Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Firebat
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 6:45 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Firebat »

Αν έχεις λίγοτερους από 4.5 βαθμούς μυωπία, θα βγεις Ι1 και θα πας στις Ειδικές Δυνάμεις!
guest

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από guest »

Καλησπέρα, έχω αμβλυωπία στο αριστερό μάτι άρα και χαμηλή οξύτητα, το δεξί μου είναι 10/10. Το θέμα μου είναι ότι δε μου δημιουργεί κανένα μα κανένα πρόβλημα, αφού το περισσότερο οπτικό μου πεδίο προέρχεται απ το (καλό) δεξί μάτι, αφού το τεμπέλικο είναι το αριστερό. Απ ότι βλέπω όμως ρε παιδιά παίζει ακόμα και I3 αοπλο γι αυτή την πάθηση, ενω εγω σκεφτομουνα και για ειδικες δυναμεις. Και θα ναι κρίμα επειδη πραγματικά δεν εχω κανενα θεμα με την οραση σε ολη μου τη ζωη, πρακτικα βλεπω τελεια και γενικα δεν το καταλαβαινεις παρα μονο με εξεταση.(+ επειδη ειμαι δεξιοχειρας δεν παιζει προβλημα με την σκοπευση) Αν δεν το δηλωσω υπαρχει περιπτωση να τη σκαπουλαρω;- ξαναλεω δεδομενου οτι περναει εντελως απαρατηρητο και δεν προκαλει καμία ουσιαστικη επιπτωση -
γιώργοσ

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από γιώργοσ »

Παίδες καλησπέρα. Μόλις πήρα τη πρώτη μονοήμερη άδεια από το Πεύκο και θα σας πω τι ακριβώς παίζει με τη μυωπία και τις Ειδικές Δυνάμεις. Στη 317 Δ1 ΕΣΣΟ μας είπαν ότι το όριο είναι 3 βαθμοί, αθροίζοντας μυωπία και αστιγματισμό. Υπάρχει περίπτωση να μη σας πάνε για εξετάσεις στο 401 αν πείτε ότι έχετε λιγότερο από 3. Γενικώς το όριο είναι μεταβλητό ανά ΕΣΣΟ και εξαρτάται από τον αριθμό των διαθέσιμων ατόμων που έχουν για επάνδρωση των μονάδων. Εάν χρειάζεστε τα μόρια ή έχετε βύσμα ή κλαφτείτε ίσως κάνουν τα στραβά μάτια.

τώρα, όσον αφορά στα οπτικά βοηθήματα. Οι φακοί επαφής δεν προτίνονται λόγω της κακής υγειηνής. Εγώ που δε χρησιμοποίησα έπαθα επιπεφυκίτιδα από τις βρωμερές και άπλυτες κουβέρτες τους. Οι αθλητικές μάσκες δίνουν ίσως μια λύση αλλά ίσως δεν είναι επιτρεπτές σε όλες τις μονάδες. Το λαζερ θα πρέπει να έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που το κάνατε για να είσαστε απόλυτα ασφαλείς. Αρα, αγοράστε ένα εφεδρικό γυαλάκι και έιστε εντάξει.

Και μην αγχώνεστε. Παίδες, δεν αξίζει να χαλάσετε τα μάτια σας για τις ειδικές δυνάμεις. Εγώ το μετάνιωσα που μπήκα. Ασκήσεις δε θα κάνετε παρά μόνο αγγαρίες για να αράζουν οι μονιμάδες. Για αυτό δε χρειάζεται αριστη οπτική οξύτητα, υποθέτω. Οι ΕΔ είναι μόνο για αυτούς που κυνηγάνε τα μόρια για το δημόσιο.

Και συγγνωμη αν σας στεναχώρησα. Ειλικρινώς.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

γιώργοσ έγραψε:Παίδες καλησπέρα. Μόλις πήρα τη πρώτη μονοήμερη άδεια από το Πεύκο και θα σας πω τι ακριβώς παίζει με τη μυωπία και τις Ειδικές Δυνάμεις.Στη 317 Δ1 ΕΣΣΟ μας είπαν ότι το όριο είναι 3 βαθμοί, αθροίζοντας μυωπία και αστιγματισμό. Υπάρχει περίπτωση να μη σας πάνε για εξετάσεις στο 401 αν πείτε ότι έχετε λιγότερο από 3. Γενικώς το όριο είναι μεταβλητό ανά ΕΣΣΟ και εξαρτάται από τον αριθμό των διαθέσιμων ατόμων που έχουν για επάνδρωση των μονάδων. Εάν χρειάζεστε τα μόρια ή έχετε βύσμα ή κλαφτείτε ίσως κάνουν τα στραβά μάτια.



Δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο αυτό που λες.

γιωργος

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από γιωργος »

Ενα τηλεφώνημα στο 401 θα πείσει και τους πιο δύσπιστους. Με πάνω από 3 πέφτεις Ι2
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Greek_Army »

γιωργος έγραψε:Ενα τηλεφώνημα στο 401 θα πείσει και τους πιο δύσπιστους. Με πάνω από 3 πέφτεις Ι2


Όποιος έχει μέχρι 4,5 βαθμούς μυωπίας είναι Ι1 και το αναφέρει και το ΦΕΚ

Τώρα όποιος δεν ασχοληθεί με το θέμα και κάτσει και πιστέψει έναν γιατρό, περαστικά του!Εικόνα

sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

greek army θα ηθελα να αναφερω πως ειμαι 2011 δ1 εσσο και στο κεεδ μας ειπανε τη πρωτη μερα οτι οσοι ειστε πανω απο 3 θα βγειτε Ι2 ωστοσο στο 401 που πηγανε για εξετασεις ορισμενοι απο τη σειρα μου τους ειπανε οτι το οριο ειναι 4,5 οπως λες. Τωρα το τι ακριβως συμβαινει δε ξερω.
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από karabill »

Παιδια εχω 2 βαθμους μυωπιας εχω την δυνατοτητα να παω ΣΧ. ΑΛ ; Γιατι μου ειπαν οτι οι αλεξιπτωτιστες πρεπει να εχουν οπτικη οξυτητα 10/10. Αν ισχυει με διορθωση λειζερ γινεται;
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Ρε παιδια αφου το ΦΕΚ λεει οτι το οριο ειναι 4.5... Τι παπαριες λενε στα παιδια οτι με 3 κοβοντε... Εγω εχω 3.25 στο δεξι 3.25 στο αριστερο! ΕΛΕΟΣ! Υπαρχει Περίπτωση Να κοπω?
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από Vessty »

Ρε παιδια ο greek_army εχει δικιο τωρα. Το οριο οπως εχουμε πει ειναι 4.5 σε καθε ματι και οχι 3 για καθε ματι δηλαδη 6 συνολο. Για αλεξιπτωτα ειναι 2.5 συνολο δηλαδη 1.25 σε καθε ματι. Τωρα επειδη εχουν μεγαλη αναγκη απο ατομα παιρνουν και με παραπανω. Φιλος μου στους πεζοναυτες εχει παιδι με μειοπια 5.50 σε καθε ματι. Μην ανχωνεσται τσαμπα. Οτι λεει το φεκ. Οσο για το παιδι που ειπε στο πευκο για μειωπια 3, εννοει σε καθε ματι η συνολο?
Άβαταρ μέλους
jimaras
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2010 4:22 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2011)

Δημοσίευση από jimaras »

Παιδια οι εξετάσεις γίνονται στο 401. Όσο για το όριο είναι 4,5 σε κάθε μάτι ξεχωριστά. Όχι συνολικά. Προσωπικά έχω 4 στο αριστερό και 3.75 στο δεξί (μετά απο την εξέταση στο 401) και υπηρετώ κανονικά Σαν Ι1 στις ειδικές δυνάμεις. Για αλεξίπτωτα δεν γνωρίζω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες