ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από greko_27 »

παπαγεω έγραψε:Να ρωτησω. Τα μαθηματα της σχολης ειναι ευκολα δυσκολα η κατι μεσαιο; ¨)

Eτσι και ετσι. Εξαρταται βεβαια και πως το βλεπει ο καθενας.Εικόνα
miltos

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από miltos »

Οποτε μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες χωρις να παταω καν το ποδι μου στην σχολη και αν παλι δεν τα καταφερω συνεχιζω εμποροπλοιαρχων. Στις ακαδημιες ομως δεν ειναι υποχρεωτικο να πηγαίνειι κανεις; Για παραδειγμα στην αστυνομια πρεπει να μενεις μεσα. Εμποροπλοιαρχων δεν υπαρχει προβλημα;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από greko_27 »

miltos έγραψε:Οποτε μπορω να ξαναδωσω πανελληνιες χωρις να παταω καν το ποδι μου στην σχολη και αν παλι δεν τα καταφερω συνεχιζω εμποροπλοιαρχων. Στις ακαδημιες ομως δεν ειναι υποχρεωτικο να πηγαίνειι κανεις; Για παραδειγμα στην αστυνομια πρεπει να μενεις μεσα. Εμποροπλοιαρχων δεν υπαρχει προβλημα;



Εαν δεν εμφανιστεις καθολου στην σχολη (ΑΕΝ) θα χασεις την χρονια.Η παρουσια σου στα θεωρητικα μαθηματα και στα εργαστηρια ειναι υποχρεωτικη και σε περιπτωση που δεν εμφανιστεις σε καποιο μαθημα παιρνεις απουσια. Το οριο των απουσιων ειναι γυρω στις 65 με 68 απουσιες το διδακτικο εξαμηνο. Εαν σε 2 συνεχομενα διδακτικα εξαμηνα μεινεις απο απουσιες διαγραφεσαι αυτοματως και δεν εχεις το δικαιωμα να ξαναπας-ξαναεγγραφεις σε καμια ΑΕΝ. Επισης μετα το Α' εκπαιδευτικο εξαμηνο (Οκτωβριος-φεβρουαριος) υποχρεουσε να μπαρκαρεις, δηλαδη να κανεις το Α' Εκπαιδευτικο σου ταξιδι. Οποτε δεν θα μπορεσεις να δωσεις πανελληνιες την 1η χρονια αλλα την 2η. Εαν χασεις το εκπαιδευτικο σου ταξιδι δεν μπορεις να συνεχισεις στο Β' θεωρητικο εξαμηνο.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από DaMon »

Θα ηθελα να ρωτησω για το επιπεδο τον μαθηματων μεσα στην σχολη... Ξερω πως ειναι μια σχολη με χαμηλη βαση, αλλα αυτο δεν μου λεει τιποτα. Απο εκει θα βγουνε καπετανιοι και μηχανικοι και οπως και να το κανουμε λιγο πολυ θα πρεπει να εχουν τις καταλληλες γνωσεις. Σκεφτομαι και εγω για ΑΕΝ φετος και θα ηθελα να μαθω για τα μαθηματα γιατι με ενδιαφερον πολυ...
hetfield
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από hetfield »

Τα μαθηματα φτανουν εως το επιπεδο του 3ου ετους στο πολυτεχνειο για τους μηχανικους.
Η σχολη εχει χαμηλη βαση επιδη δεν παει κανεις.
NexusG

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από NexusG »

Υπάρχει κάποιο site η κάποιος να γνωρίζει ακριβώς το πρόγραμμα σπουδών (δηλαδή τα μαθήματα κτλ) για μηχανικούς και πλοιάρχους; Το μονο που βλέπω είναι αν θα μπω και πως θα μπω. Αν φτάνει ο βαθμός κτλ
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από greko_27 »

NexusG έγραψε:Υπάρχει κάποιο site η κάποιος να γνωρίζει ακριβώς το πρόγραμμα σπουδών (δηλαδή τα μαθήματα κτλ) για μηχανικούς και πλοιάρχους; Το μονο που βλέπω είναι αν θα μπω και πως θα μπω. Αν φτάνει ο βαθμός κτλ


Απο ΥΕΝ το προγραμμα: http://www.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=25213

οι πληροφοριες απο το ΥΕΝ ειναι ελλειπης αλλα μην περιμενεις να γραψω αναλυτικα ολα τα μαθηματα και των 6 διδακτικων εξαμηνων για τους πλοιαρχους και τους μηχανικους.ΕικόναΕιναι αδυνατον...
guess

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από guess »

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν πρεπει ομως να εχω καποιες γνωσεις στο μαθημα της χημειας; Για να μην τα βρω σκουρα μετα στην σχολη;
D

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από D »

guess έγραψε:Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν πρεπει ομως να εχω καποιες γνωσεις στο μαθημα της χημειας; Για να μην τα βρω σκουρα μετα στην σχολη;

Αν πας για μηχανικος ναι, οι πλοιαρχοι δεν χρειαζονται
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Οι μηχανικοί στις ΑΕΝ διδάσκονται και σχέδιο;
Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι φυσικά. Τα 2 πρώτα έτη θα διδάσκεσαι και σχέδιο σε αντίθεση με τους πλοιάρχους οι οποίοι το διδάσκονται μόνο το 1ο εξάμηνο.
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Μόλις με έκανες πολύ χαρούμενη.και μετά μπορώ να πάρω ειδικότητα ή αυτό γίνεται μόνο από τη σχολή ναυπηγών;

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μόνο απο την Σχολή των Ναυπηγών εκτός και άν δώσεις κατατακτήριες.
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Αυτές τις δίνω μετά την αποφοίτηση να φανταστώ;
Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι εννοείται. Εκτός πάντα και άν αφήσεις την Σχολή και δώσεις πάλι κατευθείαν για την Ναυπηγών.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες