ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από greko_27 »

PRODEATOR έγραψε:Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, επειδή εγώ θέλω όσο γίνεται πιο κοντινά μέρη για ταξίδια, αν σου δίνεται η δυνατότητα να βρεις καράβι που να πηγαίνει εσωτερικό ή μέχρι Ιταλία Ισπανία το πολύ... Όχι π. Χ Βραζιλία Αργεντινή κλπ...


μην εχεις ιδιαιτερες προτιμησεις... Ναυτικος προκειτε να γινεις. Ακομη και στην ελλαδα να βρισκεσαι το σπιτι σου ζωγραφιστο θα το βλεπεις ιδιαιτερα την καλοκαιρινη σεζον... Σε περιπτωση που θα τα παρατησεις θα ειναι αδικο για καποιον αλλον που το ηθελε περισσοτερο απο εσενα.

Άβαταρ μέλους
Commander
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2011 2:16 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Commander »

Καλησπερα, μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με τα εκπαιδευτικα ταξιδια, ας παρω για παραδειγμα το πρωτο στο 2ο 6μηνο. Απο τι διαβασα αρχιζει το φελβαρη το αργοτερο.1ον για ποσο διαρκει; Διαβασα κατι για 6 μηνες, δηλαδη θα λειεπεις μεχρι το σεπτεμβρη που αρχιζει το επομενο εξαμηνο; Αν δεν συμπληρωσεις 6μηνο στη θαλασσα τι γινεται;2ον καραβι απο ποτε μπορεις να αρχισεις να ψαχνεις; Ευχαριστω
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Τα εκπαιδευτικά ταξίδια της Σχολής θα πρέπει να διαρκέσουν τουλάχιστον 1 εξάμηνο για το Ναυτικό φυλλάδιο και ναι τον Σεπτέμβρη (ίσως και λίγο νωρίτερα) θα πρέπει να είσαι πίσω διότι ξεκινάει το 6μηνο. Καλό θα είναι αιτήσεις σε εταιρείες να ξεκινήσετε απο νωρίς να κάνετε για να μπορέσετε να βρείτε. Άν δεν συμπληρώσεις εξάμηνο, τότε θα το συμπληρώσεις υποχρεωτικά στην πορεία βρίσκοντας εταιρεία για να φύγεις.
Βίκος

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Βίκος »

Γειά σας παιδιά!
Είμαι πρωτοετής σπουδαστής σε αεν, σχολή μηχανικών.
Πλησιάζει η ώρα για το μπάρκο, έχω κάνει αιτήσεις σε αρκετές εταιρίες και μερικές απο αυτές θέλουν να ταξιδέψω μαζί τους.
Είμαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλημα!
Δύο γνωστές εταιρίες έχουν έρθει σε επαφή με μένα και μου προτείνουν θέση στα πλοία τους.
Η μία έχει πολύ καλό μισθολόγιο αλλά έχω ακούσει ότι σε καθυστερεί πολύ στο ξεμπαρκάρισμα...
Από την άλλη, η δεύτερη έχω ακούσει ότι είναι πολύ εντάξει στις υποχρεώσεις της απέναντί σου αλλά το μισθολόγιό της είναι αρκετά χαμηλότερο απο αυτό της πρώτης...
Τί μου προτείνετε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Βίκος έγραψε:Γειά σας παιδιά!
Είμαι πρωτοετής σπουδαστής σε αεν, σχολή μηχανικών.
Πλησιάζει η ώρα για το μπάρκο, έχω κάνει αιτήσεις σε αρκετές εταιρίες και μερικές απο αυτές θέλουν να ταξιδέψω μαζί τους.
Είμαι μπροστά σε ένα μεγάλο δίλλημα!
Δύο γνωστές εταιρίες έχουν έρθει σε επαφή με μένα και μου προτείνουν θέση στα πλοία τους.
Η μία έχει πολύ καλό μισθολόγιο αλλά έχω ακούσει ότι σε καθυστερεί πολύ στο ξεμπαρκάρισμα...
Από την άλλη, η δεύτερη έχω ακούσει ότι είναι πολύ εντάξει στις υποχρεώσεις της απέναντί σου αλλά το μισθολόγιό της είναι αρκετά χαμηλότερο απο αυτό της πρώτης...
Τί μου προτείνετε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Δεν είναι και τόσο μεγάλο το δίλημμα αν αναλογιστείς ότι ειδικά στο πρώτο μπάρκο των πρωτοετών η εκάστοτε εταιρεία οφείλει να αποδεσμεύσει τους Δόκιμους κατά το διάστημα που ορίζεται απο τις ίδιες τις Σχολές (δηλαδή ένα εξάμηνο εκπαιδευτικό θαλάσσιο ταξίδι).

Συνεπώς φίλε μου διαλέγεις και παίρνεις χωρίς ενδοιασμό! Εικόνα

Άβαταρ μέλους
φιλοκτητης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 5:28 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από φιλοκτητης »

Γεια σας παιδια. Ενας δοκιμος μηχανικος τι τυπο πλοιου προτεινεται να επιλεξει αναμεσα σε δεξαμενοπλοια (περισσοτερα χρηματα) κρουαζιεροπλοια η containerships τα οποια πανε με 22 κομβους και εχουν στροβιλοσυμπιεστες αρα παρουσιαζουν και μεγαλυτερο ενδιαφερων;

ευχαριστω

φιλικα

φιλοκτητης
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Greek_Army »

greko_27 έγραψε:
arogeo έγραψε:Και ειναι καλυτερα να πας εκει παρα στο εξωτερικο;


Πρωσοπικη μου γνωμη την πρακτικη σου εκπαιδευση να την κανεις στα ποντοπορα πλοια. Στα ποσταλια-επιβατηγα ολη μερα στη σκουπα και στη μαπα θα σε εχουν
Απελπισμένος

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Απελπισμένος »

Θα ήθελα να ρωτήσω. Γίνεται ένας δόκιμος μηχανικός ΑΕΝ να μπορεί να κάνει το δεύτερο εκπαιδευτικό ταξίδι στο λιμενικό σώμα αντί για φορτηγά, κοντέινερ κτλ. Παρέχει τέτοια δυνατότητα αυτό το σώμα και οι τύποι των πλοίων;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

Απελπισμένος έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω. Γίνεται ένας δόκιμος μηχανικός ΑΕΝ να μπορεί να κάνει το δεύτερο εκπαιδευτικό ταξίδι στο λιμενικό σώμα αντί για φορτηγά, κοντέινερ κτλ. Παρέχει τέτοια δυνατότητα αυτό το σώμα και οι τύποι των πλοίων;


Όχι δεν μπορείς να κάνεις εκπαιδευτικά ταξίδια σε σκάφη του ΛΣ. Μόνο σε πλοία του Εμπορικού Ναυτικού.

severus
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 31, 2013 5:21 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από severus »

Το δευτερο μπαρκο που ειπατε οτι ξεκιναει τον ιουλιο... Ποσο καιρο θα ειναι; ! αφου πρεπει απο οκτομβρη να ειμαστε στη σχολη! Θα μας παρει εταιρια για 2 μηνες; ! [:[]
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

severus έγραψε:Το δευτερο μπαρκο που ειπατε οτι ξεκιναει τον ιουλιο... Ποσο καιρο θα ειναι; Αφου πρεπει απο οκτομβρη να ειμαστε στη σχολη! Θα μας παρει εταιρια για 2 μηνες; Εικόνα


Τα μπάρκα τα εκπαιδευτικά πάντα ξεκινάνε με το πέρας της εξεταστικής περιόδου του Φεβρουαρίου, και διαρκούν από αρχές Μάρτιου έως τέλη Σεπτέμβρη (δλδ. Με το πέρας του Α' και Γ' εξαμήνου).

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
φιλοκτητης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2013 5:28 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από φιλοκτητης »

φιλοκτητης έγραψε:Γεια σας παιδια. Ενας δοκιμος μηχανικος τι τυπο πλοιου προτεινεται να επιλεξει αναμεσα σε δεξαμενοπλοια Κρουαζιεροπλοια η containerships;

ευχαριστω

φιλικα

φιλοκτητης
Αναστάσης

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Γεια σας. Ειμαι υποψηφιος για την ακαδημια εμπορικου ναυτικου (πλοιαρχων) και θα ηθελα να μου πειτε σε τι τυπο πλοιου θα εχω περισσοτερες ευκαιριες δουλειας καθως και εξειδιξευσης. Δηλαδη ποια πλοια θεωρειτε καλυτερα τα δεξαμενοπλοια, φορτηγα κοντεινερ κλπ
alex1996
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2014 1:30 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από alex1996 »

Καλησπερα το εκπαιδευτικο ταξιδι εχει διαρκεια 1 εξαμηνο δηλαδη πρεπει να κανεις 180 μερες θαλασσιας υπηρεσιας η μπορει να ειναι και λιγοτερες μερες και να μετρησει για 6 μηνες;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από D.Y.K »

alex1996 έγραψε:Καλησπερα το εκπαιδευτικο ταξιδι εχει διαρκεια 1 εξαμηνο δηλαδη πρεπει να κανεις 180 μερες θαλασσιας υπηρεσιας η μπορει να ειναι και λιγοτερες μερες και να μετρησει για 6 μηνες;


Θα πρέπει να συμπληρώσεις πλήρες εξάμηνο για να μπορέσεις να πάρεις πτυχίο στο τέλος. Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι αν δεν προλάβεις να συμπληρώσεις το θαλάσσιο εξάμηνο σου ως Δόκιμος κατά το πρώτο ή το δεύτερο εκπαιδευτικό ταξίδι θα πρέπει να το συμπληρώσεις στο τέλος για να μπορέσεις να πάρεις πτυχίο από την ΑΕΝ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες