσο βρωμικα οσο εχω ακουσει; Αληθευει οτι σε παρατανε εκει για μηνες καποιες εταιρειες κι αν ναι πως μπορεις να το αποφυγεις ή μάλλον να το διαπραγματευτεις; Αλλο να πας για 2 μηνεςσυνολικα κι αλλο ν ασε αφηνουν παραμενοντα αλλο ενα μηνα
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από DaMon »

zikos έγραψε:Παιδια καλημερα. Ειμαι για πρωτομπαρκος. Ξερει κανεις να μου πει τι γινεται στα armory; Ειναι τοσο βρωμικα οσο εχω ακουσει; Αληθευει οτι σε παρατανε εκει για μηνες καποιες εταιρειες κι αν ναι πως μπορεις να το αποφυγεις ή μάλλον να το διαπραγματευτεις; Αλλο να πας για 2 μηνεςσυνολικα κι αλλο ν ασε αφηνουν παραμενοντα αλλο ενα μηνα


Aπο ατομο που ειναι αυτη τη στιγμη στη δουλεια εχω ακουσει τη συμβουλη ποτε σε συμβολαια πολλων μηνων. Κανε κανονικα τα ταξιδακια σου οσες μερες διαρκουνε και μετα πισω.

Σε ποια εταιρια εισαι;

Άβαταρ μέλους
George77
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2015 9:51 pm
Τοποθεσία: Security
Επικοινωνία:

Εταιρείες παροχής υπηρεσιών ασφαλείας

Δημοσίευση από George77 »

Καλημέρα Όσοι ενδιαφέρονται να μάθουν για ένοπλη φρουρά πλοίων. Ο κολλητός μου κάνει αυτή την δουλειά και θα σας πω ακριβώς τι μου είπε. Τι χρειάζεται για να πάει κάποιος...

1. Προτιμούνται όσοι έχουν περάσει από Ειδικές δυνάμεις, Αστυνομία, Λιμενικό ΕΚΑΜ κλπ...
2. Αν είσαι αθλητής ασχολείσαι με πολεμικές τέχνες χρήση όπλων κλπ...
3. Εννοείται ότι χρειάζεται χοντρό βύσμα...
4. Εννοείται ότι πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον μια ξένη γλώσσα. Μπορεί να χρειαστεί να συνεργαστείς με ναυτικές δυνάμεις άλλων κρατών...
5. Η εταιρεία σε εκπαιδεύει με το ανάλογο αντίτιμο...
6. Η εταιρεία σου προσφέρει τον οπλισμό γιλέκα, κράνη, όπλα, πιστόλια κλπ...
7. Έχεις ασφαλιστική κάλυψη από την εταιρεία σε περίπτωση ατυχήματος, τραυματισμού, ομηρία κλπ...
8. Οι αμοιβές κυμαίνονται από 150,00-600,00 ευρώ. Οι παλιοί παίρνουν περισσότερα...
9. Τα ταξίδια μπορεί να διαρκέσουν από 10 μέρες έως 4 και 5 μήνες. Ανάλογα με τα συμβόλαια που κάνεις...
10 Οι αμοιβές μπορούν να δηλωθούν στην εφορία Αυτό με την εφορία θέλει λίγο ψάξιμο.

Αυτά για να φτάσεις μέχρι την εκπαίδευση. Το αν θα περάσεις την εκπαίδευση είναι άλλο θέμα. Αν περάσεις την εκπαίδευση τι γίνεται. Σε ειδοποιούν για ταξίδι και έφυγες. Η φρουρά διαμένει σε καμπίνα του πλοίου. Κάποιος/οι φυλάνε σκοπιά οι άλλοι ξεκουράζονται στην καμπίνα. Λίγο πριν φτάσει το πλοίο στην επικίνδυνη περιοχή αρχίζουν και το φορτώνουν αγκαθωτά σύρματα, ηλεκτροφόρα καλώδια κλπ.

Αν γίνει επίθεση στο πλοίο ξεκινάει η διαδικασία που πρέπει να γίνει. Υπάρχει μια συγκεκριμένη διαδικασία που γίνεται με βάση το Διεθνές Ναυτικό Δίκαιο. Από εκεί και πέρα είτε το πλοίο πηγαίνει ήσυχα και ωραία στον προορισμό του είτε ξεκινάει η μάχη. Το ίδιο γίνεται και στην επιστροφή αν ακολουθήσει το πλοίο το ίδιο δρομολόγιο.

Ο κολλητός μου που έχει πάει τρία ταξίδια δεν του έτυχε καμία επίθεση. Οι πειρατείες έχουν μειωθεί λόγω των φρουρών που έχουν τα πλοία και επειδή υπάρχει τεράστια ζήτηση για το επάγγελμα οι αμοιβές θα μειωθούν και άλλο. Εν τω μεταξύ οι εταιρείες φρουρών πλοίων ξεπετάγονται σαν μανιτάρια πλέον. Κάποιος που θέλει να πάει μπορεί να ξεκινήσει με άοπλη φρουρά πλοίων στην Μεσόγειο και αν του αρέσει ας κάνει αίτηση για ένοπλη φρουρά. Δύο πράγματα που μου είπε ο κολλητός μου.

1. Πολύ καλό ψάξιμο στις εταιρείες γιατί υπάρχουν κάποιες με αμφιβόλου ποιότητας εκπαίδευση και
2. Να έχεις το μυαλό σου μέσα στο κεφάλι σου. Αυτά από μένα. Ελπίζω να κάλυψα κάποιες απορίες σας.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες