Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
n1ck
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Φεβ 06, 2012 12:36 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από n1ck »

Ειδικές Υπηρεσίες
  • Ομάδα "Ζ"
  • Διεύθυνση Αντιμετώπισης Ειδικών Εγκλημάτων Βίας (Δ. Α. Ε. Ε. Β.)
  • Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών (Δ. Ε. Ε.)
  • Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων (Δ. Ε. Υ.)
  • Διεύθυνση Διεθνούς Αστυνομικής Συνεργασίας (Δ. Δ. Α. Σ.)
  • Διεύθυνση Πληροφορικής
  • ; Ειδική Κατασταλτική Αντιτρομοκρατική Μονάδα (Ε. Κ. Α. Μ.)
  • Τμήμα Εξουδετέρωσης Εκρηκτικών Μηχανισμών (T.E.E.M.)
  • Υπηρεσία Εναερίων Μέσων Ελληνικής Αστυνομίας (Υ. Ε. Μ. Ε. Α.)
  • ; Μονάδες Αποκατάστασης Τάξης (Μ. Α. Τ.)
  • ; Ειδικοί Φρουροί
  • Συνοριοφύλακες
  • Ομάδα Aστυνομικών Σκύλων
  • Ομάδες Δίκυκλης Αστυνόμευσης (ΔΙ. ΑΣ.)
  • Δύναμη Ελέγχου Ταχείας Αντίδρασης (Δ. ΕΛ. Τ. Α.)
  • Διεύθυνση Χειρισμού Κρίσεων - Διαπραγματευτές Ελληνικής Αστυνομίας
tsakalos16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Φεβ 29, 2012 3:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από tsakalos16 »

Γεια σας παιδια ειμαι 16 και του χρονου σκεφτομαι για αστυφιλακων. Εχω μερικες αποριες. Μενω αθηνα αλλα αφου δεν υπαρχει σχολη σκεφτομαι για ρε8θμνο. Λοιπον διαβασα για τις επιλογες και θελω να ρωτησω οταν με το καλο τελιωνεις την σχολη τοτε κανεις τις επιλογες για το τι θεση θες ασφαλεια κλπ... ; Επισης αν καποιος θελει τμημα διοξης ηλεκτρονικου εγγληματος μιας και μου αρεσουν οι υπολογιστες τι πρεπει να κανει ;
blademaster
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από blademaster »

Η επιλογή της υπηρεσίας γίνεται όταν την τελειώσεις την σχολή, και πάει ανάλογα με την σειρά εξόδου.
οι υπηρεσίες οι οποίες παίρνουν νέους είναι
αμεση δράση
τμήμα
ματ
τροχαία
μεταγωγών
και φέτως για πρώτη φορά πήρε και ασφάλεια.

ηλεκτρονικό έγκλημα είναι δυσκολο να πάει κανείς εκτός άν έχει πτυχία σχετικά με υπολογιστές και γερό βίσμα για να τον βάλει εκεί.
tsakalos16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Φεβ 29, 2012 3:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από tsakalos16 »

Α Οκ σε ευχαριστω, οποτε το ξεχναω δηλαδη αυτο. Μεταγωγων; Μπορεις να μου πεις 2 πραγματα για αυτο ; Οσο και για την ασφαλεια τι ειναι ακριβως ;
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από Αλέξης »

Το μεταγωγών είναι το τμήμα εκείνο της αστυνομίας το οποίο ασχολείται με τη μεταφορά κρατουμένων, όσο για την ασφάλεια διάβασε τα προηγούμενα. Γιατί όμως είναι ΤΟΣΟ επείγον να μάθεις για αυτά; Θα κληθείς να επιλέξεις σε 2 χρόνια, αν περάσεις, οπότε τι ακριβώς είναι το επείγον;
tsakalos16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Φεβ 29, 2012 3:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από tsakalos16 »

Γιατι θελω να δω τι θα κανω τελικα και ποια σχολη να διαλεξω εχω λιγο ανχος για ολα αυτα... Και εκτος αυτου να δω και τι αθληματα χρειαζονται για να κανω θελω αστυνομια αλλα εκτος τροχαια, διας και ματ δηλαδη κατι που να εισαι λιγοτερο ''εκτεθημενος ''
blademaster
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από blademaster »

Αξιωματικος υπηρεσιας σε ατ.
έχεις ευθύνες βέβαια, αλλα θα είσαι σε γραφείο.
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από Αλέξης »

tsakalos16 έγραψε: Γιατι θελω να δω τι θα κανω τελικα και ποια σχολη να διαλεξω εχω λιγο ανχος για ολα αυτα... Και εκτος αυτου να δω και τι αθληματα χρειαζονται για να κανω θελω αστυνομια αλλα εκτος τροχαια, διας και ματ δηλαδη κατι που να εισαι λιγοτερο ''εκτεθημενος ''
φίλε μου σαν λίγο μεγαλύτερος και λίγο πιο χωμένος στα πράματα θα σου δώσω μια συμβουλή... Για να επιλέξεις ένα επάγγελμα σαφώς και κοιτάς τι προοπτικές υπάρχουν, δεν επιλέγεις όμως πχ να γίνεις αστυνομικός με τη σκέψη ότι θα είσαι στη ΔΙΑΣ ή στην ΟΠΚΕ ή οπουδήποτε αλλού συγκεκριμένα, πρώτα γίνεσαι αστυνομικός/ στρατιωτικός και μετά έρχεται η ειδικότητα... Ενημερώσου πρώτα για τη ζωή και τις συνθήκες στις οποίες θα ζήσεις τα υπόλοιπα 40 χρόνια της ζωής σου σαν ένστολος και το που θα πας το βλέπεις μέσα στη σχολή, με πιο ώριμη και ξεκάθαρη σκέψη, μιας και θα σαι μέσα στο σώμα και θα μπορέσεις να κρίνεις καλύτερα... Όλα τα υπόλοιπα, ειδικά σ αυτή την ηλικία είναι απλά όνειρα... ;)
tsakalos16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Φεβ 29, 2012 3:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από tsakalos16 »

Αλεξη τι εννοεις γιατι δεν πολυ καταλαβα ; Ενημερώσου πρώτα για τη ζωή και τις συνθήκες στις οποίες θα ζήσεις τα υπόλοιπα 40 χρόνια της ζωής σου σαν ένστολος.

ειμαι ακομα στο ψαξημο της σχολης και για αυτο ρωταω ολα αυτα δεν μενει πολυ καιρος και αγχονομαι αρκετα. Μ αρεσει η αστυνομια και για εκει το βλεπω να σας πω την αλη8εια παιδια εγω ειχα ξεκινησει για εμποροπλοιαρχων αλλα επειδη δεν παιζει σχεση και αποσταση μαζι (το εχω ζησει αυτο δεν μπορω με τιποτα) ε και κοιταω διαφορα... Ο στρατος εχει πολλες μεταθεσεις αρα οχι οποτε λεω αστιφυλακων
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από Αλέξης »

Κατ αρχήν έχεις χρόνο να αγχωθείς, δίνεις σε 2 χρόνια, οπότε μην τρελαίνεσαι. Κατά δεύτερον, έχοντας περάσει από ένστολος και τώρα πηγαίνοντας για αστυφυλάκων πρώτα ο θεός, θα σου πώ ότι η ζωή σαν ένστολος δεν είναι καθόλου εύκολη. Είναι ως επι το πλείστον μια αγχωτική δουλειά, νευρωτική θα λεγα. Χάνεις πολλές απολαύσεις που έχει ένας πολίτης, πράγματα που τώρα τα θεωρείς δεδομένα. Αντί λοιπόν να τρελαίνεσαι με τι υπηρεσία θα σου τύχει κοίτα να δείς αν μπορείς να ζήσεις έτσι, και τα υπόλοιπα τα βλέπεις... Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω έχεις πολλά ψωμιά ακόμα να φας και θα το καταλάβεις στην πορεία. Προς το παρόν ψάξου ;)
blademaster
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Δευ Μαρ 07, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από blademaster »

Ε δέν είναι και τόσο παλούκι, υπερβάλεις.

εγώ αστυφ είμαι και δέν το μετάνιωσα στιγμή που μπήκα. Ακόμα και άν η υπηρεσία που είμαι θεωρείται παλούκι.

προσπάθησε να μπείς, και μήν φοβάσαι τίποτα. Όπου και να πάς γαμάτα θα περάσεις.
μια οικογένεια είμαστε στην αστυνομία!
tsakalos16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Φεβ 29, 2012 3:25 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από tsakalos16 »

Φιλε μου δεν καταλαβες του χρονου δεινω εξετασεις για αυτο το αγχος οταν λες χανεις πολλες απολαυσεις που εχει ο απλος πολιτης τι εννοεις ακριβως ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ας μείνουμε στο τίτλο του θέματος που αφορά την σχολή αστυφυλάκων και όχι την ζωή του αστυνομικού, ο καθένας επιλέγει αυτή την δουλειά με τα δικά του κριτήρια, πληροφορήστε τον όσο καλύτερα γίνεται πάνω σε αυτά που ρωτάει... Εικόνα
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ναι blademaster έχεις δίκιο εδώ, εγώ μιλούσα επηρεασμένος απ το στρατό, στην αστυνομία απ όσο ξέρω είναι λίγο διαφορετικό το κλίμα, αλλά και πάλι μην περιμένεις να χεις τη ζωή ενός φοιτητή ή ενός απλού πολίτη, για ευνόητους λόγους... Ότι άλλο θες πάνω σ αυτό στείλε pm γιατί ξεφύγαμε που λέι κ ο greek army... ;)
Άβαταρ μέλους
Sonar
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 30, 2012 4:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Αστυφυλάκων - Σταδιοδρομία

Δημοσίευση από Sonar »

tsakalos16 έγραψε:Γεια σας παιδια ειμαι 16 και του χρονου σκεφτομαι για αστυφιλακων. Εχω μερικες αποριες. Μενω αθηνα αλλα αφου δεν υπαρχει σχολη σκεφτομαι για ρε8θμνο. Λοιπον διαβασα για τις επιλογες και θελω να ρωτησω οταν με το καλο τελιωνεις την σχολη τοτε κανεις τις επιλογες για το τι θεση θες ασφαλεια κλπ... ; Επισης αν καποιος θελει τμημα διοξης ηλεκτρονικου εγγληματος μιας και μου αρεσουν οι υπολογιστες τι πρεπει να κανει ;


για το τμημα διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος ζητουν ατομα που εχουν πτυχιο πληροφορικης (τει -αει) αν δεν κανω λάθος

Μολών λαβέ ...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες