Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Όμως στο πεδίο βολής θα ζητήσει γυαλιά για να κάνει βολή και δεν ξέρω εκεί τι θα γίνει.

Εξετάσεις στον οφθαλμίατρο δεν παίζουν, τουλάχιστον για τους απλούς στρατεύσιμους.
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

yandr, αν ισχιει οτι ειπε το παλικαρι πιο κατω θα δηλωσω οτι εχω 1,5 κ ασ εχο 4! ετσι δεν θα κοπω σιγουρα. Στισ ασκησεισ κανονικα γυαλια οποσ ολοι. δεν θα κρυψω οτι εχω μυωπια, οποτε μετα να μου την πουν αν με δουν με γυαλια!yandr, σιγουρα δεν σε κοιταει ουτε στο πευκο ουτε στο 401 οφθαλμιατρος; απλα ρωτανε ποσο εχεις κ αυτο γραφουν; Τοτε κανεις δεν θα ελεγε μεγαλη μυωπια! Λιγο κουφο μου φαινεται! Πως θα μαθω τι παιζει τελικα; απο το 401 κ το κεεδ μου ειπανε ΜΑΛΛΟΝ για 3 βαθμους αλλα στο ΦΕΚ εδω λεει οτι βγαινω Ι1 αφου εχω κατω απο 4,5 βαθμους και 10/10 οξυτητα. Εχουν οι ΕΙΔ. ΔΥΝ. εξτρα οριο; ενοοω μηπως το ΦΕΚ αφορα ολα τα σωματα αλλα για τισ ΕΙΔ. ΔΥΝ. ισχιει κατι εξτρα; Σκεφτομια οτι συμφωνα με το ΦΕΚ ΕΙΜΑΙ Ι1 και μπορω να παω, γιατι δεν εχω κατι αλλο σωματικα, αλλα γιατι κανεις δεν ξερει, ουτε στο ΚΕΕΔ ουτε στο Ρουφ, αυτο το ΦΕΚ οταν το ρωταω , που ειναι κ παλιο σχετικα(2002);

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Ίδια είναι τα όρια παντού, εκτός ίσως από ειδικότητες όπως ελεύθερος σκοπευτής.

Οφθαλμολογικές εξετάσεις δεν γίνονται σίγουρα στους 'απλούς' στρατεύσιμους. Δε νομίζω να ισχυει κάτι άλλο στις ειδικές δυνάμεις.

Ωστόσο θες να ρισκάρεις κάτι τέτοιο;
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε συ ξερεισ τι γινεται.. μου λενε κατι για 3 βαθμους... πωσ γινεται κ δεν ξερουν το ΦΕΚ, αυτο που βρισκω εδω; Εσυ τι εννοεις οτι θα ρισκαρω... /

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

KTM έγραψε:Εσυ τι εννοεις οτι θα ρισκαρω... /



Άμα σε ανακαλύψουν μπορεί και να πέσει καμπάνα.
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

γιατι καμπανα; θα πω οτι εχω λιγοτερο απο το κανονικο... οχι οτι δεν εχω καθολου. αν περασουν οι αρχικες εξετασεις μετα σου ξανακανουν; δεν νομιζω, οποτε δεν θα το βρουνε... αλλωστε αν δεν σε εξεταζουν οπως λες οτι κ να πω θα το δεχτουν οπως το λεω... οποτε δεν εχουμε προβλημα.. το θεμα εινια ποσο ειναι το οριο... και κατι αλλο... απο το κεεδ σε παραπεμπουν στο 401 για την μυωπια και στο 401 αποφασιζουν αν θα κοπεις; αν δηλαδη βαλω μεσο να το βαλς στουσ γιατρους του 401 η στουσ γιατρους του κεεδ;

σορρυ για την φλυαρια αλλα δεν βγαζω ακρη με την μυωπια κτλ.. Εικόνα

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Παιδιά μην τρελλέναιστε με την μυωπία. Είναι μέχρι 4,5 βαθμούς. Εγώ δήλωσα την αλήθεια,2 βαθμούς που έχω και δεν είχα πρόβλημα. Μόνο στο πεδίο βολής φορούσα τα γυαλιά και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
ελλας ελλασ κομαντο ελλασ. Ι-μακ
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα παιδεια... θα ηθελα να ρωτησω αν στις ειδικες δυναμεις περνουν ατομα με μυωπια... και αν ναι μεχρι ποσο; εχω 2.75 με περνουν; ευχαριστω...

Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Φυσικά και σε παίρνουνε... Μέχρι 4.5 μυωπία θεωρείσαι ι1
enfwm
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 06, 2008 6:01 pm
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από enfwm »

Καλυμέρα σ'ολους! Εχω και εγώ δυσχρωματοψία. Μπορο να γλυτώσω το τεστ αν για παράδειγμα αφενός δεν το δηλώσω αλλα αφετέρου δεν επιλεξω ας πουμε ~ "αλεξιπτωτιστες" ; τη δευτέρα παρουσιάζομαι! ευχαριστώ
Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδια! Ηθελα να ρωτησω την πρωτη στο κεεδ, επειδη εχω μυωπια, σε στελνουν στο 401 αμεσως; Σε εξεταζουν τελικα η οχι; Ειμαι κατω απο το οριο αλλα φοβαμαι μηπως με κοψουνε. Να πω λιγοτερη μυωπια; Κ αν με στειλουν στο 401 ποιος δινει το τελικο ναι Ή οχι για το αν κοπω οι γιατροι του κεεδ ή οι γιατροι του 401; ;

Anonymous

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμε ακομα 16 αλλα απο τωρα ανησυχω αν θα με παρουν ή οχι. Εχω 4 βαθμους υπερμετρωπιας στο Δεξι ματι αλλα με το Αριστερο Βλεπω αψογα... Απο σωματοτυπο:1,80 και (ειμε ακομα πανω Στην αναπτυξη) και καιγομαι καθε μερα στο γυμναστηριο. Λοιπον τι λετε;
ΗΛΕΚΤΡΑ
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 7:28 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από ΗΛΕΚΤΡΑ »

Σιφης έγραψε:Ειμε ακομα 16 αλλα απο τωρα ανησυχω αν θα με παρουν ή οχι. Εχω 4 βαθμους υπερμετρωπιας στο Δεξι ματι αλλα με το Αριστερο Βλεπω αψογα... Απο σωματοτυπο:1,80 και (ειμε ακομα πανω Στην αναπτυξη) και καιγομαι καθε μερα στο γυμναστηριο. Λοιπον τι λετε;
Υπερ... Δηλαδη βλεπεις καλυτερα απο τους αλλους... Χα χα χα χαΕικόνα (πλακα κανω, μην παρεξηγηθειςΕικόνα )Δεν νομιζω οτι θα χεις προβλημα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Δύσκολο το βλέπω. Γιατί έαν είσαι δεξιόχειρας πολύ δύσκολα σκοπεύεις χωρίς γυαλιά.

Για όσους δεν ξέρουν, η υπερμετρωπία σε δυσκολεύει να βλέπεις αντικείμενα σε κοντινές αποστάσεις (π. Χ. διάβασμα). Κάτι σαν πρεσβυωπία.
Sifis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2008 1:32 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προβλήματα στα μάτια και ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Sifis »

Εκανα εγγραφη στο φορουμ. Για οσους δεν γνωριζουν με την υπερμετρωπια βλεπω αρκετα θολα μικρα αντικειμενα (π. Χ. γραμματα) αλλα διακρινω τα μεγαλα αντικειμενα και δεν πιστευω πως θα εχω καποιο προβλημα με την σκοποβολη. (Μηπως ξερετε αν επιτρεπονται οι φακοι επαφης; )

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες