ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ιουλια

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Ιουλια »

Κρητη και συρος ειναι οι καλυτερες σχολες πλοιαρχων που υπαρχουν. Απλα η ΑΕΝ Κρητης εχει πολυ καλους καθηγητες και τελεις εγλαταστασεις (παρεχει και εστια γυναικως σε αλλες σχολες δεν δεχονται γυναικες) και η Συρος ομορφο νησι υπεροχος ναυτοτοπος και καλοι καθηγητες κι εκει. Οποια απο τις δυο παει κανεις Αξιζει πραγματικα.

Ιδου και η αποδειξη: http://www.koinignomi.gr/news/politiki/politiki-syros/2013/03/20/mpotzi-stis-naytikes-sholes.html

Αναστάσης

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Καλησπερα σας φιλοι μου. Ειμαι 17 χρονων και ενδιαφερομαι για εμπορικο ναυτικο. Ηθελα να μαθω πληροφοριες για τις ΑΕΝ και κυριως για αυτη των Χανιων μιας και ειμαι Κρητικος (απο Ηρακλειο). Αλλοι μου λενε οτι ειναι παρα πολυ καλη σχολη αλλοι μου λενε μετρια αλλοι μου λενε να παω Συρο. Αν καποιος γνωριζει τι παιζει παρακαλω να μου απαντησει συντομα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αναστάσης έγραψε:Καλησπερα σας φιλοι μου. Ειμαι 17 χρονων και ενδιαφερομαι για εμπορικο ναυτικο. Ηθελα να μαθω πληροφοριες για τις ΑΕΝ και κυριως για αυτη των Χανιων μιας και ειμαι Κρητικος (απο Ηρακλειο). Αλλοι μου λενε οτι ειναι παρα πολυ καλη σχολη αλλοι μου λενε μετρια αλλοι μου λενε να παω Συρο. Αν καποιος γνωριζει τι παιζει παρακαλω να μου απαντησει συντομα.


Ως προς τι εννοείς είναι η καλύτερη; Κτιριακές εγκαταστάσεις; Τότε μακράν της Κρήτης.

Καλούς καθηγητές έχουν και οι 2 Σχολές που αναφέρεις πάντως.

Αναστάσης

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Φιλε DYK εκτος απο το θεμα εκγαταστασεων που ξερω οτι ειναι μακραν αυτη των Χανιων ρωταω για ποιοτητα σπουδων και κατα ποσο θα μπορω να βρω σιγουρα εταιρεια για το μπαρκο που θα χρειαστω να κανω. Στη Συρο μου ειπαν οτι ειναι καλα απο αποψη πειθαρχιας και ναυτικης παραδοσης. Που πιστευεις οτι ειναι καλυτερα;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αναστάσης έγραψε:Φιλε DYK εκτος απο το θεμα εκγαταστασεων που ξερω οτι ειναι μακραν αυτη των Χανιων ρωταω για ποιοτητα σπουδων και κατα ποσο θα μπορω να βρω σιγουρα εταιρεια για το μπαρκο που θα χρειαστω να κανω. Στη Συρο μου ειπαν οτι ειναι καλα απο αποψη πειθαρχιας και ναυτικης παραδοσης. Που πιστευεις οτι ειναι καλυτερα;



Φίλε μου για Πλοίαρχος ενδιαφέρεσαι ή για Μηχανικός;

Άβαταρ μέλους
expedition
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 2:55 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από expedition »

Αναστάσης έγραψε:και κατα ποσο θα μπορω να βρω σιγουρα εταιρεια για το μπαρκο που θα χρειαστω να κανω.

Το μπάρκο δεν είναι θέμα σχολής αλλά συνδιασμός κυρίως ικανοτήτων και γνωριμιών Εικόνα
Αναστάσης

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Πλοίαρχος.

Δηλαδη δεν παιζει ρολο αν καποιος ειναι απο την ΑΕΝ Κρητης πχ για να σε παρει μια εταιρεια; Γνωστο εχω καπου αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με παρουν σε αυτη την εταιρεια γιατι εχει αρκετους χιωτες.

Αγγελος

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Αγγελος »

Παιδια Καλεσπερα!Ειμαι 18 χρονων κ μολις περασα πλοιαρχος αλλα ακομα δεν ξερω την πολη στην οποια μπηκα
μηπως γνωριζει κανεις να μ πει τι παιζει με τους κανονες κ τ ωραρια των εστιων στη Κρητη; Ειναι καπως σαν τον στρατο;

Δημητρα

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Δημητρα »

Θα σου πω εγω που παω για το τελευταιο ετος. Λοιπον εχει πολλους θαλαμους και μενεις μεσα με 3-4 ατομα max ενω στις υπολοιπες αεν μπορει και παραπανω. Εχει ζεστο νερο καθε μερα και οχι παντα θερμανση για αυτο φερε μαζι σ κουβερτες κλπ. Οσο αφορα τους καθηγητες ειναι ολοι τους αψογοι και θα μαθεις παρα πολλα αρκει να διαβαζεις γιατι αυτο περιμενουν απο τους σπουδαστες εκει.
Γιώργος

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Γιώργος »

Θα ηθελα να ρωτησο απο αποψη πτυχιου ! Ειναι καλα στον ασπροπυργο; Δεν θα εχω κανενα προβλημα με τις εταιριες στο μελλον; Ενδιαφερομαι για ;ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ! Εικόνα Εικόνα
Δήμητρα

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Δήμητρα »

Όχι, κανένα πρόβλημα ίσα ίσα που από τέτοιες σχολές μετράει πολύ το πτυχίο (δλδ σχολές Πλοιάρχων και μηχανικών που είναι σε ενιαίες εγκαταστάσεις)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από dn24 »

Γιώργος έγραψε:Θα ηθελα να ρωτησο απο αποψη πτυχιου ! Ειναι καλα στον ασπροπυργο; Δεν θα εχω κανενα προβλημα με τις εταιριες στο μελλον; Ενδιαφερομαι για ;ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ !Εικόνα Εικόνα


Αν δεν έχεις πρόβλημα με το σκληρό διάβασμα, πήγαινε στον Ασπρόπυργο. Είναι αμιγώς θεωρητική σχολη η Μηχανικών, δλδ με μοναδική έμφαση σε σκληρή εμβάθυνση στην θεωρία, και με μηδενικά εργαστήρια. Μακράν το δυσκολότερο πτυχιο απο πλευράς κόπου σε σύγκριση με τις υπόλοιπες σχολές μηχανικών. Σχέδιο, χημεία, μεταλλογνωσία και ηλεκτρικές μηχανές δεν περνιώνται αν δεν ρίχνεις 12ωρα τη μέρα διάβασμα. Σου ανέφερα 4 μαθήματα. Αν δεν αγαπάς το διάβασμα κ είσαι πρακτικός, πηγαινε σε οποιαδηποτε άλλη, κ αν είσαι τέτοιος τύπος θα πάρεις κ πιο γρήγορα πτυχίο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ .Σ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 08, 2015 1:43 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ .Σ »

Η καλυτερη φιλε για πτυχίο ειναι του ασπροπυργου
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από dn24 »

ΓΙΑΝΝΗΣ. Σ έγραψε:Η καλυτερη φιλε για πτυχίο ειναι του ασπροπυργου


Η τεκμηρίωση κ η επιχειρηματολογία όμως, είναι τα πιο ισχυρά χαρτιά στην κατάθεση απόψεων, πόσο μάλλον όταν συμβουλεύεται ένας άνθρωπος για να επιλέξει για την ζωη του κάτι. Δεν υπάρχουν καλούπια σε αυτό το θέμα. Κάθε σχολή έχει τους μόνιμους της καθηγητές, κ άρα τις δικές της ιδιαιταιροτητες, οπως κ κάθε σπουδαστής δεν είναι ίδιος με κανέναν. Όπου κ να παρει πτυχίο, αν είναι κανείς άξιος στα χέρια, θα βρεί δουλειά. Το μηχανιλίκι/μαστοριλίκι, και πολυτεχνείο να χεις τελειώσει, πρακτικός αν δεν το χεις, δεν γίνεσαι. Αρα τα πτυχία έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ιωάννης

ΑΕΝ: Ποια θεωρείται καλύτερη σχολή;

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Καταρχάς χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη
Πριν αρχίσω θα ήθελα να κάνω αισθητή την εκτίμησή μου στους υπεύθυνους του site που κάνουν μια θαυμάσια και κουραστική θα λεγα δουλειά
Έχω διαβάσει πολλές απαντήσεις καί σε αυτό το site και από ψάξιμο. οι απαντήσεις τήνουν να μεταβάλλονται για κάθε σχολή Με τον χρόνο Και τους ερωτηθέντες ενώ είναι συνήθως γενικευμένες

Με τα τωρινά δεδομένα μπορεί να ξεκαθαριστεί λίγο το χάσμα των απόψεων και να αναρτηθεί μια απάντηση με περισσότερη σαφήνεια;

Γιατί κάποιος θα έπρεπε να προτιμήσει ή να αποφύγει την σχολή Πλοιάρχων :

*Ασπροπύργου

*Μακεδονίας (Νέα Μηχανιώνα)

*Ηπείρου (Πρέβεζα)

*Κύμης

*Ύδρας

*Οινουσσών

*Σύρου

*Κρήτης

με κύρια κριτήρια:

-Την δυσκολία προσαρμογής (το κλίμα Της σχολής - μεταξύ συμφοιτητών Και καθηγητών-μαθητών)

-Τον εργαστηριακό τομέα (εξοπλισμό)

-Επαγγελματική κατάρτιση - Βαρύτητα πτυχίου (όπως όλοι Θα χουμε ακούσει Για την άμεση Επαγγελματική κατάρτιση από Χίο)

-Δυσκολία Στα μαθήματα

-Ποιότητα καθηγητών

-Ποσοστά επιτυχίας

-Στέγαση (αν υπάρχει, σε τι κατάσταση βρίσκεται η εστία κτλπ)

-Σύγκριση Με το αντίστοιχο επίπεδο άλλων σχολών για να γίνουν διακριτοί οι λόγοι προτίμησης μιας σχολής έναντι μιας άλλης

Θα Παρακαλούσα Οι Απαντήσεις Να Είναι Βασισμένες στα τωρινά δεδομένα και τις Προσωπικές Εμπειρίες-απόψεις Μαθητών

Το Μόνο Σίγουρο Είναι ότι Ζητώ πολλά. Σαφώς επειδή δεν πρόκειται για το Μεροκάματο Του Καλοκαιριού Αλλά Για Απόφαση ζωής. Πληροφορίες καίριες για όλους όσους επιθυμούν - σκέφτονται την ένταξή τους στις ΑΕΝ

Υ. Γ.
Σίγουρα δεν περιμένω ολοκληρωμένη απάντηση άμεσα. Αλλά καλύτερα να υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες έτσι, σε μια ολοκληρωμένη σαφή απάντηση

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης