ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

TAG έγραψε:Ναι το ξερω πως παει στην εταιρια και οχι σε μενα (τουλαχιστον οχι αμεσα) αλλα υπαρχει ακομα το επιδομα η το κοψανε φετος;


Ισχύει ακόμα, και θα ισχύει μέχρι να μην το ορίζει η προκήρυξη πλέον πια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από TAG »

Επειδή είμαι άμπαλος με φορολογία, ζητω συγγνωμη προκαταβολικα για την απειρια μου.

1) Τα λεφτα που ουσιαστικα κανουν τη διαφορα απο τα καθαρα και τα μεικτα πληρωνονται απευθειας απο την εταιρια προς το κρατος, ετσι, δεν ειμαι εγω αυτος που θα παει να τα δωσει, σωστα;

2) Πέραν απο τα λεφτα που πανε στο κρατος απο τα Μεικτά, εαν πάρω 1000Ε τον μηνα σε 6 μηνες μπαρκου ητοι 6000Ε (μισθος, μπονους, ολα), ως 1ετης θα κανω πληρωσω κανονικα φορους οπως σε αλλες δουλειες; Δηλαδη κανω κανονικα φορολογικη δηλωση και πληρωνο φορους;

Εαν ναι:
3α) Αν μπαρκαρω για 6 μηνες, ποιο θα ειναι το εισοδημα που θα δηλωσω;6000;
3β) Αν μπαρκαρω για 12 μηνες συνεχομενα, θα δηλωσω 12000, ορθόν;
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από TAG »

TAG έγραψε:Επειδή είμαι άμπαλος με φορολογία, ζητω συγγνωμη προκαταβολικα για την απειρια μου.

1) Τα λεφτα που ουσιαστικα κανουν τη διαφορα απο τα καθαρα και τα μεικτα πληρωνονται απευθειας απο την εταιρια προς το κρατος, ετσι, δεν ειμαι εγω αυτος που θα παει να τα δωσει, σωστα;

2) Πέραν απο τα λεφτα που πανε στο κρατος απο τα Μεικτά, εαν πάρω 1000Ε τον μηνα σε 6 μηνες μπαρκου ητοι 6000Ε (μισθος, μπονους, ολα), ως 1ετης θα κανω πληρωσω κανονικα φορους οπως σε αλλες δουλειες; Δηλαδη κανω κανονικα φορολογικη δηλωση και πληρωνο φορους;

Εαν ναι:
3α) Αν μπαρκαρω για 6 μηνες, ποιο θα ειναι το εισοδημα που θα δηλωσω;6000;
3β) Αν μπαρκαρω για 12 μηνες συνεχομενα, θα δηλωσω 12000, ορθόν;


Επισης προσθετω:

3γ) Στο 1ο 6μηνο μπαρκο πληρωνο λιγοτερους φορους επειδη θεωρουμε κατωτερο πληρωμα ενώ στο 2ο 6μηνο περισσοτερους φορους επειδη ειμαι δοκιμος αξιωματικος;

* Συγγνωμη αν βγηκε λιγο εκτος θεματος, στην αρχη το πηγαινα για τη φορολογια των δοκιμων και μου βγηκε παραπερα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

TAG έγραψε:Επειδή είμαι άμπαλος με φορολογία, ζητω συγγνωμη προκαταβολικα για την απειρια μου.

1) Τα λεφτα που ουσιαστικα κανουν τη διαφορα απο τα καθαρα και τα μεικτα πληρωνονται απευθειας απο την εταιρια προς το κρατος, ετσι, δεν ειμαι εγω αυτος που θα παει να τα δωσει, σωστα;

2) Πέραν απο τα λεφτα που πανε στο κρατος απο τα Μεικτά, εαν πάρω 1000Ε τον μηνα σε 6 μηνες μπαρκου ητοι 6000Ε (μισθος, μπονους, ολα), ως 1ετης θα κανω πληρωσω κανονικα φορους οπως σε αλλες δουλειες; Δηλαδη κανω κανονικα φορολογικη δηλωση και πληρωνο φορους;

Εαν ναι:
3α) Αν μπαρκαρω για 6 μηνες, ποιο θα ειναι το εισοδημα που θα δηλωσω;6000;
3β) Αν μπαρκαρω για 12 μηνες συνεχομενα, θα δηλωσω 12000, ορθόν;


1. Όχι, δεν είναι έτσι. Τα λεφτά πληρώνονται απο την εταιρεία απευθείας, μόνο αν το πλοίο φέρει την Ελληνική σημαία, ή αν έχει ξένη, αλλά είναι συμβεβλημένο με το Ν. Α. Τ. Εαν δεν είναι συμβεβλημένο με το Ν. Α. Τ, τότε θα ακολουθήσεις μια επίπονη διαδικασία (την έχω κάνει), για να εξαγοράσεις την υπηρεσία, και τότε θα πληρωθούν οι κρατήσεις σου στο κράτος. Δηλαδή, αν μπαρκάρεις με ξένη-μη συμβεβλημένο, μεικτό ποσό δεν θα έχεις στο pay, θα σου "κόβουν" κονδύλι μόλις ξεμπαρκάρεις, και θα σου δίνουν σε επιταγή το ποσό της εξαγοράς-συνολικών σου κρατήσεων.

2. Κανονικά θα κάνεις φορολογική δήλωση σαν δόκιμος, και μάλιστα ετοιμάσου για τσεκούρι. Με 6,000, θα πληρώσεις περίπου 600 ευρώ φορολογία.

3α+β. Στην φορολογική δήλωση μπαίνει πάντα το μεικτό ποσό, η εαν μπάρκαρες σε εταιρεία μη συμβεβλημένη με το Ν. Α. Τ θα σου δώσουν στην βεβαίωση για την εφορία, με ότι μισθό σε είχαν προσλάβει και είχες υπογράψει στο κοντράτο.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από TAG »

Παντα παω να ρωτησω κατι και ενδιαμεσα γεννιουνται 54353 νεα ερωτηματα και αναγκαστικα τα αριθμω.

1) Πώς γνωριζω αν μια ξενη σημαια ειναι συμβεβλημενη με το ΝΑΤ η οχι; Ειναι δυνατον να το γνωριζω πριν παω στην εταιρια (αν η εταιρια εχει 10 φαβορια με ελληνικη και 5 με λιβεριανη για παραδειγμα)

2) Υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να πεσω σε σημαια συμβεβλημενη με το ΝΑΤ σε μια εταιρια με βαπορια σημαιας Μπαχαμων παρα σε μια με σημαια Λιβεριας λογου χαρη;

3) Τι ειναι η κοινοτική σημαια ακριβως, ειναι συμβεβλημενη με το ΝΑΤ; Εχω ψιλομπερδευτει.

4) Υπαρχει πιθανοτητα μια εταιρια με 10 βαπορια ελληνικη σημαια και 3 βαπορια με ξενη και μη-συμβεβλημενη με το ΝΑΤ να με παρει σε ενα βαπορι της με ξενη σημαια, ειτε αν ειναι προθυμη να πληρωσει τα εξτρα της αναγνωρισης ειτε οχι.

5) Θα παρω επιδομα ανεργιας μετα το 1ο ή το 2ο εκπαιδευτικο ταξιδι;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

TAG έγραψε:Παντα παω να ρωτησω κατι και ενδιαμεσα γεννιουνται 54353 νεα ερωτηματα και αναγκαστικα τα αριθμω.

1) Πώς γνωριζω αν μια ξενη σημαια ειναι συμβεβλημενη με το ΝΑΤ η οχι; Ειναι δυνατον να το γνωριζω πριν παω στην εταιρια (αν η εταιρια εχει 10 φαβορια με ελληνικη και 5 με λιβεριανη για παραδειγμα)

2) Υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να πεσω σε σημαια συμβεβλημενη με το ΝΑΤ σε μια εταιρια με βαπορια σημαιας Μπαχαμων παρα σε μια με σημαια Λιβεριας λογου χαρη;

3) Τι ειναι η κοινοτική σημαια ακριβως, ειναι συμβεβλημενη με το ΝΑΤ; Εχω ψιλομπερδευτει.

4) Υπαρχει πιθανοτητα μια εταιρια με 10 βαπορια ελληνικη σημαια και 3 βαπορια με ξενη και μη-συμβεβλημενη με το ΝΑΤ να με παρει σε ενα βαπορι της με ξενη σημαια, ειτε αν ειναι προθυμη να πληρωσει τα εξτρα της αναγνωρισης ειτε οχι.

5) Θα παρω επιδομα ανεργιας μετα το 1ο ή το 2ο εκπαιδευτικο ταξιδι;


Αυτό δεν το γνωρίζεις. Αν πας σε μεγάλη ναυτιλιακή, θα το μάθεις σίγουρα απο τον κύκλο της σχολής σου, ρωτώντας. Εαν πάλι δεν γνωρίζουν στη σχολη σου, θα στο πουν απο την ναυτιλιακή μόλις πας να υπογράψεις το κοντράτο. Δεν θα στι πουν ευθέως, αλλά μόλις σου πουν ότι "θα σου δώσουμε και όλο το ποσό της εξαγοράς" -> Μη συμβεβλημένο με το Ν. Α. Τ θα σκεφτείς.

2. Όπως έχουν γίνει τα πράγματα, το πιθανότερο είναι να πέσεις σε ξένη σημαία, και ακόμα πιο πιθανό, μη συμβεβλημένο. Αλλά είναι λίγες ναυτιλιακές, που δεν δινουν στα δοκιμάκια όλο το ποσό εξαγοράς, ξέρω και τώρα εταιρεία, που σε πρωτόμπαρκους δόκιμους, δεν δίνει όλο το ποσό εξαγοράς. Κυνήγα να μπαρκάρεις σε μεγάλη, με όνομα ναυτιλιακή, χωρις αυτό να σημαίνει ότι και σε πιο μικρές, δεν θα σου ξηγηθούν σπαθί.

3. Διαβασε την εγκύκλιο εδώ .

4. Φυσικά και υπάρχει, όπου υπάρχει κενή θέση σε ρίχνουν.

5. Όχι.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nikos

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από nikos »

Έχω παρατηρήσει ότι για τα εκπαιδευτικά ταξίδια δεν γίνετε καθόλου λόγος για τα κρουαζιερόπλοια.Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχουν λίγες ελληνικές ναυτιλιακές που δραστηριοποιούνται στον συγκεκριμένο τομέα και οπότε απαιτείται εξαιρετικό βύσμα;

Ή υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική στις εν λόγο εταιρίες να μην ασχολούνται με δόκιμους;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

nikos έγραψε:Έχω παρατηρήσει ότι για τα εκπαιδευτικά ταξίδια δεν γίνετε καθόλου λόγος για τα κρουαζιερόπλοια.Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχουν λίγες ελληνικές ναυτιλιακές που δραστηριοποιούνται στον συγκεκριμένο τομέα και οπότε απαιτείται εξαιρετικό βύσμα;

Ή υπάρχει συγκεκριμένη πολιτική στις εν λόγο εταιρίες να μην ασχολούνται με δόκιμους;



Το πρώτο που είπες, είναι λίγες οι ναυτιλιακές με κρουαζιερόπλοια Νίκο, και απαιτείται εξαιρετικό βίσμα. Προσωπικά σαν Μηχανικός δεν θα πήγαινα βέβαια αν και οι εμπειρίες και τα χρήματα είναι καλά, άλλοι πάνε. Αλλά αυτό είναι offtopic.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
kalts
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2016 11:39 pm
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από kalts »

Γνωριζει καποιος. Μετα το Β εκπεδευτικο Ταξιδι και για οσους ηταν σε επιβατηγο Ε/Γ Κατα την παραδωση του ΚΕΠ ζητουν και αντιγραφο του πρωτοκολλου απο το πλοιο. Ενοουν μηπως το ΠΓΕ (πρωτοκολλο γενικης επιθεωρησης) ;
γνωριζει κανεις;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

kalts έγραψε:Γνωριζει καποιος. Μετα το Β εκπεδευτικο Ταξιδι και για οσους ηταν σε επιβατηγο Ε/Γ Κατα την παραδωση του ΚΕΠ ζητουν και αντιγραφο του πρωτοκολλου απο το πλοιο. Ενοουν μηπως το ΠΓΕ (πρωτοκολλο γενικης επιθεωρησης) ;
γνωριζει κανεις;



Όχι φίλε μου. Τα 2 βιβλία ΚΕΠ ζητούν, την ειδική έκθεση, απο το ναυτικό φυλλάδιο την σελίδα 4-5 και την τελευταία ναυτολόγηση-απόλυση (σε φωτοτυπίες), και 2 σελίδες απο το ΚΕΠ φωτοτυπία (σελ.21 &Άλλη μία που μου διαφεύγει σαν λεπτομέρεια), και τα ημερολόγια απασχόλησης.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
constantinos9920
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 19, 2016 11:44 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από constantinos9920 »

Καλησπέρα σε όλους

Νέος στο ενδιαφέρον forum σας, θα ήθελα την βοήθεια σας

Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός Μετά από μακροχρόνια ανεργία αποφάσισα να στραφώ στο εμπορικό ναυτικό και αφού απέκτησα ναυτικό Φυλλάδιο σωστικά κλπ , έχοντας βρει θέση σε ναυτιλιακή, τον Νοέμβριο 2015 απευθύνθηκα στο ΥΕΝ Για να μου θεωρήσει το ΚΕΠ, προκειμένου να κάνω το εκπαιδευτικό ταξίδι για την απόκτηση του διπλώματος Γ Μηχανικού. Εκεί ανακάλυψα ότι υπάρχει πρόβλημα επειδή έχω τελειώσει στο εξωτερικό (Έχω πάρει πλήρη αναγνώριση και ισοτιμία) και στο Π. Δ 141/2014 δεν περιλαμβάνονται οι διπλωματούχοι του εξωτερικού με αποτέλεσμα να μην μου σφραγίζουν το ΚΕΠ2 μηχανής. Κατόπιν τούτου αγόρασα μόνος μου το ΚΕΠ και σήμερα βρίσκομαι σε ποντοπόρο με ειδικότητα APPRENTICE ENGINEER/ENGINE CAD.(Το πλοίο έχει σημαία Μάλτας) Σε πρόσφατη επικοινωνία με την ΠΕΜΕΝ πληροφορήθηκα ότι τροποποιείται το Π. Δ 141/2014 και συμπεριλαμβάνει και την δική μας κατηγορία και μέχρι τον Απρίλιο θα έχει δημοσιευτεί στο ΦΕΚ

Η ερώτηση μου τώρα είναι: Θα μου αναγνωρίσουν τη προϋπηρεσία αυτή χωρίς το ΚΕΠ σφραγισμένο από το ΥΕΝ η θα πάει χαμένη και θα πρέπει να κάνω επί πλέον 6 μήνες Ευχαριστώ Εκ των προτέρων για το χρόνο σας

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από dn24 »

constantinos9920 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους

Νέος στο ενδιαφέρον forum σας, θα ήθελα την βοήθεια σας

Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός Μετά από μακροχρόνια ανεργία αποφάσισα να στραφώ στο εμπορικό ναυτικό και αφού απέκτησα ναυτικό Φυλλάδιο σωστικά κλπ, έχοντας βρει θέση σε ναυτιλιακή, τον Νοέμβριο 2015 απευθύνθηκα στο ΥΕΝ Για να μου θεωρήσει το ΚΕΠ, προκειμένου να κάνω το εκπαιδευτικό ταξίδι για την απόκτηση του διπλώματος Γ Μηχανικού. Εκεί ανακάλυψα ότι υπάρχει πρόβλημα επειδή έχω τελειώσει στο εξωτερικό (Έχω πάρει πλήρη αναγνώριση και ισοτιμία) και στο Π. Δ 141/2014 δεν περιλαμβάνονται οι διπλωματούχοι του εξωτερικού με αποτέλεσμα να μην μου σφραγίζουν το ΚΕΠ2 μηχανής. Κατόπιν τούτου αγόρασα μόνος μου το ΚΕΠ και σήμερα βρίσκομαι σε ποντοπόρο με ειδικότητα APPRENTICE ENGINEER/ENGINE CAD.(Το πλοίο έχει σημαία Μάλτας) Σε πρόσφατη επικοινωνία με την ΠΕΜΕΝ πληροφορήθηκα ότι τροποποιείται το Π. Δ 141/2014 και συμπεριλαμβάνει και την δική μας κατηγορία και μέχρι τον Απρίλιο θα έχει δημοσιευτεί στο ΦΕΚ

Η ερώτηση μου τώρα είναι: Θα μου αναγνωρίσουν τη προϋπηρεσία αυτή χωρίς το ΚΕΠ σφραγισμένο από το ΥΕΝ η θα πάει χαμένη και θα πρέπει να κάνω επί πλέον 6 μήνες Ευχαριστώ Εκ των προτέρων για το χρόνο σας



Μην διεκδικήσεις κάτι επι του θέματος σου μέσω σωματείου, δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο, αλλα γενικά σε οιοδήποτε σωματείο.

Θέλει σφραγίδα απο το ΥΕΝ. Λυπάμαι φίλε μου, το μπάρκο σου πάει τσάμπα. Το εαν θα πέσεις σε γκαβάδι στο ΥΕΝ ή θα έχει κάποιος κάναν δικό του μέσα στο υπουργείο και το περάσεις "αβαβά", αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Επίσης μην πολυπιστεύεις τα πέρι νέου νόμου/τροποποίησης αυτού επειδή το είπε το σωματείο. Οτι δεις με τα μάτια σου πίστευε, και αν μπορέσεις να τριπλοτσεκάρεις την πληροφορία αυτή, έχει καλώς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
afantos98

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από afantos98 »

Γινεται ενας δοκιμος να ταξιδεψει με κοκκινο ναυτικο φυλλαδιο για να μην περιμενειι μεχρι να βγει το επισημο πιστοποιητικο απο τα σωστικα που κανει 10 μερες; Γιατι χανει ενα μηνα αν ειναι απο σχολη της επαρχιας που περναει σωστικα μετα την εξεταστικη
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Και που θα φανεί η υπηρεσία σου;Όχι βέβαια. Από εδώ και πέρα είσαι επαγγελματίας και το ΜΠΛΕ ναυτικό φυλλάδιο είναι αυτό που θα έχεις πάντα μαζί σου.

Δεν σου δίνει καν το Υπουργείο το ΚΕΠ.

afantos98

ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

Δημοσίευση από afantos98 »

Τοτε ομως τα παιδια απο επαρχια δεν αδικουνται χανοντας χρονο;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες